21.400,00 ILS
-2,19%

Enlight Renewable Energy (ENLT.TA) kursmål 2026/2027: 60% potentiale

21.400,00 ILS
-2,19%

Enlight Renewable Energy aktien falder 2,2% i dag – derfor falder aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke Enlight Renewable Energy (solgt d. 31/8-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −0,8% 1 måned: ▲ +3,8% 3 måneder: ▼ −16,4% 1 år: ▲ +88,2%
Del analysen:

Enlight Renewable Energy kursmål 2026: Analytikere ser 62% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Enlight Renewable Energy er 34.769,10 ILS. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 62,47% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Enlight Renewable Energy overvurderet eller undervurderet?

Enlight Renewable Energy er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 62,5% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 21.400,00 ILS, hvilket placerer Enlight Renewable Energy i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 31.292,19 ILS, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 38.246,01 ILS.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Enlight Renewable Energy ligger det rimelige prisleje mellem 31.292,19 ILS og 38.246,01 ILS.

Analytikerne ser 62% potentiale i Enlight Renewable Energy — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Enlight Renewable Energys køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Enlight Renewable Energy

Få en mail, når vores model skifter signal på Enlight Renewable Energy. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

1.110 aktier scorer højere end Enlight Renewable Energy hos os i dag
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Enlight Renewable Energy ligger nr. 1.111 af 1.723 på vores samlede score — værdi, kvalitet og momentum lagt sammen. Det gør ikke Enlight Renewable Energy til et dårligt selskab. Men har du kun plads til få aktier, er det dem øverst på listen, der er værd at kende — og at købe på det rigtige tidspunkt.
Med en gratis prøve ser du aktielisterne med score og købs- eller sælgsignal på hver eneste aktie.
Se de aktier der scorer højere →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Enlight Renewable Energy – Vedvarende energi

Enlight Renewable Energy Ltd arbejder med grøn energi. Virksomheden tjener penge ved at bygge og drive solcelleanlæg og vindmølleparker, der producerer el.

Enlight er primært til stede i Israel og Europa. Kunderne er typisk aftagere af strøm fra disse anlæg.

Virksomheden har en bred portefølje af projekter. Nogle af projekterne producerer allerede strøm og indtægter, andre er under opførelse, og resten venter på at gå i gang med byggeriet. Tilsammen svarer disse projekter til omkring 1,8 GW (gigawatt, en måleenhed for effekt). Derudover har virksomheden yderligere 1,9 GW i tidlige udviklingsfaser.

Enlight blev grundlagt i 2008 og har hovedkontor i Rosh Ha'ayin i Israel.
Læs om virksomheden

Enlight Renewable Energy hører til temaet Grønne energiaktier. Se alle grønne energiaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Enlight Renewable Energy

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

ILS 30,6B Markedsværdi (Mcap)
ILS 633M Omsætning
Vedvarende energi Industri
108,86 P/E Ratio
48,33 P/S Ratio
4,24 P/B Ratio
Israel Handles på børsen

Hvad er Enlight Renewable Energy for en type aktie?

Vækstaktie

Enlight Renewable Energy klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 25,0% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.

Score-oversigt for Enlight Renewable Energy

💰 Value Score 11/100 (Meget Lav)

Enlight Renewable Energy ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 82/100 (Meget Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 37/100 (Lav)

Enlight Renewable Energy har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 43/100

Samlet set ser Enlight Renewable Energy svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 2 røde flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 2 potentielle risikofaktorer i Enlight Renewable Energy som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 348%, og rentedækningen er 1,8× (hvor mang...
⚠️ Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er 0,36 (svag balance er 1,1 og under) – balanc...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Enlight Renewable Energy?

Der er 2 ting, du bør se først.

Vis mig de 2 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Enlight Renewable Energy handles til en P/E på 108,9, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 84,0 (23% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 48,3 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 4,2 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Enlight Renewable Energy har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 15,3% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 53,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 5,4% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,2% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 25,0% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 0,36 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 347,8% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
1,8×
Nettogæld/EBITDA
11,5

Kan have svært ved at betale sin gæld

Enlight Renewable Energy er i nedtrend, og signalet er Stærkt Sælg. Skal den sælges?

Med TradeDesk Sølv får du et klart køb- eller sælg-signal på dine egne aktier hver dag — så du ikke er den sidste, der opdager, at en aktie er vendt.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Enlight Renewable Energy →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hvornår har Enlight Renewable Energy regnskab?

Enlight Renewable Energy's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.



Årsregnskaber for Enlight Renewable Energy

Enlight Renewable Energy omsatte for 528,9 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 143,0 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning330,9 mio.192,2 mio.261,1 mio.398,8 mio.528,9 mio.
Nettoresultat11,2 mio.25,2 mio.70,9 mio.44,2 mio.143,0 mio.
Indtjening pr. aktie0,110,250,570,351,08
Overskudsgrad3,4 %13,1 %27,2 %11,1 %27,0 %
Frit cash flow−1,3 mia.−548,4 mio.−582,2 mio.−198,9 mio.−1,7 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af Enlight Renewable Energy 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Enlight Renewable Energy

Grafen indlæses …

Topfase

Enlight Renewable Energy ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (3,3 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 6,3 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 23. september og har ligget under det siden.

Formation: Hoved-skulder gennemført

Dannet 25. juni · Gennemført 1. september

Tre toppe, hvor den midterste er den højeste. Linjen hen under de to bunde imellem kaldes halslinjen. Kursen lukkede under halslinjen den 1. september, omkring 22.805 ILS.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 31.750 ILS — toppen af hovedet.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Enlight Renewable Energy

Enlight Renewable Energy er i en kortsigtet optrend. Kursen på 21.400,00 ILS ligger 0,4% over 20-dages gennemsnittet (21.311,50 ILS). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 3,1% under 50-dages gennemsnittet (22.092,60 ILS). Langsigtet ligger aktien 8,3% under 200-dages gennemsnittet (23.341,05 ILS), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (22.092,60) ligger under 200-dages (23.341,05) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Enlight Renewable Energy er svagere end den lange.

Er Enlight Renewable Energy overkøbt eller oversolgt?

Enlight Renewable Energy Ltd har en RSI på 52,3, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.

MACD-analyse for Enlight Renewable Energy

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-204,752), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-272,574) med 67,822, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-318,820), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (472,433) med 791,253, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for Enlight Renewable Energy

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Enlight Renewable Energy Ltd har en årlig standardafvigelse på 50,2%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for Enlight Renewable Energy

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -204,752); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -318,820).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 52,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om Enlight Renewable Energy aktien i 2026

Hvad koster en Enlight Renewable Energy-aktie?
En Enlight Renewable Energy-aktie kostede 21.400,00 ILS den 5. november 2026 kl. 11.05. Det er et fald på 2,19 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Enlight Renewable Energy aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Enlight Renewable Energy (solgt d. 31/8-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Enlight Renewable Energy handles til 21.400,00 ILS pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -204,752, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 52,3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 34.769,10 ILS giver et potentiale på 62,5%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Enlight Renewable Energy aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Enlight Renewable Energy handles til 21.400,00 ILS. Det er 32,6 % under toppen de seneste 52 uger (31.750,00 ILS) og 89,5 % over bunden (11.290,00 ILS). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Enlight Renewable Energy aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Enlight Renewable Energy er 34.769,10 ILS. Den nuværende kurs er 21.400,00 ILS, hvilket giver et potentiale (upside) på 62,5%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 31.292,19 og 38.246,01 ILS.
Er Enlight Renewable Energy en udbytteaktie?
Nej, Enlight Renewable Energy betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Enlight Renewable Energy aktien?
Risikoen i Enlight Renewable Energy er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 50,2%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Enlight Renewable Energy overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Enlight Renewable Energy vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (62,5% potentiale). Enlight Renewable Energy har følgende nøgletal: P/E-tal på 108,9 (højt prissat), P/S-tal på 48,3, P/B-tal på 4,2.
Er Enlight Renewable Energy overkøbt?
Nej, Enlight Renewable Energy er ikke overkøbt. RSI er på 52,3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 52,3 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 0,4% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har Enlight Renewable Energy næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Enlight Renewable Energy endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Enlight Renewable Energy shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Enlight Renewable Energy, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Enlight Renewable Energy?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Enlight Renewable Energy.
Er Enlight Renewable Energy en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Enlight Renewable Energy en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 43 ud af 100 (værdi 11, kvalitet 82, momentum 37). Det er nr. 1.371 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 62,5% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Enlight Renewable Energy passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Enlight Renewable Energy aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 34.769,10 ILS (+62,5%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 108,9 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Enlight Renewable Energy aktien i dag?
Enlight Renewable Energy aktien falder 2,19% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Vores model ejer ikke Enlight Renewable Energy (solgt d. 31/8-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Enlight Renewable Energy stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Enlight Renewable Energy er 34.769,10 ILS, hvilket svarer til en potentiel stigning på 62,5% fra den nuværende kurs på 21.400,00 ILS. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 11.290,00 og 31.750,00 ILS. Kursen ligger 32,6% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Enlight Renewable Energy falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 11.290,00 ILS, hvilket ligger 47,2% under den nuværende kurs på 21.400,00 ILS. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 64,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±50,2% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Enlight Renewable Energy?
Selskabet hører til Forsyning-sektoren, mere specifikt branchen Vedvarende energi, er hjemmehørende i Israel, og handles på Tel Aviv Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Enlight Renewable Energy i afsnittet "Om Enlight Renewable Energy" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Enlight Renewable Energy?
Enlight Renewable Energy har 406 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Enlight Renewable Energy opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Enlight Renewable Energy inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Enlight Renewable Energy penge eller giver underskud?
Ja, Enlight Renewable Energy tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 15,3%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 53,8%. Med et P/E-tal på 108,9 betaler du i øjeblikket 108,9 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Enlight Renewable Energy gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i Enlight Renewable Energy vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 0,36 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 348% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Enlight Renewable Energy meget gæld?
Ja, Enlight Renewable Energy har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 348%. For forsyning-sektoren regnes alt over 250% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Forsyningsselskaber har naturligt høj gæld pga. langsigtede infrastruktur-investeringer og stabile indtægter — 150-250% er typisk. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Enlight Renewable Energy betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 1,8×, og nettogælden svarer til 11,5 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Enlight Renewable Energy aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Enlight Renewable Energy, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/enlt.ta. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Enlight Renewable Energy aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Enlight Renewable Energy opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Enlight Renewable Energy — alternativer i Vedvarende energi

3 aktier i Vedvarende energi har højere TradeDesk-score end Enlight Renewable Energy (43/100) lige nu.

Se alle 40 aktier i Forsyning-sektoren

Skal du sælge Enlight Renewable Energy?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →