K-Fast aktie (KFAST-B) 2026/2027: riktkurs +125 % – rekommendation och aktieanalys

10,68
Kursutveckling för K-Fast (KFAST-B.ST) – aktiekurs på 10,68 kr, november 2026
K-Fast aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

K-Fast riktkurs 2026: analytikerna ser 125 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för K-Fast är 24,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är K-Fast övervärderad eller undervärderad?

K-Fast är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 124,7 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 10,68 kr, vilket placerar K-Fast i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 21,60 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 26,40 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för K-Fast mellan 21,60 kr och 26,40 kr.

K-Fast scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 65/100 är K-Fast en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om K-Fast – Bostadsbyggande

Fast Holding AB (publ) äger och bygger bostadsfastigheter. Företaget tjänar pengar på att bygga bostäder och sedan hyra ut och förvalta dem under lång tid.

Verksamheten är uppdelad i tre delar: fastighetsförvaltning, projektutveckling och byggande. Fastighetsbeståndet består av bostadshus och kommersiella fastigheter, det vill säga lokaler för butiker eller kontor.

Företaget verkar i Öresundsregionen, det område som ligger runt sundet mellan Sverige och Danmark. Kunderna är i huvudsak hyresgäster som bor i lägenheterna.

Vid utgången av 2019 bestod företagets bestånd av fastigheter och projekt av 3 950 lägenheter. Fast Holding grundades 2010 och har sitt huvudkontor i Hässleholm, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för K-Fast

kr 2,6B Marknadsvärde (Mcap)
kr 2,4B Omsättning
Bostadsbyggande Industri
12,07 P/E Ratio
1,05 P/S Ratio
0,49 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är K-Fast för typ av aktie?

Value-aktie

K-Fast klassificeras som en value-aktie med en value-score i top 8 % av alla aktier. P/E-talet på 12,1 indikerar en attraktiv prissättning.

Scoreöversikt för K-Fast

💰 Value Score 92/100 (Mycket Hög)
⭐ Quality Score 63/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 41/100 (Neutral)
📊 Total Score 65/100

⚠️ 3 röda flaggor identifierade 2 kritiska

Vår analys har identifierat 3 potentiella riskfaktorer i K-Fast som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Hög skuldsättning: Debt/Equity är 233 % – företaget har väsentligt mer skuld...
🚨 Svag balansräkning (förhöjd risk): Altman Z2 är -0,10 – balansräkningen är mätbart svagare ä...
🚨 Fallande intjäning: Kvartalets intjäning har fallit 87 % år-över-år – företag...
🔒

Se alla 3 röda flaggor i K-Fast

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

K-Fast handlas till ett P/E på 12,1, vilket är under marknadsgenomsnittet och kan indikera ett attraktivt pris. P/S-kvoten är 1,1. P/B är 0,5, under bokfört värde, vilket kan indikera en value-möjlighet.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

K-Fast har en vinstmarginal på 9,1 % (moderat) och en rörelsemarginal på 31,5 %. ROE är 2,8 %. ROA är 1,6 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -86,8 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är -0,10 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 233,2 % — hög belåning, vilket ökar risken.

65/100 och 3 röda flaggor – är du säker på K-Fast?

De flesta privatinvesterare upptäcker problemen för sent. Med TradeDesk får du den fullständiga analysen – röda flaggor, riskprofil, insynshandel och dagliga signaler – så du kan fatta välgrundade beslut.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i K-Fast 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i K-Fast genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 8 192 466 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Martin Johannesson, Henrik Sven Allan Gustafsson, Jimmy Fröberg m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 9 köp och 0 försäljningar. Netto 6 619 919 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 8 192 466 kr in i aktien.

Senaste köp: Martin Johannesson köpte 2 287 aktier till 11 kr per st. den 17 september 2026. Aktien har sedan fallit 1,7 %.

Vem köper: Martin Johannesson, Henrik Sven Allan Gustafsson, Jimmy Fröberg, Jacob Karlsson AB, Niclas Bagler m.fl..

Senaste insynshandel i K-Fast (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i K-Fast. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-09-17 Martin Johannesson Köp 2 287 11 24 837
2026-09-17 Henrik Sven Allan Gustafsson Köp 800 11 8 752
2026-09-15 Martin Johannesson Köp 10 979 11 120 769
2026-08-25 Jimmy Fröberg Köp 4 272 11 47 846
2026-08-24 Jimmy Fröberg Köp 4 531 11 50 747
2026-08-21 Jimmy Fröberg Köp 1 798 11 20 138
2026-08-19 Jimmy Fröberg Köp 5 967 11 66 830
2026-08-13 Jacob Karlsson AB Köp 550 000 11 6 050 000
2026-08-10 Niclas Bagler Köp 20 000 12 230 000
2026-08-03 Amar Pasovic Köp 5 500 12 64 735

Vem köper och säljer K-Fast aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i K-Fast: Martin Johannesson, Henrik Sven Allan Gustafsson, Jimmy Fröberg, Jacob Karlsson AB, Niclas Bagler m.fl.. Totalt har det köpts för 8 192 466 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i K-Fast

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i K-Fast – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har K-Fast rapport – nästa datum: 16 februari 2027

K-Fasts nästa rapport publiceras den 16. februari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av K-Fast 2026 – Signal: Sälj

Samlad Teknisk Signal: Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av K-Fast (KFAST-B.ST) – RSI 61, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
K-Fast teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av K-Fast

K-Fast är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 10,68 kr ligger 5,4 % över 20-dagars genomsnittet (10,13 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 1,5 % över 50-dagars genomsnittet (10,52 kr). Långsiktigt ligger aktien 0,9 % under 200-dagars genomsnittet (10,78 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (10,52) ligger under 200-dagars (10,78), vilket är en klassisk negativ signal för K-Fast.

Är K-Fast överköpt eller översåld?

K-Fast har ett RSI på 61,2. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen.

MACD-analys för K-Fast

Daglig MACD: MACD är negativ (-0,004), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (-0,091) med 0,087, vilket tyder på att det negativa momentumet avtar – en potentiell trendvändning kan vara på väg.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-0,313), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-0,238) med 0,075, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är negativ (MACD negativ). Dock visar momentum tecken på förbättring på daglig basis – en potentiell trendvändning kan vara på väg, men är ännu inte bekräftad.

Riskprofil för K-Fast

K-Fast har en årlig standardavvikelse på 36,7 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för K-Fast

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-0,004). Veckovis negativ (-0,313).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis fallande.

RSI: 61,2 – neutral.

Teknisk signal: Sälj

Trenden är negativ och MACD är under nollinjen, vilket bekräftar negativ momentum. Överväg att minska position eller sätta stop-loss.

Vanliga frågor om K-Fast aktien 2026

Ska man köpa K-Fast aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte K-Fast (såld den 15 september 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. K-Fast handlas till 10,68 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -0,004 med stigande momentum (signal: -0,091); RSI är på 61,2 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 24,00 kr indikerar 124,7 % uppsida.
Vad är riktkursen för K-Fast aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för K-Fast är 24,00 kr. Den nuvarande kursen är 10,68 kr, vilket ger en uppsida på 124,7 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 21,60 och 26,40 kr.
Är K-Fast en utdelningsaktie?
Nej, K-Fast betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med K-Fast aktien?
K-Fast bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 36,7 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är K-Fast övervärderad?
Nej, K-Fast bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (124,7 % uppsida). K-Fast har följande nyckeltal: P/E-tal på 12,1 (moderat prissatt), P/S-tal på 1,1, P/B-tal på 0,5. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 124,7 %.
Är K-Fast överköpt?
Nej, K-Fast är inte överköpt. RSI är på 61,2 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 61,2 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 5,4 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är negativ men momentum är stigande (möjlig vändning).
När har K-Fast nästa rapport?
K-Fast publicerar nästa rapport den 16 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 10,68 kr. Med ett P/E-tal på 12,1 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är K-Fast blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för K-Fast, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner K-Fast aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i K-Fast – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 9 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 6 619 919 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 8 192 466 kr. Aktiva köpare är Martin Johannesson, Henrik Sven Allan Gustafsson, Jimmy Fröberg m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är K-Fast en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms K-Fast som en bra aktie med en samlad score på 65 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 92/100, Kvalitet: 63/100, Momentum: 41/100. Dessutom: analytikerna ser 124,7 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för K-Fast aktien?
Framtidsutsikterna för K-Fast baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 24,00 kr (+124,7 %); nästa rapport publiceras den 16 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 12,1 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför stiger K-Fast aktien?
K-Fast stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 5,4 % över 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: K-Fast Holding AB (publ): Delårsrapport januari-september 2026 (2026-10-23, Delårsrapport (Q1 och Q3)); K-Fastigheter presenterar delårsrapport för januari-september 2026 (2026-10-15, Investerarnyheter); K-Fast Holding AB valberedning inför årsstämman 2027 (2026-10-14, Övrig information).
Hur mycket kan K-Fast stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för K-Fast är 24,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 124,7 % från den nuvarande kursen på 10,68 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 9,18 och 15,14 kr. Kursen ligger 29,5 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan K-Fast falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 9,18 kr, vilket ligger 14,0 % under den nuvarande kursen på 10,68 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 39,4 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±36,7 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör K-Fast?
Fast Holding AB (publ) äger och bygger bostadsfastigheter. Företaget tjänar pengar på att bygga bostäder och sedan hyra ut och förvalta dem under lång tid. Verksamheten är uppdelad i tre delar: fastighetsförvaltning, projektutveckling och byggande. Fastighetsbeståndet består ... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Bostadsbyggande, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma K-Fast som investering.
Har K-Fast höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från K-Fast under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar K-Fast pengar eller går det med förlust?
Ja, K-Fast tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 9,1 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 31,5 %. Med ett P/E-tal på 12,1 betalar du för närvarande 12,1 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan K-Fast gå i konkurs?
Risken för konkurs i K-Fast bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är -0,10 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 233 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har K-Fast mycket skulder?
Ja, K-Fast har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 233 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan K-Fast betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 2,7×, och nettoskulden motsvarar 19,9 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om K-Fast-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-23 08:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: K-Fast Holding AB (publ): Delårsrapport januari-september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-15 10:10:00
    Nyheten: K-Fastigheter presenterar delårsrapport för januari-september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-14 11:11:00
    Nyheten: K-Fast Holding AB valberedning inför årsstämman 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-21 11:00:00
    Nyheten: K-Fast Holding AB har kallat till årsstämma som ska hållas den 21 maj 2025 i Hässleholm. Aktieägare måste vara registrerade hos Euroclear Sweden AB senast den 13 maj 2025 för att kunna delta. Dagordningen omfattar bland annat val av styrelse, godkännande av årsredovisningen och beslut om eventuell utdelning. Styrelsen föreslår ingen utdelning, för att i stället satsa på tillväxt.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-11 09:00:00
    Nyheten: K-Prefab, ett dotterbolag till K-Fast Holding AB, har tecknat avtal med MTA Bygg och Anläggning AB om en komplett stomentreprenad. Projektet gäller ett stort bygge i Lund. Det omfattar 45 000 kvm bostäder, lokaler och ett underjordiskt parkeringsgarage. Avtalet är det största K-Prefab har fått hittills. Det visar det förtroende parterna har för varandra.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-10 08:30:00
    Nyheten: K-Fast Holding AB har publicerat sin årsrapport för 2024. Rapporten innehåller även en hållbarhetsrapport. Investerare kan nu se hur bolaget presterade under året. K-Fast Holding arbetar med både entreprenad och fastighetsförvaltning.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-01 14:00:00
    Nyheten: K-Fast Holding AB har slutfört försäljningen av sitt fastighetsbestånd till Brinova Fastigheter AB. Affären genomfördes genom att Brinova gav ut nya aktier och en skuldförbindelse till K-Fastigheter. Efter affären äger K-Fastigheter 57,6% av Brinova. Detta skapar en stark aktör inom bostadssektorn i en expansiv region.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför K-Fast med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn