Ska man köpa Proact IT aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Proact IT (köpt den 24 augusti 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Proact IT handlas till 144,60 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 2,656 med fallande momentum (signal: 3,009); RSI är på 49,6 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 124,00 kr ligger 14,2 % under nuvarande kurs. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Proact IT aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Proact IT är 124,00 kr. Den nuvarande kursen är 144,60 kr, vilket ger en nedsida på 14,2 %. Baserat på detta bedöms aktien som övervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 111,60 och 136,40 kr.
Är Proact IT en utdelningsaktie?
Ja, Proact IT är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,71 %. Den senaste utdelningen var 2,60 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 6 maj 2026. Utdelningsandelen är 28,1 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Proact IT ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Proact IT är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 6 maj 2026. Senaste utdelning var 2,60 kr per aktie med x-dag 6 maj 2026. Direktavkastningen är 1,71 %. En utdelningsandel på 28,1 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Proact IT aktien?
Proact IT bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 30,1 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Proact IT övervärderad?
Ja, Proact IT bedöms som övervärderad baserat på analytikernas riktkurs (14,2 % över riktkursen). Proact IT har följande nyckeltal: P/E-tal på 16,3 (moderat prissatt), P/S-tal på 0,8, P/B-tal på 3,2. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är övervärderad med 14,2 %.
Är Proact IT överköpt?
Nej, Proact IT är inte överköpt. RSI är på 49,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 49,6 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 0,5 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Proact IT nästa rapport?
Proact IT publicerar nästa rapport den 12 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 144,60 kr. Med ett P/E-tal på 16,3 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Proact IT blankad?
Proact IT har en minimal blankning på 0,40 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner Proact IT aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Proact IT – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 4 191 215 kr. Aktiva köpare är Niklas Jakobsson, Jacob Kronborg, Magnus Lönn m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Proact IT en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Proact IT som en bra aktie med en samlad score på 72 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 74/100, Kvalitet: 56/100, Momentum: 85/100. Dessutom: riktkursen ligger 14,2 % under nuvarande kurs; utdelning på 1,71 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Proact IT aktien?
Framtidsutsikterna för Proact IT baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 124,00 kr (-14,2 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 12 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 16,3 (moderat).
Varför rör sig Proact IT aktien?
Proact IT är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Delårsrapport januari–september 2026: Organisk tillväxt och stark resultatförbättring (2026-10-22, Delårsrapport); Inbjudan: Proact IT Groups kapitalmarknadsdag 2026 (2026-10-13, Investerarnyheter); Valberedning utsedd för årsstämman 2027 i Proact IT Group AB (publ) (2026-10-12, Övrig information).
Hur mycket kan Proact IT stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Proact IT är 124,00 kr, vilket ligger 14,2 % under den nuvarande kursen på 144,60 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 90,55 och 156,00 kr.
Hur lågt kan Proact IT falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 90,55 kr, vilket ligger 37,4 % under den nuvarande kursen på 144,60 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 42,0 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±30,1 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Proact IT?
Proact IT Group AB hjälper företag att lagra och hantera sin data, både i egna system och i molnet. Företaget tjänar pengar genom att sälja tjänster och lösningar kring datalagring, molntjänster och IT-drift till andra bolag.
Proact verkar i Europa och USA. Verksamheten är up... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen IT-tjänster, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Proact IT som investering.
Har Proact IT höjt eller sänkt prognosen?
Ja, Proact IT har höjt prognosen den 22 oktober 2026. En prognosändring är ett av de mest kursdrivande beskeden ett bolag kan lämna — marknaden använder den för att justera förväntningarna på vinsten och därmed kursen. Se nyhetsöversikten ovan för hela beskedet.
Tjänar Proact IT pengar eller går det med förlust?
Ja, Proact IT tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 4,8 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 8,3 %. Med ett P/E-tal på 16,3 betalar du för närvarande 16,3 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Proact IT gå i konkurs?
Risken för konkurs i Proact IT bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 1,47 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 282 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Proact IT mycket skulder?
Ja, Proact IT har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 282 %. För teknik-sektorn räknas allt över 120 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn. Kan Proact IT betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 32,7×, och nettoskulden motsvarar 0,3 års vinst (EBITDA).