49,90 €

ASTA Energy Solutions (1AST.XETRA) kursmål 2026/2027: 50% potentiale

49,90 €
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −4,4% 1 måned: ▼ −19,3% 3 måneder: ▼ −12,1%
Kursudvikling for ASTA Energy Solutions (1AST.XETRA) – aktiekurs på 49,90 €, november 2026
ASTA Energy Solutions aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

ASTA Energy Solutions kursmål 2026: Analytikere ser 54% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for ASTA Energy Solutions er 76,67 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er ASTA Energy Solutions overvurderet eller undervurderet?

ASTA Energy Solutions er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 53,6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 49,90 €, hvilket placerer ASTA Energy Solutions i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 69,00 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 84,34 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For ASTA Energy Solutions ligger det rimelige prisleje mellem 69,00 € og 84,34 €.

Analytikerne ser 54% potentiale i ASTA Energy Solutions — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg ASTA Energy Solutionss køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

ASTA Energy Solutions er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at ASTA Energy Solutions har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om ASTA Energy Solutions – Elektrisk udstyr & komponenter

ASTA Energy Solutions AG laver produkter af kobber, som bruges til at transportere og producere el, samt til elbiler. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse kobberprodukter til andre virksomheder, der bygger elektrisk udstyr.

Produkterne bruges blandt andet i generatorer, som producerer strøm, og i transformere, som fordeler el ud til forbrugerne. Virksomheden laver også kobberdele til togtransport og til elmotorer, som for eksempel bruges i elbiler.

ASTA Energy Solutions AG holder til i Wiener Neustadt i Østrig. Virksomheden blev grundlagt i 2005 og hed tidligere ASTA Energy Transmission Components GmbH. Den skiftede navn til det nuværende i august 2023.
Læs om virksomheden

ASTA Energy Solutions hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for ASTA Energy Solutions

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 737M Markedsværdi (Mcap)
€ 775M Omsætning
Elektrisk udstyr & komponenter Industri
- P/E Ratio
0,95 P/S Ratio
- P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
astagroup.com Hjemmeside
Industri Sektor

Hvad er ASTA Energy Solutions for en type aktie?

Vækstaktie

ASTA Energy Solutions klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 26,0% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.

Score-oversigt for ASTA Energy Solutions

⭐ Quality Score 47/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 29/100 (Lav)

ASTA Energy Solutions har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 25/100

Samlet set ser ASTA Energy Solutions svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i ASTA Energy Solutions som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 1.000%, og rentedækningen er 4,7× (hvor ma...
🔒

Er det stadig sikkert at eje ASTA Energy Solutions?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 1,0 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

ASTA Energy Solutions har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,5% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 42,3% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,5% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 26,0% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,82 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.000,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

ASTA Energy Solutions scorer kun 38 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på ASTA Energy Solutions →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hvornår har ASTA Energy Solutions regnskab?

ASTA Energy Solutions's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.



Teknisk analyse af ASTA Energy Solutions 2026 – Signal: Sælg

Samlet Teknisk Signal: Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for ASTA Energy Solutions

Grafen indlæses …

Formation: Faldende kanal i gang

Startede 2. juli

Kursen er faldet inde i en kanal siden juli 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 6 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 44 EUR og øvre kant omkring 64 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af ASTA Energy Solutions (1AST.XETRA) – RSI 41, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
ASTA Energy Solutions teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af ASTA Energy Solutions

ASTA Energy Solutions er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 49,90 € ligger 5,1% under 20-dages gennemsnittet (52,58 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 13,4% under 50-dages gennemsnittet (57,61 €).

Er ASTA Energy Solutions overkøbt eller oversolgt?

ASTA Energy Solutions AG har en RSI på 41,1. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for ASTA Energy Solutions

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-2,409), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-2,355) med 0,054, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,729), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (3,784) med 3,055, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.

Risikoprofil for ASTA Energy Solutions

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

ASTA Energy Solutions AG har en årlig standardafvigelse på 62,1%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for ASTA Energy Solutions

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2,409); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,729).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 41,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Sælg

Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).

Ofte stillede spørgsmål om ASTA Energy Solutions aktien i 2026

Hvad koster en ASTA Energy Solutions-aktie?
En ASTA Energy Solutions-aktie kostede 49,90 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er et fald på 0,20 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe ASTA Energy Solutions aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke ASTA Energy Solutions (solgt d. 15/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. ASTA Energy Solutions handles til 49,90 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -2,409, og aktien har modvind; RSI er på 41,1 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 76,67 € giver et potentiale på 53,6%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe ASTA Energy Solutions aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. ASTA Energy Solutions handles til 49,90 €. Det er 36,2 % under toppen de seneste 52 uger (78,20 €) og 34,0 % over bunden (37,25 €). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for ASTA Energy Solutions aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for ASTA Energy Solutions er 76,67 €. Den nuværende kurs er 49,90 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 53,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 69,00 og 84,34 €.
Er ASTA Energy Solutions en udbytteaktie?
Nej, ASTA Energy Solutions betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i ASTA Energy Solutions aktien?
Risikoen i ASTA Energy Solutions er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 62,1%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er ASTA Energy Solutions overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, ASTA Energy Solutions vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (53,6% potentiale). ASTA Energy Solutions har følgende nøgletal: P/S-tal på 1,0.
Er ASTA Energy Solutions overkøbt?
Nej, ASTA Energy Solutions er ikke overkøbt. RSI er på 41,1 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 41,1 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 5,1% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har ASTA Energy Solutions næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for ASTA Energy Solutions endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er ASTA Energy Solutions shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for ASTA Energy Solutions, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i ASTA Energy Solutions?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for ASTA Energy Solutions.
Er ASTA Energy Solutions en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer ASTA Energy Solutions svagt. Den samlede score er 38 ud af 100 (kvalitet 47, momentum 29). Derudover: analytikerne ser 53,6% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om ASTA Energy Solutions passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for ASTA Energy Solutions aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 76,67 € (+53,6%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger ASTA Energy Solutions aktien?
ASTA Energy Solutions aktien lå næsten uændret i går (-0,20%). De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 5,1% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan ASTA Energy Solutions stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for ASTA Energy Solutions er 76,67 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 53,6% fra den nuværende kurs på 49,90 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 37,25 og 78,20 €. Kursen ligger 36,2% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan ASTA Energy Solutions falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 37,25 €, hvilket ligger 25,4% under den nuværende kurs på 49,90 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 52,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±62,1% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver ASTA Energy Solutions?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Elektrisk udstyr & komponenter, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af ASTA Energy Solutions i afsnittet "Om ASTA Energy Solutions" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har ASTA Energy Solutions?
ASTA Energy Solutions har 1.606 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har ASTA Energy Solutions opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra ASTA Energy Solutions inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener ASTA Energy Solutions penge eller giver underskud?
Ja, ASTA Energy Solutions tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,5%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 8,4%. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan ASTA Energy Solutions gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i ASTA Energy Solutions vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,82 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 1.000% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har ASTA Energy Solutions meget gæld?
Ja, ASTA Energy Solutions har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.000%. For industri-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af ASTA Energy Solutions aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af ASTA Energy Solutions, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/1ast.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere ASTA Energy Solutions aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på ASTA Energy Solutions opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner ASTA Energy Solutions — alternativer i Elektrisk udstyr & komponenter

3 aktier i Elektrisk udstyr & komponenter har højere TradeDesk-score end ASTA Energy Solutions (38/100) lige nu.

Se alle 343 aktier i Industri-sektoren

Træt af at vente på ASTA Energy Solutions?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →