New Wave aktie (NEWA-B) 2026/2027: riktkurs +10 % och utdelning 3 %

102,30
Kursutveckling för New Wave (NEWA-B.ST) – aktiekurs på 102,30 kr, november 2026
New Wave aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

New Wave riktkurs 2026: analytikerna ser 11 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för New Wave är 113,25 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är New Wave övervärderad eller undervärderad?

New Wave är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 10,7 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 102,30 kr, vilket placerar New Wave i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 101,93 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 124,58 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för New Wave mellan 101,93 kr och 124,58 kr.

New Wave scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 65/100 är New Wave en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om New Wave – Specialiserad detaljhandel

New Wave Group AB tar fram, köper och utvecklar varumärken och produkter inom tre områden: företagskläder, sport och fritid, samt presenter och heminredning. Bolaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter till återförsäljare, via egen e-handel och genom egna butiker.

Verksamheten är uppdelad i tre delar. Den första, Corporate, säljer bland annat kläder som kan tryckas eller broderas med företagslogotyper, samt reklamprodukter som pennor, powerbanks och presentkort. Här ingår också arbetskläder för yrkesgrupper som byggnadsarbetare, målare, transportpersonal och hotell- och restauranganställda. Kända varumärken i denna del är till exempel Clique, Printer, Jobman och ProJob.

Den andra delen, Sport & Leisure, säljer kläder och skor för sport, golf, jakt och fiske, samt mode. Här finns varumärken som Craft, Cutter & Buck och Speedo.

Den tredje delen, Gifts & Home Furnishings, säljer presenter och heminredning under varumärken som Kosta Boda, Orrefors och Sagaform.

Bolaget verkar främst i Sverige, USA, övriga Norden, samt i Central- och Sydeuropa, men har även försäljning internationellt. Kunderna är både företag som vill profilera sig med reklamprodukter och privatpersoner som köper kläder, sportartiklar eller presenter.

New Wave Group grundades 1990 och har sitt huvudkontor i Göteborg.
Läs om företaget

Nyckeltal för New Wave

kr 13,5B Marknadsvärde (Mcap)
kr 10,5B Omsättning
Specialiserad detaljhandel Industri
16,76 P/E Ratio
1,28 P/S Ratio
1,92 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
nwg.se Hemsida

Vad är New Wave för typ av aktie?

Utdelningsaktie Tillväxtaktie Value-aktie

New Wave klassificeras som en utdelningsaktie och tillväxtaktie och value-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 3,0 %.

Scoreöversikt för New Wave

💰 Value Score 76/100 (Hög)
⭐ Quality Score 49/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 70/100 (Hög)
📊 Total Score 65/100

📈 Värdering

New Wave handlas till ett P/E på 16,8, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 8,2 (51 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 1,3. P/B är 1,9. PEG-kvoten är 0,88 — under 1,0 tyder på att aktien är billig i förhållande till tillväxttakten.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

New Wave har en vinstmarginal på 7,7 % (moderat) och en rörelsemarginal på 11,3 %. ROE är 11,8 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 5,7 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 21,0 % år-över-år.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 4,77 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 56,9 % — låg belåning, solid balansräkning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 7,76 % — förhöjt, en del investerare satsar på kursfall.

New Wave är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

New Wave utdelning 2026: 3,0 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för New Wave

Direktavkastning
3,00 %
Senaste utdelning per aktie
1,50 SEK
Utdelningsandel
67,7 %
Hög
Utdelningstillväxt (5 år)
-25,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
2,83 SEK

När betalar New Wave utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
15. maj 2026

Hur mycket utdelning betalar New Wave?

New Wave betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 1,50 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 3,00 %. Under de senaste 5 åren har den årliga utdelningen fallit med 25,0 %.

Utdelningsandelen är 67,7 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för New Wave

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för New Wave sedan 6 december 2021. Under denna period har aktien betalat utdelning 9 gånger, senast den 15 maj 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-05-15N/A1,50SEK
2025-12-01N/A1,75SEK
2025-05-07N/A1,75SEK
2024-11-29N/A1,75SEK
2024-05-17N/A1,75SEK
2023-11-20N/A3,24SEK
2023-05-17N/A1,63SEK
2022-05-19N/A2,13SEK
2021-12-06N/A2,00SEK

Insynshandel i New Wave 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i New Wave genomfört 8 transaktioner – fördelat på 5 köp och 3 försäljningar. Netto har det flyttats 194 693 012 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Torsten Jansson, Pernilla Jansson, Anna Gullmarstrand m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 1 köp och 0 försäljningar. Netto 29 890 800 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för väsentligt mer än de har köpt. För stora bolag kan detta bero på planerade försäljningar eller aktieprogram och är inte nödvändigtvis en negativ signal.

Under de senaste 8 transaktionerna: 5 köp och 3 försäljningar. Netto 194 693 012 kr ut ur aktien.

Senaste köp: Torsten Jansson köpte 345 000 aktier till 87 kr per st. den 16 september 2026. Aktien har sedan stigit 18,1 %.

Senaste försäljning: Torsten Jansson sålde 2 000 000 aktier till 113 kr per st. den 10 februari 2025.

Vem köper: Torsten Jansson, Pernilla Jansson, Anna Gullmarstrand.

Vem säljer: Torsten Jansson, Ulf Kinneson.

Senaste insynshandel i New Wave (2026)

Tabellen visar de senaste 8 rapporterade insynstransaktionerna i New Wave. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-09-16 Torsten Jansson Köp 345 000 87 29 890 800
2025-12-11 Pernilla Jansson Köp 15 000 111 1 662 000
2025-08-14 Anna Gullmarstrand Köp 1 000 104 104 190
2025-02-10 Torsten Jansson Sälj 2 000 000 113 226 000 000
2023-09-29 Torsten Jansson Köp 39 193 75 2 957 896
2023-09-28 Torsten Jansson Köp 28 807 72 2 066 902
2023-06-21 Ulf Kinneson Sälj 30 000 89 2 670 000
2023-06-20 Ulf Kinneson Sälj 30 000 90 2 704 800

Vem köper och säljer New Wave aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i New Wave: Torsten Jansson, Pernilla Jansson, Anna Gullmarstrand. Totalt har det köpts för 36 681 788 kr fördelat på 5 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Torsten Jansson, Ulf Kinneson. Totalt har det sålts för 231 374 800 kr fördelat på 3 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i New Wave

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i New Wave – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

New Wave blankning 2026: 7,8 % blankad

Hög blankning: 7,8 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
7,8 %
Bedömning
Hög blankning
Risk för short squeeze
Måttlig
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: New Wave

0,0 %4,7 %9,3 %
26/714/94/11
7,8 % i dag (hög)I stort sett oförändrad de senaste 30 dagarnaMätt över 101 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i New Wave har legat ganska stabilt på 7,8 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en hög blankning. Mellan 5–10 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar att en del investerare satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar kan det uppstå en moderat short squeeze.

Vad betyder det för dig som investerare?
En blankning på 7,8 % betyder att 7,8 % av bolagets aktier i New Wave är utlånade och sålda av investerare som satsar på kursfall.

Nästa potentiella katalysator är rapporten den 11 november 2026. Med en blankning på 7,8 % kan rapporten utlösa betydande volatilitet.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
7,8 %

När har New Wave rapport – nästa datum: 11 november 2026

New Waves nästa rapport publiceras den 11. november 2026 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker tredje kvartalet (Q3) och avslutades den 30. september 2026.



Teknisk analys av New Wave 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av New Wave (NEWA-B.ST) – RSI 67, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
New Wave teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av New Wave

New Wave är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 102,30 kr ligger 3,1 % över 20-dagars genomsnittet (99,21 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 10,0 % över 50-dagars genomsnittet (93,03 kr). Långsiktigt ligger aktien 7,3 % över 200-dagars genomsnittet (95,31 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (93,03) ligger under 200-dagars (95,31), vilket är en klassisk negativ signal för New Wave.

Är New Wave överköpt eller översåld?

New Wave har ett RSI på 66,9. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen. I kombination med den positiva trenden stödjer detta den positiv bilden.

MACD-analys för New Wave

Daglig MACD: MACD är positiv (2,451), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (2,549) med 0,098, vilket tyder på att det positiva momentumet är avtagande – trenden kan vara på väg att vända.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,034), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-1,803) med 1,837, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är positiv (MACD över noll). Dock visar momentum tecken på avmattning på daglig basis. Håll utkik efter om trenden håller.

Riskprofil för New Wave

New Wave har en årlig standardavvikelse på 23,5 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ. Kurssvängningarna är begränsade, och aktien lämpar sig för konservativa investerare.

Samlad teknisk slutsats för New Wave

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (2,451). Veckovis positiv (0,034).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 66,9 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om New Wave aktien 2026

Ska man köpa New Wave aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger New Wave (köpt den 17 september 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. New Wave handlas till 102,30 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 2,451 med fallande momentum (signal: 2,549); RSI är på 66,9 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 113,25 kr indikerar 10,7 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för New Wave aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för New Wave är 113,25 kr. Den nuvarande kursen är 102,30 kr, vilket ger en uppsida på 10,7 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 101,93 och 124,58 kr.
Är New Wave en utdelningsaktie?
Ja, New Wave är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 3,00 %. Den senaste utdelningen var 1,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 15 maj 2026. Utdelningsandelen är 67,7 %, vilket bedöms som moderat.
När delar New Wave ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för New Wave är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 15 maj 2026. Senaste utdelning var 1,50 kr per aktie med x-dag 15 maj 2026. Direktavkastningen är 3,00 %. En utdelningsandel på 67,7 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med New Wave aktien?
New Wave bedöms som en aktie i riskkategorin Konservativ. den årliga standardavvikelsen är 23,5 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ.
Är New Wave övervärderad?
Nej, New Wave bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (10,7 % uppsida). New Wave har följande nyckeltal: P/E-tal på 16,8 (moderat prissatt), P/S-tal på 1,3, P/B-tal på 1,9. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 10,7 %.
Är New Wave överköpt?
Nej, New Wave är inte överköpt. RSI är på 66,9 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 66,9 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 3,1 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har New Wave nästa rapport?
New Wave publicerar nästa rapport den 11 november 2026. Aktien handlas för närvarande till 102,30 kr. Med ett P/E-tal på 16,8 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 66,9, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är New Wave blankad?
Ja, New Wave är blankad med 7,8 % av bolagets aktier. Detta är en hög blankning, vilket indikerar att en del investerare satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar kan det uppstå en moderat short squeeze. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner New Wave aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i New Wave – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 29 890 800 kr. Under de senaste 8 rapporterade transaktionerna är fördelningen 5 köp och 3 försäljningar, och netto har det sålts för 194 693 012 kr. Aktiva köpare är Torsten Jansson, Pernilla Jansson, Anna Gullmarstrand. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är New Wave en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms New Wave som en bra aktie med en samlad score på 65 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 76/100, Kvalitet: 49/100, Momentum: 70/100. Dessutom: analytikerna ser 10,7 % uppsida till riktkursen; utdelning på 3,00 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för New Wave aktien?
Framtidsutsikterna för New Wave baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 113,25 kr (+10,7 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 11 november 2026, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 16,8 (moderat).
Varför stiger New Wave aktien?
New Wave stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 3,1 % över 20-dagars genomsnittet; blankning är 7,8 % (hög – många satsar på kursfall); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: New Wave Group slutför förvärvet av uhlsport group. (2026-10-01, Investorinformation).
Hur mycket kan New Wave stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för New Wave är 113,25 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 10,7 % från den nuvarande kursen på 102,30 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 84,66 och 121,07 kr.
Hur lågt kan New Wave falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 84,66 kr, vilket ligger 17,2 % under den nuvarande kursen på 102,30 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 30,1 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±23,5 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör New Wave?
New Wave Group AB tar fram, köper och utvecklar varumärken och produkter inom tre områden: företagskläder, sport och fritid, samt presenter och heminredning. Bolaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter till återförsäljare, via egen e-handel och genom egna butike... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Specialiserad detaljhandel, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma New Wave som investering.
Har New Wave höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från New Wave under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar New Wave pengar eller går det med förlust?
Ja, New Wave tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 7,7 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 11,3 %. Med ett P/E-tal på 16,8 betalar du för närvarande 16,8 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan New Wave gå i konkurs?
Risken för konkurs i New Wave bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 4,77 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 57 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har New Wave mycket skulder?
Nej, New Wave har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 57 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt under 100 % som låg skuldsättning. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan New Wave betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 7,7×, och nettoskulden motsvarar 2,7 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om New Wave-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-01 18:20:00
    Nyheten: New Wave Group slutför förvärvet av uhlsport group.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför New Wave med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn