Drax (DRX.LSE) kursmål og anbefaling 2026/2027
Drax kursmål 2026: Analytikere ser 8% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Drax er 930,33 GBX. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 7,74% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Drax overvurderet eller undervurderet?
Drax er i øjeblikket fair med en afvigelse på 7,7% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 863,50 GBX, hvilket placerer Drax i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 837,30 GBX, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 1.023,36 GBX.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Drax ligger det rimelige prisleje mellem 837,30 GBX og 1.023,36 GBX.
Få en mail, når vores model skifter signal på Drax. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Drax – Vedvarende energi
Drax Group producerer og sælger grøn el i Storbritannien. Virksomheden tjener penge ved at omdanne træpiller til el på sine kraftværker, samt ved at sælge el videre til erhvervskunder.Virksomheden arbejder primært i Storbritannien, hvor den både producerer og leverer strøm. Kunderne er virksomheder, ikke private husstande.
Drax Group har fire forretningsområder:
- Produktion af træpiller, som bruges som brændsel.
- Elproduktion fra biomasse (altså afbrænding af træpiller).
- Fleksibel elproduktion, som kan skrues op og ned efter behov. Det foregår blandt andet ved hjælp af vandkraft og gasturbiner.
- Energiløsninger, som blandt andet omfatter salg af el til virksomheder.
Selskabet ejer og driver flere kraftværker. Det største er Drax Power Station i Selby, North Yorkshire. Derudover ejer selskabet Cruachan Power Station, et pumpekraftværk med en kapacitet på 440 megawatt, beliggende i Argyll and Bute i Skotland. Et pumpekraftværk gemmer energi ved at pumpe vand op, så det senere kan sendes gennem turbiner og lave strøm, når der er brug for det.
Selskabet driver også vandkraftværkerne Lanark og Galloway i det sydvestlige Skotland, med en samlet kapacitet på 126 megawatt.
Derudover ejer Drax Group anlægget Daldowie, der omdanner slam fra spildevand til tørre piller uden lugtgener. Disse piller kan også bruges som brændsel.
Drax Group blev grundlagt i 2005 og har hovedkontor i Selby i Storbritannien. Læs om virksomheden
Drax hører til temaet Grønne energiaktier. Se alle grønne energiaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Drax
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Drax for danske investorer
Valuta. Drax handles i britiske pence (GBX) i Storbritannien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger pundet over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Drax kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Storbritannien trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Drax for en type aktie?
Drax klassificeres som en momentum-aktie med en momentum-score i top 23% af alle aktier. Kursen er steget 0,0% på lang sigt.
Score-oversigt for Drax
Drax ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Drax har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Drax blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Drax handles til en P/E på 97,9, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 15,2 (84% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,6 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,6 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,91 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Drax har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 0,4% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 10,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 0,8% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,0% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -19,5% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,14 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 158,9% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Drax udbytte 2026: 0,04% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Drax
Hvornår udbetaler Drax udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Drax?
Drax betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,13 GBP pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,04%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 57,9%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 49,8%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Drax
Vi har registreret udbyttebetalinger for Drax siden 2022-04-28. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 10 gange, senest den 2026-09-24. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-09-24 | 2026-10-23 | 0,13 | GBP |
| 2026-04-23 | 2026-05-15 | 0,17 | GBP |
| 2025-09-25 | 2025-10-24 | 0,12 | GBP |
| 2025-04-24 | 2025-05-16 | 0,16 | GBP |
| 2024-09-19 | 2024-10-25 | 0,10 | GBP |
| 2024-04-18 | 2024-05-17 | 0,14 | GBP |
| 2023-08-24 | 2023-10-06 | 0,09 | GBP |
| 2023-04-20 | 2023-05-19 | 0,13 | GBP |
| 2022-08-25 | 2022-10-07 | 0,08 | GBP |
| 2022-04-28 | 2022-05-13 | 0,11 | GBP |
Hvornår har Drax regnskab?
Drax's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.Årsregnskaber for Drax
Drax omsatte for 5,4 mia. GBP i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 73,0 mio. GBP.
| Beløb i GBP | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 5,1 mia. | 7,8 mia. | 8,1 mia. | 6,2 mia. | 5,4 mia. |
| Nettoresultat | 55,1 mio. | 85,1 mio. | 562,2 mio. | 526,6 mio. | 73,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,13 | 0,21 | 1,39 | 1,35 | 20,20 |
| Overskudsgrad | 1,1 % | 1,1 % | 6,9 % | 8,6 % | 1,4 % |
| Frit cash flow | 96,8 mio. | 33,0 mio. | 394,5 mio. | 472,0 mio. | 527,8 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Drax 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Drax
Topfase
Drax ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,4 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,0 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 26. oktober og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Drax
Drax er i en kortsigtet optrend. Kursen på 863,50 GBX ligger 7,4% over 20-dages gennemsnittet (803,70 GBX). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 8,3% over 50-dages gennemsnittet (797,63 GBX). Langsigtet ligger aktien 7,7% over 200-dages gennemsnittet (801,89 GBX), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (797,63) ligger under 200-dages (801,89) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Drax er svagere end den lange.
Er Drax overkøbt eller oversolgt?
Drax Group plc har en RSI på 67,8. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Drax
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (13,027), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (7,222) med 5,805, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (7,784), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (-0,485) med 8,269, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Drax
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Drax Group plc har en årlig standardafvigelse på 24,6%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for Drax
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 13,027); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 7,784).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 67,8 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Drax aktien i 2026
Hvad koster en Drax-aktie?
Skal man købe Drax aktien nu?
Er det for sent at købe Drax aktien?
Hvad er kursmålet for Drax aktien?
Er Drax en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Drax udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Drax aktien?
Er Drax overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Drax overkøbt?
Hvornår har Drax næste regnskab?
Er Drax shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Drax?
Er Drax en god aktie?
Hvad er fremtiden for Drax aktien?
Hvorfor stiger Drax aktien i dag?
Hvor meget kan Drax stige?
Hvor lavt kan Drax falde?
Hvad laver Drax?
Hvor mange ansatte har Drax?
Har Drax opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Drax penge eller giver underskud?
Kan Drax gå konkurs?
Har Drax meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Drax aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Drax aktien?
Aktier der ligner Drax — alternativer i Vedvarende energi
2 aktier i Vedvarende energi har højere TradeDesk-score end Drax (61/100) lige nu.
Se alle 40 aktier i Forsyning-sektoren