Ska man köpa Prevas aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Prevas (köpt den 27 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Prevas handlas till 68,90 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 2,741 med stigande momentum (signal: 1,370); RSI är på 69,0 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 132,50 kr indikerar 92,3 % uppsida.
Vad är riktkursen för Prevas aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Prevas är 132,50 kr. Den nuvarande kursen är 68,90 kr, vilket ger en uppsida på 92,3 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 119,25 och 145,75 kr.
Är Prevas en utdelningsaktie?
Ja, Prevas är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 5,75 %. Den senaste utdelningen var 4,00 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 20 maj 2026. Utdelningsandelen är 106,9 %, vilket bedöms som högt.
När delar Prevas ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Prevas är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 20 maj 2026. Senaste utdelning var 4,00 kr per aktie med x-dag 20 maj 2026. Direktavkastningen är 5,75 %. En utdelningsandel på 106,9 % indikerar att utdelningen är hög i förhållande till vinsten.
Vad är risken med Prevas aktien?
Prevas bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 37,7 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Prevas övervärderad?
Nej, Prevas bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (92,3 % uppsida). Prevas har följande nyckeltal: P/E-tal på 13,2 (moderat prissatt), P/S-tal på 0,5, P/B-tal på 1,4. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 92,3 %.
Är Prevas överköpt?
Nej, Prevas är inte överköpt. RSI är på 69,0 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 69,0 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 14,7 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Prevas nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Prevas ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Prevas blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Prevas, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Prevas aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Prevas aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 0 köp och 3 försäljningar. Netto har det sålts för 4 486 929 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 13 köp och 7 försäljningar, och netto har det sålts för 1 239 962 kr. Aktiva säljare är Johan Strid, Hans-Erik Wikman. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Prevas en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Prevas som en bra aktie med en samlad score på 66 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 89/100, Kvalitet: 67/100, Momentum: 41/100. Dessutom: analytikerna ser 92,3 % uppsida till riktkursen; utdelning på 5,75 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Prevas aktien?
Framtidsutsikterna för Prevas baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 132,50 kr (+92,3 %); P/E-talet är 13,2 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför stiger Prevas aktien?
Prevas stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 14,7 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande sålt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Prevas stärker sitt nordiska EAM-team med James Holmgren (2026-11-05, Investor News); Valberedning inför Prevas årsstämma 2027 (2026-11-02, Övrig information); Prevas publicerar delårsrapport januari-september för 2026 (2026-10-27, Delårsrapport).
Hur mycket kan Prevas stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Prevas är 132,50 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 92,3 % från den nuvarande kursen på 68,90 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 53,50 och 95,25 kr. Kursen ligger 27,7 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Prevas falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 53,50 kr, vilket ligger 22,4 % under den nuvarande kursen på 68,90 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 43,8 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±37,7 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Prevas?
Prevas AB säljer teknisk konsulthjälp till företag i Sverige. Företaget tjänar pengar genom att hjälpa kunder att utveckla teknik och lösa tekniska problem åt dem, mot betalning för sitt arbete.
Prevas erbjuder många olika tjänster inom teknik. Bland annat hjälper de kunder m... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen IT-tjänster, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Prevas som investering.
Har Prevas höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Prevas under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Prevas pengar eller går det med förlust?
Ja, Prevas tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 4,1 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 7,4 %. Med ett P/E-tal på 13,2 betalar du för närvarande 13,2 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Prevas gå i konkurs?
Risken för konkurs i Prevas bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,80 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 113 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Prevas mycket skulder?
Prevas har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 113 %. För teknik-sektorn räknas 60–120 % som en typisk nivå. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn.