Ska man köpa Bergman & Beving aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Bergman & Beving (såld den 17 juli 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Bergman & Beving handlas till 260,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 0,198 med stigande momentum (signal: -0,279); RSI är på 50,3 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 347,00 kr indikerar 33,2 % uppsida.
Vad är riktkursen för Bergman & Beving aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Bergman & Beving är 347,00 kr. Den nuvarande kursen är 260,50 kr, vilket ger en uppsida på 33,2 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 312,30 och 381,70 kr.
Är Bergman & Beving en utdelningsaktie?
Ja, Bergman & Beving är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,61 %. Den senaste utdelningen var 4,20 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 28 augusti 2026. Utdelningsandelen är 47,5 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Bergman & Beving ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Bergman & Beving är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 28 augusti 2026. Senaste utdelning var 4,20 kr per aktie med x-dag 28 augusti 2026. Direktavkastningen är 1,61 %. En utdelningsandel på 47,5 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Bergman & Beving aktien?
Bergman & Beving bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 28,1 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Bergman & Beving övervärderad?
Nej, Bergman & Beving bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (33,2 % uppsida). Bergman & Beving har följande nyckeltal: P/E-tal på 26,5 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 1,4, P/B-tal på 3,4. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 33,2 %.
Är Bergman & Beving överköpt?
Nej, Bergman & Beving är inte överköpt. RSI är på 50,3 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 50,3 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 1,0 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Bergman & Beving nästa rapport?
Bergman & Beving publicerar nästa rapport den 5 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 260,50 kr. Med ett P/E-tal på 26,5 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Bergman & Beving blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Bergman & Beving, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Bergman & Beving aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Bergman & Beving – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 3 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 1 275 290 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 19 köp och 1 försäljningar, och netto har det sålts för 6 994 403 kr. Aktiva köpare är Peter Schön, Magnus Söderlind, Eric Persson m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Bergman & Beving en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Bergman & Beving som en medelmåttig aktie med en samlad score på 56 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 54/100, Kvalitet: 67/100, Momentum: 47/100. Dessutom: analytikerna ser 33,2 % uppsida till riktkursen; utdelning på 1,61 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Bergman & Beving aktien?
Framtidsutsikterna för Bergman & Beving baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 347,00 kr (+33,2 %); nästa rapport publiceras den 5 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 26,5 (moderat).
Varför rör sig Bergman & Beving aktien?
Bergman & Beving är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Bergman & Bevings delårsrapport 1 april–30 september 2026 (2026-10-21, Delårsrapport); Inbjudan till presentation av Bergman & Bevings delårsrapport den 21 oktober 2026 klockan 09.00 (CEST) (2026-10-08, Investerarnyheter); Bergman & Beving AB har köpt 97% av aktierna i Raintite Trading Ltd. Bolaget tillverkar PVC-laminerade stålprodukter.... (2025-04-16, Ny order).
Hur mycket kan Bergman & Beving stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Bergman & Beving är 347,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 33,2 % från den nuvarande kursen på 260,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 246,00 och 330,43 kr. Kursen ligger 21,2 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Bergman & Beving falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 246,00 kr, vilket ligger 5,6 % under den nuvarande kursen på 260,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 25,6 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±28,1 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Bergman & Beving?
Bergman & Beving köper upp, utvecklar och säljer produkter och varumärken till bygg- och tillverkningsindustrin. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa produkter till företag och yrkesverksamma inom bygg och industri.
Bergman & Beving finns främst i Sverige, Norge och ... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Konglomerat, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Bergman & Beving som investering.
Har Bergman & Beving höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Bergman & Beving under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Bergman & Beving pengar eller går det med förlust?
Ja, Bergman & Beving tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 5,2 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 8,1 %. Med ett P/E-tal på 26,5 betalar du för närvarande 26,5 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Bergman & Beving gå i konkurs?
Risken för konkurs i Bergman & Beving bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 1,92 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 222 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Bergman & Beving mycket skulder?
Ja, Bergman & Beving har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 222 %. För industri-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Bergman & Beving betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 4,2×, och nettoskulden motsvarar 3,2 års vinst (EBITDA).