Exor (EXO.AS) kursmål 2026/2027: 35% potentiale
Exor kursmål 2026: Analytikere ser 39% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Exor er 103,29 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 39,20% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Exor overvurderet eller undervurderet?
Exor er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 39,2% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 74,20 €, hvilket placerer Exor i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 92,96 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 113,62 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Exor ligger det rimelige prisleje mellem 92,96 € og 113,62 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Exor. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Exor – Kapitalforvaltning
Exor N.V. er et investeringsselskab. Det ejer store aktieposter i en række kendte virksomheder og tjener penge ved, at disse virksomheder vokser i værdi og udbetaler udbytte.Selskabet har hovedkontor i Amsterdam i Holland, men dets ejerandele findes i virksomheder over hele verden.
Exor ejer blandt andet den italienske sportsvognsproducent Ferrari samt en stor del af bilkoncernen Stellantis, der står bag mærker som Alfa Romeo, Citroën, Fiat, Jeep, Opel og Peugeot. Selskabet ejer også dele af Philips, der laver sundhedsudstyr som scannere og ultralydsapparater. Derudover har Exor investeringer i landbrugs- og entreprenørmaskiner, lastbiler og busser gennem selskabet CNH Industrial og Iveco Group.
Ud over industrivirksomheder ejer Exor også fodboldklubben Juventus, modehuset Christian Louboutin, det britiske medieselskab bag magasinet The Economist samt hospitaler og klinikker.
Exor blev grundlagt i 1899. Selskabet er kontrolleret af den italienske Agnelli-familie gennem holdingselskabet Giovanni Agnelli B.V. Læs om virksomheden
Nøgletal for Exor
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Exor for en type aktie?
Exor klassificeres som en vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Exor
Exor ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Exor har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Exor svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 1,8 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 0,4 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Exor har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 431,1%. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 613,5% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 12,86 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 11,1% – lav gældsætning og en solid balance.
Exor udbytte 2026: 0,6% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Exor
Hvornår udbetaler Exor udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Exor?
Exor betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,49 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,6%. Over de seneste 3 år er det årlige udbytte steget med 11,4%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 0,7%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Exor
Vi har registreret udbyttebetalinger for Exor siden 2023-06-02. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 4 gange, senest den 2026-05-25. Denne aktie kvalificerer sig som en sporadisk udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 3 år. Dette gør den interessant for investorer, der søger lejlighedsvis indkomst fra udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | 2026-05-27 | 0,49 | EUR |
| 2025-05-26 | 2025-05-28 | 0,49 | EUR |
| 2024-05-30 | 2024-06-03 | 0,46 | EUR |
| 2023-06-02 | 2023-06-06 | 0,44 | EUR |
Hvornår har Exor regnskab – Næste dato: 22/03-2027
Exor's næste regnskab bliver offentliggjort d. 22. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Exor
Exor omsatte for 1,0 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 3,8 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 33,6 mia. | 41,8 mia. | 45,4 mia. | 1,9 mia. | 1,0 mia. |
| Nettoresultat | 1,7 mia. | 4,2 mia. | 4,2 mia. | 14,7 mia. | −3,8 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 7,41 | 18,12 | 18,42 | 66,39 | −18,27 |
| Overskudsgrad | 5,1 % | 10,1 % | 9,2 % | 772,6 % | −364,0 % |
| Frit cash flow | 2,2 mia. | 2,5 mia. | 1,2 mia. | 47,0 mio. | 2,9 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Exor analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Exor har skuffet i 2 ud af de seneste 3 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Exor 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Exor
Bundfase
Exor ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at falde og har kun flyttet sig 0,3 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 8,1 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 27. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Stigende trekant gennemført
Dannet 5. august · Gennemført 6. august
Kursen er blevet stoppet omkring 70 EUR flere gange, men den er faldet mindre og mindre tilbage imellem — bundene er blevet højere siden juni 2026. Den 6. august lukkede kursen over 70 EUR. Seneste højere bund lå på 67 EUR.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 67 EUR — den seneste højere bund.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Exor
Exor er i en kortsigtet optrend. Kursen på 74,20 € ligger 6,4% over 20-dages gennemsnittet (69,77 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 5,1% over 50-dages gennemsnittet (70,60 €). Langsigtet ligger aktien 7,7% over 200-dages gennemsnittet (68,90 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (70,60) ligger over 200-dages (68,90) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Exor er stærkere end den lange.
Er Exor overkøbt eller oversolgt?
Exor N.V. har en RSI på 71,6, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.
MACD-analyse for Exor
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,743), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,071) med 0,672, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,172), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (0,003) med 0,169, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Exor
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Exor N.V. har en årlig standardafvigelse på 21,8%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for Exor
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,743); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,172).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 71,6 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Exor aktien i 2026
Hvad koster en Exor-aktie?
Skal man købe Exor aktien nu?
Er det for sent at købe Exor aktien?
Hvad er kursmålet for Exor aktien?
Er Exor en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Exor udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Exor aktien?
Er Exor overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Exor overkøbt?
Hvornår har Exor næste regnskab?
Er Exor shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Exor?
Er Exor en god aktie?
Hvad er fremtiden for Exor aktien?
Hvorfor falder Exor aktien i dag?
Hvor meget kan Exor stige?
Hvor lavt kan Exor falde?
Hvad laver Exor?
Hvor mange ansatte har Exor?
Har Exor opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Exor penge eller giver underskud?
Kan Exor gå konkurs?
Har Exor meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Exor aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Exor aktien?
Aktier der ligner Exor — alternativer i Industri
3 aktier i Industri har højere TradeDesk-score end Exor (50/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren