10,68 €
0,19%

Fomento de Construcciones y Contratas (FCC.MC) kursmål 2026/2027: 25% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

10,68 €
0,19%
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +3,3% 1 måned: ▲ +0,2% 3 måneder: ▼ −4,1% 1 år: ▼ −0,7%
Kursudvikling for Fomento de Construcciones y Contratas (FCC.MC) – aktiekurs på 10,68 €, november 2026
Fomento de Construcciones y Contratas aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 25. februar 2027 (om 112 dage)
Del analysen:

Fomento de Construcciones y Contratas kursmål 2026: Analytikere ser 29% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Fomento de Construcciones y Contratas er 13,82 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 29,40% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Fomento de Construcciones y Contratas overvurderet eller undervurderet?

Fomento de Construcciones y Contratas er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 29,4% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 10,68 €, hvilket placerer Fomento de Construcciones y Contratas i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 12,44 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 15,20 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Fomento de Construcciones y Contratas ligger det rimelige prisleje mellem 12,44 € og 15,20 €.

Analytikerne ser 29% potentiale i Fomento de Construcciones y Contratas — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Fomento de Construcciones y Contratass køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Fomento de Construcciones y Contratas

Få en mail, når vores model skifter signal på Fomento de Construcciones y Contratas. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Fomento de Construcciones y Contratas er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at Fomento de Construcciones y Contratas har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Fomento de Construcciones y Contratas – Affaldshåndtering

**Hvad laver virksomheden?**

Fomento de Construcciones y Contratas (FCC) er en spansk koncern, der tjener penge på miljøservice og infrastruktur. Virksomheden renser affald, genbruger ressourcer, håndterer vand og bygger og driver anlægsprojekter for kunder mod betaling.

**Hvor og for hvem?**

FCC arbejder primært i Europa, men også internationalt. Kunderne er typisk kommuner og offentlige myndigheder, som får løst opgaver som affaldshåndtering, rengøring af byer og vandforsyning.

**Forretningsområder**

Virksomheden er opdelt i seks områder:

- **Miljøservice**: Affaldsbehandling, genbrug og rengøring for kommuner.
- **Vandhåndtering**: Bygger og driver vandanlæg, herunder rensning af industrivand.
- **Byggeri**: Opfører bygninger og anlæg.
- **Koncessioner**: Driver og vedligeholder infrastruktur som veje og transportanlæg over en aftalt periode, ofte gennem langvarige kontrakter med det offentlige.
- **Cement**: Producerer cement.
- **Ejendomme**: Udvikler og forvalter fast ejendom.

**Øvrige oplysninger**

FCC blev grundlagt i 1900 og har hovedsæde i Madrid, Spanien. Virksomheden hed tidligere Fomento de Obras y Construcciones S.A., men skiftede navn til det nuværende i januar 1992. FCC er et datterselskab af det mexicanske selskab Control Empresarial de Capitales SA de CV.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Fomento de Construcciones y Contratas

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 4,9B Markedsværdi (Mcap)
€ 10,6B Omsætning
Affaldshåndtering Industri
23,27 P/E Ratio
0,47 P/S Ratio
1,42 P/B Ratio
Spanien Handles på børsen
Industri Sektor

Hvad er Fomento de Construcciones y Contratas for en type aktie?

Vækstaktie Value-aktie

Fomento de Construcciones y Contratas klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.

Score-oversigt for Fomento de Construcciones y Contratas

💰 Value Score 74/100 (Høj)

Fomento de Construcciones y Contratas ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 50/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 54/100 (Neutral)

Fomento de Construcciones y Contratas har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 59/100

Samlet set ser Fomento de Construcciones y Contratas blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Fomento de Construcciones y Contratas som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 384%, og nettogælden svarer til 2,3 års in...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Fomento de Construcciones y Contratas?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Fomento de Construcciones y Contratas handles til en P/E på 23,3, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 12,2 (48% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,5 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,4 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 78,21 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Fomento de Construcciones y Contratas har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 6,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 8,6% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,7% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 50,0% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,17 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 384,2% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Kursmål på Fomento de Construcciones y Contratas: 13,82 € — men er den værd at eje nu?

Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om Fomento de Construcciones y Contratas reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Fomento de Construcciones y Contratas →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Fomento de Construcciones y Contratas udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for Fomento de Construcciones y Contratas

Seneste udbytte pr. aktie
0,50 EUR
Udbytte-vækst (4 år)
+334,8%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,60 EUR

Hvornår udbetaler Fomento de Construcciones y Contratas udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
14. juli 2026
Seneste udbetalingsdato
16. juli 2026

Hvor meget udbytte betaler Fomento de Construcciones y Contratas?

Fomento de Construcciones y Contratas betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,50 EUR pr. aktie. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 334,8%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Historiske udbyttebetalinger for Fomento de Construcciones y Contratas

Vi har registreret udbyttebetalinger for Fomento de Construcciones y Contratas siden 2022-06-20. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 6 gange, senest den 2026-07-14. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-07-142026-07-160,50EUR
2026-06-182026-07-030,50EUR
2025-06-182025-07-040,41EUR
2024-07-022024-07-180,38EUR
2023-07-032023-07-190,29EUR
2022-06-202022-07-060,23EUR

Hvornår har Fomento de Construcciones y Contratas regnskab – Næste dato: 25/02-2027

Fomento de Construcciones y Contratas's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for Fomento de Construcciones y Contratas

Fomento de Construcciones y Contratas omsatte for 9,7 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 164,4 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning6,7 mia.7,7 mia.8,4 mia.9,1 mia.9,7 mia.
Nettoresultat580,1 mio.315,2 mio.589,1 mio.429,9 mio.164,4 mio.
Indtjening pr. aktie1,400,731,310,980,37
Overskudsgrad8,7 %4,1 %7,0 %4,7 %1,7 %
Frit cash flow358,9 mio.922,9 mio.−66,1 mio.438,0 mio.486,9 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af Fomento de Construcciones y Contratas 2026 – Signal: Sælg

Samlet Teknisk Signal: Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Fomento de Construcciones y Contratas

Grafen indlæses …

Bundfase

Fomento de Construcciones y Contratas ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at falde og har kun flyttet sig 0,3 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,0 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 2. september og har ligget under det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Fomento de Construcciones y Contratas (FCC.MC) – RSI 57, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Fomento de Construcciones y Contratas teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Fomento de Construcciones y Contratas

Fomento de Construcciones y Contratas er i en kortsigtet optrend. Kursen på 10,68 € ligger 2,8% over 20-dages gennemsnittet (10,39 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,5% over 50-dages gennemsnittet (10,62 €). Langsigtet ligger aktien 2,8% under 200-dages gennemsnittet (10,99 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (10,62) ligger under 200-dages (10,99) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Fomento de Construcciones y Contratas er svagere end den lange.

Er Fomento de Construcciones y Contratas overkøbt eller oversolgt?

Fomento de Construcciones y Contratas, S.A har en RSI på 56,8. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for Fomento de Construcciones y Contratas

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0,052), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,092) med 0,040, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,199), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,076) med 0,123, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for Fomento de Construcciones y Contratas

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Fomento de Construcciones y Contratas, S.A har en årlig standardafvigelse på 19,4%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.

Samlet teknisk konklusion for Fomento de Construcciones y Contratas

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,052); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,199).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 56,8 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Sælg

Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).

Ofte stillede spørgsmål om Fomento de Construcciones y Contratas aktien i 2026

Hvad koster en Fomento de Construcciones y Contratas-aktie?
En Fomento de Construcciones y Contratas-aktie kostede 10,68 EUR den 5. november 2026 kl. 11.00. Det er en stigning på 0,19 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Fomento de Construcciones y Contratas aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Fomento de Construcciones y Contratas (solgt d. 31/7-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Fomento de Construcciones y Contratas handles til 10,68 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,052, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 56,8 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 13,82 € giver et potentiale på 29,4%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Fomento de Construcciones y Contratas aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Fomento de Construcciones y Contratas handles til 10,68 €. Det er 17,0 % under toppen de seneste 52 uger (12,86 €) og 9,9 % over bunden (9,72 €). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Fomento de Construcciones y Contratas aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Fomento de Construcciones y Contratas er 13,82 €. Den nuværende kurs er 10,68 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 29,4%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 12,44 og 15,20 €.
Er Fomento de Construcciones y Contratas en udbytteaktie?
Nej, Fomento de Construcciones y Contratas betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Fomento de Construcciones y Contratas aktien?
Risikoen i Fomento de Construcciones y Contratas er lav: risikokategori Konservativ, nr. 1 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 19,4%, hvilket svarer til risikokategorien Konservativ.
Er Fomento de Construcciones y Contratas overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Fomento de Construcciones y Contratas vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (29,4% potentiale). Fomento de Construcciones y Contratas har følgende nøgletal: P/E-tal på 23,3 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 0,5, P/B-tal på 1,4.
Er Fomento de Construcciones y Contratas overkøbt?
Nej, Fomento de Construcciones y Contratas er ikke overkøbt. RSI er på 56,8 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 56,8 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 2,8% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har Fomento de Construcciones y Contratas næste regnskab?
Fomento de Construcciones y Contratas offentliggør næste regnskab den 25. februar 2027. Aktien handles i øjeblikket til 10,68 €. Med et P/E-tal på 23,3 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Fomento de Construcciones y Contratas shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Fomento de Construcciones y Contratas, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Fomento de Construcciones y Contratas?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Fomento de Construcciones y Contratas.
Er Fomento de Construcciones y Contratas en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Fomento de Construcciones y Contratas en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 59 ud af 100 (værdi 74, kvalitet 50, momentum 54). Det er nr. 826 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 29,4% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Fomento de Construcciones y Contratas passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Fomento de Construcciones y Contratas aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 13,82 € (+29,4%); næste regnskab offentliggøres den 25/02-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 23,3 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger Fomento de Construcciones y Contratas aktien?
Fomento de Construcciones y Contratas aktien ligger næsten uændret i dag (+0,19%). De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 2,8% over 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Fomento de Construcciones y Contratas stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Fomento de Construcciones y Contratas er 13,82 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 29,4% fra den nuværende kurs på 10,68 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 9,72 og 12,86 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Fomento de Construcciones y Contratas falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 9,72 €, hvilket ligger 9,0% under den nuværende kurs på 10,68 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 24,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±19,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Fomento de Construcciones y Contratas?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Affaldshåndtering, er hjemmehørende i Spanien, og handles på Madrid Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Fomento de Construcciones y Contratas i afsnittet "Om Fomento de Construcciones y Contratas" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Fomento de Construcciones y Contratas?
Fomento de Construcciones y Contratas har 73.440 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Fomento de Construcciones y Contratas opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Fomento de Construcciones y Contratas inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Fomento de Construcciones y Contratas penge eller giver underskud?
Ja, Fomento de Construcciones y Contratas tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,0%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 6,1%. Med et P/E-tal på 23,3 betaler du i øjeblikket 23,3 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Fomento de Construcciones y Contratas gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Fomento de Construcciones y Contratas vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,17 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 384% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Fomento de Construcciones y Contratas meget gæld?
Ja, Fomento de Construcciones y Contratas har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 384%. For industri-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af Fomento de Construcciones y Contratas aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Fomento de Construcciones y Contratas, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/fcc.mc. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Fomento de Construcciones y Contratas aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Fomento de Construcciones y Contratas opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Fomento de Construcciones y Contratas — alternativer i Affaldshåndtering

2 aktier i Affaldshåndtering har højere TradeDesk-score end Fomento de Construcciones y Contratas (59/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Følg Fomento de Construcciones y Contratas dagligt med TradeDesk-modellen
Signal, score, kursmål og røde flag på ét sted.
Prøv Sølv 14 dage gratis →