Nederman aktie (NMAN) 2026/2027: riktkurs +10 % och utdelning 2,9 %

144,40
Kursutveckling för Nederman (NMAN.ST) – aktiekurs på 144,40 kr, november 2026
Nederman aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Nederman riktkurs 2026: analytikerna ser 11 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Nederman är 160,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Nederman övervärderad eller undervärderad?

Nederman är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 10,8 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 144,40 kr, vilket placerar Nederman i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 144,00 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 176,00 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Nederman mellan 144,00 kr och 176,00 kr.

Nederman scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 61/100 är Nederman en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om Nederman – Specialiserade industrimaskiner

**Vad gör Nederman Holding?**

Nederman tillverkar system som filtrerar luft och fångar upp damm, rök och andra föroreningar från industrier. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa filtreringsprodukter samt tillhörande installation och service till fabriker och anläggningar.

**Var verkar företaget?**

Nederman finns över hela världen: i Nord- och Sydamerika, Europa, Mellanöstern, Afrika, Asien och Oceanien.

**Vilka är kunderna?**

Kunderna finns inom tung industri, till exempel metallbearbetning, kraftproduktion, gruvindustri och kemisk industri. Företaget riktar sig också till fordonsindustrins eftermarknad och till fabriker som tillverkar fiberbaserade produkter.

**Vad mer erbjuder företaget?**

Under varumärket Nederman Pneumafil säljer man filter till kraftverk och textilindustrin, bland annat system som renar luften som går in i gasturbiner. Under varumärket Nederman National Conveyors erbjuder man system som hanterar metallspån och aska, riktade till verkstäder, återvinningsföretag och kraftverk som eldas med fast bränsle. Företaget har även lösningar för att hantera oljedimma som uppstår vid metallbearbetning.

Genom varumärket LCI säljer Nederman teknik för avdunstning, torkning och filtrering av vätskor, samt utrustning för att forma och pelletera material inom kemisk industri.

Utöver detta säljer företaget instrument som mäter gas och damm i luften, samt sensorer och styrsystem som övervakar hur väl filtreringen fungerar. Man utvecklar också bärbara instrument och lösningar för att övervaka industriella utsläpp.

**Hur säljer företaget sina produkter?**

Nederman säljer genom sin egen säljorganisation samt via agenter och återförsäljare.

**Lite historia**

Företaget grundades 1944 och har sitt huvudkontor i Helsingborg, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för Nederman

kr 5,1B Marknadsvärde (Mcap)
kr 5,5B Omsättning
Specialiserade industrimaskiner Industri
22,60 P/E Ratio
0,91 P/S Ratio
1,79 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Industri Sektor

Vad är Nederman för typ av aktie?

Utdelningsaktie Momentum-aktie

Nederman klassificeras som en utdelningsaktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 2,9 %, och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för Nederman

💰 Value Score 69/100 (Hög)
⭐ Quality Score 42/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 73/100 (Hög)
📊 Total Score 61/100

⚠️ 2 röda flaggor identifierade

Vår analys har identifierat 2 potentiella riskfaktorer i Nederman som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Hög skuldsättning: Debt/Equity är 167 % – företaget har väsentligt mer skuld...
⚠️ Fallande intjäning: Kvartalets intjäning har fallit 26 % år-över-år – företag...
🔒

Se alla 2 röda flaggor i Nederman

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Nederman handlas till ett P/E på 22,6, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 15,8 (30 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 0,9 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 1,8. PEG-kvoten är 3,09 — över 2.0 tyder på att aktien är dyr i förhållande till tillväxttakten.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Nederman har en vinstmarginal på 4,1 % (moderat) och en rörelsemarginal på 7,3 %. ROE är 8,6 %. ROA är 3,8 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -26,0 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 2,09 (mittfält — måttlig). Skuldsättningsgraden (D/E) är 166,8 % — måttlig belåning.

Nederman är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Nederman utdelning 2026: 2,9 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Nederman

Direktavkastning
2,85 %
Senaste utdelning per aktie
4,00 SEK
Utdelningsandel
64,8 %
Hög
Utdelningstillväxt (5 år)
+300,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
3,98 SEK

När betalar Nederman utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
22. april 2026

Hur mycket utdelning betalar Nederman?

Nederman betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 4,00 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 2,85 %. Under de senaste 5 åren har den årliga utdelningen stigit med 300,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 64,8 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för Nederman

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Nederman sedan 26 augusti 2021. Under denna period har aktien betalat utdelning 6 gånger, senast den 22 april 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-04-22N/A4,00SEK
2025-04-30N/A4,00SEK
2024-04-29N/A3,95SEK
2023-04-25N/A3,75SEK
2022-04-26N/A3,50SEK
2021-08-26N/A1,00SEK

Insynshandel i Nederman 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Nederman genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 2 952 572 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Joakim Ryrstedt, Hans Dahlén, TOMAS HAGSTRÖM m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 2 952 572 kr in i aktien.

Senaste köp: Joakim Ryrstedt köpte 1 957 aktier till 125 kr per st. den 10 juni 2026. Aktien har sedan stigit 15,5 %.

Vem köper: Joakim Ryrstedt, Hans Dahlén, TOMAS HAGSTRÖM, Erik Wahn, Olof Friman m.fl..

Senaste insynshandel i Nederman (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Nederman. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-06-10 Joakim Ryrstedt Köp 1 957 125 244 625
2026-06-09 Joakim Ryrstedt Köp 43 125 5 375
2026-05-26 Joakim Ryrstedt Köp 2 300 120 276 000
2026-05-26 Hans Dahlén Köp 2 000 120 240 320
2026-05-07 Joakim Ryrstedt Köp 1 500 120 180 000
2026-05-04 TOMAS HAGSTRÖM Köp 4 414 117 518 159
2026-05-04 Erik Wahn Köp 480 117 55 968
2026-04-28 Joakim Ryrstedt Köp 1 500 120 179 505
2026-04-28 Erik Wahn Köp 874 145 126 704
2026-04-24 Olof Friman Köp 400 119 47 600

Vem köper och säljer Nederman aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Nederman: Joakim Ryrstedt, Hans Dahlén, TOMAS HAGSTRÖM, Erik Wahn, Olof Friman m.fl.. Totalt har det köpts för 2 952 572 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Nederman

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Nederman – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Nederman rapport – nästa datum: 12 februari 2027

Nedermans nästa rapport publiceras den 12. februari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av Nederman 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Nederman (NMAN.ST) – RSI 70, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Nederman teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Nederman

Nederman är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 144,40 kr ligger 4,0 % över 20-dagars genomsnittet (138,78 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 8,7 % över 50-dagars genomsnittet (132,86 kr). Långsiktigt ligger aktien 10,2 % över 200-dagars genomsnittet (130,98 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (132,86) ligger över 200-dagars (130,98), vilket är en klassisk köpsignal för Nederman.

Är Nederman överköpt eller översåld?

Nederman har ett RSI på 69,6. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen. I kombination med den positiva trenden stödjer detta den positiv bilden.

MACD-analys för Nederman

Daglig MACD: MACD är positiv (2,378), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (2,283) med 0,095, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,754), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-1,313) med 2,067, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är positiva och över sina signallinjer. Trend och momentum bekräftar varandra över tidshorisonterna – den starkaste positiv-signalen.

Riskprofil för Nederman

Nederman har en årlig standardavvikelse på 27,6 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för Nederman

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (2,378). Veckovis positiv (0,754).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 69,6 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Nederman aktien 2026

Ska man köpa Nederman aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Nederman (köpt den 9 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Nederman handlas till 144,40 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 2,378 med stigande momentum (signal: 2,283); RSI är på 69,6 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 160,00 kr indikerar 10,8 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Nederman aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Nederman är 160,00 kr. Den nuvarande kursen är 144,40 kr, vilket ger en uppsida på 10,8 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 144,00 och 176,00 kr.
Är Nederman en utdelningsaktie?
Ja, Nederman är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 2,85 %. Den senaste utdelningen var 4,00 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 22 april 2026. Utdelningsandelen är 64,8 %, vilket bedöms som moderat.
När delar Nederman ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Nederman är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 22 april 2026. Senaste utdelning var 4,00 kr per aktie med x-dag 22 april 2026. Direktavkastningen är 2,85 %. En utdelningsandel på 64,8 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med Nederman aktien?
Nederman bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 27,6 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Nederman övervärderad?
Nej, Nederman bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (10,8 % uppsida). Nederman har följande nyckeltal: P/E-tal på 22,6 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 0,9, P/B-tal på 1,8. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 10,8 %.
Är Nederman överköpt?
Nej, Nederman är inte överköpt. RSI är på 69,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 69,6 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 4,0 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Nederman nästa rapport?
Nederman publicerar nästa rapport den 12 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 144,40 kr. Med ett P/E-tal på 22,6 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 69,6, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är Nederman blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Nederman, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Nederman aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Nederman – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 2 952 572 kr. Aktiva köpare är Joakim Ryrstedt, Hans Dahlén, TOMAS HAGSTRÖM m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Nederman en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Nederman som en bra aktie med en samlad score på 61 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 69/100, Kvalitet: 42/100, Momentum: 73/100. Dessutom: analytikerna ser 10,8 % uppsida till riktkursen; utdelning på 2,85 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Nederman aktien?
Framtidsutsikterna för Nederman baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 160,00 kr (+10,8 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 12 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 22,6 (moderat).
Varför stiger Nederman aktien?
Nederman stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 4,0 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Delårsrapport januari - september 2026 (2026-10-21, Delårsrapport); Nederman Holding AB har kallat till årsstämma den 29 april 2025. Där kan aktieägare delta och rösta om bland annat ut... (2025-03-25, Kallelse till bolagsstämma); Nederman Holding AB har publicerat sin års- och hållbarhetsrapport för 2024. Rapporten finns på bolagets hemsida. En ... (2025-03-18, Rapport).
Hur mycket kan Nederman stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Nederman är 160,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 10,8 % från den nuvarande kursen på 144,40 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 114,60 och 167,32 kr.
Hur lågt kan Nederman falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 114,60 kr, vilket ligger 20,6 % under den nuvarande kursen på 144,40 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 31,5 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±27,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Nederman?
**Vad gör Nederman Holding?** Nederman tillverkar system som filtrerar luft och fångar upp damm, rök och andra föroreningar från industrier. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa filtreringsprodukter samt tillhörande installation och service till fabriker och anläggni... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Specialiserade industrimaskiner, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Nederman som investering.
Har Nederman höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Nederman under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Nederman pengar eller går det med förlust?
Ja, Nederman tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 4,1 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 7,3 %. Med ett P/E-tal på 22,6 betalar du för närvarande 22,6 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Nederman gå i konkurs?
Risken för konkurs i Nederman bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,09 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 167 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Nederman mycket skulder?
Nederman har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 167 %. För industri-sektorn räknas 100–200 % som en typisk nivå. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Nederman betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 4,7×, och nettoskulden motsvarar 3,9 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Nederman-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-21 08:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Delårsrapport januari - september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-25 10:00:00
    Nyheten: Nederman Holding AB har kallat till årsstämma den 29 april 2025. Där kan aktieägare delta och rösta om bland annat utdelning, styrelseval och återköp av egna aktier. Styrelsen föreslår en utdelning på 4 kr per aktie med utbetalningsdag den 2 maj 2025. Dessutom vill styrelsen få mandat att köpa och sälja egna aktier, bland annat för att användas till incitamentsprogram. Årsredovisningen och andra relevanta dokument blir tillgängliga från den 8 april 2025.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-18 08:00:00
    Nyheten: Nederman Holding AB har publicerat sin års- och hållbarhetsrapport för 2024. Rapporten finns på bolagets hemsida. En tryckt version har skickats till prenumeranter och nya aktieägare.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Industri

Jämför Nederman med andra aktier i industri-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 90 aktier i Industri-sektorn