35,46 €

Steyr Motors (4X0.XETRA) kursmål 2026/2027: 35% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

35,46 €
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +1,0% 1 måned: ▲ +20,9% 3 måneder: ▲ +4,0% 1 år: ▼ −25,0%
Kursudvikling for Steyr Motors (4X0.XETRA) – aktiekurs på 35,46 €, november 2026
Steyr Motors aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 25. februar 2027 (om 112 dage)
Del analysen:

Steyr Motors kursmål 2026: Analytikere ser 40% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Steyr Motors er 49,50 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Steyr Motors overvurderet eller undervurderet?

Steyr Motors er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 39,6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 35,46 €, hvilket placerer Steyr Motors i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 44,55 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 54,45 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Steyr Motors ligger det rimelige prisleje mellem 44,55 € og 54,45 €.

Analytikerne ser 40% potentiale i Steyr Motors — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Steyr Motorss køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Steyr Motors scorer kun 29/100. Hvad scorer dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Der er hundredvis af aktier med stærkere tal end denne. Det er sådan en, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Læg dine ind, så ser du på få sekunder, hvilke der er værd at beholde.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Se hvad mine aktier scorer →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Steyr Motors – Forsvar

Steyr Motors AG fremstiller og sælger dieselmotorer til erhvervskøretøjer og militærkøretøjer. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge motorer, reservedele og ingeniørydelser, samt ved at producere og tilpasse motorer til kunder mod betaling.

Virksomheden opererer inden for to områder: civile kunder og forsvarskunder. Steyr Motors sælger blandt andet dieselmotorer til både både og køretøjer, samt tilbehør til disse. Derudover tilbyder virksomheden licensproduktion, reservedele og ingeniørydelser. Det kan for eksempel være at skræddersy komplette motor- og drivsystemer, eller at renovere og vedligeholde ældre motorer, så de holder længere.

Steyr Motors har også sit eget testcenter, hvor motorer og dele bliver afprøvet. Derudover laver virksomheden prototyper, serieproduktion og kontraktproduktion for andre virksomheder, samt udsteder licenser til brug af deres teknologi.

Ud over motorer leverer Steyr Motors både, dele til producenter af lokomotiver, og generatoranlæg. Virksomheden tilbyder også software, der er skræddersyet til at optimere motorernes ydelse, samt digitale løsninger til at overvåge og styre udstyret.

Steyr Motors sælger sine produkter i Europa, Nordamerika, Asien og resten af verden. Kunderne er typisk virksomheder inden for transport, søfart og forsvar.

Virksomheden hed tidligere Mutares Austria Holding-01 GmbH, men skiftede navn til Steyr Motors AG i oktober 2024. Steyr Motors AG blev grundlagt i 2022 og har hovedsæde i byen Steyr i Østrig.
Læs om virksomheden

Steyr Motors hører til temaet Forsvarsaktier. Se alle forsvarsaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Steyr Motors

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 186M Markedsværdi (Mcap)
€ 48,2M Omsætning
Forsvar Industri
590,00 P/E Ratio
3,86 P/S Ratio
7,98 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
Industri Sektor

Hvad er Steyr Motors for en type aktie?

Spekulativ aktie

Steyr Motors klassificeres som en spekulativ aktie.

Score-oversigt for Steyr Motors

💰 Value Score 14/100 (Meget Lav)

Steyr Motors ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 25/100 (Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 49/100 (Neutral)

Steyr Motors har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 29/100

Samlet set ser Steyr Motors svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 2 røde flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 2 potentielle risikofaktorer i Steyr Motors som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Uholdbart udbytte: Payout ratio er 417% – virksomheden udbetaler mere i udby...
⚠️ Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 35% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Steyr Motors?

Der er 2 ting, du bør se først.

Vis mig de 2 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Steyr Motors handles til en P/E på 590,0, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 20,7 (96% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3,9 (i moderat niveau). P/B er 8,0 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Steyr Motors har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 0,6% — moderat. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 1,3% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 1,5% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -34,7% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,46 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 59,9% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
-3,6×
Nettogæld/EBITDA
5,2

Kan have svært ved at betale sin gæld

Steyr Motors scorer kun 29 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Steyr Motors →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Steyr Motors udbytte 2026: 0,7% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Steyr Motors

Udbytteprocent
0,7%
Seneste udbytte pr. aktie
0,25 EUR
Payout Ratio
416,7%
Meget høj
Udbytte-vækst (1 år)
-54,5%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,40 EUR

Hvornår udbetaler Steyr Motors udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
15. april 2026

Hvor meget udbytte betaler Steyr Motors?

Steyr Motors betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,25 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,7%. Over de seneste 1 år er det årlige udbytte faldet med 54,5%.

Payout ratioen er 416,7%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.

Historiske udbyttebetalinger for Steyr Motors

Vi har registreret udbyttebetalinger for Steyr Motors siden 2025-05-08. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 2 gange, senest den 2026-04-15. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-04-15N/A0,25EUR
2025-05-08N/A0,55EUR

Hvornår har Steyr Motors regnskab – Næste dato: 25/02-2027

Steyr Motors's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for Steyr Motors

Steyr Motors omsatte for 48,5 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 3,9 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning40,4 mio.28,1 mio.38,4 mio.42,3 mio.48,5 mio.
Nettoresultat1,5 mio.190.590−9,1 mio.4,9 mio.3,9 mio.
Indtjening pr. aktie0,290,04−1,760,940,75
Overskudsgrad3,7 %0,7 %−23,8 %11,5 %8,0 %
Frit cash flow4,9 mio.−4,2 mio.4,4 mio.953.0002,6 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af Steyr Motors 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Steyr Motors

Grafen indlæses …

Faldende fase

Steyr Motors er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 0,5 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 2,1 % den seneste måned. Kursen lukkede under gennemsnittet den 21. oktober og har ligget under det siden.

Formation: Dobbelttop gennemført

Dannet 28. juli · Gennemført 17. august

Kursen har været oppe omkring 41 EUR to gange siden maj 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 17. august lukkede kursen under 30 EUR — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 41 EUR er der, hvor sælgere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 41 EUR — de to toppe.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Steyr Motors (4X0.XETRA) – RSI 65, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Steyr Motors teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Steyr Motors

Steyr Motors er i en kortsigtet optrend. Kursen på 35,46 € ligger 6,0% over 20-dages gennemsnittet (33,44 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 14,6% over 50-dages gennemsnittet (30,94 €). Langsigtet ligger aktien 0,5% under 200-dages gennemsnittet (35,65 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (30,94) ligger under 200-dages (35,65) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Steyr Motors er svagere end den lange.

Er Steyr Motors overkøbt eller oversolgt?

Steyr Motors AG har en RSI på 65,4. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for Steyr Motors

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (1,445), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,404) med 0,041, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,135), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-2,117) med 0,982, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.

Risikoprofil for Steyr Motors

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Steyr Motors AG har en årlig standardafvigelse på 63,8%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for Steyr Motors

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,445); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,135).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.

RSI: 65,4 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om Steyr Motors aktien i 2026

Hvad koster en Steyr Motors-aktie?
En Steyr Motors-aktie kostede 35,46 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er en stigning på 0,17 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Steyr Motors aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Steyr Motors (købt d. 2/4-2025) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Steyr Motors handles til 35,46 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 1,445, og aktien har medvind; RSI er på 65,4 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 49,50 € giver et potentiale på 39,6%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Steyr Motors aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Steyr Motors handles til 35,46 €. Det er 28,2 % under toppen de seneste 52 uger (49,37 €) og 41,6 % over bunden (25,04 €). TradeDesks model købte aktien d. 2/4-2025 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Steyr Motors aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Steyr Motors er 49,50 €. Den nuværende kurs er 35,46 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 39,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 44,55 og 54,45 €.
Er Steyr Motors en udbytteaktie?
Ja, Steyr Motors er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 0,7%. Det seneste udbytte var 0,25 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 15/04-2026. Payout ratio er 416,7%, hvilket vurderes som højt.
Hvornår udbetaler Steyr Motors udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Steyr Motors er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 15/04-2026. Seneste udbytte var 0,25 € pr. aktie med x-dato 15/04-2026. Udbytteprocenten er 0,7%. Payout ratio på 416,7% indikerer at udbyttet er højt i forhold til indtjeningen.
Hvad er risikoen i Steyr Motors aktien?
Risikoen i Steyr Motors er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 63,8%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Steyr Motors overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Steyr Motors vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (39,6% potentiale). Steyr Motors har følgende nøgletal: P/E-tal på 590,0 (højt prissat), P/S-tal på 3,9, P/B-tal på 8,0.
Er Steyr Motors overkøbt?
Nej, Steyr Motors er ikke overkøbt. RSI er på 65,4 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 65,4 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 6,0% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Steyr Motors næste regnskab?
Steyr Motors offentliggør næste regnskab den 25. februar 2027. Aktien handles i øjeblikket til 35,46 €. Med et P/E-tal på 590,0 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 65,4, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Steyr Motors shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Steyr Motors, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Steyr Motors?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Steyr Motors.
Er Steyr Motors en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Steyr Motors svagt. Den samlede score er 29 ud af 100 (værdi 14, kvalitet 25, momentum 49). Det er nr. 1.650 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 39,6% potentiale op til kursmålet; udbytte på 0,7%; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Steyr Motors passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Steyr Motors aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 49,50 € (+39,6%); næste regnskab offentliggøres den 25/02-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 590,0 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger Steyr Motors aktien?
Steyr Motors aktien lå næsten uændret i går (+0,17%). De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 6,0% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Steyr Motors stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Steyr Motors er 49,50 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 39,6% fra den nuværende kurs på 35,46 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 25,04 og 49,37 €. Kursen ligger 28,2% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Steyr Motors falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 25,04 €, hvilket ligger 29,4% under den nuværende kurs på 35,46 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 49,3% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±63,8% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Steyr Motors?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Forsvar, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Steyr Motors i afsnittet "Om Steyr Motors" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Steyr Motors?
Steyr Motors har 151 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Steyr Motors opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Steyr Motors inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Steyr Motors penge eller giver underskud?
Ja, Steyr Motors tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 0,6%, hvilket er beskedent. Med et P/E-tal på 590,0 betaler du i øjeblikket 590,0 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Steyr Motors gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Steyr Motors vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,46 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 4 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 60% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Steyr Motors meget gæld?
Nej, Steyr Motors har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 60%. For industri-sektoren regnes alt under 100% som lav gældsætning. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Steyr Motors betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er -3,6×, og nettogælden svarer til 5,2 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Steyr Motors aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Steyr Motors, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/4x0.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Steyr Motors aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Steyr Motors opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Steyr Motors — alternativer i Forsvar

3 aktier i Forsvar har højere TradeDesk-score end Steyr Motors (29/100) lige nu.

Se alle 343 aktier i Industri-sektoren

Skal du sælge Steyr Motors?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →