Verve aktie (VER) 2026/2027: riktkurs +65 % – rekommendation och aktieanalys

9,70
1,04 %
Kursutveckling för Verve (VER.ST) – aktiekurs på 9,70 kr, november 2026
Verve aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Verve riktkurs 2026: analytikerna ser 67 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Verve är 16,21 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 67,1 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Verve övervärderad eller undervärderad?

Verve är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 67,1 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 9,70 kr, vilket placerar Verve i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 14,59 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 17,83 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Verve mellan 14,59 kr och 17,83 kr.

Sitter du med Verve i portföljen? Så läs det här.

Verve scorar bara 33 av 100 i vår analys. Aktien är i nedtrend, och många investerare sitter fast i en position som förlorar pengar. Sluta gissa – få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier drar ner din portfölj. Vi har hundratals aktier som scorar mycket högre.

Utforska alla aktier →

Om Verve – Programvara – applikationer

Verve Group Media SE hjälper företag att köpa och sälja digital reklam. Bolaget tjänar pengar genom avgifter och tjänster kopplade till sina reklamplattformar.

Verve Group Media verkar främst i Nordamerika och Europa.

Företaget arbetar inom två områden:

**Köparsidan (DSP - Demand Side Platform):** Här får annonsörer hjälp att skapa, hantera och förbättra sina digitala reklamkampanjer. Det gäller alla typer av reklamformat, kanaler och enheter, som mobiler och datorer. Verve tar antingen hand om hela kampanjen åt kunden, eller tar en avgift baserat på hur mycket kunden använder plattformen. Bolaget har egna produkter för detta, bland annat ATOM och Moments.AI, som hjälper annonsörer att rikta reklam till rätt målgrupp.

**Säljarsidan (SSP - Supply Side Platform):** Här hjälper Verve andra företag, som utgivare av appar och webbsidor, att tjäna pengar på sina reklamplatser. Utgivarna behåller full kontroll över sin reklam. Verve äger även egna spelstudior. Dessa studior ger tillgång till egen användardata och reklamplats i spelen, samt säljer saker i spelen och prenumerationer. Verve köper också reklamplats direkt från utgivare och säljer den vidare till andra företag som vill annonsera.

Bolaget hette tidigare Verve Group SE, men bytte namn till Verve Group Media SE i juni 2026. Verve Group Media SE grundades år 2000 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Läs om företaget

Nyckeltal för Verve

kr 2,1B Marknadsvärde (Mcap)
kr 625M Omsättning
Programvara – applikationer Industri
- P/E Ratio
3,32 P/S Ratio
0,45 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
verve.com Hemsida
Teknik Sektor

Vad är Verve för typ av aktie?

Spekulativ aktie

Verve klassificeras som en spekulativ aktie.

Scoreöversikt för Verve

💰 Value Score 41/100 (Neutral)
⭐ Quality Score 44/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 13/100 (Mycket Låg)
📊 Total Score 32/100

⚠️ 5 röda flaggor identifierade 1 kritisk

Vår analys har identifierat 5 potentiella riskfaktorer i Verve som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Hög skuldsättning: Debt/Equity är 178 % – företaget har väsentligt mer skuld...
⚠️ Svag balansräkning (förhöjd risk): Altman Z2 är 0,88 – balansräkningen är mätbart svagare än...
⚠️ Negativ vinstmarginal: Vinstmarginalen är -1,7 % – företaget förlorar pengar på ...
⚠️ Negativ avkastning på eget kapital: ROE är -2,4 % – företaget genererar negativ avkastning ti...
🚨 Fallande intjäning: Kvartalets intjäning har fallit 76 % år-över-år – företag...
🔒

Se alla 5 röda flaggor i Verve

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

P/S-kvoten är 3,3. P/B är 0,5, under bokfört värde, vilket kan indikera en value-möjlighet. PEG-kvoten är 0,09 — under 1,0 tyder på att aktien är billig i förhållande till tillväxttakten.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Verve och en rörelsemarginal på 2,4 %. ROA är 2,4 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -75,7 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 7 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 0,88 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 177,9 % — måttlig belåning.

Signalen på Verve är Starkt Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i Verve 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Verve genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 44 483 745 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Remco Westermann, Peter Huijboom. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 5 köp och 0 försäljningar. Netto 9 575 630 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 44 483 745 kr in i aktien.

Senaste köp: Remco Westermann köpte 100 000 aktier till 12 kr per st. den 15 september 2026. Aktien har sedan fallit 19,5 %.

Vem köper: Remco Westermann, Peter Huijboom.

Senaste insynshandel i Verve (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Verve. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-09-15 Remco Westermann Köp 100 000 12 1 193 000
2026-09-14 Remco Westermann Köp 343 474 12 4 121 688
2026-09-07 Remco Westermann Köp 100 120 12 1 228 472
2026-09-01 Remco Westermann Köp 45 000 12 557 100
2026-08-31 Remco Westermann Köp 202 733 12 2 475 370
2026-06-26 Remco Westermann Köp 71 519 16 1 150 026
2026-06-22 Remco Westermann Köp 15 000 17 247 500
2026-06-05 Remco Westermann Köp 285 000 19 5 403 600
2026-06-04 Remco Westermann Köp 90 000 18 1 623 600
2026-05-29 Remco Westermann Köp 325 000 19 6 220 500

Vem köper och säljer Verve aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Verve: Remco Westermann, Peter Huijboom. Totalt har det köpts för 44 483 745 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Verve

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Verve – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Verve rapport – nästa datum: 23 november 2026

Verves nästa rapport publiceras den 23. november 2026 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker tredje kvartalet (Q3) och avslutades den 30. september 2026.



Teknisk analys av Verve 2026 – Signal: Starkt Sälj

Samlad Teknisk Signal: Starkt Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Verve (VER.ST) – RSI 29, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Verve teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Verve

Verve är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 9,60 kr ligger 13,9 % under 20-dagars genomsnittet (11,15 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 17,9 % under 50-dagars genomsnittet (11,69 kr). Långsiktigt ligger aktien 34,8 % under 200-dagars genomsnittet (14,71 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (11,69) ligger under 200-dagars (14,71), vilket är en klassisk negativ signal för Verve.

Är Verve överköpt eller översåld?

Verve har ett RSI på 29,4, vilket placerar aktien i översålt territorium (under 30). VARNING: Översåld i en nedtrend är INTE en köpsignal. När trenden är negativ kan RSI förbli översåld under längre tid, medan kursen fortsätter ned. Avvakta trendvändning innan köp.

MACD-analys för Verve

Daglig MACD: MACD är negativ (-0,606), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-0,413) med 0,193, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-1,626), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-1,442) med 0,184, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är negativa och under sina signallinjer. Trend och momentum är negativa över tidshorisonterna – den starkaste negativ-signalen.

Riskprofil för Verve

Verve har en årlig standardavvikelse på 54,7 %, vilket klassificerar aktien som Spekulativ. Betydande kurssvängningar är normala, och aktien kräver en högre risktolerans.

Samlad teknisk slutsats för Verve

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-0,606). Veckovis negativ (-1,626).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 29,4 – översåld.

Teknisk signal: Starkt Sälj

Kursen är i nedtrend (under SMA50/SMA200) och MACD är negativ på både daglig och veckovis basis. Undvik köp och överväg att stänga befintliga positioner.

Vanliga frågor om Verve aktien 2026

Ska man köpa Verve aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Verve (såld den 27 augusti 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Verve handlas till 9,70 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -0,606 med fallande momentum (signal: -0,413); RSI är på 29,4 (översåld), vilket kan indikera en potentiell köpmöjlighet; aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 16,21 kr indikerar 67,1 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Verve aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Verve är 16,21 kr. Den nuvarande kursen är 9,70 kr, vilket ger en uppsida på 67,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 14,59 och 17,83 kr.
Är Verve en utdelningsaktie?
Nej, Verve betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Verve aktien?
Verve bedöms som en aktie i riskkategorin Spekulativ. den årliga standardavvikelsen är 54,7 %, vilket klassificerar aktien som Spekulativ. Dessutom RSI på 29,4 signalerar översåld (potentiell botten).
Är Verve övervärderad?
Nej, Verve bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (67,1 % uppsida). Verve har följande nyckeltal: P/S-tal på 3,3, P/B-tal på 0,5. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 67,1 %.
Är Verve överköpt?
Nej, Verve är faktiskt översåld med en RSI på 29,4 (under 30). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 29,4 (under 30-gränsen), vilket faktiskt signalerar att kursen är översåld — motsatsen till överköpt. Dessutom kursen ligger 13,0 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum. VIKTIGT: Aktien är översåld i en nedtrend. Ett lågt RSI i nedtrend är INTE en köpsignal – kursen kan fortsätta ner. Avvakta trendvändning innan köp.
När har Verve nästa rapport?
Verve publicerar nästa rapport den 23 november 2026. Aktien handlas för närvarande till 9,70 kr. RSI är på 29,4, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är Verve blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Verve, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Verve aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Verve – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 5 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 9 575 630 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 44 483 745 kr. Aktiva köpare är Remco Westermann, Peter Huijboom. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Verve en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Verve som en dålig aktie med en samlad score på 33 av 100. Aktien scorar under genomsnittet inom value, kvalitet och momentum – den ligger i botten av marknaden. Poängen är sammansatt av Value: 41/100, Kvalitet: 44/100, Momentum: 13/100. Dessutom: analytikerna ser 67,1 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Starkt Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Verve aktien?
Framtidsutsikterna för Verve baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 16,21 kr (+67,1 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 23 november 2026, vilket kan påverka kursen.
Varför faller Verve aktien?
Verve faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 13,0 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet (2026-10-26, Ledande befattningshavares transaktioner); Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet (2026-10-26, Insynshandel); Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet (2026-10-21, Insynshandel).
Hur mycket kan Verve stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Verve är 16,21 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 67,1 % från den nuvarande kursen på 9,70 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 9,82 och 23,36 kr. Kursen ligger 58,5 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Verve falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 9,82 kr, vilket ligger 1,2 % under den nuvarande kursen på 9,70 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 58,0 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±54,7 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Verve?
Verve Group Media SE hjälper företag att köpa och sälja digital reklam. Bolaget tjänar pengar genom avgifter och tjänster kopplade till sina reklamplattformar. Verve Group Media verkar främst i Nordamerika och Europa. Företaget arbetar inom två områden: **Köparsidan (DSP - ... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Programvara – applikationer, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Verve som investering.
Har Verve höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Verve under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Verve pengar eller går det med förlust?
Nej, Verve tjänar för närvarande inga pengar — bolaget går med förlust med en negativ vinstmarginal på -1,7 %, en mindre förlust. Det betyder att verksamheten förlorar pengar på varje krona i omsättning. Rörelsemarginalen är dock positiv på 2,4 %, så själva verksamheten tjänar pengar — förlusten beror på finansiella kostnader, skatt eller engångsposter. Det är normalt för tillväxtaktier som investerar i expansion, men det ökar risken om bolaget inte når break-even innan kapitalet tar slut.
Kan Verve gå i konkurs?
Risken för konkurs i Verve bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 0,88 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 178 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Verve mycket skulder?
Ja, Verve har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 178 %. För teknik-sektorn räknas allt över 120 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn. Kan Verve betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 0,3×, och nettoskulden motsvarar 4,8 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Verve-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-26 08:03:02
    Nyheten: Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-26 08:03:01
    Nyheten: Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-21 15:04:01
    Nyheten: Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-21 15:03:01
    Nyheten: Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-21 15:02:01
    Nyheten: Verve Group Media SE: Anmälan om transaktioner utförda av personer i ledande ställning och personer i deras närhet
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-02 15:45:01
    Nyheten: Verve Group Media SE har framgångsrikt flyttat sitt säte från Sverige till Irland
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-02-27 08:00:00
    Nyheten: Verve Group SE visar stark tillväxt för fjärde kvartalet 2024. Omsättningen ökade 46 procent till 144,2 miljoner EUR. Justerad EBITDA steg 53 procent till 48,5 miljoner EUR. Skuldsättningsgraden minskade till 2,4x. Nettoresultatet blev 14,3 miljoner EUR, en ökning på 192 procent jämfört med föregående år. Den organiska tillväxten för helåret var 24 procent. Bolaget överträffade sina egna intäktsförväntningar för 2024. Marknadsläget i USA är starkt. Bolaget satsar mer på reklamlösningar utan ID. Bolaget väntar sig fortsatt positiv utveckling under 2025.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-02-24 14:00:00
    Nyheten: Verve Group SE offentliggör sin årsrapport för Q4 2024 den 27 februari 2025 klockan 08:00 CET. Investerare bjuds in till en presentation av resultaten klockan 10:00 CET samma dag. Presentationen hålls av vd Remco Westermann och CFO Christian Duus. Den hålls på engelska och blir tillgänglig on-demand på bolagets hemsida.

Andra aktier i Teknik

Jämför Verve med andra aktier i teknik-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 50 aktier i Teknik-sektorn