4C aktie (4C) 2026/2027: riktkurs +85 % – rekommendation och aktieanalys

4,47
Kursutveckling för 4C (4C.ST) – aktiekurs på 4,47 kr, november 2026
4C aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

4C riktkurs 2026: analytikerna ser 85 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för 4C är 8,25 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är 4C övervärderad eller undervärderad?

4C är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 84,6 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 4,47 kr, vilket placerar 4C i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 7,43 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 9,08 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för 4C mellan 7,43 kr och 9,08 kr.

Sitter du med 4C i portföljen? Så läs det här.

4C scorar bara 28 av 100 i vår analys. Aktien är i nedtrend, och många investerare sitter fast i en position som förlorar pengar. Sluta gissa – få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier drar ner din portfölj. Vi har hundratals aktier som scorar mycket högre.

Utforska alla aktier →

Om 4C – Programvara – infrastruktur

4C Group AB (publ) säljer mjukvara och rådgivning som hjälper organisationer att hantera kriser, risker och störningar. Kunderna använder företagets system för att öva inför krissituationer, följa regler och se till att verksamheten fungerar även när något går fel.

Företaget verkar över hela världen och är indelat i fyra delar: EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika), Asien-Stillahavsområdet, Nordamerika, samt en avdelning för expertrådgivning globalt. Huvudkontoret ligger i Stockholm, och företaget grundades år 2000.

Den viktigaste produkten heter Exonaut. Det är en mjukvaruplattform som hjälper både militära och civila kunder att planera övningar, hantera incidenter och kriser, samt säkerställa att regler och krav följs. Inom försvarsområdet används Exonaut bland annat till att planera militärövningar, simulera krigsspel, utvärdera specialförband och mäta hur väl olika enheter samarbetar.

4C Group har också en produkt som heter Resilience Platform. Den använder artificiell intelligens (AI) för att hjälpa organisationer att hantera risker, kriser och avbrott i verksamheten, samt planera övningar.

Utöver mjukvaran säljer företaget tjänster kopplade till produkterna, som konsulthjälp, teknisk support och installation. De erbjuder även fristående rådgivning inom riskhantering, krishantering och att säkerställa att verksamheten fortsätter fungera vid störningar.

Kunderna finns inom flera olika branscher, bland annat räddningstjänst, energi, finans, IT och telekom, tillverkningsindustri, försvar, samhällssäkerhet samt transport och flyg.
Läs om företaget

Nyckeltal för 4C

kr 178M Marknadsvärde (Mcap)
kr 341M Omsättning
Programvara – infrastruktur Industri
- P/E Ratio
0,52 P/S Ratio
0,96 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Teknik Sektor

Vad är 4C för typ av aktie?

Spekulativ aktie

4C klassificeras som en spekulativ aktie.

Scoreöversikt för 4C

💰 Value Score 53/100 (Neutral)
⭐ Quality Score 25/100 (Låg)
🚀 Momentum Score 7/100 (Mycket Låg)
📊 Total Score 28/100

⚠️ 4 röda flaggor identifierade

Vår analys har identifierat 4 potentiella riskfaktorer i 4C som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Svag finansiell hälsa: Piotroski-score är bara 3/9 – företaget visar tecken på f...
⚠️ Negativ vinstmarginal: Vinstmarginalen är -0,3 % – företaget förlorar pengar på ...
⚠️ Negativ avkastning på eget kapital: ROE är -0,4 % – företaget genererar negativ avkastning ti...
⚠️ Fallande intjäning: Kvartalets intjäning har fallit 44 % år-över-år – företag...
🔒

Se alla 4 röda flaggor i 4C

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

P/S-kvoten är 0,5 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 1,0, under bokfört värde, vilket kan indikera en value-möjlighet.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

4C och en rörelsemarginal på 13,1 %. ROA är 0,7 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -43,6 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 3 av 9 — svag finansiell hälsa, var uppmärksam. Altman Z2 är 2,22 (mittfält — måttlig). Skuldsättningsgraden (D/E) är 84,4 % — låg belåning, solid balansräkning.

Signalen på 4C är Starkt Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i 4C 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i 4C genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 3 310 763 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Jonas Jonsson, Helena Fransson, Erik Ivarsson m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 3 310 763 kr in i aktien.

Senaste köp: Jonas Jonsson köpte 15 346 aktier till 7 kr per st. den 29 april 2026. Aktien har sedan fallit 31,2 %.

Vem köper: Jonas Jonsson, Helena Fransson, Erik Ivarsson, Anders Fransson, Veronica Wallin m.fl..

Senaste insynshandel i 4C (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i 4C. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-04-29 Jonas Jonsson Köp 15 346 7 99 749
2026-04-29 Helena Fransson Köp 2 000 7 13 200
2026-04-29 Erik Ivarsson Köp 33 000 7 218 460
2026-04-29 Anders Fransson Köp 80 269 7 524 959
2026-03-10 Anders Fransson Köp 50 000 8 421 000
2026-03-05 Jonas Jonsson Köp 11 997 8 101 615
2025-11-10 Veronica Wallin Köp 1 950 10 19 890
2025-11-06 Veronica Wallin Köp 2 850 10 28 443
2025-11-04 Veronica Wallin Köp 5 100 10 51 816
2025-07-18 Anders Fransson Köp 3 000 16 49 350

Vem köper och säljer 4C aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i 4C: Jonas Jonsson, Helena Fransson, Erik Ivarsson, Anders Fransson, Veronica Wallin m.fl.. Totalt har det köpts för 3 310 763 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i 4C

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i 4C – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har 4C rapport?

4Cs nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av 4C 2026 – Signal: Starkt Sälj

Samlad Teknisk Signal: Starkt Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av 4C (4C.ST) – RSI 18, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
4C teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av 4C Group

4C Group är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 4,47 kr ligger 29,0 % under 20-dagars genomsnittet (6,30 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 34,1 % under 50-dagars genomsnittet (6,79 kr). Långsiktigt ligger aktien 45,8 % under 200-dagars genomsnittet (8,24 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (6,79) ligger under 200-dagars (8,24), vilket är en klassisk negativ signal för 4C Group.

Är 4C Group överköpt eller översåld?

4C Group har ett RSI på 18,0, vilket placerar aktien i översålt territorium (under 30). VARNING: Översåld i en nedtrend är INTE en köpsignal. När trenden är negativ kan RSI förbli översåld under längre tid, medan kursen fortsätter ned. Avvakta trendvändning innan köp.

MACD-analys för 4C Group

Daglig MACD: MACD är negativ (-0,404), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-0,234) med 0,170, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-0,802), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-0,745) med 0,057, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är negativa och under sina signallinjer. Trend och momentum är negativa över tidshorisonterna – den starkaste negativ-signalen.

Riskprofil för 4C Group

4C Group har en årlig standardavvikelse på 89,1 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ. Endast riskvilliga investerare bör överväga denna aktie, då kurssvängningarna kan vara mycket stora.

Samlad teknisk slutsats för 4C Group

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-0,404). Veckovis negativ (-0,802).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 18,0 – översåld.

Teknisk signal: Starkt Sälj

Kursen är i nedtrend (under SMA50/SMA200) och MACD är negativ på både daglig och veckovis basis. Undvik köp och överväg att stänga befintliga positioner.

Vanliga frågor om 4C aktien 2026

Ska man köpa 4C aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte 4C (såld den 3 september 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. 4C handlas till 4,47 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -0,404 med fallande momentum (signal: -0,234); RSI är på 18,0 (översåld), vilket kan indikera en potentiell köpmöjlighet; aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 8,25 kr indikerar 84,6 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för 4C aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för 4C är 8,25 kr. Den nuvarande kursen är 4,47 kr, vilket ger en uppsida på 84,6 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 7,43 och 9,08 kr.
Är 4C en utdelningsaktie?
Nej, 4C betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med 4C aktien?
4C bedöms som en aktie i riskkategorin Extremt spekulativ. den årliga standardavvikelsen är 89,1 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ. Dessutom RSI på 18,0 signalerar översåld (potentiell botten).
Är 4C övervärderad?
Nej, 4C bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (84,6 % uppsida). 4C har följande nyckeltal: P/S-tal på 0,5, P/B-tal på 1,0. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 84,6 %.
Är 4C överköpt?
Nej, 4C är faktiskt översåld med en RSI på 18,0 (under 30). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 18,0 (under 30-gränsen), vilket faktiskt signalerar att kursen är översåld — motsatsen till överköpt. Dessutom kursen ligger 29,0 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum. VIKTIGT: Aktien är översåld i en nedtrend. Ett lågt RSI i nedtrend är INTE en köpsignal – kursen kan fortsätta ner. Avvakta trendvändning innan köp.
När har 4C nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för 4C ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är 4C blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för 4C, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner 4C aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i 4C – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 3 310 763 kr. Aktiva köpare är Jonas Jonsson, Helena Fransson, Erik Ivarsson m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är 4C en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms 4C som en dålig aktie med en samlad score på 28 av 100. Aktien scorar under genomsnittet inom value, kvalitet och momentum – den ligger i botten av marknaden. Poängen är sammansatt av Value: 53/100, Kvalitet: 25/100, Momentum: 7/100. Dessutom: analytikerna ser 84,6 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Starkt Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för 4C aktien?
Framtidsutsikterna för 4C baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 8,25 kr (+84,6 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200).
Varför faller 4C aktien?
4C faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 29,0 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan 4C stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för 4C är 8,25 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 84,6 % från den nuvarande kursen på 4,47 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 4,27 och 14,90 kr. Kursen ligger 70,0 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan 4C falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 4,27 kr, vilket ligger 4,5 % under den nuvarande kursen på 4,47 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 71,3 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±89,1 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör 4C?
4C Group AB (publ) säljer mjukvara och rådgivning som hjälper organisationer att hantera kriser, risker och störningar. Kunderna använder företagets system för att öva inför krissituationer, följa regler och se till att verksamheten fungerar även när något går fel. Företaget ... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Programvara – infrastruktur, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma 4C som investering.
Har 4C höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från 4C under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar 4C pengar eller går det med förlust?
Nej, 4C tjänar för närvarande inga pengar — bolaget går med förlust med en negativ vinstmarginal på -0,3 %, en mindre förlust. Det betyder att verksamheten förlorar pengar på varje krona i omsättning. Rörelsemarginalen är dock positiv på 13,1 %, så själva verksamheten tjänar pengar — förlusten beror på finansiella kostnader, skatt eller engångsposter. Det är normalt för tillväxtaktier som investerar i expansion, men det ökar risken om bolaget inte når break-even innan kapitalet tar slut.
Kan 4C gå i konkurs?
Risken för konkurs i 4C bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,22 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 3 — det är svagt. Skulder i förhållande till eget kapital är 84 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har 4C mycket skulder?
4C har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 84 %. För teknik-sektorn räknas 60–120 % som en typisk nivå. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn. Kan 4C betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är -0,9×, och nettoskulden motsvarar 9,6 års vinst (EBITDA).

Andra aktier i Teknik

Jämför 4C med andra aktier i teknik-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 50 aktier i Teknik-sektorn