Epiroc B aktie (EPI-B) 2026/2027: riktkurs +45 % – rekommendation och aktieanalys

208,20
0,97 %
Kursutveckling för Epiroc B (EPI-B.ST) – aktiekurs på 208,20 kr, november 2026
Epiroc B aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Epiroc B riktkurs 2026: analytikerna ser 46 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Epiroc B är 305,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 46,5 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Epiroc B övervärderad eller undervärderad?

Epiroc B är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 46,5 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 208,20 kr, vilket placerar Epiroc B i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 274,50 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 335,50 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Epiroc B mellan 274,50 kr och 335,50 kr.

Epiroc B är i nedtrend. Har du den i portföljen?

Aktien faller, och den tekniska signalen är Sälj. Många privatinvesterare köper fallande aktier, eftersom det är de aktier de hör om i medierna – men det är sällan en bra strategi. Få en gratis portföljanalys och hitta aktier som faktiskt passar din riskprofil.

Utforska alla aktier →

Om Epiroc B – Jordbruks- & anläggningsmaskiner

Epiroc tillverkar maskiner och utrustning för gruvindustrin, byggverksamhet och borrning. Företaget tjänar pengar genom att sälja utrustning, reservdelar och service till sina kunder.

Verksamheten är uppdelad i två delar. Den första delen, Utrustning & Service, säljer borrutrustning för berg, maskiner för att bryta sten mekaniskt, system för att förstärka bergrum, utrustning för att lasta och transportera material, ventilationssystem samt borrutrustning för prospektering, vatten, olja och gas. Här ingår även reservdelar och service.

Den andra delen, Verktyg & Tillbehör, säljer borrverktyg och hydrauliska tillbehör som används vid borrning, rivning, återvinning och bergsprängning. Denna del erbjuder också lastare, lastbilar, borriggar för provtagning och stenbrytning, samt utrustning för vattenborrning. Även här ingår reservdelar, service och förbrukningsmaterial.

Epirocs kunder finns över hela världen och är framför allt gruvbolag samt företag inom bygg och infrastruktur. Företaget grundades 1873 och har sitt huvudkontor i Nacka, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för Epiroc B

kr 249B Marknadsvärde (Mcap)
kr 63,9B Omsättning
Jordbruks- & anläggningsmaskiner Industri
26,01 P/E Ratio
3,90 P/S Ratio
5,34 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Industri Sektor

Vad är Epiroc B för typ av aktie?

Tillväxtaktie

Epiroc B klassificeras som en tillväxtaktie med en kvartalsvis intjäningstillväxt på 23,5 % och starkt långsiktigt momentum på 0,0 %.

Scoreöversikt för Epiroc B

💰 Value Score 39/100 (Låg)
⭐ Quality Score 53/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 55/100 (Neutral)
📊 Total Score 49/100

📈 Värdering

Epiroc B handlas till ett P/E på 26,0, vilket är över marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 21,7 (16 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 3,9. P/B är 5,3. PEG-kvoten är 1,64.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Epiroc B har en vinstmarginal på 14,5 % (solid) och en rörelsemarginal på 20,3 %. ROE är 21,0 % — utmärkt avkastning på eget kapital. ROA är 9,7 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 23,5 % år-över-år.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Altman Z2 är 5,82 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 94,5 % — låg belåning, solid balansräkning.

Signalen på Epiroc B är Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Epiroc B utdelning 2026: 1,8 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Epiroc B

Direktavkastning
1,79 %
Senaste utdelning per aktie
1,90 SEK
Utdelningsandel
66,8 %
Hög
Utdelningstillväxt (5 år)
-10,6 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
3,80 SEK

När betalar Epiroc B utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
16. oktober 2026

Hur mycket utdelning betalar Epiroc B?

Epiroc B betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 1,90 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 1,79 %. Under de senaste 5 åren har den årliga utdelningen fallit med 10,6 %.

Utdelningsandelen är 66,8 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för Epiroc B

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Epiroc B sedan 14 maj 2021. Under denna period har aktien betalat utdelning 12 gånger, senast den 16 oktober 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-10-16N/A1,90SEK
2026-05-06N/A1,90SEK
2025-10-13N/A1,90SEK
2025-05-09N/A1,90SEK
2024-10-21N/A1,90SEK
2024-05-15N/A1,90SEK
2023-10-23N/A1,70SEK
2023-05-24N/A1,70SEK
2022-10-21N/A1,50SEK
2022-04-26N/A1,50SEK
2021-10-27N/A1,25SEK
2021-05-14N/A3,00SEK

Insynshandel i Epiroc B 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Epiroc B genomfört 1 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 1 946 000 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Johan Forssell.

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 1 transaktionerna: 1 köp och 0 försäljningar. Netto 1 946 000 kr in i aktien.

Senaste köp: Johan Forssell köpte 10 000 aktier till 195 kr per st. den 20 mars 2026. Aktien har sedan stigit 6,0 %.

Vem köper: Johan Forssell.

Senaste insynshandel i Epiroc B (2026)

Tabellen visar de senaste 1 rapporterade insynstransaktionerna i Epiroc B. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-03-20 Johan Forssell Köp 10 000 195 1 946 000

Vem köper och säljer Epiroc B aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Epiroc B: Johan Forssell. Totalt har det köpts för 1 946 000 kr fördelat på 1 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Epiroc B

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Epiroc B – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Epiroc B rapport – nästa datum: 26 januari 2027

Epiroc Bs nästa rapport publiceras den 26. januari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av Epiroc B 2026 – Signal: Sälj

Samlad Teknisk Signal: Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Epiroc B (EPI-B.ST) – RSI 41, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Epiroc B teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Epiroc B

Epiroc B är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 206,20 kr ligger 4,5 % under 20-dagars genomsnittet (215,81 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 5,1 % under 50-dagars genomsnittet (217,24 kr). Långsiktigt ligger aktien 5,0 % under 200-dagars genomsnittet (217,05 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (217,24) ligger över 200-dagars (217,05), vilket är en klassisk köpsignal för Epiroc B.

Är Epiroc B överköpt eller översåld?

Epiroc B har ett RSI på 40,6. Aktien befinner sig i den lägre delen av neutral zon, vilket tyder på svagt momentum utan att vara översåld. I den nuvarande nedtrenden bör man vara försiktig med att tolka detta som en köpmöjlighet.

MACD-analys för Epiroc B

Daglig MACD: MACD är negativ (-2,896), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-1,695) med 1,201, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,909), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (2,250) med 1,341, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Kortsiktigt momentum är fortfarande fallande – en djupare korrigering är möjlig.

Riskprofil för Epiroc B

Epiroc B har en årlig standardavvikelse på 30,1 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för Epiroc B

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-2,896). Veckovis positiv (0,909).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 40,6 – neutral.

Teknisk signal: Sälj

Trenden är negativ och MACD är under nollinjen, vilket bekräftar negativ momentum. Överväg att minska position eller sätta stop-loss.

Vanliga frågor om Epiroc B aktien 2026

Ska man köpa Epiroc B aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Epiroc B (såld den 22 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Epiroc B handlas till 208,20 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -2,896 med fallande momentum (signal: -1,695); RSI är på 40,6 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 305,00 kr indikerar 46,5 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Epiroc B aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Epiroc B är 305,00 kr. Den nuvarande kursen är 208,20 kr, vilket ger en uppsida på 46,5 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 274,50 och 335,50 kr.
Är Epiroc B en utdelningsaktie?
Ja, Epiroc B är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,79 %. Den senaste utdelningen var 1,90 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 16 oktober 2026. Utdelningsandelen är 66,8 %, vilket bedöms som moderat.
När delar Epiroc B ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Epiroc B är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 16 oktober 2026. Senaste utdelning var 1,90 kr per aktie med x-dag 16 oktober 2026. Direktavkastningen är 1,79 %. En utdelningsandel på 66,8 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med Epiroc B aktien?
Epiroc B bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 30,1 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Epiroc B övervärderad?
Nej, Epiroc B bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (46,5 % uppsida). Epiroc B har följande nyckeltal: P/E-tal på 26,0 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 3,9, P/B-tal på 5,3. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 46,5 %.
Är Epiroc B överköpt?
Nej, Epiroc B är inte överköpt. RSI är på 40,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 40,6 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 3,5 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Epiroc B nästa rapport?
Epiroc B publicerar nästa rapport den 26 januari 2027. Aktien handlas för närvarande till 208,20 kr. Med ett P/E-tal på 26,0 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Epiroc B blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Epiroc B, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Epiroc B aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Epiroc B – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 1 rapporterade transaktionerna är fördelningen 1 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 1 946 000 kr. Aktiva köpare är Johan Forssell. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Epiroc B en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Epiroc B som en medelmåttig aktie med en samlad score på 49 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 39/100, Kvalitet: 53/100, Momentum: 55/100. Dessutom: analytikerna ser 46,5 % uppsida till riktkursen; utdelning på 1,79 %; teknisk signal: Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Epiroc B aktien?
Framtidsutsikterna för Epiroc B baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 305,00 kr (+46,5 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 26 januari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 26,0 (moderat).
Varför faller Epiroc B aktien?
Epiroc B faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 3,5 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Epiroc delårsrapport Kv3 2026 (2026-10-28, Interim report (Q1 and Q3)); Epiroc AB:s valberedning inför årsstämman 2027 (2026-10-16, Investornyheter); Inbjudan till presentation av Epirocs rapport för Kv3 2026 den 28 oktober (2026-10-01, Investerarnyheter).
Hur mycket kan Epiroc B stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Epiroc B är 305,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 46,5 % från den nuvarande kursen på 208,20 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 164,10 och 243,28 kr.
Hur lågt kan Epiroc B falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 164,10 kr, vilket ligger 21,2 % under den nuvarande kursen på 208,20 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 32,5 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±30,1 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Epiroc B?
Epiroc tillverkar maskiner och utrustning för gruvindustrin, byggverksamhet och borrning. Företaget tjänar pengar genom att sälja utrustning, reservdelar och service till sina kunder. Verksamheten är uppdelad i två delar. Den första delen, Utrustning & Service, säljer borrutr... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Jordbruks- & anläggningsmaskiner, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Epiroc B som investering.
Har Epiroc B höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Epiroc B under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Epiroc B pengar eller går det med förlust?
Ja, Epiroc B tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 14,5 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 20,3 %. Med ett P/E-tal på 26,0 betalar du för närvarande 26,0 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Epiroc B gå i konkurs?
Risken för konkurs i Epiroc B bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 5,82 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 95 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Epiroc B mycket skulder?
Nej, Epiroc B har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 95 %. För industri-sektorn räknas allt under 100 % som låg skuldsättning. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Epiroc B betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 14,6×, och nettoskulden motsvarar 0,8 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Epiroc B-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-28 11:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Epiroc delårsrapport Kv3 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-16 08:30:00
    Nyheten: Epiroc AB:s valberedning inför årsstämman 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-01 08:30:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av Epirocs rapport för Kv3 2026 den 28 oktober
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-08-04 08:30:00
    Nyheten: Epiroc slutför förvärv av verksamheten i leverantör av eftermarknadslösningar för gruvdrift i Sydafrika
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Industri

Jämför Epiroc B med andra aktier i industri-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 90 aktier i Industri-sektorn