Ska man köpa HMS Networks aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte HMS Networks (såld den 21 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. HMS Networks handlas till 477,40 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -15,672 med fallande momentum (signal: -11,153); RSI är på 31,0 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 588,40 kr indikerar 23,3 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för HMS Networks aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för HMS Networks är 588,40 kr. Den nuvarande kursen är 477,40 kr, vilket ger en uppsida på 23,3 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 529,56 och 647,24 kr.
Är HMS Networks en utdelningsaktie?
Ja, HMS Networks är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 0,97 %. Den senaste utdelningen var 4,80 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 24 april 2026. Utdelningsandelen är 31,1 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar HMS Networks ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för HMS Networks är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 24 april 2026. Senaste utdelning var 4,80 kr per aktie med x-dag 24 april 2026. Direktavkastningen är 0,97 %. En utdelningsandel på 31,1 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med HMS Networks aktien?
HMS Networks bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 34,1 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är HMS Networks övervärderad?
Nej, HMS Networks bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (23,3 % uppsida). HMS Networks har följande nyckeltal: P/E-tal på 44,3 (högt prissatt), P/S-tal på 6,2, P/B-tal på 6,2. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 23,3 %.
Är HMS Networks överköpt?
Nej, HMS Networks är inte överköpt. RSI är på 31,0 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 31,0 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 8,2 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har HMS Networks nästa rapport?
HMS Networks publicerar nästa rapport den 28 januari 2027. Aktien handlas för närvarande till 477,40 kr. Med ett P/E-tal på 44,3 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 31,0, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är HMS Networks blankad?
HMS Networks har en minimal blankning på 0,65 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner HMS Networks aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i HMS Networks – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 5 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 1 119 104 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 1 991 962 kr. Aktiva köpare är Richard Skog, Mira Jhaveri Winther, Joakim Nideborn m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är HMS Networks en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms HMS Networks som en medelmåttig aktie med en samlad score på 52 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 20/100, Kvalitet: 84/100, Momentum: 51/100. Dessutom: analytikerna ser 23,3 % uppsida till riktkursen; utdelning på 0,97 %; teknisk signal: Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för HMS Networks aktien?
Framtidsutsikterna för HMS Networks baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 588,40 kr (+23,3 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 28 januari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 44,3 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför faller HMS Networks aktien?
HMS Networks faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 8,2 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Delårsrapport: januari–september 2026 (2026-10-21, Delårsrapport); Inbjudan till HMS Networks telefonkonferens för tredje kvartalet 2026 (2026-10-07, Investerarnyheter); HMS Networks AB har offentliggjort sin årsrapport för 2024. Rapporten finns nu på bolagets hemsida. Den ger informati... (2025-03-25, Rapport).
Hur mycket kan HMS Networks stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för HMS Networks är 588,40 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 23,3 % från den nuvarande kursen på 477,40 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 371,74 och 593,50 kr.
Hur lågt kan HMS Networks falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 371,74 kr, vilket ligger 22,1 % under den nuvarande kursen på 477,40 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 37,4 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±34,1 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör HMS Networks?
HMS Networks AB (publ) tillverkar produkter som gör att maskiner, sensorer och system inom industrin kan kommunicera med varandra och med internet. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja denna typ av kommunikationsutrustning till andra företag inom industrin.
Produktern... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Kommunikationsutrustning, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma HMS Networks som investering.
Har HMS Networks höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från HMS Networks under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar HMS Networks pengar eller går det med förlust?
Ja, HMS Networks tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 14,1 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 24,6 %. Med ett P/E-tal på 44,3 betalar du för närvarande 44,3 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan HMS Networks gå i konkurs?
Risken för konkurs i HMS Networks bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,60 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 114 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har HMS Networks mycket skulder?
HMS Networks har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 114 %. För teknik-sektorn räknas 60–120 % som en typisk nivå. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn. Kan HMS Networks betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 6,6×, och nettoskulden motsvarar 1,7 års vinst (EBITDA).