engcon aktie (ENGCON-B) 2026/2027: riktkurs +40 % – rekommendation och aktieanalys

56,70
-0,18 %
Kursutveckling för engcon (ENGCON-B.ST) – aktiekurs på 56,70 kr, november 2026
engcon aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

engcon riktkurs 2026: analytikerna ser 42 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för engcon är 80,25 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 41,5 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är engcon övervärderad eller undervärderad?

engcon är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 41,5 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 56,70 kr, vilket placerar engcon i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 72,23 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 88,28 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för engcon mellan 72,23 kr och 88,28 kr.

engcon är i nedtrend. Har du den i portföljen?

Aktien faller, och den tekniska signalen är Sälj. Många privatinvesterare köper fallande aktier, eftersom det är de aktier de hör om i medierna – men det är sällan en bra strategi. Få en gratis portföljanalys och hitta aktier som faktiskt passar din riskprofil.

Utforska alla aktier →

Om engcon – Jordbruks- & anläggningsmaskiner

engcon tillverkar och säljer tillbehör till grävmaskiner, till exempel olika verktyg och redskap som gör grävmaskinen mer mångsidig. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa produkter till kunder inom bygg, väg- och anläggningsarbete.

Engcon säljer sina produkter i Sverige, Danmark, Norge, Finland och övriga Europa, samt i Nord- och Sydamerika, Japan, Sydkorea, Australien och Nya Zeeland. Kunderna är främst företag som arbetar med grävning och markarbeten, till exempel vid rörläggning, vatten- och avloppsarbeten, järnvägsbyggen, elarbeten och vägbyggen.

Bland produkterna finns styrsystem som gör det lättare att manövrera grävmaskinens verktyg, samt system för att snabbt byta redskap utan att kliva ur maskinen. Företaget säljer också hydrauliska verktyg, som olika typer av gripklor och sopvalsar, samt mekaniska verktyg som skopor och grävskär.

engcon grundades 1990 och har sitt huvudkontor i Strömsund.
Läs om företaget

Nyckeltal för engcon

kr 9,0B Marknadsvärde (Mcap)
kr 2,1B Omsättning
Jordbruks- & anläggningsmaskiner Industri
33,89 P/E Ratio
4,37 P/S Ratio
12,59 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Industri Sektor

Vad är engcon för typ av aktie?

Tillväxtaktie

engcon klassificeras som en tillväxtaktie med en kvartalsvis intjäningstillväxt på 37,2 % och starkt långsiktigt momentum på 0,0 %.

Scoreöversikt för engcon

💰 Value Score 24/100 (Låg)
⭐ Quality Score 69/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 31/100 (Låg)
📊 Total Score 41/100

📈 Värdering

engcon handlas till ett P/E på 33,9, vilket är över marknadsgenomsnittet. P/S-kvoten är 4,4. P/B är 12,6.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

engcon har en vinstmarginal på 12,9 % (solid) och en rörelsemarginal på 20,2 %. ROE är 37,7 % — utmärkt avkastning på eget kapital. ROA är 17,6 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 37,2 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 6,74 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 54,8 % — låg belåning, solid balansräkning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 4,61 %.

Signalen på engcon är Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

engcon utdelning 2026: 1,6 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för engcon

Direktavkastning
1,61 %
Senaste utdelning per aktie
0,50 SEK
Utdelningsandel
54,1 %
Sund
Utdelningstillväxt (3 år)
+17,6 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
0,98 SEK

När betalar engcon utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
2. oktober 2026

Hur mycket utdelning betalar engcon?

engcon betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 0,50 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 1,61 %. Under de senaste 3 åren har den årliga utdelningen stigit med 17,6 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 54,1 %, vilket bedöms som sunt och hållbart. Företaget balanserar mellan att belöna aktieägarna och återinvestera i tillväxt.

Historiska utdelningsbetalningar för engcon

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för engcon sedan 5 maj 2023. Under denna period har aktien betalat utdelning 8 gånger, senast den 2 oktober 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en sporadisk utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 3 åren. Detta gör den intressant för investerare som söker tillfällig inkomst från utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-10-02N/A0,50SEK
2026-05-06N/A0,50SEK
2025-10-10N/A0,50SEK
2025-05-16N/A0,50SEK
2024-09-30N/A0,47SEK
2024-05-03N/A0,47SEK
2023-09-29N/A0,42SEK
2023-05-05N/A0,43SEK

Insynshandel i engcon 2026: Övervägande försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i engcon genomfört 20 transaktioner – fördelat på 18 köp och 2 försäljningar. Netto har det flyttats 28 312 774 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Patrik Kutto, Krister Blomgren, Marcus Leif Tage Asplund m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för väsentligt mer än de har köpt. För stora bolag kan detta bero på planerade försäljningar eller aktieprogram och är inte nödvändigtvis en negativ signal.

Under de senaste 20 transaktionerna: 18 köp och 2 försäljningar. Netto 28 312 774 kr ut ur aktien.

Senaste köp: Patrik Kutto köpte 1 825 aktier till 76 kr per st. den 30 juli 2025. Aktien har sedan fallit 25,7 %.

Senaste försäljning: Krister Blomgren sålde 300 000 aktier till 107 kr per st. den 16 december 2024.

Vem köper: Patrik Kutto, Krister Blomgren, Marcus Leif Tage Asplund, Anne Vågström, Kristian Sjöström m.fl..

Vem säljer: Krister Blomgren, Anne Vågström.

Senaste insynshandel i engcon (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i engcon. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2025-07-30 Patrik Kutto Köp 1 825 76 139 430
2025-07-28 Krister Blomgren Köp 11 318 75 852 245
2025-07-18 Patrik Kutto Köp 2 055 90 184 950
2025-07-18 Marcus Leif Tage Asplund Köp 1 000 87 87 200
2025-04-29 Marcus Leif Tage Asplund Köp 1 000 91 91 000
2025-03-28 Marcus Leif Tage Asplund Köp 2 000 91 181 000
2025-03-14 Patrik Kutto Köp 1 000 93 93 400
2025-03-11 Marcus Leif Tage Asplund Köp 1 000 95 95 000
2025-02-21 Marcus Leif Tage Asplund Köp 1 000 108 108 000
2025-01-09 Patrik Kutto Köp 2 000 100 200 000

Vem köper och säljer engcon aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i engcon: Patrik Kutto, Krister Blomgren, Marcus Leif Tage Asplund, Anne Vågström, Kristian Sjöström m.fl.. Totalt har det köpts för 3 933 246 kr fördelat på 18 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Krister Blomgren, Anne Vågström. Totalt har det sålts för 32 246 020 kr fördelat på 2 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i engcon

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i engcon – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

engcon blankning 2026: 4,6 % blankad

Måttlig blankning: 4,6 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
4,6 %
Bedömning
Måttlig blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: engcon

0,0 %2,7 %5,3 %
26/715/95/11
4,6 % i dag (måttlig)Senaste 30 dagarna: +0,8 procentenheterMätt över 102 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningen ökar. Den har stigit 0,8 procentenheter den senaste månaden och ligger nu på 4,6 %. Fler har alltså lånat engcon och sålt aktien i förväntan om att kursen ska falla.

Det går också åt andra hållet: om de har fel och kursen stiger måste de köpa tillbaka aktien — och de köpen kan i sig pressa kursen ytterligare uppåt. Det kallas en short squeeze. Det är inte i sig en signal om vad kursen gör — vi kan inte förutsäga marknaden, och blankningsandelen är bara ett tal av många. Men det säger något om vad de stora aktörerna gör.
Aktien har en moderat blankning. Mellan 2–5 % av bolagets aktier är blankade, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
4,6 %

När har engcon rapport – nästa datum: 16 februari 2027

engcons nästa rapport publiceras den 16. februari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av engcon 2026 – Signal: Sälj

Samlad Teknisk Signal: Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av engcon (ENGCON-B.ST) – RSI 27, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
engcon teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av engcon

engcon är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 56,80 kr ligger 18,4 % under 20-dagars genomsnittet (69,58 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 18,4 % under 50-dagars genomsnittet (69,65 kr). Långsiktigt ligger aktien 15,9 % under 200-dagars genomsnittet (67,54 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (69,65) ligger över 200-dagars (67,54), vilket är en klassisk köpsignal för engcon.

Är engcon överköpt eller översåld?

engcon har ett RSI på 27,3, vilket placerar aktien i översålt territorium (under 30). VARNING: Översåld i en nedtrend är INTE en köpsignal. När trenden är negativ kan RSI förbli översåld under längre tid, medan kursen fortsätter ned. Avvakta trendvändning innan köp.

MACD-analys för engcon

Daglig MACD: MACD är negativ (-2,996), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-0,897) med 2,099, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,088), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-0,086) med 0,174, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Kortsiktigt momentum är fortfarande fallande – en djupare korrigering är möjlig.

Riskprofil för engcon

engcon har en årlig standardavvikelse på 42,7 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för engcon

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-2,996). Veckovis positiv (0,088).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 27,3 – översåld.

Teknisk signal: Sälj

Trenden är negativ och MACD är under nollinjen, vilket bekräftar negativ momentum. Överväg att minska position eller sätta stop-loss.

Vanliga frågor om engcon aktien 2026

Ska man köpa engcon aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte engcon (såld den 29 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. engcon handlas till 56,70 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -2,996 med fallande momentum (signal: -0,897); RSI är på 27,3 (översåld), vilket kan indikera en potentiell köpmöjlighet; aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 80,25 kr indikerar 41,5 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för engcon aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för engcon är 80,25 kr. Den nuvarande kursen är 56,70 kr, vilket ger en uppsida på 41,5 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 72,23 och 88,28 kr.
Är engcon en utdelningsaktie?
Ja, engcon är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,61 %. Den senaste utdelningen var 0,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 2 oktober 2026. Utdelningsandelen är 54,1 %, vilket bedöms som moderat.
När delar engcon ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för engcon är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 2 oktober 2026. Senaste utdelning var 0,50 kr per aktie med x-dag 2 oktober 2026. Direktavkastningen är 1,61 %. En utdelningsandel på 54,1 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med engcon aktien?
engcon bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 42,7 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Dessutom RSI på 27,3 signalerar översåld (potentiell botten).
Är engcon övervärderad?
Nej, engcon bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (41,5 % uppsida). engcon har följande nyckeltal: P/E-tal på 33,9 (högt prissatt), P/S-tal på 4,4, P/B-tal på 12,6. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 41,5 %.
Är engcon överköpt?
Nej, engcon är faktiskt översåld med en RSI på 27,3 (under 30). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 27,3 (under 30-gränsen), vilket faktiskt signalerar att kursen är översåld — motsatsen till överköpt. Dessutom kursen ligger 18,5 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum. VIKTIGT: Aktien är översåld i en nedtrend. Ett lågt RSI i nedtrend är INTE en köpsignal – kursen kan fortsätta ner. Avvakta trendvändning innan köp.
När har engcon nästa rapport?
engcon publicerar nästa rapport den 16 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 56,70 kr. Med ett P/E-tal på 33,9 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 27,3, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är engcon blankad?
Ja, engcon är blankad med 4,6 % av bolagets aktier. Detta är en moderat blankning, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner engcon aktier?
Nej, insynspersoner köper inte engcon aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 18 köp och 2 försäljningar, och netto har det sålts för 28 312 774 kr. Aktiva säljare är Krister Blomgren, Anne Vågström. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är engcon en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms engcon som en medelmåttig aktie med en samlad score på 41 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 24/100, Kvalitet: 69/100, Momentum: 31/100. Dessutom: analytikerna ser 41,5 % uppsida till riktkursen; utdelning på 1,61 %; teknisk signal: Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för engcon aktien?
Framtidsutsikterna för engcon baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 80,25 kr (+41,5 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 16 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 33,9 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför faller engcon aktien?
engcon faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 18,5 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: engcons delårsrapport för tredje kvartalet 2026 (2026-10-29, Delårsrapport); Rättelse: Fel veckodag i den svenska versionen av pressmeddelandet (2026-10-21, Investerarnyheter); Inbjudan till presentation av engcons rapport för tredje kvartalet 2026 (2026-10-21, Investerarnyheter).
Hur mycket kan engcon stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för engcon är 80,25 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 41,5 % från den nuvarande kursen på 56,70 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 54,20 och 89,38 kr. Kursen ligger 36,6 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan engcon falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 54,20 kr, vilket ligger 4,4 % under den nuvarande kursen på 56,70 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 39,4 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±42,7 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör engcon?
engcon tillverkar och säljer tillbehör till grävmaskiner, till exempel olika verktyg och redskap som gör grävmaskinen mer mångsidig. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa produkter till kunder inom bygg, väg- och anläggningsarbete. Engcon säljer sina produkter i Sveri... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Jordbruks- & anläggningsmaskiner, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma engcon som investering.
Har engcon höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från engcon under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar engcon pengar eller går det med förlust?
Ja, engcon tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 12,9 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 20,2 %. Med ett P/E-tal på 33,9 betalar du för närvarande 33,9 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan engcon gå i konkurs?
Risken för konkurs i engcon bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 6,74 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 55 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har engcon mycket skulder?
Nej, engcon har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 55 %. För industri-sektorn räknas allt under 100 % som låg skuldsättning. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker.


Senaste nyheter om engcon-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-29 08:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: engcons delårsrapport för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-21 09:05:00
    Nyheten: Rättelse: Fel veckodag i den svenska versionen av pressmeddelandet
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-21 08:00:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av engcons rapport för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-01 08:00:00
    Nyheten: Valberedning utsedd inför engcons årsstämma 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-09 08:00:00
    Kategori: Nyemission
    Nyheten: engcon AB ska köpa minoritetsandelar i tre dotterbolag för cirka 126 miljoner SEK. Hälften betalas kontant och hälften med nyutgivna B-aktier. Bolagsstämman ska godkänna aktieutgivningen. Den väntas ge en utspädning på cirka 0,15 % av rösterna och 0,46 % av aktierna. Köpet kan förbättra engcons koncernstruktur och effektivitet.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-27 11:35:00
    Nyheten: Den svenska Patent- och marknadsdomstolen har avvisat Rototilts rättstvist mot engcon om möjligt patentintrång. Beslutet kan inte överklagas. Detta tar bort en potentiell juridisk risk för engcon.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-21 10:00:00
    Nyheten: engcon AB har offentliggjort sin års- och hållbarhetsrapport för 2024. Rapporten innehåller information om bolagets resultat och hållbarhetsarbete. Den finns på deras hemsida och som en bifogad PDF i nyheten.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Industri

Jämför engcon med andra aktier i industri-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 90 aktier i Industri-sektorn