Nelly aktie (NELLY) 2026/2027: blandad signal – rekommendation och aktieanalys

34,88
1,10 %
Kursutveckling för Nelly (NELLY.ST) – aktiekurs på 34,88 kr, november 2026
Nelly aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Inga analytiker bevakar för närvarande Nelly med en offentlig riktkurs. Vi lägger till riktkurs automatiskt så snart minst en analytiker publicerar en rekommendation. Använd under tiden den tekniska analysen och nyckeltalen nedan.

Är Nelly den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Nelly – Klädhandel

Nelly Group är ett modeföretag som säljer kläder, skor och accessoarer, samt skönhetsprodukter, sportkläder, underkläder och baddräkter. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa produkter till kvinnor och män, både i vanliga butiker och via sina webbsidor Nelly.com och NLYman.com.

Företaget finns i Sverige, övriga Norden och internationellt. Kunderna är privatpersoner som handlar mode och skönhetsprodukter online eller i butik.

Nelly Group hette tidigare Qliro Group, men bytte namn i november 2020. Företaget grundades redan 1936 och har sitt huvudkontor i Borås.
Läs om företaget

Nyckeltal för Nelly

kr 1,1B Marknadsvärde (Mcap)
kr 1,3B Omsättning
Klädhandel Industri
9,03 P/E Ratio
0,84 P/S Ratio
2,36 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Nelly för typ av aktie?

Value-aktie

Nelly klassificeras som en value-aktie med en value-score i top 12 % av alla aktier. P/E-talet på 9,0 indikerar en attraktiv prissättning.

Scoreöversikt för Nelly

💰 Value Score 88/100 (Mycket Hög)
⭐ Quality Score 43/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 7/100 (Mycket Låg)
📊 Total Score 46/100

⚠️ 2 röda flaggor identifierade

Vår analys har identifierat 2 potentiella riskfaktorer i Nelly som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Hög skuldsättning: Debt/Equity är 279 % – företaget har väsentligt mer skuld...
⚠️ Fallande intjäning: Kvartalets intjäning har fallit 26 % år-över-år – företag...
🔒

Se alla 2 röda flaggor i Nelly

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Nelly handlas till ett P/E på 9,0, vilket är under marknadsgenomsnittet och kan indikera ett attraktivt pris. Forward P/E är 15,5. P/S-kvoten är 0,8 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 2,4. PEG-kvoten är 0,58 — under 1,0 tyder på att aktien är billig i förhållande till tillväxttakten.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Nelly har en vinstmarginal på 9,8 % (moderat) och en rörelsemarginal på 13,5 %. ROE är 31,4 % — utmärkt avkastning på eget kapital. ROA är 8,3 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -26,1 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Altman Z2 är 3,12 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 278,9 % — hög belåning, vilket ökar risken.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 0,56 % — lågt, marknaden förväntar sig inte ett fall.

Prova TradeDesk i 30 dagar

Få dagliga köp- och säljsignaler, riktkurs, insynsdata och fullständig analys av Nelly och tusentals andra aktier – direkt på mail, utan att du behöver lyfta ett finger.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Nelly utdelning

Hur mycket utdelning betalar Nelly?

Nelly har inte betalat utdelning sedan 2024. Den senaste utdelningen var 0,83 SEK per aktie med x-datum 13. december 2024. Bolaget kan återuppta utdelningen, men ingen ny utdelning är aviserad. Historiken nedan visar de utdelningar som faktiskt har betalats.

Historiska utdelningsbetalningar för Nelly

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Nelly sedan 13 december 2024. Under denna period har aktien betalat utdelning 1 gånger, senast den 13 december 2024. Dock kvalificerar aktien sig inte som en stabil eller sporadisk utdelningsaktie, då utdelningsbetalningarna har varit inkonsekventa de senaste åren.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2024-12-13N/A0,83SEK

Insynshandel i Nelly 2026: Bara försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i Nelly genomfört 20 transaktioner – fördelat på 17 köp och 3 försäljningar. Netto har det flyttats 23 532 522 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Josephine Bernadotte, Ebba Ljungerud, Stefan Palm m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara försäljningar.

Senaste 3 månaderna: Bara försäljningar

Insynspersoner har uteslutande sålt aktier under de senaste 3 månaderna.

Under de senaste 3 månaderna: 0 köp och 2 försäljningar. Netto 1 012 123 kr ut ur aktien.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 20 transaktionerna: 17 köp och 3 försäljningar. Netto 23 532 522 kr in i aktien.

Senaste köp: Josephine Bernadotte köpte 37 264 aktier till 35 kr per st. den 21 juli 2026. Aktien har sedan fallit 0,9 %.

Senaste försäljning: Stefan Svensson sålde 11 349 aktier till 36 kr per st. den 2 november 2026.

Vem köper: Josephine Bernadotte, Ebba Ljungerud, Stefan Palm, Stefan Svensson, Josephine Salenstedt m.fl..

Vem säljer: Stefan Svensson, Daniel Hörnqvist.

Senaste insynshandel i Nelly (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Nelly. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-11-02 Stefan Svensson Sälj 11 349 36 403 911
2026-10-29 Stefan Svensson Sälj 16 541 37 608 213
2026-07-21 Josephine Bernadotte Köp 37 264 35 1 296 787
2026-07-20 Josephine Bernadotte Köp 50 000 34 1 680 000
2026-07-17 Josephine Bernadotte Köp 136 336 34 4 674 961
2026-07-16 Josephine Bernadotte Köp 50 037 34 1 701 258
2026-07-15 Josephine Bernadotte Köp 23 797 32 749 606
2026-05-04 Ebba Ljungerud Köp 10 000 35 346 000
2026-02-16 Josephine Bernadotte Köp 80 000 63 5 040 000
2025-05-07 Daniel Hörnqvist Sälj 38 659 39 1 513 113

Vem köper och säljer Nelly aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Nelly: Josephine Bernadotte, Ebba Ljungerud, Stefan Palm, Stefan Svensson, Josephine Salenstedt m.fl.. Totalt har det köpts för 26 057 759 kr fördelat på 17 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Stefan Svensson, Daniel Hörnqvist. Totalt har det sålts för 2 525 237 kr fördelat på 3 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Nelly

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Nelly – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Nelly blankning 2026: 0,6 % blankad

Låg blankning: 0,6 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
0,6 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Nelly

0,0 %1,4 %2,8 %
Topp 2,4 % · 30/5
30/513/827/10
0,6 % i dag (låg)Toppade på 2,4 % den 30/5 2026Senaste 30 dagarna: −0,5 procentenheterMätt över 150 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningen minskar. Den har fallit 0,5 procentenheter den senaste månaden och ligger nu på 0,6 %. Toppen var 2,4 % den 30/5 2026, så den är nu 1,9 procentenheter lägre. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Att blankningsandelen faller betyder alltså att aktier köps tillbaka i Nelly just nu.

Många investerare håller ögonen på just det: en blankningsandel som varit hög och börjar falla tillbaka. De professionella som satsade på kursfall håller på att stänga ner. Det är inte i sig en signal om vad kursen gör — vi kan inte förutsäga marknaden, och blankningsandelen är bara ett tal av många. Men det säger något om vad de stora aktörerna gör.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
0,6 %

När har Nelly rapport?

Nellys nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Nelly 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Nelly (NELLY.ST) – RSI 54, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Nelly teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Nelly

Nelly är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 34,50 kr ligger 4,8 % över 20-dagars genomsnittet (32,91 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 2,9 % över 50-dagars genomsnittet (33,54 kr). Långsiktigt ligger aktien 27,7 % under 200-dagars genomsnittet (47,70 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (33,54) ligger under 200-dagars (47,70), vilket är en klassisk negativ signal för Nelly.

Är Nelly överköpt eller översåld?

Nelly har ett RSI på 54,2, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Nelly

Daglig MACD: MACD är positiv (0,736), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (0,539) med 0,197, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-5,377), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-7,030) med 1,653, vilket tyder på att det negativa långsiktiga momentumet är avtagande – en större trendvändning kan vara på väg.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Det veckovisa momentumet är dock stigande, vilket kan signalera en kommande trendvändning.

Riskprofil för Nelly

Nelly har en årlig standardavvikelse på 75,3 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ. Endast riskvilliga investerare bör överväga denna aktie, då kurssvängningarna kan vara mycket stora.

Samlad teknisk slutsats för Nelly

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,736). Veckovis negativ (-5,377).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 54,2 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om Nelly aktien 2026

Ska man köpa Nelly aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Nelly (köpt den 22 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Nelly handlas till 34,88 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 0,736 med stigande momentum (signal: 0,539); RSI är på 54,2 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt).
Vad är riktkursen för Nelly aktien?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Nelly.
Är Nelly en utdelningsaktie?
Nelly har inte betalat utdelning sedan 2024. Den senaste utdelningen var 0,83 kr per aktie med x-dag 13 december 2024.
Vad är risken med Nelly aktien?
Nelly bedöms som en aktie i riskkategorin Extremt spekulativ. den årliga standardavvikelsen är 75,3 %, vilket klassificerar aktien som Extremt spekulativ.
Är Nelly övervärderad?
Nelly har följande nyckeltal: P/E-tal på 9,0 (lågt prissatt), P/S-tal på 0,8, P/B-tal på 2,4.
Är Nelly överköpt?
Nej, Nelly är inte överköpt. RSI är på 54,2 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 54,2 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 6,0 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Nelly nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Nelly ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Nelly blankad?
Nelly har en minimal blankning på 0,56 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner Nelly aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Nelly aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 0 köp och 2 försäljningar. Netto har det sålts för 1 012 123 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 17 köp och 3 försäljningar, och netto har det köpts för 23 532 522 kr. Aktiva säljare är Stefan Svensson, Daniel Hörnqvist. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Nelly en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Nelly som en medelmåttig aktie med en samlad score på 46 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 88/100, Kvalitet: 43/100, Momentum: 7/100. Dessutom: teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Nelly aktien?
Framtidsutsikterna för Nelly baserat på aktuella data: P/E-talet är 9,0 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför stiger Nelly aktien?
Nelly stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 6,0 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Valberedning för årsstämman 2027 (2026-10-27, Övrig information); Nelly Groups delårsrapport för tredje kvartalet 2026 (2026-10-22, Delårsrapport); Inbjudan till presentation av delårsrapporten för tredje kvartalet 2026 (2026-10-01, Investerarnyheter).
Hur mycket kan Nelly stiga?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Nelly. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 29,00 och 135,60 kr. Kursen ligger 74,3 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Nelly falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 29,00 kr, vilket ligger 16,9 % under den nuvarande kursen på 34,88 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 78,6 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±75,3 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Nelly?
Nelly Group är ett modeföretag som säljer kläder, skor och accessoarer, samt skönhetsprodukter, sportkläder, underkläder och baddräkter. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa produkter till kvinnor och män, både i vanliga butiker och via sina webbsidor Nelly.com och NL... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Klädhandel, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Nelly som investering.
Har Nelly höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Nelly under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Nelly pengar eller går det med förlust?
Ja, Nelly tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 9,8 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 13,5 %. Med ett P/E-tal på 9,0 betalar du för närvarande 9,0 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Nelly gå i konkurs?
Risken för konkurs i Nelly bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 3,12 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 279 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Nelly mycket skulder?
Ja, Nelly har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 279 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan Nelly betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 14,2×, och nettoskulden motsvarar 0,5 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Nelly-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-27 17:30:00
    Nyheten: Valberedning för årsstämman 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-22 08:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Nelly Groups delårsrapport för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-01 08:00:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av delårsrapporten för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-08-05 08:00:00
    Nyheten: Helena Karlinder-Östlundh lämnar sin post som VD för Nelly Group
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-16 12:00:00
    Nyheten: Nelly Group AB har beslutat att skjuta upp sin årsrapport för 2024 till den 30 april 2025. Orsaken är praktiska skäl.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-09 12:30:00
    Nyheten: Nelly Group AB offentliggör sin första kvartalsrapport för 2025 den 24 april. Investerare och media bjuds in till en webcast med vd och CFO samma dag.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför Nelly med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn