Bonheur (BONHR.OL) kursmål 2026/2027: 20% potentiale
Bonheur kursmål 2026: Analytikere ser 20% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Bonheur er 316,00 Kr. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 20,38% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Bonheur overvurderet eller undervurderet?
Bonheur er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 20,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 262,50 Kr, hvilket placerer Bonheur i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 284,40 Kr, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 347,60 Kr.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Bonheur ligger det rimelige prisleje mellem 284,40 Kr og 347,60 Kr.
Få en mail, når der sker noget i Bonheur: når vores model skifter signal, eller når selskabet udsender en kurspåvirkende meddelelse, fx et regnskab. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor der er sket noget, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Bonheur – Konglomerat
Bonheur ASA er et norsk selskab, der tjener penge på tre hovedområder: vedvarende energi, service til vindmølleparker og krydstogter.Inden for vedvarende energi bygger og driver selskabet vindmølleparker med en samlet kapacitet på 804,9 megawatt. Service-delen ejer tre specialskibe, der bruges til at transportere, opstille og reparere vindmøller til havs og på land. Krydstogt-delen ejer og driver tre krydstogtskibe, der sejler med feriegæster.
Derudover har selskabet mindre investeringer i blandt andet medier og pr-software, ejendomme, obligationer og aktier.
Bonheur ASA er til stede i mange lande og regioner, herunder Storbritannien, Tyskland, Holland, Frankrig, Norge og det øvrige Europa, samt i Asien, Nord- og Sydamerika og Afrika. Kunderne tæller både virksomheder i vindmøllebranchen og private feriegæster på krydstogt.
Selskabet blev grundlagt i 1848 og har hovedkontor i Oslo, Norge. Læs om virksomheden
Nøgletal for Bonheur
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Bonheur for en type aktie?
Bonheur klassificeres som en value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Bonheur
Bonheur ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Bonheur har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Bonheur stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Bonheur handles til en P/E på 10,8, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9,1 (16% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,9 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,3 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Bonheur har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 19,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 14,0% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,5% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -65,6% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 4,18 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 207,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Bonheur udbytte 2026
Udbytte-nøgletal for Bonheur
Hvornår udbetaler Bonheur udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle norske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Bonheur?
Bonheur betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 7,30 NOK pr. aktie. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 69,8%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 29,6%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Bonheur
Vi har registreret udbyttebetalinger for Bonheur siden 2022-05-27. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-28. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | N/A | 7,30 | NOK |
| 2025-05-23 | N/A | 6,75 | NOK |
| 2024-05-24 | N/A | 6,00 | NOK |
| 2023-05-26 | N/A | 5,00 | NOK |
| 2022-05-27 | N/A | 4,30 | NOK |
Hvornår har Bonheur regnskab – Næste dato: 25/02-2027
Bonheur's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. februar 2027 før markedets åbning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Bonheur
Bonheur omsatte for 12,5 mia. NOK i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 1,4 mia. NOK.
| Beløb i NOK | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 7,5 mia. | 11,4 mia. | 12,5 mia. | 14,0 mia. | 12,5 mia. |
| Nettoresultat | 433,6 mio. | 1,7 mia. | 1,0 mia. | 1,1 mia. | 1,4 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 10,20 | 40,02 | 24,40 | 26,81 | 33,43 |
| Overskudsgrad | 5,8 % | 14,9 % | 8,3 % | 8,2 % | 11,4 % |
| Frit cash flow | 657,4 mio. | 1,5 mia. | 1,5 mia. | 2,2 mia. | −242,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Bonheur analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Bonheur har slået forventningerne i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Bonheur 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Bonheur
Topfase
Bonheur ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,5 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,7 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 26. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Omvendt hoved-skulder i gang
Dannet 15. september · Endnu ikke gennemført
Tre bunde, hvor den midterste er den dybeste. Linjen hen over de to toppe imellem kaldes halslinjen. Halslinjen ligger omkring 269 NOK. Kursen er endnu ikke lukket over den.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 214 NOK — bunden af hovedet.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Bonheur
Bonheur er i en kortsigtet optrend. Kursen på 262,50 Kr. ligger 2,2% over 20-dages gennemsnittet (256,88 Kr.). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 1,8% over 50-dages gennemsnittet (257,89 Kr.). Langsigtet ligger aktien 7,2% over 200-dages gennemsnittet (244,76 Kr.), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (257,89) ligger over 200-dages (244,76) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Bonheur er stærkere end den lange.
Er Bonheur overkøbt eller oversolgt?
Bonheur ASA har en RSI på 56,5. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Bonheur
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (1,494), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,173) med 1,321, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (5,934), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (4,610) med 1,324, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Bonheur
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Bonheur ASA har en årlig standardafvigelse på 24,0%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for Bonheur
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,494); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 5,934).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 56,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Bonheur aktien i 2026
Hvad koster en Bonheur-aktie?
Skal man købe Bonheur aktien nu?
Er det for sent at købe Bonheur aktien?
Hvad er kursmålet for Bonheur aktien?
Er Bonheur en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Bonheur aktien?
Er Bonheur overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Bonheur overkøbt?
Hvornår har Bonheur næste regnskab?
Er Bonheur shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Bonheur?
Er Bonheur en god aktie?
Hvad er fremtiden for Bonheur aktien?
Hvorfor falder Bonheur aktien i dag?
Hvor meget kan Bonheur stige?
Hvor lavt kan Bonheur falde?
Hvad laver Bonheur?
Hvor mange ansatte har Bonheur?
Har Bonheur opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Bonheur penge eller giver underskud?
Kan Bonheur gå konkurs?
Har Bonheur meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Bonheur aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Bonheur aktien?
Seneste nyheder om Bonheur-aktien 2026
- Dato: 2026-10-30 08:00:00
Kategori: Selskabsmeddelelse
Nyheden: Bonholm rapporterer resultater for tredje kvartal 2026.
Læs mere her: Hent pdf med detaljer
Aktier der ligner Bonheur — alternativer i Konglomerat
1 aktie i Konglomerat har højere TradeDesk-score end Bonheur (79/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren