174,80 €

Raytheon Technologies (5UR.XETRA) kursmål 2026/2027: 15% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

174,80 €

Raytheon Technologies aktien faldt 4,5% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hele branchen faldt: Rheinmetall -5,9%, Hensoldt -3,6%, TKMS AG & Co KGaA -3,7% og Renk Group +0,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Raytheon Technologies. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer Raytheon Technologies (købt d. 26/10-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −3,0% 1 måned: ▲ +6,8% 3 måneder: ▼ −8,8% 1 år: ▲ +15,8%
Kursudvikling for Raytheon Technologies (5UR.XETRA) – aktiekurs på 174,80 €, november 2026
Raytheon Technologies aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 26. januar 2027 (om 82 dage)
Del analysen:

Raytheon Technologies kursmål 2026: Analytikere ser 15% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Raytheon Technologies er 201,88 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Raytheon Technologies overvurderet eller undervurderet?

Raytheon Technologies er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 15,5% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 174,80 €, hvilket placerer Raytheon Technologies i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 181,69 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 222,07 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Raytheon Technologies ligger det rimelige prisleje mellem 181,69 € og 222,07 €.

Analytikerne ser 15% potentiale i Raytheon Technologies — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Raytheon Technologiess køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Raytheon Technologies

Få en mail, når vores model skifter signal på Raytheon Technologies. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Raytheon Technologies stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Raytheon Technologies – Forsvar

RTX Corporation laver systemer og udstyr til fly og forsvar. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge produkter og reservedele, samt ved at reparere og servicere udstyret over tid.

RTX arbejder over hele verden. Kunderne er både civile flyselskaber, flyproducenter og militær- og regeringskunder.

Virksomheden er delt op i tre forretningsområder:

**Collins Aerospace** laver udstyr til fly, blandt andet strømforsyning, luftstyring, flykontrolsystemer og kabineindretning som sæder og toiletter. Denne del sælger også reservedele og reparationsservice.

**Pratt & Whitney** producerer flymotorer til civile fly, militærfly og mindre privatfly. De sælger også dele til motorerne og tilbyder service og vedligeholdelse.

**Raytheon** laver udstyr, der kan opdage og spore trusler, samt sensorer og software. Kunderne her er både myndigheder og private virksomheder.

RTX hed tidligere Raytheon Technologies Corporation, men skiftede navn til RTX Corporation i juli 2023. Virksomheden blev grundlagt i 1934 og har hovedkontor i Arlington, Virginia, i USA.
Læs om virksomheden

Raytheon Technologies hører til temaet Forsvarsaktier. Se alle forsvarsaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Raytheon Technologies

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 244B Markedsværdi (Mcap)
€ 96,0B Omsætning
Forsvar Industri
34,12 P/E Ratio
2,54 P/S Ratio
3,92 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
rtx.com Hjemmeside
Industri Sektor

Raytheon Technologies for danske investorer

Valuta. Raytheon Technologies handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Raytheon Technologies kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Raytheon Technologies for en type aktie?

Vækstaktie Kvalitetsaktie

Raytheon Technologies klassificeres som en vækstaktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9).

Score-oversigt for Raytheon Technologies

💰 Value Score 38/100 (Lav)

Raytheon Technologies ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 74/100 (Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 69/100 (Høj)

Raytheon Technologies har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 60/100

Samlet set ser Raytheon Technologies blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Raytheon Technologies handles til en P/E på 34,1, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 25,7 (25% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,5 (i moderat niveau). P/B er 3,9 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 2,20 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Raytheon Technologies har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,8% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 15,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 12,9% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 4,6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 34,0% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,34 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 167,7% – moderat gældsætning.

Rentedækning
7,7×
Nettogæld/EBITDA
1,7

Kan sagtens betale sin gæld

Raytheon Technologies er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Raytheon Technologies →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Raytheon Technologies udbytte 2026: 1,5% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Raytheon Technologies

Udbytteprocent
1,5%
Seneste udbytte pr. aktie
0,65 USD
Payout Ratio
47,6%
Sund
Udbytte-vækst (5 år)
+109,9%
Gns. årligt udbytte (3 år)
2,17 USD

Hvornår udbetaler Raytheon Technologies udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
14. august 2026

Hvor meget udbytte betaler Raytheon Technologies?

Raytheon Technologies betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,65 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,5%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 109,9%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 47,6%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for Raytheon Technologies

Vi har registreret udbyttebetalinger for Raytheon Technologies siden 2021-08-19. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-08-14. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-08-14N/A0,65USD
2026-05-22N/A0,65USD
2026-02-20N/A0,61USD
2025-11-21N/A0,61USD
2025-08-15N/A0,61USD
2025-05-23N/A0,61USD
2025-02-21N/A0,56USD
2024-11-15N/A0,56USD
2024-08-16N/A0,56USD
2024-05-16N/A0,56USD
2024-02-22N/A0,53USD
2023-11-16N/A0,53USD
2023-08-17N/A0,53USD
2023-05-18N/A0,53USD
2023-02-23N/A0,49USD
2022-11-17N/A0,49USD
2022-08-18N/A0,49USD
2022-05-19N/A0,49USD
2022-02-24N/A0,46USD
2021-11-18N/A0,46USD
2021-08-19N/A0,45USD

Hvornår har Raytheon Technologies regnskab – Næste dato: 26/01-2027

Raytheon Technologies's næste regnskab bliver offentliggjort d. 26. januar 2027 før markedets åbning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for Raytheon Technologies

Raytheon Technologies omsatte for 88,6 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 6,7 mia. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning64,4 mia.67,1 mia.68,9 mia.80,7 mia.88,6 mia.
Nettoresultat3,9 mia.5,2 mia.3,2 mia.4,8 mia.6,7 mia.
Indtjening pr. aktie2,563,502,233,554,96
Overskudsgrad6,0 %7,8 %4,6 %5,9 %7,6 %
Frit cash flow4,7 mia.4,4 mia.4,7 mia.4,5 mia.7,9 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Raytheon Technologies analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Raytheon Technologies har skuffet i 8 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q3 2026
▼ Skuffede
-7,8% vs. forventet
Q2 2026
▼ Skuffede
-18,8% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-15,2% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-30,4% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-14,3% vs. forventet
Q2 2025
▼ Skuffede
-24,6% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-15,7% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-22,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Raytheon Technologies 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Raytheon Technologies

Grafen indlæses …

Topfase

Raytheon Technologies ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,6 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,8 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 16. oktober og har ligget over det siden.

Formation: Stigende kanal i gang

Startede 23. marts

Kursen er steget inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 6 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 162 EUR og øvre kant omkring 204 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Raytheon Technologies (5UR.XETRA) – RSI 53, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Raytheon Technologies teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Raytheon Technologies

Raytheon Technologies er i en kortsigtet optrend. Kursen på 174,80 € ligger 1,5% over 20-dages gennemsnittet (172,18 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 2,5% over 50-dages gennemsnittet (170,62 €). Langsigtet ligger aktien 3,8% over 200-dages gennemsnittet (168,35 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (170,62) ligger over 200-dages (168,35) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Raytheon Technologies er stærkere end den lange.

Er Raytheon Technologies overkøbt eller oversolgt?

Raytheon Technologies Corp har en RSI på 52,9, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.

MACD-analyse for Raytheon Technologies

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (2,851), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,902) med 0,949, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (2,391), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (3,239) med 0,848, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på ugentlig basis. Hold øje med om trenden holder.

Risikoprofil for Raytheon Technologies

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Raytheon Technologies Corp har en årlig standardafvigelse på 24,4%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.

Samlet teknisk konklusion for Raytheon Technologies

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 2,851); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 2,391).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 52,9 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Raytheon Technologies aktien i 2026

Hvad koster en Raytheon Technologies-aktie?
En Raytheon Technologies-aktie kostede 174,80 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er et fald på 4,53 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Raytheon Technologies aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Raytheon Technologies (købt d. 26/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Raytheon Technologies handles til 174,80 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 2,851, og aktien har medvind; RSI er på 52,9 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 201,88 € giver et potentiale på 15,5%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Raytheon Technologies aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Raytheon Technologies handles til 174,80 €. Det er 10,6 % under toppen de seneste 52 uger (195,48 €) og 23,1 % over bunden (142,02 €). TradeDesks model købte aktien d. 26/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Raytheon Technologies aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Raytheon Technologies er 201,88 €. Den nuværende kurs er 174,80 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 15,5%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 181,69 og 222,07 €.
Er Raytheon Technologies en udbytteaktie?
Ja, Raytheon Technologies er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 1,5%. Det seneste udbytte var 0,65 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 14/08-2026. Payout ratio er 47,6%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Raytheon Technologies udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Raytheon Technologies er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 14/08-2026. Seneste udbytte var 0,65 € pr. aktie med x-dato 14/08-2026. Udbytteprocenten er 1,5%. Payout ratio på 47,6% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Raytheon Technologies aktien?
Risikoen i Raytheon Technologies er lav: risikokategori Konservativ, nr. 1 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 24,4%, hvilket svarer til risikokategorien Konservativ.
Er Raytheon Technologies overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Raytheon Technologies vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (15,5% potentiale). Raytheon Technologies har følgende nøgletal: P/E-tal på 34,1 (højt prissat), P/S-tal på 2,5, P/B-tal på 3,9.
Er Raytheon Technologies overkøbt?
Nej, Raytheon Technologies er ikke overkøbt. RSI er på 52,9 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 52,9 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 1,5% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Raytheon Technologies næste regnskab?
Raytheon Technologies offentliggør næste regnskab den 26. januar 2027. Aktien handles i øjeblikket til 174,80 €. Med et P/E-tal på 34,1 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Raytheon Technologies shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Raytheon Technologies, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Raytheon Technologies?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Raytheon Technologies.
Er Raytheon Technologies en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Raytheon Technologies en god aktie lige nu. Den samlede score er 60 ud af 100 (værdi 38, kvalitet 74, momentum 69). Det er nr. 783 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 15,5% potentiale op til kursmålet; udbytte på 1,5%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Raytheon Technologies passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Raytheon Technologies aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 201,88 € (+15,5%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 26/01-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 34,1 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Raytheon Technologies aktien?
Raytheon Technologies aktien faldt 4,53% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen faldt: Rheinmetall -5,9%, Hensoldt -3,6%, TKMS AG & Co KGaA -3,7% og Renk Group +0,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Raytheon Technologies. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går. Vores model ejer Raytheon Technologies (købt d. 26/10-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Raytheon Technologies stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Raytheon Technologies er 201,88 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 15,5% fra den nuværende kurs på 174,80 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 142,02 og 195,48 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Raytheon Technologies falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 142,02 €, hvilket ligger 18,8% under den nuværende kurs på 174,80 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 27,3% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±24,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Raytheon Technologies?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Forsvar, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Raytheon Technologies i afsnittet "Om Raytheon Technologies" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Raytheon Technologies?
Raytheon Technologies har 180.000 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Raytheon Technologies opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Raytheon Technologies inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Raytheon Technologies penge eller giver underskud?
Ja, Raytheon Technologies tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,8%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 15,5%. Med et P/E-tal på 34,1 betaler du i øjeblikket 34,1 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Raytheon Technologies gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Raytheon Technologies vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,34 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 168% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Raytheon Technologies meget gæld?
Raytheon Technologies har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 168%. For industri-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Raytheon Technologies betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 7,7×, og nettogælden svarer til 1,7 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Raytheon Technologies aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Raytheon Technologies, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/5ur.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Raytheon Technologies aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Raytheon Technologies opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Raytheon Technologies — alternativer i Forsvar

3 aktier i Forsvar har højere TradeDesk-score end Raytheon Technologies (60/100) lige nu.

Se alle 343 aktier i Industri-sektoren

Følg Raytheon Technologies dagligt med TradeDesk-modellen
Signal, score, kursmål og røde flag på ét sted.
Prøv Sølv 14 dage gratis →

Samme selskab på en anden børs

Aktien er også noteret her. Kursen kan afvige, fordi handlen sker i en anden valuta og på et andet marked.