Elanders aktie (ELAN-B) 2026/2027: riktkurs +70 % och utdelning 3,8 %

52,50
Kursutveckling för Elanders (ELAN-B.ST) – aktiekurs på 52,50 kr, november 2026
Elanders aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Elanders riktkurs 2026: analytikerna ser 70 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Elanders är 89,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Elanders övervärderad eller undervärderad?

Elanders är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 69,5 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 52,50 kr, vilket placerar Elanders i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 80,10 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 97,90 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Elanders mellan 80,10 kr och 97,90 kr.

Är Elanders den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Elanders – Frakt & logistik

Elanders AB hjälper andra företag att hantera hela sin varukedja – från inköp och tillverkning till lagerhållning, förpackning och leverans till slutkund. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa tjänster till kunder inom flera olika branscher.

Elanders erbjuder bland annat hjälp med orderhantering, inköp, anpassad tillverkning, lagerstyrning samt tryck och förpackningar. Företaget sköter också leveranser och frakt, samt eftermarknadstjänster som lagring av reservdelar, tillbehör och förbrukningsmaterial, liksom reparationer och service. Dessutom arbetar Elanders med återvinning av värde ur returnerade varor, e-handelslösningar och fotoprodukter.

Produkterna och tjänsterna säljs under flera varumärken, bland annat LGI, Mentor Media, ITG, Elanders, fotokasten, myphotobook och d|o|m.

Kunderna finns framför allt inom bilindustrin, elektronik, mode och livsstil, hälsovård och life science, samt industrisektorn. Elanders är verksamt främst i Kina, Tyskland, Singapore, Sverige, Storbritannien och USA.

Företaget grundades 1908 och har sitt huvudkontor i Mölndal, Sverige. Elanders AB är ett dotterbolag till Carl Bennet AB.
Läs om företaget

Nyckeltal för Elanders

kr 2,0B Marknadsvärde (Mcap)
kr 11,8B Omsättning
Frakt & logistik Industri
25,90 P/E Ratio
0,17 P/S Ratio
0,52 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Industri Sektor

Vad är Elanders för typ av aktie?

Utdelningsaktie Tillväxtaktie Value-aktie

Elanders klassificeras som en utdelningsaktie och tillväxtaktie och value-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 3,8 %.

Scoreöversikt för Elanders

💰 Value Score 78/100 (Hög)
⭐ Quality Score 38/100 (Låg)
🚀 Momentum Score 56/100 (Neutral)
📊 Total Score 57/100

⚠️ 2 röda flaggor identifierade 1 kritisk

Vår analys har identifierat 2 potentiella riskfaktorer i Elanders som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Hög skuldsättning: Debt/Equity är 318 % – företaget har väsentligt mer skuld...
⚠️ Svag balansräkning (förhöjd risk): Altman Z2 är 1,09 – balansräkningen är mätbart svagare än...
🔒

Se alla 2 röda flaggor i Elanders

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Elanders handlas till ett P/E på 25,9, vilket är över marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 5,7 (78 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 0,2 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 0,5, under bokfört värde, vilket kan indikera en value-möjlighet. PEG-kvoten är 1,89.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Elanders har en vinstmarginal på 0,6 % (moderat) och en rörelsemarginal på 4,3 %. ROE är 2,3 %. ROA är 2,6 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 186,2 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 1,09 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 317,8 % — hög belåning, vilket ökar risken.

Elanders är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Elanders utdelning 2026: 3,8 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Elanders

Direktavkastning
3,75 %
Senaste utdelning per aktie
2,10 SEK
Utdelningsandel
52,0 %
Sund
Utdelningstillväxt (4 år)
-41,7 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
3,47 SEK

När betalar Elanders utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
24. april 2026

Hur mycket utdelning betalar Elanders?

Elanders betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 2,10 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 3,75 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen fallit med 41,7 %.

Utdelningsandelen är 52,0 %, vilket bedöms som sunt och hållbart. Företaget balanserar mellan att belöna aktieägarna och återinvestera i tillväxt.

Historiska utdelningsbetalningar för Elanders

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Elanders sedan 22 april 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 5 gånger, senast den 24 april 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-04-24N/A2,10SEK
2025-04-24N/A4,15SEK
2024-04-22N/A4,15SEK
2023-04-24N/A4,15SEK
2022-04-22N/A3,60SEK

Insynshandel i Elanders 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Elanders genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 6 104 347 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Florian Beck, Johan Trouvé, Eva Maria Cecilia Sandell Elmstedt m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 5 köp och 0 försäljningar. Netto 2 516 209 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 6 104 347 kr in i aktien.

Senaste köp: Florian Beck köpte 13 799 aktier till 56 kr per st. den 29 oktober 2026. Aktien har sedan fallit 6,6 %.

Vem köper: Florian Beck, Johan Trouvé, Eva Maria Cecilia Sandell Elmstedt, Dan Frohm, Åsa Vilsson m.fl..

Senaste insynshandel i Elanders (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Elanders. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-29 Florian Beck Köp 13 799 56 775 918
2026-10-28 Florian Beck Köp 5 201 53 275 029
2026-10-27 Johan Trouvé Köp 2 000 53 105 000
2026-10-27 Florian Beck Köp 13 611 53 718 389
2026-10-26 Florian Beck Köp 12 389 52 641 874
2026-05-27 Florian Beck Köp 2 000 52 103 000
2026-05-22 Eva Maria Cecilia Sandell Elmstedt Köp 3 145 53 167 880
2026-05-21 Eva Maria Cecilia Sandell Elmstedt Köp 3 355 52 173 521
2026-05-06 Dan Frohm Köp 4 756 49 230 714
2026-04-24 Åsa Vilsson Köp 1 000 52 52 000

Vem köper och säljer Elanders aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Elanders: Florian Beck, Johan Trouvé, Eva Maria Cecilia Sandell Elmstedt, Dan Frohm, Åsa Vilsson m.fl.. Totalt har det köpts för 6 104 347 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Elanders

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Elanders – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Elanders rapport – nästa datum: 26 januari 2027

Elanderss nästa rapport publiceras den 26. januari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av Elanders 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Elanders (ELAN-B.ST) – RSI 54, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Elanders teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Elanders

Elanders är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 52,50 kr ligger 1,9 % över 20-dagars genomsnittet (51,54 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 4,0 % över 50-dagars genomsnittet (50,50 kr). Långsiktigt ligger aktien 6,0 % över 200-dagars genomsnittet (49,51 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (50,50) ligger över 200-dagars (49,51), vilket är en klassisk köpsignal för Elanders.

Är Elanders överköpt eller översåld?

Elanders har ett RSI på 53,6, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Elanders

Daglig MACD: MACD är positiv (1,191), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (0,867) med 0,324, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,247), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-0,268) med 0,515, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är positiva och över sina signallinjer. Trend och momentum bekräftar varandra över tidshorisonterna – den starkaste positiv-signalen.

Riskprofil för Elanders

Elanders har en årlig standardavvikelse på 34,9 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för Elanders

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (1,191). Veckovis positiv (0,247).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 53,6 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Elanders aktien 2026

Ska man köpa Elanders aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Elanders (köpt den 31 augusti 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Elanders handlas till 52,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 1,191 med stigande momentum (signal: 0,867); RSI är på 53,6 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 89,00 kr indikerar 69,5 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Elanders aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Elanders är 89,00 kr. Den nuvarande kursen är 52,50 kr, vilket ger en uppsida på 69,5 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 80,10 och 97,90 kr.
Är Elanders en utdelningsaktie?
Ja, Elanders är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 3,75 %. Den senaste utdelningen var 2,10 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 24 april 2026. Utdelningsandelen är 52,0 %, vilket bedöms som moderat.
När delar Elanders ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Elanders är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 24 april 2026. Senaste utdelning var 2,10 kr per aktie med x-dag 24 april 2026. Direktavkastningen är 3,75 %. En utdelningsandel på 52,0 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med Elanders aktien?
Elanders bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 34,9 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Elanders övervärderad?
Nej, Elanders bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (69,5 % uppsida). Elanders har följande nyckeltal: P/E-tal på 25,9 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 0,2, P/B-tal på 0,5. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 69,5 %.
Är Elanders överköpt?
Nej, Elanders är inte överköpt. RSI är på 53,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 53,6 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 1,9 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Elanders nästa rapport?
Elanders publicerar nästa rapport den 26 januari 2027. Aktien handlas för närvarande till 52,50 kr. Med ett P/E-tal på 25,9 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Elanders blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Elanders, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Elanders aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Elanders – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 5 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 2 516 209 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 6 104 347 kr. Aktiva köpare är Florian Beck, Johan Trouvé, Eva Maria Cecilia Sandell Elmstedt m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Elanders en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Elanders som en medelmåttig aktie med en samlad score på 57 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 78/100, Kvalitet: 38/100, Momentum: 56/100. Dessutom: analytikerna ser 69,5 % uppsida till riktkursen; utdelning på 3,75 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Elanders aktien?
Framtidsutsikterna för Elanders baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 89,00 kr (+69,5 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 26 januari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 25,9 (moderat).
Varför rör sig Elanders aktien?
Elanders är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Elanders AB: Kvartalsrapport januari–september 2026 (2026-10-23, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Elanders meddelar datum för rapporten för tredje kvartalet 2026 och telefonkonferens (2026-10-09, Investerarnyheter); Elanders AB har meddelat att rapporten för första kvartalet 2025 offentliggörs den 23 april 2025 kl. 10:00 CET. Ett k... (2025-04-02, Rapport).
Hur mycket kan Elanders stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Elanders är 89,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 69,5 % från den nuvarande kursen på 52,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 40,85 och 68,24 kr. Kursen ligger 23,1 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Elanders falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 40,85 kr, vilket ligger 22,2 % under den nuvarande kursen på 52,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 40,1 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±34,9 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Elanders?
Elanders AB hjälper andra företag att hantera hela sin varukedja – från inköp och tillverkning till lagerhållning, förpackning och leverans till slutkund. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa tjänster till kunder inom flera olika branscher. Elanders erbjuder bla... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Frakt & logistik, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Elanders som investering.
Har Elanders höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Elanders under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Elanders pengar eller går det med förlust?
Ja, Elanders tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 0,6 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 4,3 %. Med ett P/E-tal på 25,9 betalar du för närvarande 25,9 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Elanders gå i konkurs?
Risken för konkurs i Elanders bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 1,09 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 318 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Elanders mycket skulder?
Ja, Elanders har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 318 %. För industri-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Elanders betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 1,5×, och nettoskulden motsvarar 9,4 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Elanders-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-23 11:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Elanders AB: Kvartalsrapport januari–september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-09 09:00:00
    Nyheten: Elanders meddelar datum för rapporten för tredje kvartalet 2026 och telefonkonferens
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-02 09:00:00
    Nyheten: Elanders AB har meddelat att rapporten för första kvartalet 2025 offentliggörs den 23 april 2025 kl. 10:00 CET. Ett konferensmöte hålls samma dag kl. 15:00 CET. Där presenterar bolagets ledning resultaten och svarar på frågor.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Industri

Jämför Elanders med andra aktier i industri-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 90 aktier i Industri-sektorn