286,40 GBX
1,13%

Ceres Power (CWR.LSE) kursmål 2026/2027: 170% potentiale

286,40 GBX
1,13%
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +3,0% 1 måned: ▼ −30,4% 3 måneder: ▼ −32,6% 1 år: ▼ −23,0%
Kursudvikling for Ceres Power (CWR.LSE) – aktiekurs på 286,40 GBX, november 2026
Ceres Power aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 25. marts 2027 (om 140 dage)
Del analysen:

Ceres Power kursmål 2026: Analytikere ser 173% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Ceres Power er 782,14 GBX. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 173,09% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Ceres Power overvurderet eller undervurderet?

Ceres Power er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 173,1% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 286,40 GBX, hvilket placerer Ceres Power i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 703,93 GBX, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 860,35 GBX.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Ceres Power ligger det rimelige prisleje mellem 703,93 GBX og 860,35 GBX.

Analytikerne ser 173% potentiale i Ceres Power — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Ceres Powers køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Ceres Power

Få en mail, når vores model skifter signal på Ceres Power. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

1.651 aktier scorer højere end Ceres Power hos os i dag
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Ceres Power ligger nr. 1.652 af 1.723 på vores samlede score — værdi, kvalitet og momentum lagt sammen. Det gør ikke Ceres Power til et dårligt selskab. Men har du kun plads til få aktier, er det dem øverst på listen, der er værd at kende — og at købe på det rigtige tidspunkt.
Med en gratis prøve ser du aktielisterne med score og købs- eller sælgsignal på hver eneste aktie.
Se de aktier der scorer højere →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Ceres Power – Elektrisk udstyr & komponenter

Ceres Power Holdings udvikler teknologi til brændselsceller. Det er en teknologi, der kan omdanne brændstof til elektricitet. Virksomheden tjener penge ved at sælge licenser til sin teknologi og opkræve royalties (en løbende betaling for brug af opfindelsen), samt ved at yde teknisk support til sine samarbejdspartnere.

Virksomheden er aktiv i Europa, Asien og Nordamerika. Kunderne er typisk store industrivirksomheder, som bygger anlæg til strømforsyning - for eksempel til datacentre, fabrikker og skibsfart.

Ceres Power har to hovedteknologier. Den ene kan lave grøn brint (kaldet SOEC-teknologi) ved hjælp af strøm. Den anden kan omdanne forskellige former for brændstof - som naturgas, biobrændstof eller brint - til elektricitet (kaldet SOFC-teknologi). Teknologierne kan blandt andet bruges i forbindelse med produktion af ammoniak, grønt stål og såkaldte e-brændstoffer, som er brændstoffer fremstillet ved hjælp af strøm.

Derudover arbejder virksomheden også med udvikling af en anden type batteriteknologi til lagring af energi, samt med administration af sine patenter og andre rettigheder.

Ceres Power Holdings blev grundlagt i 2004 og har hovedsæde i Horsham i Storbritannien.
Læs om virksomheden

Ceres Power hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Ceres Power

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

GBX 584M Markedsværdi (Mcap)
GBX 34,3M Omsætning
Elektrisk udstyr & komponenter Industri
- P/E Ratio
17,01 P/S Ratio
2,92 P/B Ratio
Storbritannien Handles på børsen
ceres.tech Hjemmeside
Industri Sektor

Ceres Power for danske investorer

Valuta. Ceres Power handles i britiske pence (GBX) i Storbritannien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger pundet over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Ceres Power kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Ceres Power for en type aktie?

Spekulativ aktie

Ceres Power klassificeres som en spekulativ aktie.

Score-oversigt for Ceres Power

💰 Value Score 15/100 (Meget Lav)

Ceres Power ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 8/100 (Meget Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 9/100 (Meget Lav)

Ceres Power har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 10/100

Samlet set ser Ceres Power svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 3 røde flag identificeret 2 kritiske

Vores analyse har identificeret 3 potentielle risikofaktorer i Ceres Power som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Svag finansiel sundhed: Piotroski-score er kun 2/9 – virksomheden viser tegn på s...
🚨 Negativ profitmargin: Profitmarginen er -130,6% – virksomheden taber penge på s...
🚨 Negativt afkast på egenkapital: ROE er -27,5% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Ceres Power?

Der er 3 ting, du bør se først.

Vis mig de 3 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 17,0 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 2,9 (moderat niveau).

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 2 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er 6,05 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 17,7% – lav gældsætning og en solid balance.

Ceres Power scorer kun 11 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Ceres Power →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hvornår har Ceres Power regnskab – Næste dato: 25/03-2027

Ceres Power's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for Ceres Power

Ceres Power omsatte for 32,6 mio. GBP i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 47,5 mio. GBP.

Beløb i GBP20212022202320242025
Omsætning30,8 mio.19,8 mio.22,3 mio.51,9 mio.32,6 mio.
Nettoresultat−21,1 mio.−47,6 mio.−54,0 mio.−28,3 mio.−47,5 mio.
Indtjening pr. aktie−0,11−0,25−0,28−0,15−0,25
Overskudsgrad−68,5 %−240,6 %−241,9 %−54,6 %−145,7 %
Frit cash flow−32,2 mio.−68,5 mio.−48,6 mio.−42,7 mio.−21,9 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af Ceres Power 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Ceres Power

Grafen indlæses …

Topfase

Ceres Power ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (1,1 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 34,1 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 5. oktober og har ligget under det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Ceres Power (CWR.LSE) – RSI 40, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Ceres Power teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Ceres Power

Ceres Power er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 286,40 GBX ligger 5,4% under 20-dages gennemsnittet (302,82 GBX). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 20,9% under 50-dages gennemsnittet (362,30 GBX). Langsigtet ligger aktien 33,3% under 200-dages gennemsnittet (429,43 GBX), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (362,30) ligger under 200-dages (429,43) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Ceres Power er svagere end den lange.

Er Ceres Power overkøbt eller oversolgt?

Ceres Power Holdings plc har en RSI på 40,2. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for Ceres Power

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-30,156), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-31,455) med 1,299, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-35,098), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-10,907) med 24,191, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for Ceres Power

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Ceres Power Holdings plc har en årlig standardafvigelse på 95,9%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.

Samlet teknisk konklusion for Ceres Power

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -30,156); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -35,098).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 40,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om Ceres Power aktien i 2026

Hvad koster en Ceres Power-aktie?
En Ceres Power-aktie kostede 286,40 GBX den 5. november 2026 kl. 11.04. Det er en stigning på 1,13 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Ceres Power aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Ceres Power (solgt d. 15/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Ceres Power handles til 286,40 GBX pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -30,156, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 40,2 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 782,14 GBX giver et potentiale på 173,1%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Ceres Power aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Ceres Power handles til 286,40 GBX. Det er 67,2 % under toppen de seneste 52 uger (872,50 GBX) og 39,0 % over bunden (206,00 GBX). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Ceres Power aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Ceres Power er 782,14 GBX. Den nuværende kurs er 286,40 GBX, hvilket giver et potentiale (upside) på 173,1%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 703,93 og 860,35 GBX.
Er Ceres Power en udbytteaktie?
Nej, Ceres Power betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Ceres Power aktien?
Risikoen i Ceres Power er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 95,9%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er Ceres Power overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Ceres Power vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (173,1% potentiale). Ceres Power har følgende nøgletal: P/S-tal på 17,0, P/B-tal på 2,9.
Er Ceres Power overkøbt?
Nej, Ceres Power er ikke overkøbt. RSI er på 40,2 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 40,2 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 5,4% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har Ceres Power næste regnskab?
Ceres Power offentliggør næste regnskab den 25. marts 2027. Aktien handles i øjeblikket til 286,40 GBX.
Er Ceres Power shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Ceres Power, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Ceres Power?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Ceres Power.
Er Ceres Power en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Ceres Power svagt. Den samlede score er 11 ud af 100 (værdi 15, kvalitet 8, momentum 9). Det er nr. 1.972 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 173,1% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Ceres Power passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Ceres Power aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 782,14 GBX (+173,1%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 25/03-2027, hvilket kan påvirke kursen. Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Ceres Power aktien i dag?
Ceres Power aktien stiger 1,13% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen stiger: Contemporary Amperex Technology +5,1%, ABB -0,6%, Legrand +5,7% og Nexans +2,1%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Ceres Power. Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag. Vores model har salgssignal på Ceres Power (solgt d. 15/10-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 5,4% under 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Ceres Power stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Ceres Power er 782,14 GBX, hvilket svarer til en potentiel stigning på 173,1% fra den nuværende kurs på 286,40 GBX. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 206,00 og 872,50 GBX. Kursen ligger 67,2% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Ceres Power falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 206,00 GBX, hvilket ligger 28,1% under den nuværende kurs på 286,40 GBX. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 76,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±95,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Ceres Power?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Elektrisk udstyr & komponenter, er hjemmehørende i Storbritannien, og handles på London Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Ceres Power i afsnittet "Om Ceres Power" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Ceres Power?
Ceres Power har 353 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Ceres Power opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Ceres Power inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Ceres Power penge eller giver underskud?
Nej, Ceres Power tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -130,6%, et betydeligt underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Også driftsmarginen (overskud før renter og skat) er negativ på -60,1%, hvilket viser at det ikke kun er finansielle udgifter der trækker resultatet ned. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan Ceres Power gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Ceres Power vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 6,05 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 2 — det er svag. Gæld i forhold til egenkapital er 18% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Ceres Power meget gæld?
Nej, Ceres Power har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 18%. For industri-sektoren regnes alt under 100% som lav gældsætning. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af Ceres Power aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Ceres Power, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/cwr.lse. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Ceres Power aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Ceres Power opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Ceres Power — alternativer i Elektrisk udstyr & komponenter

3 aktier i Elektrisk udstyr & komponenter har højere TradeDesk-score end Ceres Power (11/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Skal du sælge Ceres Power?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →