SkiStar aktie (SKIS-B) 2026/2027: riktkurs nådd – rekommendation och aktieanalys

191,70
Kursutveckling för SkiStar (SKIS-B.ST) – aktiekurs på 191,70 kr, november 2026
SkiStar aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

SkiStar riktkurs 2026: analytikerna ser 1 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för SkiStar är 193,33 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är SkiStar övervärderad eller undervärderad?

SkiStar är för närvarande fair med en avvikelse på 0,9 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 191,70 kr, vilket placerar SkiStar i kategorin fair. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 174,00 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 212,66 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för SkiStar mellan 174,00 kr och 212,66 kr.

Är SkiStar den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om SkiStar – Resorter & kasinon

SkiStar äger och driver skidorter i Sverige, Norge och Österrike. Företaget tjänar pengar genom att sälja skidliftskort, boende, skiduthyrning och andra tjänster till skidturister.

Verksamheten är uppdelad i två delar: drift av skidorter samt utveckling och exploatering av fastigheter. Utöver liftkort och boende erbjuder SkiStar även skiduthyrning, skidskolor, sportbutiker och restauranger på sina orter. Företaget arrangerar också event, säljer annonser, driver kiosker och har ett eget medlemskort som kallas Ski Direct.

SkiStar investerar dessutom i fastigheter, mark, snöparker, liftar, maskiner och andra bolag. Företaget har 29 uthyrningsställen för skidutrustning: 9 i Sälen, 9 i Åre, 6 i Vemdalen, 2 i Hemsedal och 3 i Trysil. Man äger också sportbutiker i Sälen, Vemdalen, Åre och Hemsedal.

Kunderna når företaget via resebyråer och telefonsupport, samt via webbplatsen skistarshop.com. SkiStar har sitt huvudkontor i Sälen, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för SkiStar

kr 14,9B Marknadsvärde (Mcap)
kr 5,0B Omsättning
Resorter & kasinon Industri
23,67 P/E Ratio
2,99 P/S Ratio
3,23 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är SkiStar för typ av aktie?

Momentum-aktie

SkiStar klassificeras som en momentum-aktie med en momentum-score i top 8% av alla aktier. Kursen har stigit 0,0 % på lång sikt.

Scoreöversikt för SkiStar

💰 Value Score 52/100 (Neutral)
⭐ Quality Score 16/100 (Mycket Låg)
🚀 Momentum Score 92/100 (Mycket Hög)
📊 Total Score 53/100

📈 Värdering

SkiStar handlas till ett P/E på 23,7, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 30,6. P/S-kvoten är 3,0. P/B är 3,2. PEG-kvoten är 2,65 — över 2.0 tyder på att aktien är dyr i förhållande till tillväxttakten.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

SkiStar har en vinstmarginal på 12,6 % (solid). ROE är 14,8 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 5,9 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -10,0 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 2,63 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 121,1 % — måttlig belåning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 0,29 % — lågt, marknaden förväntar sig inte ett fall.

SkiStar är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

SkiStar utdelning 2026: 1,8 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för SkiStar

Direktavkastning
1,85 %
Senaste utdelning per aktie
3,00 SEK
Utdelningsandel
37,5 %
Sund
Utdelningstillväxt (4 år)
+100,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
2,80 SEK

När betalar SkiStar utdelning?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
15. december 2025

Hur mycket utdelning betalar SkiStar?

SkiStar betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 3,00 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 1,85 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen stigit med 100,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 37,5 %, vilket bedöms som sunt och hållbart. Företaget balanserar mellan att belöna aktieägarna och återinvestera i tillväxt.

Historiska utdelningsbetalningar för SkiStar

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för SkiStar sedan 13 december 2021. Under denna period har aktien betalat utdelning 5 gånger, senast den 15 december 2025. Dock kvalificerar aktien sig inte som en stabil eller sporadisk utdelningsaktie, då utdelningsbetalningarna har varit inkonsekventa de senaste åren.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2025-12-15N/A3,00SEK
2024-12-16N/A2,80SEK
2023-12-11N/A2,60SEK
2022-12-12N/A3,00SEK
2021-12-13N/A1,50SEK

Insynshandel i SkiStar 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i SkiStar genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 9 486 367 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Sofie Arnell, Sara Jinnerot Uggelberg, Gunilla Rudebjer Blomqvist m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 5 köp och 0 försäljningar. Netto 1 180 740 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 9 486 367 kr in i aktien.

Senaste köp: Sofie Arnell köpte 1 400 aktier till 179 kr per st. den 27 oktober 2026. Aktien har sedan stigit 7,2 %.

Vem köper: Sofie Arnell, Sara Jinnerot Uggelberg, Gunilla Rudebjer Blomqvist, Stefan Sjöstrand, Carina Åkerström m.fl..

Senaste insynshandel i SkiStar (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i SkiStar. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-27 Sofie Arnell Köp 1 400 179 250 446
2026-10-26 Sara Jinnerot Uggelberg Köp 1 496 176 263 894
2026-10-16 Gunilla Rudebjer Blomqvist Köp 500 172 85 750
2026-10-15 Gunilla Rudebjer Blomqvist Köp 500 171 85 650
2026-09-30 Stefan Sjöstrand Köp 3 000 165 495 000
2026-06-30 Stefan Sjöstrand Köp 6 900 159 1 097 100
2026-03-18 Stefan Sjöstrand Köp 2 500 164 410 000
2025-12-22 Carina Åkerström Köp 598 167 99 866
2025-10-21 Per Anders Sundström Köp 5 000 158 792 200
2025-07-07 Sara Jinnerot Uggelberg Köp 1 936 155 300 157

Vem köper och säljer SkiStar aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i SkiStar: Sofie Arnell, Sara Jinnerot Uggelberg, Gunilla Rudebjer Blomqvist, Stefan Sjöstrand, Carina Åkerström m.fl.. Totalt har det köpts för 9 486 367 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i SkiStar

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i SkiStar – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

SkiStar blankning 2026: 0,3 % blankad

Låg blankning: 0,3 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
0,3 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: SkiStar

0,0 %0,7 %1,3 %
Topp 1,2 % · 18/9
26/78/923/10
0,3 % i dag (låg)Toppade på 1,2 % den 18/9 2026Senaste 30 dagarna: −0,1 procentenheterMätt över 89 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i SkiStar har legat ganska stabilt på 0,3 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
0,3 %

När har SkiStar rapport – nästa datum: 18 december 2026

SkiStars nästa rapport publiceras den 18. december 2026 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 30. november 2026.



Teknisk analys av SkiStar 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av SkiStar (SKIS-B.ST) – RSI 86, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
SkiStar teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av SkiStar

SkiStar är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 191,70 kr ligger 8,3 % över 20-dagars genomsnittet (177,06 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 13,8 % över 50-dagars genomsnittet (168,46 kr). Långsiktigt ligger aktien 16,9 % över 200-dagars genomsnittet (164,04 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (168,46) ligger över 200-dagars (164,04), vilket är en klassisk köpsignal för SkiStar.

Är SkiStar överköpt eller översåld?

SkiStar har ett RSI på 86,2, vilket placerar aktien i överköpt territorium (över 70). Även om aktien är överköpt, är den övergripande trenden positiv. En kortvarig korrigering är möjlig, men trenden stödjer fortfarande kursen.

MACD-analys för SkiStar

Daglig MACD: MACD är positiv (6,253), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (4,898) med 1,355, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (4,219), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (1,545) med 2,674, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är positiva och över sina signallinjer. Trend och momentum bekräftar varandra över tidshorisonterna – den starkaste positiv-signalen.

Riskprofil för SkiStar

SkiStar har en årlig standardavvikelse på 20,8 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ. Kurssvängningarna är begränsade, och aktien lämpar sig för konservativa investerare.

Samlad teknisk slutsats för SkiStar

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (6,253). Veckovis positiv (4,219).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 86,2 – överköpt.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om SkiStar aktien 2026

Ska man köpa SkiStar aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger SkiStar (köpt den 16 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. SkiStar handlas till 191,70 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 6,253 med stigande momentum (signal: 4,898); RSI är på 86,2 (överköpt), vilket tyder på att kursen kan ha stigit för snabbt; aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 193,33 kr indikerar 0,9 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för SkiStar aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för SkiStar är 193,33 kr. Den nuvarande kursen är 191,70 kr, vilket ger en uppsida på 0,9 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 174,00 och 212,66 kr.
Är SkiStar en utdelningsaktie?
Ja, SkiStar är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,85 %. Den senaste utdelningen var 3,00 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 15 december 2025. Utdelningsandelen är 37,5 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar SkiStar ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för SkiStar är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 15 december 2025. Senaste utdelning var 3,00 kr per aktie med x-dag 15 december 2025. Direktavkastningen är 1,85 %. En utdelningsandel på 37,5 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med SkiStar aktien?
SkiStar bedöms som en aktie i riskkategorin Konservativ. den årliga standardavvikelsen är 20,8 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ. Dessutom RSI på 86,2 signalerar överköpt (ökad risk för korrigering).
Är SkiStar övervärderad?
SkiStar bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. SkiStar har följande nyckeltal: P/E-tal på 23,7 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 3,0, P/B-tal på 3,2. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är SkiStar överköpt?
Ja, SkiStar är överköpt med en RSI på 86,2 (över 70). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 86,2 (över 70-gränsen), vilket signalerar att kursen är överköpt och kan ha stigit för snabbt. Dessutom kursen ligger 8,3 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har SkiStar nästa rapport?
SkiStar publicerar nästa rapport den 18 december 2026. Aktien handlas för närvarande till 191,70 kr. Med ett P/E-tal på 23,7 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 86,2, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är SkiStar blankad?
SkiStar har en minimal blankning på 0,29 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner SkiStar aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i SkiStar – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 5 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 1 180 740 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 9 486 367 kr. Aktiva köpare är Sofie Arnell, Sara Jinnerot Uggelberg, Gunilla Rudebjer Blomqvist m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är SkiStar en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms SkiStar som en medelmåttig aktie med en samlad score på 53 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 52/100, Kvalitet: 16/100, Momentum: 92/100. Dessutom: utdelning på 1,85 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för SkiStar aktien?
Framtidsutsikterna för SkiStar baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 193,33 kr (+0,9 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 18 december 2026, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 23,7 (moderat).
Varför stiger SkiStar aktien?
SkiStar stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 8,3 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Kallelse till årsstämma i SkiStar AB (2026-11-04, Kallelse till bolagsstämma).
Hur mycket kan SkiStar stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för SkiStar är 193,33 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 0,9 % från den nuvarande kursen på 191,70 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 144,10 och 190,50 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan SkiStar falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 144,10 kr, vilket ligger 24,8 % under den nuvarande kursen på 191,70 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 24,4 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±20,8 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör SkiStar?
SkiStar äger och driver skidorter i Sverige, Norge och Österrike. Företaget tjänar pengar genom att sälja skidliftskort, boende, skiduthyrning och andra tjänster till skidturister. Verksamheten är uppdelad i två delar: drift av skidorter samt utveckling och exploatering av fa... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Resorter & kasinon, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma SkiStar som investering.
Har SkiStar höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från SkiStar under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar SkiStar pengar eller går det med förlust?
Ja, SkiStar tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 12,6 %, vilket är solitt. Med ett P/E-tal på 23,7 betalar du för närvarande 23,7 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan SkiStar gå i konkurs?
Risken för konkurs i SkiStar bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,63 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 121 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har SkiStar mycket skulder?
SkiStar har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 121 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas 100–200 % som en typisk nivå. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan SkiStar betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är -10,1×, och nettoskulden motsvarar 2,4 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om SkiStar-aktien 2026

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför SkiStar med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn