Beammwave aktie (BEAMMW-B) 2026/2027: riktkurs −10 % – rekommendation och aktieanalys

17,00
Kursutveckling för Beammwave (BEAMMW-B.ST) – aktiekurs på 17,00 kr, november 2026
Beammwave aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Beammwave riktkurs 2026: analytikerna ser 12 % nedsida

Den genomsnittliga riktkursen för Beammwave är 14,94 kr. Aktien verkar vara övervärderad, då riktkursen är lägre än den aktuella kursen. Den är övervärderad med 0 %, och analytiker förväntar sig ett kursfall under de närmaste 12 månaderna. Även om aktien kan vara övervärderad, kan momentum i kursen fortsätta längre än man förväntar sig. Därför är det viktigt att övervaka aktien och momentum löpande. TradeDesk hjälper dig med teknisk analys och håller dig uppdaterad på utvecklingen.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Beammwave övervärderad eller undervärderad?

Beammwave är för närvarande övervärderad med en avvikelse på 12,1 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 17,00 kr, vilket placerar Beammwave i kategorin övervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 13,45 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 16,43 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Beammwave mellan 13,45 kr och 16,43 kr.

Är Beammwave den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Beammwave – Halvledare

BeammWave AB (publ) tillverkar radiochip med inbyggda antenner. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa chip till andra teknikbolag, som sedan bygger in dem i sina produkter.

Chippen är byggda för att fungera med nästa generations mobilnät, alltså 5G och kommande 6G. De används bland annat i mobiltelefoner, i utrustning för trådlöst bredband till hemmet, och i basstationer som mobilnäten är uppbyggda av.

Företaget är verksamt i Sverige, Japan, Taiwan och Sydkorea. BeammWave grundades 2017 och har sitt huvudkontor i Lund.
Läs om företaget

Nyckeltal för Beammwave

kr 988M Marknadsvärde (Mcap)
- Omsättning
Halvledare Industri
- P/E Ratio
128,19 P/S Ratio
4,92 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Teknik Sektor

Vad är Beammwave för typ av aktie?

Momentum-aktie

Beammwave klassificeras som en momentum-aktie med en momentum-score i top 27% av alla aktier. Kursen har stigit 0,0 % på lång sikt.

Scoreöversikt för Beammwave

💰 Value Score 7/100 (Mycket Låg)
🚀 Momentum Score 73/100 (Hög)
📊 Total Score 26/100

⚠️ 2 röda flaggor identifierade 1 kritisk

Vår analys har identifierat 2 potentiella riskfaktorer i Beammwave som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Svag finansiell hälsa: Piotroski-score är bara 2/9 – företaget visar tecken på f...
🚨 Negativ avkastning på eget kapital: ROE är -24,8 % – företaget genererar negativ avkastning t...
🔒

Se alla 2 röda flaggor i Beammwave

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

P/S-kvoten är 128,2 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 4,9.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 2 av 9 — svag finansiell hälsa, var uppmärksam. Altman Z2 är 30,10 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 12,5 % — låg belåning, solid balansräkning.

Prova TradeDesk i 30 dagar

Få dagliga köp- och säljsignaler, riktkurs, insynsdata och fullständig analys av Beammwave och tusentals andra aktier – direkt på mail, utan att du behöver lyfta ett finger.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i Beammwave 2026: Övervägande försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i Beammwave genomfört 20 transaktioner – fördelat på 14 köp och 6 försäljningar. Netto har det flyttats 1 042 863 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Cajsa Wramdemark, Stefan Ingemar Svedberg, Paula Eninge m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för väsentligt mer än de har köpt. För stora bolag kan detta bero på planerade försäljningar eller aktieprogram och är inte nödvändigtvis en negativ signal.

Under de senaste 20 transaktionerna: 14 köp och 6 försäljningar. Netto 1 042 863 kr ut ur aktien.

Senaste köp: Cajsa Wramdemark köpte 1 170 aktier till 15 kr per st. den 22 juni 2026. Aktien har sedan stigit 14,4 %.

Senaste försäljning: Markus Törmänen sålde 55 000 aktier till 15 kr per st. den 3 juli 2026.

Vem köper: Cajsa Wramdemark, Stefan Ingemar Svedberg, Paula Eninge, Märta Lewander Xu, Stefan Svedberg.

Vem säljer: Markus Törmänen, Per-Olof Magnus Brandt.

Senaste insynshandel i Beammwave (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Beammwave. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-07-03 Markus Törmänen Sälj 55 000 15 830 500
2026-06-22 Cajsa Wramdemark Köp 1 170 15 17 386
2026-02-13 Cajsa Wramdemark Köp 5 000 7 36 400
2025-12-30 Cajsa Wramdemark Köp 4 118 7 30 185
2025-12-22 Stefan Ingemar Svedberg Köp 5 000 7 35 600
2025-12-22 Markus Törmänen Sälj 25 000 7 178 750
2025-11-21 Stefan Ingemar Svedberg Köp 6 666 7 44 729
2025-11-21 Cajsa Wramdemark Köp 3 908 7 26 340
2025-09-03 Cajsa Wramdemark Köp 9 118 9 80 330
2025-09-01 Cajsa Wramdemark Köp 16 280 9 152 218

Vem köper och säljer Beammwave aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Beammwave: Cajsa Wramdemark, Stefan Ingemar Svedberg, Paula Eninge, Märta Lewander Xu, Stefan Svedberg. Totalt har det köpts för 786 162 kr fördelat på 14 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Markus Törmänen, Per-Olof Magnus Brandt. Totalt har det sålts för 1 829 025 kr fördelat på 6 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Beammwave

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Beammwave – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Beammwave blankning 2026: inga anmälda positioner

Låg blankning: 0,0 % av bolagets aktier (positioner under 0,5 % anmäls inte)
Andel av bolagets aktier
0,0 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Beammwave

0,0 %0,2 %0,5 %
26/727/829/9
0,0 % i dag (låg)I stort sett oförändrad de senaste 30 dagarnaMätt över 65 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Beammwave har legat ganska stabilt på 0,0 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
0,0 %

När har Beammwave rapport?

Beammwaves nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Beammwave 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Beammwave (BEAMMW-B.ST) – RSI 37, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Beammwave teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Beammwave

Beammwave är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 17,00 kr ligger 15,4 % under 20-dagars genomsnittet (20,09 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 4,6 % under 50-dagars genomsnittet (17,83 kr). Långsiktigt ligger aktien 28,5 % över 200-dagars genomsnittet (13,23 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (17,83) ligger över 200-dagars (13,23), vilket är en klassisk köpsignal för Beammwave.

Är Beammwave överköpt eller översåld?

Beammwave har ett RSI på 36,7. Aktien befinner sig i den lägre delen av neutral zon, vilket tyder på svagt momentum utan att vara översåld.

MACD-analys för Beammwave

Daglig MACD: MACD är negativ (-0,310), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (0,320) med 0,630, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (2,163), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (1,816) med 0,347, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Kortsiktigt momentum är fortfarande fallande – en djupare korrigering är möjlig.

Riskprofil för Beammwave

Beammwave har en årlig standardavvikelse på 75,6 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ. Endast riskvilliga investerare bör överväga denna aktie, då kurssvängningarna kan vara mycket stora.

Samlad teknisk slutsats för Beammwave

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-0,310). Veckovis positiv (2,163).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 36,7 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om Beammwave aktien 2026

Ska man köpa Beammwave aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Beammwave (såld den 29 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Beammwave handlas till 17,00 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är negativ (fallande trend) på -0,310 med fallande momentum (signal: 0,320); RSI är på 36,7 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 14,94 kr ligger 12,1 % under nuvarande kurs.
Vad är riktkursen för Beammwave aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Beammwave är 14,94 kr. Den nuvarande kursen är 17,00 kr, vilket ger en nedsida på 12,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som övervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 13,45 och 16,43 kr.
Är Beammwave en utdelningsaktie?
Nej, Beammwave betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Beammwave aktien?
Beammwave bedöms som en aktie i riskkategorin Extremt spekulativ. den årliga standardavvikelsen är 75,6 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ.
Är Beammwave övervärderad?
Ja, Beammwave bedöms som övervärderad baserat på analytikernas riktkurs (12,1 % över riktkursen). Beammwave har följande nyckeltal: P/S-tal på 128,2, P/B-tal på 4,9. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är övervärderad med 12,1 %.
Är Beammwave överköpt?
Nej, Beammwave är inte överköpt. RSI är på 36,7 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 36,7 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 15,4 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Beammwave nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Beammwave ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Beammwave blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Beammwave, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Beammwave aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Beammwave aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 14 köp och 6 försäljningar, och netto har det sålts för 1 042 863 kr. Aktiva säljare är Markus Törmänen, Per-Olof Magnus Brandt. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Beammwave en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Beammwave som en medelmåttig aktie med en samlad score på 40 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 7/100, Momentum: 73/100. Dessutom: riktkursen ligger 12,1 % under nuvarande kurs; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Beammwave aktien?
Framtidsutsikterna för Beammwave baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 14,94 kr (-12,1 %).
Varför faller Beammwave aktien?
Beammwave faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 15,4 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan Beammwave stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Beammwave är 14,94 kr, vilket ligger 12,1 % under den nuvarande kursen på 17,00 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 6,44 och 23,30 kr. Kursen ligger 27,0 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Beammwave falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 6,44 kr, vilket ligger 62,1 % under den nuvarande kursen på 17,00 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 72,4 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±75,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Beammwave?
BeammWave AB (publ) tillverkar radiochip med inbyggda antenner. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa chip till andra teknikbolag, som sedan bygger in dem i sina produkter. Chippen är byggda för att fungera med nästa generations mobilnät, alltså 5G och kommande 6G. De... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Halvledare, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Beammwave som investering.
Har Beammwave höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Beammwave under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Beammwave pengar eller går det med förlust?
Vi har inga aktuella lönsamhetsdata för Beammwave. Se den senaste rapporten i rapporthistoriken ovan.
Kan Beammwave gå i konkurs?
Risken för konkurs i Beammwave bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 30,10 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 2 — det är svagt. Skulder i förhållande till eget kapital är 13 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Beammwave mycket skulder?
Nej, Beammwave har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 13 %. För teknik-sektorn räknas allt under 60 % som låg skuldsättning. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn.

Andra aktier i Teknik

Jämför Beammwave med andra aktier i teknik-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 50 aktier i Teknik-sektorn