Bahnhof aktie (BAHN-B) 2026/2027: riktkurs +15 % och utdelning 3,3 %

61,60
Kursutveckling för Bahnhof (BAHN-B.ST) – aktiekurs på 61,60 kr, november 2026
Bahnhof aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Bahnhof riktkurs 2026: analytikerna ser 14 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Bahnhof är 70,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Bahnhof övervärderad eller undervärderad?

Bahnhof är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 13,6 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 61,60 kr, vilket placerar Bahnhof i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 63,00 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 77,00 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Bahnhof mellan 63,00 kr och 77,00 kr.

Är Bahnhof den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Bahnhof – Teletjänster

Bahnhof AB säljer internettjänster till privatpersoner och företag. Bolaget tjänar pengar genom att kunderna betalar för olika typer av abonnemang och tjänster.

Bolaget erbjuder bland annat bredband och telefoni, samt VPN (en tjänst som gör internetuppkopplingen säkrare och mer privat) och antivirusskydd. Det finns även TV och streaming, samt trådlöst nätverk för kontor. Utöver det säljer Bahnhof större nätverkslösningar till företag, kallat WAN, samt så kallade backbone- och carrier-tjänster, vilket handlar om att transportera internettrafik i stor skala. Bolaget erbjuder också molntjänster och colocation, som innebär att kunder kan placera sin egen serverutrustning i Bahnhofs datacenter.

Dessutom finns säkerhetstjänster för data, som backup (säkerhetskopiering) och skydd mot så kallade DDoS-attacker (ett sätt att överbelasta och slå ut hemsidor eller system). Bolaget bygger även egna datacenterlösningar.

Bahnhof verkar huvudsakligen i Sverige, men har också kunder i övriga Europa och i andra delar av världen. Bolaget grundades 1994 och har sitt huvudkontor i Stockholm. Bahnhof AB är ett dotterbolag till KN Telecom AB.
Läs om företaget

Nyckeltal för Bahnhof

kr 6,4B Marknadsvärde (Mcap)
kr 2,3B Omsättning
Teletjänster Industri
34,77 P/E Ratio
2,81 P/S Ratio
14,56 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
bahnhof.se Hemsida

Vad är Bahnhof för typ av aktie?

Utdelningsaktie Momentum-aktie

Bahnhof klassificeras som en utdelningsaktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 3,3 %, och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för Bahnhof

💰 Value Score 28/100 (Låg)
⭐ Quality Score 56/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 86/100 (Mycket Hög)
📊 Total Score 56/100

📈 Värdering

Bahnhof handlas till ett P/E på 34,8, vilket är över marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 23,3 (33 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 2,8. P/B är 14,6.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Bahnhof har en vinstmarginal på 8,2 % (moderat) och en rörelsemarginal på 12,4 %. ROE är 40,4 % — utmärkt avkastning på eget kapital. ROA är 12,2 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -1,8 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 3,31 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 138,2 % — måttlig belåning.

Bahnhof är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Bahnhof utdelning 2026: 3,3 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Bahnhof

Direktavkastning
3,34 %
Senaste utdelning per aktie
2,00 SEK
Utdelningsandel
1,7 %
Låg
Utdelningstillväxt (4 år)
+100,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
2,00 SEK

När betalar Bahnhof utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
13. maj 2026

Hur mycket utdelning betalar Bahnhof?

Bahnhof betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 2,00 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 3,34 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen stigit med 100,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 1,7 %, vilket är lågt. Det indikerar att företaget prioriterar återinvestering i tillväxt framför utdelning. Det finns gott om utrymme att öka utdelningen i framtiden.

Historiska utdelningsbetalningar för Bahnhof

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Bahnhof sedan 11 maj 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 5 gånger, senast den 13 maj 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-05-13N/A2,00SEK
2025-05-14N/A2,00SEK
2024-05-15N/A2,00SEK
2023-05-10N/A1,75SEK
2022-05-11N/A1,00SEK

Insynshandel i Bahnhof 2026: Både köp och försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i Bahnhof genomfört 4 transaktioner – fördelat på 3 köp och 1 försäljningar. Netto har det flyttats 231 940 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är ANDERS JENSEN, Jens Nylander, Eric Hasselqvist.

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Både köp och försäljningar

Det finns både köp och försäljningar från insynspersoner, utan en tydlig riktning. Det är normalt för stora bolag, där ledningen löpande justerar sina positioner.

Under de senaste 4 transaktionerna: 3 köp och 1 försäljningar. Netto 231 940 kr ut ur aktien.

Senaste köp: ANDERS JENSEN köpte 2 000 aktier till 58 kr per st. den 27 maj 2025. Aktien har sedan stigit 6,4 %.

Senaste försäljning: Eric Hasselqvist sålde 25 000 aktier till 38 kr per st. den 14 februari 2023.

Vem köper: ANDERS JENSEN, Jens Nylander.

Vem säljer: Eric Hasselqvist.

Senaste insynshandel i Bahnhof (2026)

Tabellen visar de senaste 4 rapporterade insynstransaktionerna i Bahnhof. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2025-05-27 ANDERS JENSEN Köp 2 000 58 115 800
2025-05-16 Jens Nylander Köp 8 700 57 498 510
2024-07-10 ANDERS JENSEN Köp 2 000 52 103 000
2023-02-14 Eric Hasselqvist Sälj 25 000 38 949 250

Vem köper och säljer Bahnhof aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Bahnhof: ANDERS JENSEN, Jens Nylander. Totalt har det köpts för 717 310 kr fördelat på 3 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Eric Hasselqvist. Totalt har det sålts för 949 250 kr fördelat på 1 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Bahnhof

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Bahnhof – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Bahnhof rapport?

Bahnhofs nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Bahnhof 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Bahnhof (BAHN-B.ST) – RSI 91, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Bahnhof teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Bahnhof

Bahnhof är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 61,60 kr ligger 2,7 % över 20-dagars genomsnittet (59,99 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 3,1 % över 50-dagars genomsnittet (59,73 kr). Långsiktigt ligger aktien 12,3 % över 200-dagars genomsnittet (54,86 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (59,73) ligger över 200-dagars (54,86), vilket är en klassisk köpsignal för Bahnhof.

Är Bahnhof överköpt eller översåld?

Bahnhof har ett RSI på 90,5, vilket placerar aktien i överköpt territorium (över 70). Även om aktien är överköpt, är den övergripande trenden positiv. En kortvarig korrigering är möjlig, men trenden stödjer fortfarande kursen.

MACD-analys för Bahnhof

Daglig MACD: MACD är positiv (0,302), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (0,132) med 0,170, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (1,755), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (1,805) med 0,050, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är positiv (MACD över noll). Dock visar momentum tecken på avmattning på veckovis basis. Håll utkik efter om trenden håller.

Riskprofil för Bahnhof

Bahnhof har en årlig standardavvikelse på 26,4 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för Bahnhof

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,302). Veckovis positiv (1,755).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis fallande.

RSI: 90,5 – överköpt.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Bahnhof aktien 2026

Ska man köpa Bahnhof aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Bahnhof (köpt den 30 juni 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Bahnhof handlas till 61,60 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 0,302 med stigande momentum (signal: 0,132); RSI är på 90,5 (överköpt), vilket tyder på att kursen kan ha stigit för snabbt; aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 70,00 kr indikerar 13,6 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Bahnhof aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Bahnhof är 70,00 kr. Den nuvarande kursen är 61,60 kr, vilket ger en uppsida på 13,6 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 63,00 och 77,00 kr.
Är Bahnhof en utdelningsaktie?
Ja, Bahnhof är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 3,34 %. Den senaste utdelningen var 2,00 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Utdelningsandelen är 1,7 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Bahnhof ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Bahnhof är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Senaste utdelning var 2,00 kr per aktie med x-dag 13 maj 2026. Direktavkastningen är 3,34 %. En utdelningsandel på 1,7 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Bahnhof aktien?
Bahnhof bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 26,4 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Dessutom RSI på 90,5 signalerar överköpt (ökad risk för korrigering).
Är Bahnhof övervärderad?
Nej, Bahnhof bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (13,6 % uppsida). Bahnhof har följande nyckeltal: P/E-tal på 34,8 (högt prissatt), P/S-tal på 2,8, P/B-tal på 14,6. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 13,6 %.
Är Bahnhof överköpt?
Ja, Bahnhof är överköpt med en RSI på 90,5 (över 70). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 90,5 (över 70-gränsen), vilket signalerar att kursen är överköpt och kan ha stigit för snabbt. Dessutom kursen ligger 2,7 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Bahnhof nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Bahnhof ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Bahnhof blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Bahnhof, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Bahnhof aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Bahnhof aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 4 rapporterade transaktionerna är fördelningen 3 köp och 1 försäljningar, och netto har det sålts för 231 940 kr. Aktiva säljare är Eric Hasselqvist. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Bahnhof en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Bahnhof som en medelmåttig aktie med en samlad score på 57 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 28/100, Kvalitet: 56/100, Momentum: 86/100. Dessutom: analytikerna ser 13,6 % uppsida till riktkursen; utdelning på 3,34 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Bahnhof aktien?
Framtidsutsikterna för Bahnhof baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 70,00 kr (+13,6 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-talet är 34,8 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför stiger Bahnhof aktien?
Bahnhof stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 2,7 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan Bahnhof stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Bahnhof är 70,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 13,6 % från den nuvarande kursen på 61,60 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 46,98 och 61,20 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan Bahnhof falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 46,98 kr, vilket ligger 23,7 % under den nuvarande kursen på 61,60 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 23,2 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±26,4 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Bahnhof?
Bahnhof AB säljer internettjänster till privatpersoner och företag. Bolaget tjänar pengar genom att kunderna betalar för olika typer av abonnemang och tjänster. Bolaget erbjuder bland annat bredband och telefoni, samt VPN (en tjänst som gör internetuppkopplingen säkrare och m... Bolaget tillhör sektorn Kommunikationstjänster, närmare bestämt branschen Teletjänster, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Bahnhof som investering.
Har Bahnhof höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Bahnhof under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Bahnhof pengar eller går det med förlust?
Ja, Bahnhof tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 8,2 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 12,4 %. Med ett P/E-tal på 34,8 betalar du för närvarande 34,8 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Bahnhof gå i konkurs?
Risken för konkurs i Bahnhof bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 3,31 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 138 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Bahnhof mycket skulder?
Bahnhof har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 138 %. För kommunikationstjänster-sektorn räknas 80–150 % som en typisk nivå. Telekom- och mediebolag har måttliga investeringar i infrastruktur, så 80–150 % är en typisk nivå. Kan Bahnhof betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 65,8×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).

Andra aktier i Kommunikationstjänster

Jämför Bahnhof med andra aktier i kommunikationstjänster-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 22 aktier i Kommunikationstjänster-sektorn