Ska man köpa Loomis aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Loomis (såld den 23 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Loomis handlas till 522,00 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är negativ (fallande trend) på -6,749 med fallande momentum (signal: -1,270); RSI är på 38,8 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 585,00 kr indikerar 12,1 % uppsida.
Vad är riktkursen för Loomis aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Loomis är 585,00 kr. Den nuvarande kursen är 522,00 kr, vilket ger en uppsida på 12,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 526,50 och 643,50 kr.
Är Loomis en utdelningsaktie?
Nej, Loomis betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Loomis aktien?
Loomis bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 26,5 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Loomis övervärderad?
Nej, Loomis bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (12,1 % uppsida). Loomis har följande nyckeltal: P/E-tal på 19,1 (moderat prissatt), P/S-tal på 1,2, P/B-tal på 2,9. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 12,1 %.
Är Loomis överköpt?
Nej, Loomis är inte överköpt. RSI är på 38,8 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 38,8 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 6,1 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Loomis nästa rapport?
Loomis publicerar nästa rapport den 5 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 522,00 kr. Med ett P/E-tal på 19,1 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Loomis blankad?
Loomis har en minimal blankning på 0,89 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner Loomis aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Loomis aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 0 köp och 1 försäljningar. Netto har det sålts för 3 392 000 kr. Under de senaste 8 rapporterade transaktionerna är fördelningen 6 köp och 2 försäljningar, och netto har det sålts för 2 067 584 kr. Aktiva säljare är Johan Wilsby, Mårten Lundberg. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Loomis en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Loomis som en bra aktie med en samlad score på 64 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 68/100, Kvalitet: 50/100, Momentum: 74/100. Dessutom: analytikerna ser 12,1 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Loomis aktien?
Framtidsutsikterna för Loomis baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 585,00 kr (+12,1 %); nästa rapport publiceras den 5 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 19,1 (moderat).
Varför faller Loomis aktien?
Loomis faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 6,1 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Loomis har lagt fram sin delårsrapport för januari-september 2026. Tredje kvartalet var starkt: omsättningen blev 8 1... (2026-10-30, Rapport); Loomis har slutfört förvärvet av 99,80 procent av Hermes Transportes Blindados i Peru via ett offentligt uppköpserbju... (2026-10-05, Övriga förändringar); Loomis har utsett valberedning inför årsstämman 2027, med representanter från SEB Fonder, Swedbank Robur, Alecta och ... (2026-09-28, Övriga förändringar).
Hur mycket kan Loomis stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Loomis är 585,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 12,1 % från den nuvarande kursen på 522,00 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 336,46 och 586,00 kr.
Hur lågt kan Loomis falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 336,46 kr, vilket ligger 35,5 % under den nuvarande kursen på 522,00 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 42,6 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±26,5 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Loomis?
Loomis hjälper banker, butiker och andra företag med kontanter och andra värdesaker. Företaget transporterar pengar och värdeföremål mellan olika platser, hanterar och räknar kontanter, samt lagrar och återvinner dem. Pengarna tjänar de genom att ta betalt för dessa tjänster.
... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Säkerhetstjänster, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Loomis som investering.
Har Loomis höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Loomis under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Loomis pengar eller går det med förlust?
Ja, Loomis tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 6,1 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 13,5 %. Med ett P/E-tal på 19,1 betalar du för närvarande 19,1 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Loomis gå i konkurs?
Risken för konkurs i Loomis bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,45 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 196 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Loomis mycket skulder?
Loomis har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 196 %. För industri-sektorn räknas 100–200 % som en typisk nivå. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Loomis betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 6,2×, och nettoskulden motsvarar 1,1 års vinst (EBITDA).