Inga analytiker bevakar för närvarande Terranet med en offentlig riktkurs. Vi lägger till riktkurs automatiskt så snart minst en analytiker publicerar en rekommendation. Använd under tiden den tekniska analysen och nyckeltalen nedan.
Sitter du med Terranet i portföljen? Så läs det här.
Terranet scorar bara 12 av 100 i vår analys. Sluta gissa – få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier drar ner din portfölj. Vi har hundratals aktier som scorar mycket högre.
TerraNet Holding AB utvecklar mjukvara som gör att enheter kan kommunicera med varandra utan uppkoppling till internet eller mobilnät. Företaget tjänar pengar genom att sälja denna mjukvara till andra bolag, som sedan bygger in den i sina produkter.
Mjukvaran fungerar som ett slags system för direktkommunikation mellan enheter. Den gör det möjligt att skicka stora mängder data, till exempel bildmaterial i hög kvalitet, direkt mellan enheter utan att behöva mobilnät eller wifi. Lösningarna kan användas för kommunikation mellan fordon, mellan mobiltelefoner, och mellan olika typer av maskiner.
Bolaget verkar både i USA och internationellt. Det har ett strategiskt samarbetsavtal med företaget Waysure. TerraNet Holding AB har sitt huvudkontor i Lund, Sverige. Läs om företaget
P/S-kvoten är 33,4 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 4,1.
🏦 Finansiell Hälsa
Piotroski-poängen är 1 av 9 — svag finansiell hälsa, var uppmärksam. Altman Z2 är -24,41 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 84,0 % — låg belåning, solid balansräkning.
🚀 Momentum & blankning
Short interest är 0,37 % — lågt, marknaden förväntar sig inte ett fall.
Terranet scorar bara 12/100. Sluta slösa din tid på förloraraktier, bara för att det är dem du hör om i medierna. Med TradeDesk hittar du de aktier som faktiskt presterar – och du får allt via mail, utan att du behöver lyfta ett finger.
Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst
Under 2026 har insynspersoner i Terranet genomfört 15 transaktioner – fördelat på 9 köp och 6 försäljningar. Netto har det flyttats 2 397 698 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Markus Johansson, Lars Lindell, Renander Holding AB m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.
Senaste 3 månaderna: Bara köp
Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.
Under de senaste 3 månaderna: 1 köp och 0 försäljningar.
Netto 80 000 kr in i aktien.
Alla transaktioner: Övervägande försäljningar
Insynspersoner har sålt för väsentligt mer än de har köpt. För stora bolag kan detta bero på planerade försäljningar eller aktieprogram och är inte nödvändigtvis en negativ signal.
Under de senaste 15 transaktionerna: 9 köp och 6 försäljningar.
Netto 2 397 698 kr ut ur aktien.
Senaste köp: Markus Johansson köpte
1 000 000 aktier till
0 kr per st.
den 15 september 2026.
Aktien har sedan stigit 13,0 %.
Senaste försäljning: Anders Blom sålde
3 837 383 aktier till
0 kr per st.
den 26 juni 2024.
Vem köper: Markus Johansson, Lars Lindell, Renander Holding AB, Dan Wahrenberg, Pierre Ekvall.
Vem säljer: Anders Blom.
Senaste insynshandel i Terranet (2026)
Tabellen visar de senaste 15 rapporterade insynstransaktionerna i Terranet. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.
Datum
Namn
Typ
Antal aktier
Pris per aktie (kr)
Belopp (kr)
2026-09-15
Markus Johansson
Köp
1 000 000
0
80 000
2026-05-19
Markus Johansson
Köp
1 000 000
0
130 000
2025-06-23
Lars Lindell
Köp
2 222 220
0
200 000
2025-06-19
Renander Holding AB
Köp
555 555
0
50 000
2025-06-04
Dan Wahrenberg
Köp
2 319 108
0
208 720
2025-06-03
Pierre Ekvall
Köp
249 348
0
22 441
2024-06-26
Anders Blom
Sälj
3 837 383
0
460 486
2024-06-12
Anders Blom
Sälj
2 938 272
0
323 210
2024-06-11
Anders Blom
Sälj
4 419 340
0
486 127
2024-05-31
Anders Blom
Sälj
6 020 000
0
662 200
2024-05-30
Anders Blom
Sälj
5 616 534
0
673 984
2024-05-29
Anders Blom
Sälj
5 544 594
0
665 351
2024-04-04
Pierre Ekvall
Köp
750 000
0
150 000
2024-01-11
Pierre Ekvall
Köp
250 000
0
22 500
2023-12-08
Dan Wahrenberg
Köp
200 000
0
10 000
Vem köper och säljer Terranet aktier 2026?
Följande insynspersoner har köpt aktier i Terranet: Markus Johansson, Lars Lindell, Renander Holding AB, Dan Wahrenberg, Pierre Ekvall. Totalt har det köpts för 873 661 kr fördelat på 9 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Anders Blom. Totalt har det sålts för 3 271 359 kr fördelat på 6 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.
Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Terranet – innan marknaden reagerar.
0,4 % i dag (låg)Toppade på 1,0 % den 11/9 2026Senaste 30 dagarna: −0,2 procentenheterMätt över 68 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Terranet har legat ganska stabilt på 0,4 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.
Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.
Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.
Trendanalys av Terranet
Terranet är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 0,09 kr ligger 6,8 % under 20-dagars genomsnittet (0,10 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 11,4 % under 50-dagars genomsnittet (0,10 kr). Långsiktigt ligger aktien 0,4 % över 200-dagars genomsnittet (0,09 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.
Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (0,10) ligger över 200-dagars (0,09), vilket är en klassisk köpsignal för Terranet.
Är Terranet överköpt eller översåld?
Terranet har ett RSI på 43,6. Aktien befinner sig i den lägre delen av neutral zon, vilket tyder på svagt momentum utan att vara översåld.
MACD-analys för Terranet
Daglig MACD: MACD är negativ (-0,004), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-0,004) med 0,000, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.
Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,001), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (0,006) med 0,005, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.
Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Kortsiktigt momentum är fortfarande fallande – en djupare korrigering är möjlig.
Riskprofil för Terranet
Terranet har en årlig standardavvikelse på 105,2 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ. Endast riskvilliga investerare bör överväga denna aktie, då kurssvängningarna kan vara mycket stora.
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Terranet (såld den 21 augusti 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Terranet handlas till 0,00 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är negativ (fallande trend) på -0,004 med fallande momentum (signal: -0,004); RSI är på 43,6 (neutral zon).
Vad är riktkursen för Terranet aktien?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Terranet.
Är Terranet en utdelningsaktie?
Nej, Terranet betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Terranet aktien?
Terranet bedöms som en aktie i riskkategorin Extremt spekulativ. den årliga standardavvikelsen är 105,2 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ.
Är Terranet övervärderad?
Terranet har följande nyckeltal: P/S-tal på 33,4, P/B-tal på 4,1.
Är Terranet överköpt?
Nej, Terranet är inte överköpt. RSI är på 43,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 43,6 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Terranet nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Terranet ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Terranet blankad?
Terranet har en minimal blankning på 0,37 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner Terranet aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Terranet – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 80 000 kr. Under de senaste 15 rapporterade transaktionerna är fördelningen 9 köp och 6 försäljningar, och netto har det sålts för 2 397 698 kr. Aktiva köpare är Markus Johansson, Lars Lindell, Renander Holding AB m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Terranet en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Terranet som en katastrofal aktie med en samlad score på 12 av 100. Aktien scorar mycket lågt tvärs över value, kvalitet och momentum – den tillhör de sämsta i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 9/100, Kvalitet: 5/100, Momentum: 21/100. Dessutom: teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Terranet aktien?
Framtidsutsikterna för Terranet baserat på aktuella data: Detaljerade data är inte tillgängliga för närvarande.
Varför rör sig Terranet aktien?
Terranet rör sig för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan Terranet stiga?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Terranet. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 0,05 och 0,20 kr. Kursen ligger 100,0 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Terranet falla?
Vi har inte tillräcklig historik för att ange en konkret botten för Terranet.
Vad gör Terranet?
TerraNet Holding AB utvecklar mjukvara som gör att enheter kan kommunicera med varandra utan uppkoppling till internet eller mobilnät. Företaget tjänar pengar genom att sälja denna mjukvara till andra bolag, som sedan bygger in den i sina produkter.
Mjukvaran fungerar som ett... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Programvara – applikationer, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Terranet som investering.
Har Terranet höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Terranet under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Terranet pengar eller går det med förlust?
Vi har inga aktuella lönsamhetsdata för Terranet. Se den senaste rapporten i rapporthistoriken ovan.
Kan Terranet gå i konkurs?
Risken för konkurs i Terranet bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är -24,41 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 1 — det är svagt. Skulder i förhållande till eget kapital är 84 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Terranet mycket skulder?
Terranet har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 84 %. För teknik-sektorn räknas 60–120 % som en typisk nivå. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn.