LumenRadio aktie (LUMEN) 2026/2027: starkt sälj – rekommendation och aktieanalys

38,00
Kursutveckling för LumenRadio (LUMEN.ST) – aktiekurs på 38,00 kr, november 2026
LumenRadio aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Inga analytiker bevakar för närvarande LumenRadio med en offentlig riktkurs. Vi lägger till riktkurs automatiskt så snart minst en analytiker publicerar en rekommendation. Använd under tiden den tekniska analysen och nyckeltalen nedan.

LumenRadio är i nedtrend. Har du den i portföljen?

Aktien faller, och den tekniska signalen är Starkt Sälj. Många privatinvesterare köper fallande aktier, eftersom det är de aktier de hör om i medierna – men det är sällan en bra strategi. Få en gratis portföljanalys och hitta aktier som faktiskt passar din riskprofil.

Utforska alla aktier →

Om LumenRadio – Kommunikationsutrustning

LumenRadio AB (publ) är ett svenskt teknikföretag som utvecklar trådlös teknik. Bolaget tjänar pengar genom att sälja produkter och komponenter som gör att olika system kan styras och kommunicera trådlöst, alltså utan kablar.

Företaget har flera produktserier. En del handlar om trådlös styrning av belysning, till exempel för scener, teatrar, gatlyktor och byggnader. En annan del gäller trådlös styrning av tekniska system i fastigheter, som värme och ventilation, samt solcellsanläggningar. LumenRadio säljer både färdiga produkter och mindre komponenter, så kallade moduler, som andra företag bygger in i sina egna produkter.

Kunderna finns inom flera olika branscher. Det handlar bland annat om företag som tillverkar belysning till konserter, teatrar och gator, samt företag som bygger styrsystem för fastigheter och solenergi. Produkterna används också inom det som kallas industriell IoT, det vill säga uppkopplad utrustning inom industrin.

LumenRadio grundades 2008 och har sitt huvudkontor i Göteborg.
Läs om företaget

Nyckeltal för LumenRadio

kr 590M Marknadsvärde (Mcap)
kr 257M Omsättning
Kommunikationsutrustning Industri
17,18 P/E Ratio
2,29 P/S Ratio
2,22 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Teknik Sektor

Vad är LumenRadio för typ av aktie?

Tillväxtaktie

LumenRadio klassificeras som en tillväxtaktie med en kvartalsvis intjäningstillväxt på 1 094,8 % och starkt långsiktigt momentum på 0,0 %.

Scoreöversikt för LumenRadio

💰 Value Score 70/100 (Hög)
⭐ Quality Score 70/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 19/100 (Mycket Låg)
📊 Total Score 53/100

📈 Värdering

LumenRadio handlas till ett P/E på 17,2, vilket är nära marknadsgenomsnittet. P/S-kvoten är 2,3. P/B är 2,2.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

LumenRadio har en vinstmarginal på 13,3 % (solid) och en rörelsemarginal på 14,4 %. ROE är 13,6 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 8,1 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 1 094,8 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 7 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 10,85 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 47,2 % — låg belåning, solid balansräkning.

Signalen på LumenRadio är Starkt Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i LumenRadio 2026: Övervägande köp

Under 2026 har insynspersoner i LumenRadio genomfört 20 transaktioner – fördelat på 14 köp och 6 försäljningar. Netto har det flyttats 1 646 334 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Hans Erik Larsson, Viktoria Van Camp, Nicolas Hassbjer m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 20 transaktionerna: 14 köp och 6 försäljningar. Netto 1 646 334 kr in i aktien.

Senaste köp: Hans Erik Larsson köpte 1 000 aktier till 53 kr per st. den 7 augusti 2026. Aktien har sedan fallit 28,6 %.

Senaste försäljning: Peder Martin Evjen sålde 3 181 aktier till 68 kr per st. den 29 maj 2026.

Vem köper: Hans Erik Larsson, Viktoria Van Camp, Nicolas Hassbjer.

Vem säljer: Peder Martin Evjen.

Senaste insynshandel i LumenRadio (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i LumenRadio. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-08-07 Hans Erik Larsson Köp 1 000 53 53 200
2026-07-17 Viktoria Van Camp Köp 450 57 25 470
2026-05-29 Peder Martin Evjen Sälj 3 181 68 215 131
2026-05-28 Peder Martin Evjen Sälj 408 68 27 907
2026-05-27 Peder Martin Evjen Sälj 500 68 33 900
2026-05-26 Peder Martin Evjen Sälj 92 68 6 293
2026-05-22 Peder Martin Evjen Sälj 220 68 15 004
2026-05-21 Peder Martin Evjen Sälj 1 000 68 67 600
2026-04-30 Hans Erik Larsson Köp 822 64 52 608
2026-04-28 Viktoria Van Camp Köp 2 366 68 159 942

Vem köper och säljer LumenRadio aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i LumenRadio: Hans Erik Larsson, Viktoria Van Camp, Nicolas Hassbjer. Totalt har det köpts för 2 012 169 kr fördelat på 14 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Peder Martin Evjen. Totalt har det sålts för 365 835 kr fördelat på 6 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i LumenRadio

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i LumenRadio – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har LumenRadio rapport?

LumenRadios nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av LumenRadio 2026 – Signal: Starkt Sälj

Samlad Teknisk Signal: Starkt Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av LumenRadio (LUMEN.ST) – RSI 21, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
LumenRadio teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av LumenRadio

LumenRadio är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 38,00 kr ligger 21,2 % under 20-dagars genomsnittet (48,24 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 23,8 % under 50-dagars genomsnittet (49,89 kr). Långsiktigt ligger aktien 34,0 % under 200-dagars genomsnittet (57,60 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (49,89) ligger under 200-dagars (57,60), vilket är en klassisk negativ signal för LumenRadio.

Är LumenRadio överköpt eller översåld?

LumenRadio har ett RSI på 20,8, vilket placerar aktien i översålt territorium (under 30). VARNING: Översåld i en nedtrend är INTE en köpsignal. När trenden är negativ kan RSI förbli översåld under längre tid, medan kursen fortsätter ned. Avvakta trendvändning innan köp.

MACD-analys för LumenRadio

Daglig MACD: MACD är negativ (-1,703), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-1,079) med 0,624, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-3,227), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-2,516) med 0,711, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är negativa och under sina signallinjer. Trend och momentum är negativa över tidshorisonterna – den starkaste negativ-signalen.

Riskprofil för LumenRadio

LumenRadio har en årlig standardavvikelse på 36,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för LumenRadio

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-1,703). Veckovis negativ (-3,227).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 20,8 – översåld.

Teknisk signal: Starkt Sälj

Kursen är i nedtrend (under SMA50/SMA200) och MACD är negativ på både daglig och veckovis basis. Undvik köp och överväg att stänga befintliga positioner.

Vanliga frågor om LumenRadio aktien 2026

Ska man köpa LumenRadio aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte LumenRadio (såld den 17 juni 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. LumenRadio handlas till 38,00 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -1,703 med fallande momentum (signal: -1,079); RSI är på 20,8 (översåld), vilket kan indikera en potentiell köpmöjlighet; aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt). Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för LumenRadio aktien?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för LumenRadio.
Är LumenRadio en utdelningsaktie?
Nej, LumenRadio betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med LumenRadio aktien?
LumenRadio bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 36,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Dessutom RSI på 20,8 signalerar översåld (potentiell botten).
Är LumenRadio övervärderad?
LumenRadio har följande nyckeltal: P/E-tal på 17,2 (moderat prissatt), P/S-tal på 2,3, P/B-tal på 2,2.
Är LumenRadio överköpt?
Nej, LumenRadio är faktiskt översåld med en RSI på 20,8 (under 30). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 20,8 (under 30-gränsen), vilket faktiskt signalerar att kursen är översåld — motsatsen till överköpt. Dessutom kursen ligger 21,2 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum. VIKTIGT: Aktien är översåld i en nedtrend. Ett lågt RSI i nedtrend är INTE en köpsignal – kursen kan fortsätta ner. Avvakta trendvändning innan köp.
När har LumenRadio nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för LumenRadio ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är LumenRadio blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för LumenRadio, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner LumenRadio aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i LumenRadio – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 14 köp och 6 försäljningar, och netto har det köpts för 1 646 334 kr. Aktiva köpare är Hans Erik Larsson, Viktoria Van Camp, Nicolas Hassbjer. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är LumenRadio en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms LumenRadio som en medelmåttig aktie med en samlad score på 53 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 70/100, Kvalitet: 70/100, Momentum: 19/100. Dessutom: teknisk signal: Starkt Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för LumenRadio aktien?
Framtidsutsikterna för LumenRadio baserat på aktuella data: aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); P/E-talet är 17,2 (moderat).
Varför faller LumenRadio aktien?
LumenRadio faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 21,2 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande sålt aktien på sistone.
Hur mycket kan LumenRadio stiga?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för LumenRadio. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 46,40 och 71,60 kr. Kursen ligger 46,9 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan LumenRadio falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 46,40 kr, vilket ligger 22,1 % under den nuvarande kursen på 38,00 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 35,2 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±36,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör LumenRadio?
LumenRadio AB (publ) är ett svenskt teknikföretag som utvecklar trådlös teknik. Bolaget tjänar pengar genom att sälja produkter och komponenter som gör att olika system kan styras och kommunicera trådlöst, alltså utan kablar. Företaget har flera produktserier. En del handlar ... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Kommunikationsutrustning, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma LumenRadio som investering.
Har LumenRadio höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från LumenRadio under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar LumenRadio pengar eller går det med förlust?
Ja, LumenRadio tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 13,3 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 14,4 %. Med ett P/E-tal på 17,2 betalar du för närvarande 17,2 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan LumenRadio gå i konkurs?
Risken för konkurs i LumenRadio bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 10,85 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 47 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har LumenRadio mycket skulder?
Nej, LumenRadio har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 47 %. För teknik-sektorn räknas allt under 60 % som låg skuldsättning. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn.

Andra aktier i Teknik

Jämför LumenRadio med andra aktier i teknik-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 50 aktier i Teknik-sektorn