Upsales Technology aktie (UPSALE) 2026/2027: riktkurs +65 % – rekommendation och aktieanalys

26,50
Kursutveckling för Upsales Technology (UPSALE.ST) – aktiekurs på 26,50 kr, november 2026
Upsales Technology aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Upsales Technology riktkurs 2026: analytikerna ser 64 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Upsales Technology är 43,50 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Upsales Technology övervärderad eller undervärderad?

Upsales Technology är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 64,2 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 26,50 kr, vilket placerar Upsales Technology i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 39,15 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 47,85 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Upsales Technology mellan 39,15 kr och 47,85 kr.

Upsales Technology är i nedtrend. Har du den i portföljen?

Aktien faller, och den tekniska signalen är Sälj. Många privatinvesterare köper fallande aktier, eftersom det är de aktier de hör om i medierna – men det är sällan en bra strategi. Få en gratis portföljanalys och hitta aktier som faktiskt passar din riskprofil.

Utforska alla aktier →

Om Upsales Technology – Programvara – applikationer

Upsales Technology AB utvecklar och säljer molnbaserade mjukvarutjänster som hjälper företag att sälja mer och hitta nya kunder. Kunderna betalar en löpande avgift för att använda tjänsterna, vilket brukar kallas en abonnemangsmodell (SaaS).

Företagets huvudprodukt är ett CRM-system, ett verktyg som hjälper säljare att hålla koll på kunder och affärsmöjligheter för att kunna avsluta fler affärer. Utöver det säljer Upsales verktyg för marknadsföring som hjälper kunderna att hitta nya potentiella köpare, samt en tjänst som heter Engage som riktar reklam mot rätt målgrupper. Bolaget erbjuder också utbildning, både på plats och digitalt, samt annan kundsupport.

Upsales kunder finns bland annat inom IT och mjukvara, tjänsteföretag, media och finansbranschen. Bolaget verkar både i Sverige och internationellt.

Upsales grundades 2003 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Läs om företaget

Nyckeltal för Upsales Technology

kr 463M Marknadsvärde (Mcap)
kr 165M Omsättning
Programvara – applikationer Industri
17,19 P/E Ratio
2,81 P/S Ratio
27,09 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Teknik Sektor

Vad är Upsales Technology för typ av aktie?

Tillväxtaktie Kvalitetsaktie

Upsales Technology klassificeras som en tillväxtaktie och kvalitetsaktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, stark finansiell hälsa (Piotroski 7/9).

Scoreöversikt för Upsales Technology

💰 Value Score 52/100 (Neutral)
⭐ Quality Score 90/100 (Mycket Hög)
🚀 Momentum Score 50/100 (Neutral)
📊 Total Score 64/100

⚠️ 1 röd flagga identifierad 1 kritisk

Vår analys har identifierat 1 potentiella riskfaktor i Upsales Technology som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Hög skuldsättning: Debt/Equity är 372 % – företaget har väsentligt mer skuld...
🔒

Se alla 1 röda flaggor i Upsales Technology

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Upsales Technology handlas till ett P/E på 17,2, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 36,5. P/S-kvoten är 2,8. P/B är 27,1.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Upsales Technology har en vinstmarginal på 16,5 % (solid) och en rörelsemarginal på 38,7 %. ROE är 183,8 % — utmärkt avkastning på eget kapital. ROA är 25,8 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 49,1 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 7 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 2,02 (mittfält — måttlig). Skuldsättningsgraden (D/E) är 371,6 % — hög belåning, vilket ökar risken.

Signalen på Upsales Technology är Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Upsales Technology utdelning

Hur mycket utdelning betalar Upsales Technology?

Upsales Technology har inte betalat utdelning sedan 2025. Den senaste utdelningen var 1,50 SEK per aktie med x-datum 9. maj 2025. Bolaget kan återuppta utdelningen, men ingen ny utdelning är aviserad. Historiken nedan visar de utdelningar som faktiskt har betalats.

Historiska utdelningsbetalningar för Upsales Technology

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Upsales Technology sedan 5 maj 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 4 gånger, senast den 9 maj 2025. Dock kvalificerar aktien sig inte som en stabil eller sporadisk utdelningsaktie, då utdelningsbetalningarna har varit inkonsekventa de senaste åren.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2025-05-09N/A1,50SEK
2024-04-26N/A1,50SEK
2023-05-05N/A2,00SEK
2022-05-05N/A2,00SEK

Insynshandel i Upsales Technology 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Upsales Technology genomfört 14 transaktioner – fördelat på 12 köp och 2 försäljningar. Netto har det flyttats 12 501 642 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Johan Kallblad, daniel wikberg, Daniel Wikberg m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 1 köp och 0 försäljningar. Netto 2 730 000 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 14 transaktionerna: 12 köp och 2 försäljningar. Netto 12 501 642 kr in i aktien.

Senaste köp: Johan Kallblad köpte 100 000 aktier till 27 kr per st. den 29 oktober 2026. Aktien har sedan fallit 2,9 %.

Senaste försäljning: Baltsar Sahlin sålde 20 000 aktier till 71 kr per st. den 2 november 2022.

Vem köper: Johan Kallblad, daniel wikberg, Daniel Wikberg, Baltsar Sahlin.

Vem säljer: Baltsar Sahlin.

Senaste insynshandel i Upsales Technology (2026)

Tabellen visar de senaste 14 rapporterade insynstransaktionerna i Upsales Technology. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-29 Johan Kallblad Köp 100 000 27 2 730 000
2024-11-22 daniel wikberg Köp 25 013 31 762 897
2024-11-21 daniel wikberg Köp 24 987 29 724 373
2024-11-06 Daniel Wikberg Köp 75 098 31 2 343 058
2024-10-23 Daniel Wikberg Köp 100 000 33 3 288 000
2024-08-15 Daniel Wikberg Köp 11 331 36 410 182
2024-07-31 Daniel Wikberg Köp 51 924 34 1 764 897
2024-07-30 Daniel Wikberg Köp 4 115 34 138 099
2024-07-29 Daniel Wikberg Köp 22 545 31 707 237
2023-11-08 Baltsar Sahlin Köp 20 000 38 765 800

Vem köper och säljer Upsales Technology aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Upsales Technology: Johan Kallblad, daniel wikberg, Daniel Wikberg, Baltsar Sahlin. Totalt har det köpts för 15 080 792 kr fördelat på 12 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Baltsar Sahlin. Totalt har det sålts för 2 579 150 kr fördelat på 2 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Upsales Technology

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Upsales Technology – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Upsales Technology rapport?

Upsales Technologys nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Upsales Technology 2026 – Signal: Sälj

Samlad Teknisk Signal: Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Upsales Technology (UPSALE.ST) – RSI 33, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Upsales Technology teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Upsales Technology

Upsales Technology är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 26,50 kr ligger 6,2 % under 20-dagars genomsnittet (28,25 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 8,0 % under 50-dagars genomsnittet (28,81 kr). Långsiktigt ligger aktien 0,3 % under 200-dagars genomsnittet (26,59 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (28,81) ligger över 200-dagars (26,59), vilket är en klassisk köpsignal för Upsales Technology.

Är Upsales Technology överköpt eller översåld?

Upsales Technology har ett RSI på 33,5. Aktien befinner sig i den lägre delen av neutral zon, vilket tyder på svagt momentum utan att vara översåld. I den nuvarande nedtrenden bör man vara försiktig med att tolka detta som en köpmöjlighet.

MACD-analys för Upsales Technology

Daglig MACD: MACD är negativ (-0,513), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-0,278) med 0,235, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,321), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (0,454) med 0,133, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Kortsiktigt momentum är fortfarande fallande – en djupare korrigering är möjlig.

Riskprofil för Upsales Technology

Upsales Technology har en årlig standardavvikelse på 42,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Upsales Technology

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-0,513). Veckovis positiv (0,321).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 33,5 – neutral.

Teknisk signal: Sälj

Trenden är negativ och MACD är under nollinjen, vilket bekräftar negativ momentum. Överväg att minska position eller sätta stop-loss.

Vanliga frågor om Upsales Technology aktien 2026

Ska man köpa Upsales Technology aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Upsales Technology (såld den 29 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Upsales Technology handlas till 26,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -0,513 med fallande momentum (signal: -0,278); RSI är på 33,5 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 43,50 kr indikerar 64,2 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Upsales Technology aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Upsales Technology är 43,50 kr. Den nuvarande kursen är 26,50 kr, vilket ger en uppsida på 64,2 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 39,15 och 47,85 kr.
Är Upsales Technology en utdelningsaktie?
Upsales Technology har inte betalat utdelning sedan 2025. Den senaste utdelningen var 1,50 kr per aktie med x-dag 9 maj 2025.
Vad är risken med Upsales Technology aktien?
Upsales Technology bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 42,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Upsales Technology övervärderad?
Nej, Upsales Technology bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (64,2 % uppsida). Upsales Technology har följande nyckeltal: P/E-tal på 17,2 (moderat prissatt), P/S-tal på 2,8, P/B-tal på 27,1. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 64,2 %.
Är Upsales Technology överköpt?
Nej, Upsales Technology är inte överköpt. RSI är på 33,5 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 33,5 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 6,2 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Upsales Technology nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Upsales Technology ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Upsales Technology blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Upsales Technology, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Upsales Technology aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Upsales Technology – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 2 730 000 kr. Under de senaste 14 rapporterade transaktionerna är fördelningen 12 köp och 2 försäljningar, och netto har det köpts för 12 501 642 kr. Aktiva köpare är Johan Kallblad, daniel wikberg, Daniel Wikberg m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Upsales Technology en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Upsales Technology som en bra aktie med en samlad score på 64 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 52/100, Kvalitet: 90/100, Momentum: 50/100. Dessutom: analytikerna ser 64,2 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Upsales Technology aktien?
Framtidsutsikterna för Upsales Technology baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 43,50 kr (+64,2 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); P/E-talet är 17,2 (moderat).
Varför faller Upsales Technology aktien?
Upsales Technology faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 6,2 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan Upsales Technology stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Upsales Technology är 43,50 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 64,2 % från den nuvarande kursen på 26,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 20,30 och 34,00 kr. Kursen ligger 22,1 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Upsales Technology falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 20,30 kr, vilket ligger 23,4 % under den nuvarande kursen på 26,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 40,3 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±42,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Upsales Technology?
Upsales Technology AB utvecklar och säljer molnbaserade mjukvarutjänster som hjälper företag att sälja mer och hitta nya kunder. Kunderna betalar en löpande avgift för att använda tjänsterna, vilket brukar kallas en abonnemangsmodell (SaaS). Företagets huvudprodukt är ett CRM... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Programvara – applikationer, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Upsales Technology som investering.
Har Upsales Technology höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Upsales Technology under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Upsales Technology pengar eller går det med förlust?
Ja, Upsales Technology tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 16,5 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 38,7 %. Med ett P/E-tal på 17,2 betalar du för närvarande 17,2 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Upsales Technology gå i konkurs?
Risken för konkurs i Upsales Technology bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,02 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 372 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Upsales Technology mycket skulder?
Ja, Upsales Technology har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 372 %. För teknik-sektorn räknas allt över 120 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn. Kan Upsales Technology betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 341,9×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).

Andra aktier i Teknik

Jämför Upsales Technology med andra aktier i teknik-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 50 aktier i Teknik-sektorn