Ska man köpa G5 Entertainment aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte G5 Entertainment (såld den 7 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. G5 Entertainment handlas till 68,10 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget köp: MACD är positiv (stigande trend) på 0,130 med fallande momentum (signal: 0,146); RSI är på 57,5 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 104,50 kr indikerar 53,5 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för G5 Entertainment aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för G5 Entertainment är 104,50 kr. Den nuvarande kursen är 68,10 kr, vilket ger en uppsida på 53,5 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 94,05 och 114,95 kr.
Är G5 Entertainment en utdelningsaktie?
Ja, G5 Entertainment är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 3,00 %. Den senaste utdelningen var 2,00 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 16 juni 2026. Utdelningsandelen är 87,0 %, vilket bedöms som högt.
När delar G5 Entertainment ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för G5 Entertainment är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 16 juni 2026. Senaste utdelning var 2,00 kr per aktie med x-dag 16 juni 2026. Direktavkastningen är 3,00 %. En utdelningsandel på 87,0 % indikerar att utdelningen är hög i förhållande till vinsten.
Vad är risken med G5 Entertainment aktien?
G5 Entertainment bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 46,4 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är G5 Entertainment övervärderad?
Nej, G5 Entertainment bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (53,5 % uppsida). G5 Entertainment har följande nyckeltal: P/E-tal på 21,0 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 5,5, P/B-tal på 1,0. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 53,5 %.
Är G5 Entertainment överköpt?
Nej, G5 Entertainment är inte överköpt. RSI är på 57,5 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 57,5 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 3,9 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har G5 Entertainment nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för G5 Entertainment ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är G5 Entertainment blankad?
G5 Entertainment har en minimal blankning på 0,68 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner G5 Entertainment aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i G5 Entertainment – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 3 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 1 926 900 kr. Under de senaste 18 rapporterade transaktionerna är fördelningen 11 köp och 7 försäljningar, och netto har det köpts för 7 828 100 kr. Aktiva köpare är Vladislav Suglobov. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är G5 Entertainment en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms G5 Entertainment som en medelmåttig aktie med en samlad score på 52 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 64/100, Kvalitet: 42/100, Momentum: 50/100. Dessutom: analytikerna ser 53,5 % uppsida till riktkursen; utdelning på 3,00 %; teknisk signal: Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för G5 Entertainment aktien?
Framtidsutsikterna för G5 Entertainment baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 104,50 kr (+53,5 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-talet är 21,0 (moderat).
Varför stiger G5 Entertainment aktien?
G5 Entertainment stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 3,9 % över 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Delårsrapport januari–september 2026 (2026-11-04, Delårsrapport); Inbjudan till presentation av G5 Entertainments tredje kvartal 2026 (2026-10-28, Investerarnyheter); Valberedning utsedd inför G5 Entertainment AB:s (publ) årsstämma 2027 (2026-10-07, Övrig information).
Hur mycket kan G5 Entertainment stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för G5 Entertainment är 104,50 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 53,5 % från den nuvarande kursen på 68,10 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 46,53 och 93,06 kr. Kursen ligger 26,8 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan G5 Entertainment falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 46,53 kr, vilket ligger 31,7 % under den nuvarande kursen på 68,10 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 50,0 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±46,4 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör G5 Entertainment?
G5 Entertainment AB (publ) utvecklar och säljer gratisspel för mobiler och surfplattor. Spelen är gratis att ladda ner, men företaget tjänar pengar genom att spelarna kan köpa extra funktioner eller innehåll inne i spelen.
Bland bolagets spel finns Jewels of Rome, Hidden City... Bolaget tillhör sektorn Kommunikationstjänster, närmare bestämt branschen Dataspel & multimedia, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma G5 Entertainment som investering.
Har G5 Entertainment höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från G5 Entertainment under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar G5 Entertainment pengar eller går det med förlust?
Ja, G5 Entertainment tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 2,9 %, vilket är blygsamt. Med ett P/E-tal på 21,0 betalar du för närvarande 21,0 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan G5 Entertainment gå i konkurs?
Risken för konkurs i G5 Entertainment bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 10,94 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 20 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har G5 Entertainment mycket skulder?
Nej, G5 Entertainment har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 20 %. För kommunikationstjänster-sektorn räknas allt under 80 % som låg skuldsättning. Telekom- och mediebolag har måttliga investeringar i infrastruktur, så 80–150 % är en typisk nivå. Kan G5 Entertainment betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är -188,0×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).