24,04 €
-0,12%

ENGIE (ENGI.PA) kursmål 2026/2027: 25% potentiale + 5,7% udbytte

24,04 €
-0,12%
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +1,9% 1 måned: ▲ +2,5% 3 måneder: ▼ −9,5% 1 år: ▲ +20,5%
Kursudvikling for ENGIE (ENGI.PA) – aktiekurs på 24,04 €, november 2026
ENGIE aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: i dag · 5. november 2026
Del analysen:

ENGIE kursmål 2026: Analytikere ser 25% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for ENGIE er 30,09 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 25,17% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er ENGIE overvurderet eller undervurderet?

ENGIE er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 25,2% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 24,04 €, hvilket placerer ENGIE i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 27,08 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 33,10 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For ENGIE ligger det rimelige prisleje mellem 27,08 € og 33,10 €.

Analytikerne ser 25% potentiale i ENGIE — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg ENGIEs køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg ENGIE

Få en mail, når vores model skifter signal på ENGIE. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Kursmål på ENGIE: 30,09 € — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om ENGIE – Forsyning – blandet

Engie SA producerer og leverer energi. Virksomheden tjener sine penge ved at bygge og drive anlæg til grøn energi, ved at drive gas- og elnet, og ved at sælge gas og el til kunder.

Engie er primært til stede i Frankrig og resten af Europa, men har også aktiviteter i Nordamerika, Asien, Mellemøsten, Oceanien, Sydamerika og Afrika. Kunderne spænder bredt: private husstande, virksomheder og industrikunder.

Virksomheden består af flere forretningsområder:

- **Grøn energi og fleksibel kraft**: Her bygger og driver Engie anlæg som vandkraftværker, vindmøller på land og til havs, solceller, biomasseanlæg, geotermiske anlæg og batterilagre. Man tilbyder også fleksible kraftværker, der kan levere strøm, når behovet er størst, samt løsninger til at gøre industri mindre afhængig af fossile brændstoffer ved brug af grøn brint. Desuden driver Engie afsaltningsanlæg, der laver havvand til drikkevand.

- **Net**: Dette område omfatter drift og udvikling af gas- og elnet, både i og uden for Europa. Det inkluderer også underjordisk gaslagring og anlæg, der omdanner flydende naturgas tilbage til gasform.

- **Lokal energiinfrastruktur**: Her bygger og driver Engie decentrale energinet, fx fjernvarme og fjernkøling, mindre kraftværker, solcelleparker, ladeløsninger til elbiler, offentlig belysning og rådgivning om energibesparelser.

- **Energiforsyning og -styring**: Dette område handler om at optimere Engies energianlæg, styre risici på markedet, og sælge naturgas, grøn gas og el til private, virksomheder og industrikunder. Man tilbyder også grønne energiaftaler og digitale værktøjer til at styre energiforbrug.

- **Øvrige aktiviteter**: Dette omfatter blandt andet drift af atomkraftværker, med fokus på sikkerhed og nedlukning af anlæg, samt salg af grøn strøm og gas.

Engie hed tidligere GDF SUEZ S.A., men skiftede navn til Engie SA i april 2015. Virksomheden blev grundlagt i 1880 og har hovedsæde i La Garenne-Colombes i Frankrig.
Læs om virksomheden

Nøgletal for ENGIE

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 60,2B Markedsværdi (Mcap)
€ 70,6B Omsætning
Forsyning – blandet Industri
14,45 P/E Ratio
0,85 P/S Ratio
1,48 P/B Ratio
Frankrig Handles på børsen
engie.com Hjemmeside

Hvad er ENGIE for en type aktie?

Udbytteaktie Value-aktie

ENGIE klassificeres som en udbytteaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 5,7%.

Score-oversigt for ENGIE

💰 Value Score 84/100 (Meget Høj)

ENGIE ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 48/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 54/100 (Neutral)

ENGIE har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 62/100

Samlet set ser ENGIE blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 2 røde flag identificeret

Vores analyse har identificeret 2 potentielle risikofaktorer i ENGIE som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 429%, og rentedækningen er 3,9× (hvor mang...
⚠️ Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er 0,75 (svag balance er 1,1 og under) – balanc...
🔒

Er det stadig sikkert at eje ENGIE?

Der er 2 ting, du bør se først.

Vis mig de 2 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

ENGIE handles til en P/E på 14,4, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 10,9 (24% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,9 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,5 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 3,42 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

ENGIE har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 6,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 14,7%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 12,2% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 14,3% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 0,75 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 428,5% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
3,9×
Nettogæld/EBITDA
4,7

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

ENGIE giver 5,7% i udbytte. Men skal du beholde den?

Et højt udbytte er kun godt, hvis selskabet er sundt. Med TradeDesk Sølv tjekker du på få sekunder, om aktien er stærk nok — og hvad trenden siger, før du holder fast.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på ENGIE →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

ENGIE udbytte 2026: 5,7% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for ENGIE

Udbytteprocent
5,7%
Seneste udbytte pr. aktie
1,35 EUR
Payout Ratio
82,8%
Meget høj
Udbytte-vækst (4 år)
+58,8%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,42 EUR

Hvornår udbetaler ENGIE udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
30. april 2026
Seneste udbetalingsdato
5. maj 2026

Hvor meget udbytte betaler ENGIE?

ENGIE betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,35 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 5,7%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 58,8%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 82,8%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.

Historiske udbyttebetalinger for ENGIE

Vi har registreret udbyttebetalinger for ENGIE siden 2022-04-25. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-04-30. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-04-302026-05-051,35EUR
2025-04-252025-04-291,48EUR
2024-05-022024-05-061,43EUR
2023-04-282023-05-031,40EUR
2022-04-252022-04-270,85EUR

ENGIE regnskab – ⚡ Offentliggøres I DAG 05/11-2026

ENGIE aflagde senest regnskab for 309 dage siden (d. 31. december 2025, Q4 2025) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for ENGIE

ENGIE omsatte for 71,9 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 3,8 mia. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning57,9 mia.93,9 mia.82,6 mia.73,8 mia.71,9 mia.
Nettoresultat3,7 mia.140,0 mio.2,2 mia.4,1 mia.3,8 mia.
Indtjening pr. aktie1,510,060,911,691,51
Overskudsgrad6,3 %0,2 %2,7 %5,6 %5,3 %
Frit cash flow1,3 mia.2,2 mia.5,8 mia.3,8 mia.−9,5 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog ENGIE analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

ENGIE har skuffet i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q4 2025
▼ Skuffede
-42,4% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-18,2% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+14,7% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-6,8% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+14,3% vs. forventet
Q2 2024
▲ Slog forventningerne
+11,5% vs. forventet
Q1 2024
▼ Skuffede
-6,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af ENGIE 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for ENGIE

Grafen indlæses …

Topfase

ENGIE ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,4 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 6,3 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 26. august og har ligget under det siden.

Formation: Faldende kanal i gang

Startede 21. maj

Kursen er faldet inde i en kanal siden maj 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 8 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 21 EUR og øvre kant omkring 25 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af ENGIE (ENGI.PA) – RSI 61, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
ENGIE teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af ENGIE

ENGIE er i en kortsigtet optrend. Kursen på 24,04 € ligger 3,6% over 20-dages gennemsnittet (23,20 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 2,3% over 50-dages gennemsnittet (23,50 €). Langsigtet ligger aktien 6,4% under 200-dages gennemsnittet (25,69 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (23,50) ligger under 200-dages (25,69) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i ENGIE er svagere end den lange.

Er ENGIE overkøbt eller oversolgt?

ENGIE SA har en RSI på 61,0. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for ENGIE

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,035), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,088) med 0,123, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,624), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,283) med 0,341, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.

Risikoprofil for ENGIE

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

ENGIE SA har en årlig standardafvigelse på 22,5%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.

Samlet teknisk konklusion for ENGIE

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,035); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,624).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 61,0 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om ENGIE aktien i 2026

Hvad koster en ENGIE-aktie?
En ENGIE-aktie kostede 24,04 EUR den 5. november 2026 kl. 11.05. Det er et fald på 0,12 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe ENGIE aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ENGIE (købt d. 4/11-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. ENGIE handles til 24,04 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,035, og aktien har medvind; RSI er på 61,0 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 30,09 € giver et potentiale på 25,2%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe ENGIE aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. ENGIE handles til 24,04 €. Det er 15,5 % under toppen de seneste 52 uger (28,45 €) og 24,6 % over bunden (19,30 €). TradeDesks model købte aktien d. 4/11-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for ENGIE aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for ENGIE er 30,09 €. Den nuværende kurs er 24,04 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 25,2%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 27,08 og 33,10 €.
Er ENGIE en udbytteaktie?
Ja, ENGIE er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 5,7%. Det seneste udbytte var 1,35 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 30/04-2026. Payout ratio er 82,8%, hvilket vurderes som højt.
Hvornår udbetaler ENGIE udbytte 2027?
Næste udbyttedato for ENGIE er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 30/04-2026. Seneste udbytte var 1,35 € pr. aktie med x-dato 30/04-2026. Udbytteprocenten er 5,7%. Payout ratio på 82,8% indikerer at udbyttet er højt i forhold til indtjeningen.
Hvad er risikoen i ENGIE aktien?
Risikoen i ENGIE er lav: risikokategori Konservativ, nr. 1 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 22,5%, hvilket svarer til risikokategorien Konservativ.
Er ENGIE overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, ENGIE vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (25,2% potentiale). ENGIE har følgende nøgletal: P/E-tal på 14,4 (moderat prissat), P/S-tal på 0,9, P/B-tal på 1,5.
Er ENGIE overkøbt?
Nej, ENGIE er ikke overkøbt. RSI er på 61,0 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 61,0 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 3,6% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har ENGIE næste regnskab?
ENGIE offentliggør regnskab I DAG, den 05. november 2026! Aktien handles i øjeblikket til 24,04 €. Hold øje med kursreaktionen efter offentliggørelsen. Med et P/E-tal på 14,4 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er ENGIE shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for ENGIE, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i ENGIE?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for ENGIE.
Er ENGIE en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er ENGIE en god aktie lige nu. Den samlede score er 62 ud af 100 (værdi 84, kvalitet 48, momentum 54). Det er nr. 706 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 25,2% potentiale op til kursmålet; udbytte på 5,7%; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om ENGIE passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for ENGIE aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 30,09 € (+25,2%); næste regnskab offentliggøres den 05/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 14,4 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger ENGIE aktien?
ENGIE aktien ligger næsten uændret i dag (-0,12%). De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 3,6% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan ENGIE stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for ENGIE er 30,09 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 25,2% fra den nuværende kurs på 24,04 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 19,30 og 28,45 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan ENGIE falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 19,30 €, hvilket ligger 19,7% under den nuværende kurs på 24,04 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 32,2% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±22,5% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver ENGIE?
Selskabet hører til Forsyning-sektoren, mere specifikt branchen Forsyning – blandet, er hjemmehørende i Frankrig, og handles på Euronext Paris. Læs den fulde beskrivelse af ENGIE i afsnittet "Om ENGIE" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har ENGIE?
ENGIE har 84.786 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har ENGIE opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra ENGIE inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener ENGIE penge eller giver underskud?
Ja, ENGIE tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 6,0%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 14,7%. Med et P/E-tal på 14,4 betaler du i øjeblikket 14,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan ENGIE gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i ENGIE vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 0,75 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 429% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har ENGIE meget gæld?
Ja, ENGIE har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 429%. For forsyning-sektoren regnes alt over 250% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Forsyningsselskaber har naturligt høj gæld pga. langsigtede infrastruktur-investeringer og stabile indtægter — 150-250% er typisk. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan ENGIE betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 3,9×, og nettogælden svarer til 4,7 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af ENGIE aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af ENGIE, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/engi.pa. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere ENGIE aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på ENGIE opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner ENGIE — alternativer i Forsyning – blandet

3 aktier i Forsyning – blandet har højere TradeDesk-score end ENGIE (62/100) lige nu.

Se alle 40 aktier i Forsyning-sektoren

Træt af at vente på ENGIE?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →