Rusta aktie (RUSTA) 2026/2027: riktkurs +10 % och utdelning 2,2 %

82,35
-1,20 %
Kursutveckling för Rusta (RUSTA.ST) – aktiekurs på 82,35 kr, november 2026
Rusta aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Rusta riktkurs 2026: analytikerna ser 8 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Rusta är 89,33 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 8,5 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Rusta övervärderad eller undervärderad?

Rusta är för närvarande fair med en avvikelse på 8,5 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 82,35 kr, vilket placerar Rusta i kategorin fair. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 80,40 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 98,26 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Rusta mellan 80,40 kr och 98,26 kr.

Rusta scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 63/100 är Rusta en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om Rusta – Varuhus

Rusta AB driver butiker som säljer allt från heminredning och städartiklar till trädgårdsmöbler och gör-det-själv-produkter. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa varor både i fysiska butiker och via nätet.

Rusta finns i Sverige, Norge, Finland och Tyskland. Kunderna är privatpersoner som handlar prisvärda produkter till hemmet och trädgården.

Sortimentet är brett och täcker många vardagsbehov. Det handlar bland annat om möbler, textilier, mattor, belysning och köksmaskiner, men också om verktyg, färg, elartiklar och golvmaterial för den som fixar och renoverar själv. Utöver det säljer Rusta fritidsprodukter som resetillbehör, husdjursartiklar, hemelektronik, mat och dryck, träningsutrustning, leksaker och kläder. Företaget har även skönhets- och hälsoprodukter som hudvård, hårvård och parfym.

En stor del av utbudet handlar om trädgård och utomhusliv. Där ingår grillar, odlingsprodukter, trädgårdsmöbler, dynor, pooler, studsmattor, utomhusbelysning och blommor.

Rusta grundades 1986 och har sitt huvudkontor i Upplands Väsby, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för Rusta

kr 12,5B Marknadsvärde (Mcap)
kr 12,9B Omsättning
Varuhus Industri
20,92 P/E Ratio
0,97 P/S Ratio
5,19 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
rusta.com Hemsida

Vad är Rusta för typ av aktie?

Utdelningsaktie Tillväxtaktie

Rusta klassificeras som en utdelningsaktie och tillväxtaktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 2,2 %.

Scoreöversikt för Rusta

💰 Value Score 63/100 (Hög)
⭐ Quality Score 69/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 57/100 (Neutral)
📊 Total Score 63/100

⚠️ 1 röd flagga identifierad 1 kritisk

Vår analys har identifierat 1 potentiella riskfaktor i Rusta som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Hög skuldsättning: Debt/Equity är 437 % – företaget har väsentligt mer skuld...
🔒

Se alla 1 röda flaggor i Rusta

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Rusta handlas till ett P/E på 20,9, vilket är nära marknadsgenomsnittet. P/S-kvoten är 1,0 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 5,2.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Rusta har en vinstmarginal på 4,6 % (moderat) och en rörelsemarginal på 9,4 %. ROE är 27,1 % — utmärkt avkastning på eget kapital. ROA är 6,4 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 27,3 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 8 av 9 — utmärkt finansiell hälsa. Altman Z2 är 2,27 (mittfält — måttlig). Skuldsättningsgraden (D/E) är 436,6 % — hög belåning, vilket ökar risken.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 0,55 % — lågt, marknaden förväntar sig inte ett fall.

Prova TradeDesk i 30 dagar

Få dagliga köp- och säljsignaler, riktkurs, insynsdata och fullständig analys av Rusta och tusentals andra aktier – direkt på mail, utan att du behöver lyfta ett finger.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Rusta utdelning 2026: 2,2 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Rusta

Direktavkastning
2,21 %
Senaste utdelning per aktie
1,80 SEK
Utdelningsandel
46,2 %
Sund
Utdelningstillväxt (2 år)
+56,5 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,47 SEK

När betalar Rusta utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
21. september 2026

Hur mycket utdelning betalar Rusta?

Rusta betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 1,80 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 2,21 %. Under de senaste 2 åren har den årliga utdelningen stigit med 56,5 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 46,2 %, vilket bedöms som sunt och hållbart. Företaget balanserar mellan att belöna aktieägarna och återinvestera i tillväxt.

Historiska utdelningsbetalningar för Rusta

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Rusta sedan 23 september 2024. Under denna period har aktien betalat utdelning 3 gånger, senast den 21 september 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en sporadisk utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 3 åren. Detta gör den intressant för investerare som söker tillfällig inkomst från utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-09-21N/A1,80SEK
2025-09-22N/A1,45SEK
2024-09-23N/A1,15SEK

Insynshandel i Rusta 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Rusta genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 74 035 881 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Viswakumar Ananthakrishnan, Claus Juel Jensen, Anna Renée Cathrine Westerberg Wigzell m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 5 köp och 0 försäljningar. Netto 4 962 249 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 74 035 881 kr in i aktien.

Senaste köp: Viswakumar Ananthakrishnan köpte 1 773 aktier till 82 kr per st. den 29 oktober 2026. Aktien har sedan stigit 1,8 %.

Vem köper: Viswakumar Ananthakrishnan, Claus Juel Jensen, Anna Renée Cathrine Westerberg Wigzell, Claes Eriksson, Camilla Morin m.fl..

Senaste insynshandel i Rusta (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Rusta. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-29 Viswakumar Ananthakrishnan Köp 1 773 82 145 209
2026-10-06 Claus Juel Jensen Köp 4 626 73 337 189
2026-09-14 Anna Renée Cathrine Westerberg Wigzell Köp 6 381 78 499 951
2026-09-10 Claes Eriksson Köp 25 000 79 1 984 250
2026-09-09 Claes Eriksson Köp 23 900 84 1 995 650
2026-06-30 Camilla Morin Köp 1 890 79 149 253
2026-06-12 Anders Forsgren Köp 50 000 78 3 905 000
2026-06-11 Anders Forsgren Köp 629 083 75 47 231 552
2026-06-10 Anna Renée Cathrine Westerberg Wigzell Köp 6 891 73 499 942
2025-12-12 Victor Forsgren Köp 428 79 33 833

Vem köper och säljer Rusta aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Rusta: Viswakumar Ananthakrishnan, Claus Juel Jensen, Anna Renée Cathrine Westerberg Wigzell, Claes Eriksson, Camilla Morin m.fl.. Totalt har det köpts för 74 035 881 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Rusta

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Rusta – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Rusta blankning 2026: 0,6 % blankad

Låg blankning: 0,6 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
0,6 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Rusta

0,0 %0,6 %1,1 %
26/712/931/10
0,6 % i dag (låg)Senaste 30 dagarna: +0,3 procentenheterMätt över 97 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Rusta har legat ganska stabilt på 0,6 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
0,6 %

När har Rusta rapport – nästa datum: 8 december 2026

Rustas nästa rapport publiceras den 8. december 2026 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. oktober 2026.



Teknisk analys av Rusta 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Rusta (RUSTA.ST) – RSI 68, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Rusta teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Rusta

Rusta är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 83,35 kr ligger 4,5 % över 20-dagars genomsnittet (79,75 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 7,0 % över 50-dagars genomsnittet (77,88 kr). Långsiktigt ligger aktien 0,3 % under 200-dagars genomsnittet (83,58 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (77,88) ligger under 200-dagars (83,58), vilket är en klassisk negativ signal för Rusta.

Är Rusta överköpt eller översåld?

Rusta har ett RSI på 68,4. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen.

MACD-analys för Rusta

Daglig MACD: MACD är positiv (1,650), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (1,282) med 0,368, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-1,102), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-1,369) med 0,267, vilket tyder på att det negativa långsiktiga momentumet är avtagande – en större trendvändning kan vara på väg.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Det veckovisa momentumet är dock stigande, vilket kan signalera en kommande trendvändning.

Riskprofil för Rusta

Rusta har en årlig standardavvikelse på 33,8 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för Rusta

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (1,650). Veckovis negativ (-1,102).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 68,4 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om Rusta aktien 2026

Ska man köpa Rusta aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Rusta (köpt den 15 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Rusta handlas till 82,35 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 1,650 med stigande momentum (signal: 1,282); RSI är på 68,4 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 89,33 kr indikerar 8,5 % uppsida.
Vad är riktkursen för Rusta aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Rusta är 89,33 kr. Den nuvarande kursen är 82,35 kr, vilket ger en uppsida på 8,5 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 80,40 och 98,26 kr.
Är Rusta en utdelningsaktie?
Ja, Rusta är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 2,21 %. Den senaste utdelningen var 1,80 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 21 september 2026. Utdelningsandelen är 46,2 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Rusta ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Rusta är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 21 september 2026. Senaste utdelning var 1,80 kr per aktie med x-dag 21 september 2026. Direktavkastningen är 2,21 %. En utdelningsandel på 46,2 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Rusta aktien?
Rusta bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 33,8 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Rusta övervärderad?
Rusta bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. Rusta har följande nyckeltal: P/E-tal på 20,9 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 1,0, P/B-tal på 5,2. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är Rusta överköpt?
Nej, Rusta är inte överköpt. RSI är på 68,4 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 68,4 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 3,3 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Rusta nästa rapport?
Rusta publicerar nästa rapport den 8 december 2026. Aktien handlas för närvarande till 82,35 kr. Med ett P/E-tal på 20,9 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 68,4, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är Rusta blankad?
Rusta har en minimal blankning på 0,55 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner Rusta aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Rusta – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 5 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 4 962 249 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 74 035 881 kr. Aktiva köpare är Viswakumar Ananthakrishnan, Claus Juel Jensen, Anna Renée Cathrine Westerberg Wigzell m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Rusta en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Rusta som en bra aktie med en samlad score på 63 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 63/100, Kvalitet: 69/100, Momentum: 57/100. Dessutom: utdelning på 2,21 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Rusta aktien?
Framtidsutsikterna för Rusta baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 89,33 kr (+8,5 %); nästa rapport publiceras den 8 december 2026, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 20,9 (moderat).
Varför stiger Rusta aktien?
Rusta stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 3,3 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Rusta öppnar tre nya butiker i Sverige. Det är en del av en större satsning med totalt sex nya butiker under våren 20... (2025-03-26, Nyöppning av butik); Rusta visar ett starkt tredje kvartal med en omsättningstillväxt på 7,3 % till MSEK 3 483. Nettovinsten ökade med 5,8... (2025-03-13, Rapport); Rusta AB håller en presentation av sin rapport för Q3 2024/25 den 13 mars 2025 klockan 09:00 CET. Rapporten publicera... (2025-02-27, Rapport).
Hur mycket kan Rusta stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Rusta är 89,33 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 8,5 % från den nuvarande kursen på 82,35 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 59,43 och 102,36 kr.
Hur lågt kan Rusta falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 59,43 kr, vilket ligger 27,8 % under den nuvarande kursen på 82,35 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 41,9 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±33,8 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Rusta?
Rusta AB driver butiker som säljer allt från heminredning och städartiklar till trädgårdsmöbler och gör-det-själv-produkter. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa varor både i fysiska butiker och via nätet. Rusta finns i Sverige, Norge, Finland och Tyskland. Kunderna ... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Varuhus, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Rusta som investering.
Har Rusta höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Rusta under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Rusta pengar eller går det med förlust?
Ja, Rusta tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 4,6 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 9,4 %. Med ett P/E-tal på 20,9 betalar du för närvarande 20,9 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Rusta gå i konkurs?
Risken för konkurs i Rusta bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,27 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 437 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Rusta mycket skulder?
Ja, Rusta har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 437 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan Rusta betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 5,3×, och nettoskulden motsvarar 4,1 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Rusta-aktien 2026

  • Datum: 2025-03-26 09:30:00
    Nyheten: Rusta öppnar tre nya butiker i Sverige. Det är en del av en större satsning med totalt sex nya butiker under våren 2025. Öppningarna ingår i en uppjusterad tillväxtplan. Bolaget räknar med att öppna mellan 50-80 nya butiker de kommande tre åren. Satsningen stärker Rustas position på den nordiska lågprismarknaden.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-13 07:00:00
    Nyheten: Rusta visar ett starkt tredje kvartal med en omsättningstillväxt på 7,3 % till MSEK 3 483. Nettovinsten ökade med 5,8 % till MSEK 257. Tillväxten drivs av stark efterfrågan i Sverige och fler kunder i butikerna. EBITA-marginalen sjönk dock något, från 11,4 % till 11,0 %. Framtidsutsikterna är positiva, med en växande butikskedja och fortsatt starkt konsumentintresse.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-02-27 08:00:00
    Nyheten: Rusta AB håller en presentation av sin rapport för Q3 2024/25 den 13 mars 2025 klockan 09:00 CET. Rapporten publiceras samma dag klockan 07:00 CET. VD Göran Westerberg och CFO Sofie Malmunger leder presentationen. Den går att följa via webbsändning och telefonkonferens.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför Rusta med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn