Hanza aktie (HANZA) 2026/2027: riktkurs +20 % – rekommendation och aktieanalys

159,00
Kursutveckling för Hanza (HANZA.ST) – aktiekurs på 159,00 kr, november 2026
Hanza aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Hanza riktkurs 2026: analytikerna ser 18 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Hanza är 188,33 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Hanza övervärderad eller undervärderad?

Hanza är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 18,4 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 159,00 kr, vilket placerar Hanza i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 169,50 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 207,16 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Hanza mellan 169,50 kr och 207,16 kr.

Är Hanza den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Hanza – Elektronikkomponenter

Hanza AB tillverkar produkter och komponenter åt andra företag, så kallad kontraktstillverkning. Kunderna är alltså andra bolag som behöver hjälp med att tillverka sina produkter, och Hanza tjänar pengar genom att sälja denna tillverkningstjänst.

Företaget är verksamt i flera länder, bland annat Sverige, Finland, Estland, Tyskland, Polen och Tjeckien, samt övriga delar av EU, Norge, resten av Europa och Nordamerika. Verksamheten är uppdelad i tre delar: huvudmarknader, övriga marknader samt affärsutveckling och tjänster.

Hanza erbjuder en bred palett av tillverkningstjänster. Det handlar bland annat om bearbetning av metall genom slipning, svarvning, fräsning och liknande metoder, samt tillverkning av komponenter till turbiner. Företaget arbetar även med plåtbearbetning, som innefattar stansning, laserskärning, bockning, svetsning och ytbehandling. Dessutom tillverkar Hanza tyngre mekaniska konstruktioner.

En annan del av verksamheten är elektroniktillverkning, där företaget bland annat monterar kretskort och driver ett utvecklingscenter för tester. Hanza tillverkar också kabelhärvor, det vill säga färdiga kabelpaket till exempel för fordon eller maskiner. Det innefattar allt från att skära och skala kablar till att gjuta kontakter och märka kablar. Företaget kan även gravera, trycka och präglamönster på plastdelar.

Utöver själva tillverkningen hjälper Hanza kunder med design och utveckling av produkter, samt erbjuder rådgivning inom teknik och affärsutveckling.

Hanza AB grundades 2008 och har sitt huvudkontor i Kista, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för Hanza

kr 10,1B Marknadsvärde (Mcap)
kr 9,5B Omsättning
Elektronikkomponenter Industri
24,28 P/E Ratio
1,07 P/S Ratio
2,38 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
hanza.com Hemsida
Teknik Sektor

Vad är Hanza för typ av aktie?

Tillväxtaktie Momentum-aktie

Hanza klassificeras som en tillväxtaktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för Hanza

💰 Value Score 64/100 (Hög)
⭐ Quality Score 35/100 (Låg)
🚀 Momentum Score 71/100 (Hög)
📊 Total Score 56/100

📈 Värdering

Hanza handlas till ett P/E på 24,3, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 15,5 (36 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 1,1. P/B är 2,4.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Hanza har en vinstmarginal på 4,0 % (moderat) och en rörelsemarginal på 7,9 %. ROE är 12,5 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 4,9 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 16,0 % år-över-år.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Altman Z2 är 2,51 (mittfält — måttlig). Skuldsättningsgraden (D/E) är 145,7 % — måttlig belåning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 1,11 % — lågt, marknaden förväntar sig inte ett fall.

Hanza är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Hanza utdelning 2026: 0,9 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Hanza

Direktavkastning
0,91 %
Senaste utdelning per aktie
1,50 SEK
Utdelningsandel
18,8 %
Låg
Utdelningstillväxt (4 år)
+200,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,57 SEK

När betalar Hanza utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
13. maj 2026

Hur mycket utdelning betalar Hanza?

Hanza betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 1,50 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 0,91 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen stigit med 200,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 18,8 %, vilket är lågt. Det indikerar att företaget prioriterar återinvestering i tillväxt framför utdelning. Det finns gott om utrymme att öka utdelningen i framtiden.

Historiska utdelningsbetalningar för Hanza

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Hanza sedan 11 maj 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 6 gånger, senast den 13 maj 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-05-13N/A1,50SEK
2025-05-14N/A0,80SEK
2024-05-15N/A1,20SEK
2024-05-02N/A1,20SEK
2023-05-09N/A0,75SEK
2022-05-11N/A0,50SEK

Insynshandel i Hanza 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Hanza genomfört 20 transaktioner – fördelat på 19 köp och 1 försäljningar. Netto har det flyttats 4 070 066 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Francesco Franzé, Erik Ivar Bertil Stenfors, Lars-Ola Lundkvist m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 7 köp och 0 försäljningar. Netto 1 905 038 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 20 transaktionerna: 19 köp och 1 försäljningar. Netto 4 070 066 kr in i aktien.

Senaste köp: Francesco Franzé köpte 5 000 aktier till 156 kr per st. den 27 oktober 2026. Aktien har sedan stigit 2,1 %.

Senaste försäljning: Erik Ivar Bertil Stenfors sålde 15 144 aktier till 171 kr per st. den 5 maj 2026.

Vem köper: Francesco Franzé, Erik Ivar Bertil Stenfors, Lars-Ola Lundkvist, Diana Thorin, Mattias Lindhe.

Vem säljer: Erik Ivar Bertil Stenfors.

Senaste insynshandel i Hanza (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Hanza. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-27 Francesco Franzé Köp 5 000 156 779 000
2026-10-27 Erik Ivar Bertil Stenfors Köp 2 000 155 309 140
2026-09-28 Lars-Ola Lundkvist Köp 700 148 103 320
2026-09-25 Francesco Franzé Köp 1 500 149 223 500
2026-09-24 Lars-Ola Lundkvist Köp 300 153 45 900
2026-09-24 Francesco Franzé Köp 2 000 151 302 400
2026-08-18 Diana Thorin Köp 1 066 133 141 778
2026-08-03 Lars-Ola Lundkvist Köp 600 128 76 920
2026-07-21 Mattias Lindhe Köp 4 000 129 515 520
2026-07-21 Lars-Ola Lundkvist Köp 600 126 75 360

Vem köper och säljer Hanza aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Hanza: Francesco Franzé, Erik Ivar Bertil Stenfors, Lars-Ola Lundkvist, Diana Thorin, Mattias Lindhe. Totalt har det köpts för 6 652 118 kr fördelat på 19 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Erik Ivar Bertil Stenfors. Totalt har det sålts för 2 582 052 kr fördelat på 1 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Hanza

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Hanza – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Hanza blankning 2026: 1,1 % blankad

Låg blankning: 1,1 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
1,1 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Hanza

0,0 %0,7 %1,5 %
26/712/930/10
1,1 % i dag (låg)Senaste 30 dagarna: +0,3 procentenheterMätt över 96 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Hanza har legat ganska stabilt på 1,1 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
1,1 %

När har Hanza rapport – nästa datum: 23 februari 2027

Hanzas nästa rapport publiceras den 23. februari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av Hanza 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Hanza (HANZA.ST) – RSI 48, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Hanza teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Hanza

Hanza är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 159,00 kr ligger 2,7 % under 20-dagars genomsnittet (163,46 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 1,2 % över 50-dagars genomsnittet (157,13 kr). Långsiktigt ligger aktien 5,9 % över 200-dagars genomsnittet (150,13 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (157,13) ligger över 200-dagars (150,13), vilket är en klassisk köpsignal för Hanza.

Är Hanza överköpt eller översåld?

Hanza har ett RSI på 48,0, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Hanza

Daglig MACD: MACD är positiv (0,496), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (1,362) med 0,866, vilket tyder på att det positiva momentumet är avtagande – trenden kan vara på väg att vända.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (5,289), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (3,532) med 1,757, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är positiv (MACD över noll). Dock visar momentum tecken på avmattning på daglig basis. Håll utkik efter om trenden håller.

Riskprofil för Hanza

Hanza har en årlig standardavvikelse på 48,0 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Hanza

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,496). Veckovis positiv (5,289).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 48,0 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Hanza aktien 2026

Ska man köpa Hanza aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Hanza (såld den 22 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Hanza handlas till 159,00 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 0,496 med fallande momentum (signal: 1,362); RSI är på 48,0 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 188,33 kr indikerar 18,4 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Hanza aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Hanza är 188,33 kr. Den nuvarande kursen är 159,00 kr, vilket ger en uppsida på 18,4 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 169,50 och 207,16 kr.
Är Hanza en utdelningsaktie?
Ja, Hanza är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 0,91 %. Den senaste utdelningen var 1,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Utdelningsandelen är 18,8 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Hanza ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Hanza är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Senaste utdelning var 1,50 kr per aktie med x-dag 13 maj 2026. Direktavkastningen är 0,91 %. En utdelningsandel på 18,8 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Hanza aktien?
Hanza bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 48,0 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Hanza övervärderad?
Nej, Hanza bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (18,4 % uppsida). Hanza har följande nyckeltal: P/E-tal på 24,3 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 1,1, P/B-tal på 2,4. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 18,4 %.
Är Hanza överköpt?
Nej, Hanza är inte överköpt. RSI är på 48,0 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 48,0 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 2,7 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Hanza nästa rapport?
Hanza publicerar nästa rapport den 23 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 159,00 kr. Med ett P/E-tal på 24,3 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Hanza blankad?
Ja, Hanza är blankad med 1,1 % av bolagets aktier. Detta är en moderat blankning, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner Hanza aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Hanza – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 7 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 1 905 038 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 19 köp och 1 försäljningar, och netto har det köpts för 4 070 066 kr. Aktiva köpare är Francesco Franzé, Erik Ivar Bertil Stenfors, Lars-Ola Lundkvist m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Hanza en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Hanza som en medelmåttig aktie med en samlad score på 57 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 64/100, Kvalitet: 35/100, Momentum: 71/100. Dessutom: analytikerna ser 18,4 % uppsida till riktkursen; utdelning på 0,91 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Hanza aktien?
Framtidsutsikterna för Hanza baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 188,33 kr (+18,4 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 23 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 24,3 (moderat).
Varför faller Hanza aktien?
Hanza faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 2,7 % under 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: HANZA slutför förvärvet och tar över ägandet av fem fabriker från Fortaco. (2026-11-02, Övrig information); Valberedning utsedd inför HANZA AB:s årsstämma 2027 (2026-10-28, Övrig information); HANZAs vd och styrelseordförande ökar sina aktieinnehav (2026-10-27, Investerarnyheter).
Hur mycket kan Hanza stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Hanza är 188,33 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 18,4 % från den nuvarande kursen på 159,00 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 113,99 och 180,80 kr.
Hur lågt kan Hanza falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 113,99 kr, vilket ligger 28,3 % under den nuvarande kursen på 159,00 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 37,0 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±48,0 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Hanza?
Hanza AB tillverkar produkter och komponenter åt andra företag, så kallad kontraktstillverkning. Kunderna är alltså andra bolag som behöver hjälp med att tillverka sina produkter, och Hanza tjänar pengar genom att sälja denna tillverkningstjänst. Företaget är verksamt i flera... Bolaget tillhör sektorn Teknik, närmare bestämt branschen Elektronikkomponenter, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Hanza som investering.
Har Hanza höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Hanza under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Hanza pengar eller går det med förlust?
Ja, Hanza tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 4,0 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 7,9 %. Med ett P/E-tal på 24,3 betalar du för närvarande 24,3 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Hanza gå i konkurs?
Risken för konkurs i Hanza bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,51 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 146 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Hanza mycket skulder?
Ja, Hanza har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 146 %. För teknik-sektorn räknas allt över 120 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Techbolag är normalt asset-light och behöver bara begränsade skulder — allt under 60 % räknas som lågt för sektorn. Kan Hanza betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 6,5×, och nettoskulden motsvarar 2,2 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Hanza-aktien 2026

  • Datum: 2026-11-02 15:42:00
    Nyheten: HANZA slutför förvärvet och tar över ägandet av fem fabriker från Fortaco.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-28 13:00:00
    Nyheten: Valberedning utsedd inför HANZA AB:s årsstämma 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-27 16:00:00
    Nyheten: HANZAs vd och styrelseordförande ökar sina aktieinnehav
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-27 07:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: HANZA delårsrapport januari - september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-06 08:00:00
    Nyheten: HANZA presenterar delårsrapport den 27 oktober.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-05 15:40:00
    Nyheten: HANZAs sparincitamentsprogram för aktier fulltecknat
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-15 10:00:00
    Nyheten: HANZA AB meddelar att kvartalsrapporten för första kvartalet 2025 kommer den 6 maj. Rapporten presenteras vid en webbsändning där investerare, analytiker och media kan delta. VD Erik Stenfors och CFO Lars Åkerblom håller i presentationen.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-10 16:00:00
    Nyheten: HANZA AB kallar till ordinarie bolagsstämma den 13 maj 2025. På dagordningen står bland annat att godkänna årsrapporten, välja styrelseledamöter och fastställa utdelning på 0,80 SEK per aktie. Det finns också förslag om att ge styrelsen fullmakt till strategiska emissioner av aktier, teckningsoptioner eller konvertibla obligationer samt återköp av egna aktier.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-31 14:06:00
    Nyheten: HANZA AB har ökat sitt aktiekapital genom att ge ut 2 300 000 nya aktier. Det var en del av betalningen för köpet av Leden Group Oy. Aktiekapitalet ökar med SEK 230 000 till totalt SEK 4 595 934. Det totala antalet aktier blir 45 959 340.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-25 13:00:00
    Nyheten: HANZA AB har publicerat sin års- och hållbarhetsrapport för 2024. Rapporten finns nu på bolagets hemsida. Den visar bolagets finansiella resultat och hållbarhetsarbete. En engelsk version kommer i april. Årsstämman hålls den 13 maj 2025.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Teknik

Jämför Hanza med andra aktier i teknik-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 50 aktier i Teknik-sektorn