Munters aktie (MTRS) 2026/2027: riktkurs +45 % – rekommendation och aktieanalys

136,50
1,56 %
Kursutveckling för Munters (MTRS.ST) – aktiekurs på 136,50 kr, november 2026
Munters aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Munters riktkurs 2026: analytikerna ser 46 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Munters är 199,13 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 45,9 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Munters övervärderad eller undervärderad?

Munters är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 45,9 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 136,50 kr, vilket placerar Munters i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 179,22 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 219,04 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Munters mellan 179,22 kr och 219,04 kr.

Sitter du med Munters i portföljen? Så läs det här.

Munters scorar bara 33 av 100 i vår analys. Aktien är i nedtrend, och många investerare sitter fast i en position som förlorar pengar. Sluta gissa – få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier drar ner din portfölj. Vi har hundratals aktier som scorar mycket högre.

Utforska alla aktier →

Om Munters – Miljö- & reningsteknik

Munters Group tillverkar utrustning som styr luft, temperatur och luftfuktighet i olika typer av byggnader och anläggningar. Företaget tjänar pengar genom att sälja denna utrustning samt genom installation, service, underhåll och reservdelar.

Verksamheten är uppdelad i två delar: AirTech och FoodTech. Bolaget säljer bland annat luftintag, kylare, luftfuktare, avfuktare, fläktar, värmeväxlare och utrustning som renar luft från föroreningar. Utöver själva produkterna erbjuder Munters även installationshjälp, uppstart av system, utbildning, underhåll och uthyrningslösningar.

Kunderna finns inom många olika branscher, till exempel jordbruk, bilindustri, kemisk industri, byggande, datacenter, sjukvård, läkemedel, energiproduktion, livsmedel och dryck, samt olja och gas. Även skeppsbyggnad, stålindustri, pappersindustri och lagring av känsligt material är exempel på områden där bolagets produkter används.

Munters verkar främst i Sverige, USA, Tyskland och Kina, men har kunder över hela världen. Företaget grundades 1955 och har sitt huvudkontor i Kista, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för Munters

kr 25,0B Marknadsvärde (Mcap)
kr 15,5B Omsättning
Miljö- & reningsteknik Industri
47,34 P/E Ratio
1,62 P/S Ratio
4,59 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Industri Sektor

Vad är Munters för typ av aktie?

Tillväxtaktie

Munters klassificeras som en tillväxtaktie med en kvartalsvis intjäningstillväxt på 24,0 % och starkt långsiktigt momentum på 0,0 %.

Scoreöversikt för Munters

💰 Value Score 35/100 (Låg)
⭐ Quality Score 35/100 (Låg)
🚀 Momentum Score 28/100 (Låg)
📊 Total Score 32/100

⚠️ 2 röda flaggor identifierade

Vår analys har identifierat 2 potentiella riskfaktorer i Munters som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Hög skuldsättning: Debt/Equity är 273 % – företaget har väsentligt mer skuld...
⚠️ Svag balansräkning (förhöjd risk): Altman Z2 är 0,73 – balansräkningen är mätbart svagare än...
🔒

Se alla 2 röda flaggor i Munters

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Munters handlas till ett P/E på 47,3, vilket är över marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 13,9 (71 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 1,6. P/B är 4,6.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Munters har en vinstmarginal på 3,4 % (moderat) och en rörelsemarginal på 8,6 %. ROE är 9,8 %. ROA är 3,4 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 24,0 % år-över-år.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Altman Z2 är 0,73 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 272,7 % — hög belåning, vilket ökar risken.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 6,33 % — förhöjt, en del investerare satsar på kursfall.

Signalen på Munters är Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Munters utdelning 2026: 1,1 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Munters

Direktavkastning
1,12 %
Senaste utdelning per aktie
0,80 SEK
Utdelningsandel
64,3 %
Hög
Utdelningstillväxt (4 år)
+88,2 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,50 SEK

När betalar Munters utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
4. november 2026

Hur mycket utdelning betalar Munters?

Munters betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 0,80 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 1,12 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen stigit med 88,2 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 64,3 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för Munters

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Munters sedan 19 maj 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 8 gånger, senast den 4 november 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-11-04N/A0,80SEK
2026-05-04N/A0,80SEK
2025-11-14N/A0,80SEK
2025-05-15N/A0,80SEK
2024-09-24N/A0,65SEK
2024-03-22N/A0,65SEK
2023-05-19N/A0,95SEK
2022-05-19N/A0,85SEK

Insynshandel i Munters 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Munters genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 12 532 805 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Grete Solvang Stoltz, Henrik Teiwik, Katharina Fischer m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 1 köp och 0 försäljningar. Netto 370 729 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 12 532 805 kr in i aktien.

Senaste köp: Grete Solvang Stoltz köpte 2 065 aktier till 180 kr per st. den 10 augusti 2026. Aktien har sedan fallit 25,1 %.

Vem köper: Grete Solvang Stoltz, Henrik Teiwik, Katharina Fischer, Susann Johnsson, Per Stefan Aspman m.fl..

Senaste insynshandel i Munters (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Munters. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-08-10 Grete Solvang Stoltz Köp 2 065 180 370 729
2026-07-29 Henrik Teiwik Köp 1 300 162 210 795
2026-07-24 Henrik Teiwik Köp 800 179 143 520
2026-07-23 Katharina Fischer Köp 2 491 183 456 127
2026-07-20 Susann Johnsson Köp 1 095 187 204 842
2026-07-17 Per Stefan Aspman Köp 2 200 180 395 120
2026-07-17 Klas Forsström Köp 8 441 178 1 502 498
2026-07-17 Kaspar Kirchmann Köp 1 229 179 219 991
2026-07-17 Henrik Teiwik Köp 850 177 150 025
2025-08-11 Pia Brantgärde Linder Köp 6 800 134 909 432

Vem köper och säljer Munters aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Munters: Grete Solvang Stoltz, Henrik Teiwik, Katharina Fischer, Susann Johnsson, Per Stefan Aspman m.fl.. Totalt har det köpts för 12 532 805 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Munters

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Munters – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Munters blankning 2026: 6,3 % blankad

Hög blankning: 6,3 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
6,3 %
Bedömning
Hög blankning
Risk för short squeeze
Måttlig
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Munters

0,0 %3,6 %7,3 %
26/715/95/11
6,3 % i dag (hög)Senaste 30 dagarna: +0,9 procentenheterMätt över 102 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningen ökar. Den har stigit 0,9 procentenheter den senaste månaden och ligger nu på 6,3 %. Fler har alltså lånat Munters och sålt aktien i förväntan om att kursen ska falla.

Det går också åt andra hållet: om de har fel och kursen stiger måste de köpa tillbaka aktien — och de köpen kan i sig pressa kursen ytterligare uppåt. Det kallas en short squeeze. Det är inte i sig en signal om vad kursen gör — vi kan inte förutsäga marknaden, och blankningsandelen är bara ett tal av många. Men det säger något om vad de stora aktörerna gör.
Aktien har en hög blankning. Mellan 5–10 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar att en del investerare satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar kan det uppstå en moderat short squeeze.

Vad betyder det för dig som investerare?
En blankning på 6,3 % betyder att 6,3 % av bolagets aktier i Munters är utlånade och sålda av investerare som satsar på kursfall.

Nästa potentiella katalysator är rapporten den 28 januari 2027. Med en blankning på 6,3 % kan rapporten utlösa betydande volatilitet.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
6,3 %

När har Munters rapport – nästa datum: 28 januari 2027

Munterss nästa rapport publiceras den 28. januari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av Munters 2026 – Signal: Sälj

Samlad Teknisk Signal: Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Munters (MTRS.ST) – RSI 48, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Munters teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Munters

Munters är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 134,40 kr ligger 1,3 % över 20-dagars genomsnittet (132,66 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 3,2 % under 50-dagars genomsnittet (138,89 kr). Långsiktigt ligger aktien 21,2 % under 200-dagars genomsnittet (170,63 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (138,89) ligger under 200-dagars (170,63), vilket är en klassisk negativ signal för Munters.

Är Munters överköpt eller översåld?

Munters har ett RSI på 48,2, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Munters

Daglig MACD: MACD är positiv (0,510), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (-1,093) med 1,603, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-11,913), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-8,555) med 3,358, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Avvakta att veckovis MACD också korsar över nollinjen innan man handlar.

Riskprofil för Munters

Munters har en årlig standardavvikelse på 48,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Munters

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,510). Veckovis negativ (-11,913).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis fallande.

RSI: 48,2 – neutral.

Teknisk signal: Sälj

Trenden är negativ och MACD är under nollinjen, vilket bekräftar negativ momentum. Överväg att minska position eller sätta stop-loss.

Vanliga frågor om Munters aktien 2026

Ska man köpa Munters aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Munters (köpt den 3 november 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Munters handlas till 136,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget sälj: MACD är positiv (stigande trend) på 0,510 med stigande momentum (signal: -1,093); RSI är på 48,2 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 199,13 kr indikerar 45,9 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Munters aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Munters är 199,13 kr. Den nuvarande kursen är 136,50 kr, vilket ger en uppsida på 45,9 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 179,22 och 219,04 kr.
Är Munters en utdelningsaktie?
Ja, Munters är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,12 %. Den senaste utdelningen var 0,80 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 4 november 2026. Utdelningsandelen är 64,3 %, vilket bedöms som moderat.
När delar Munters ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Munters är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 4 november 2026. Senaste utdelning var 0,80 kr per aktie med x-dag 4 november 2026. Direktavkastningen är 1,12 %. En utdelningsandel på 64,3 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med Munters aktien?
Munters bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 48,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Munters övervärderad?
Nej, Munters bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (45,9 % uppsida). Munters har följande nyckeltal: P/E-tal på 47,3 (högt prissatt), P/S-tal på 1,6, P/B-tal på 4,6. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 45,9 %.
Är Munters överköpt?
Nej, Munters är inte överköpt. RSI är på 48,2 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 48,2 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 2,9 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Munters nästa rapport?
Munters publicerar nästa rapport den 28 januari 2027. Aktien handlas för närvarande till 136,50 kr. Med ett P/E-tal på 47,3 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Munters blankad?
Ja, Munters är blankad med 6,3 % av bolagets aktier. Detta är en hög blankning, vilket indikerar att en del investerare satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar kan det uppstå en moderat short squeeze. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner Munters aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Munters – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 370 729 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 12 532 805 kr. Aktiva köpare är Grete Solvang Stoltz, Henrik Teiwik, Katharina Fischer m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Munters en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Munters som en dålig aktie med en samlad score på 33 av 100. Aktien scorar under genomsnittet inom value, kvalitet och momentum – den ligger i botten av marknaden. Poängen är sammansatt av Value: 35/100, Kvalitet: 35/100, Momentum: 28/100. Dessutom: analytikerna ser 45,9 % uppsida till riktkursen; utdelning på 1,12 %; teknisk signal: Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Munters aktien?
Framtidsutsikterna för Munters baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 199,13 kr (+45,9 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 28 januari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 47,3 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför stiger Munters aktien?
Munters stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 2,9 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); blankning är 6,3 % (hög – många satsar på kursfall); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Kraftig ordertillväxt med fortsatta framsteg i verksamhetens effektivitet (2026-10-23, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Inbjudan till presentation av Munters rapport för tredje kvartalet 2026 (2026-10-09, Investerarnyheter); Munters Group AB meddelar att delårsrapporten för januari-mars 2025 offentliggörs den 29 april klockan 7.30 CEST. Inv... (2025-04-15, Rapport).
Hur mycket kan Munters stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Munters är 199,13 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 45,9 % från den nuvarande kursen på 136,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 123,81 och 211,22 kr. Kursen ligger 35,4 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Munters falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 123,81 kr, vilket ligger 9,3 % under den nuvarande kursen på 136,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 41,4 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±48,3 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Munters?
Munters Group tillverkar utrustning som styr luft, temperatur och luftfuktighet i olika typer av byggnader och anläggningar. Företaget tjänar pengar genom att sälja denna utrustning samt genom installation, service, underhåll och reservdelar. Verksamheten är uppdelad i två de... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Miljö- & reningsteknik, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Munters som investering.
Har Munters höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Munters under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Munters pengar eller går det med förlust?
Ja, Munters tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 3,4 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 8,6 %. Med ett P/E-tal på 47,3 betalar du för närvarande 47,3 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Munters gå i konkurs?
Risken för konkurs i Munters bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 0,73 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 273 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Munters mycket skulder?
Ja, Munters har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 273 %. För industri-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Munters betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 5,8×, och nettoskulden motsvarar 4,4 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Munters-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-23 07:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Kraftig ordertillväxt med fortsatta framsteg i verksamhetens effektivitet
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-09 10:00:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av Munters rapport för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-15 13:00:00
    Nyheten: Munters Group AB meddelar att delårsrapporten för januari-mars 2025 offentliggörs den 29 april klockan 7.30 CEST. Investerare, media och analytiker bjuds in till en webbsändning och telefonkonferens samma dag klockan 9.00 CEST. Där presenterar ledningen rapporten.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-04 13:00:00
    Nyheten: Munters Group AB kallar till årsstämma den 14 maj 2025. Aktieägare kan delta personligen, genom fullmakt eller genom poströstning. Dagordningen omfattar bland annat beslut om utdelning, omval av styrelseledamöter samt godkännande av incitamentsprogram. Förslaget till utdelning är 1,60 SEK per aktie, fördelat på två utbetalningar.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-02 18:05:00
    Nyheten: Munters FoodTech har tagit över hela ägandet av MTech Systems. Det är ett viktigt steg i deras digitala satsning. Affären slutfördes efter att mindre aktieägare sålt sina optioner tidigare i år. Munters är nu ensam ägare. Detta väntas stärka Munters position inom digital innovation.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-12 07:00:00
    Nyheten: Munters investerar 250 miljoner SEK för att bygga ut och modernisera sin fabrik i Tobo. Investeringen omfattar nya produktionslinjer och en ny byggnad på 9 000 kvadratmeter. Det gör att kapaciteten nästan fördubblas. Fabriken ska också börja tillverka GLASdek, en komponent som tidigare bara gjordes i Mexiko. Detta stärker bolagets långsiktiga tillväxt och hållbarhet, genom mindre transportbehov och bättre produktionskapacitet. Efterfrågan på dessa komponenter ökar. Trots utmaningar på batterimarknaden ska investeringen göra bolaget mer anpassningsbart inför framtiden. Investeringen väntas vara klar 2026.

  • Datum: 2025-03-07 15:30:00
    Nyheten: Munters Group AB har offentliggjort sin års- och hållbarhetsrapport för 2024. Rapporten innehåller bland annat uppdaterade klimatmål som ligger i linje med Parisavtalets 1,5-gradersmål. Målen har skickats till Science Based Targets-initiativet för godkännande.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Industri

Jämför Munters med andra aktier i industri-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 90 aktier i Industri-sektorn