JM aktie (JM) 2026/2027: riktkurs +15 % – rekommendation och aktieanalys

125,30
Kursutveckling för JM (JM.ST) – aktiekurs på 125,30 kr, november 2026
JM aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

JM riktkurs 2026: analytikerna ser 17 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för JM är 146,67 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är JM övervärderad eller undervärderad?

JM är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 17,1 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 125,30 kr, vilket placerar JM i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 132,00 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 161,34 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för JM mellan 132,00 kr och 161,34 kr.

Är JM den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om JM – Bostadsbyggande

JM AB bygger och säljer bostäder och bostadsområden i Norden. Företaget tjänar sina pengar genom att köpa mark, planera och bygga bostäder, och sedan sälja eller hyra ut dem.

Verksamheten är uppdelad i fem delar: JM Bostad Stockholm, JM Bostad Riksbyggen (bostäder i övriga Sverige), JM International, JM Fastighetsutveckling och JM Entreprenad. Företaget köper mark för framtida byggprojekt, planerar och bygger bostadsrätter och hyresrätter, samt utvecklar äldreboenden och kommersiella fastigheter, det vill säga lokaler för butiker och kontor. JM tar även på sig byggentreprenader, alltså bygguppdrag åt andra.

Störst är verksamheten i Stockholmsregionen, men företaget är också verksamt i andra delar av Sverige samt i Norge och Belgien. Kunderna är främst privatpersoner som köper eller hyr bostäder, men även bostadsrättsföreningar och andra fastighetsägare.

JM grundades 1945 och har sitt huvudkontor i Solna.
Läs om företaget

Nyckeltal för JM

kr 7,8B Marknadsvärde (Mcap)
kr 10,2B Omsättning
Bostadsbyggande Industri
- P/E Ratio
0,76 P/S Ratio
0,99 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
jm.se Hemsida

Vad är JM för typ av aktie?

Stabil aktie

JM klassificeras som en stabil aktie.

Scoreöversikt för JM

💰 Value Score 50/100 (Neutral)
⭐ Quality Score 55/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 59/100 (Neutral)
📊 Total Score 54/100

⚠️ 4 röda flaggor identifierade

Vår analys har identifierat 4 potentiella riskfaktorer i JM som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Hög skuldsättning: Debt/Equity är 208 % – företaget har väsentligt mer skuld...
⚠️ Negativ vinstmarginal: Vinstmarginalen är -0,6 % – företaget förlorar pengar på ...
⚠️ Negativ avkastning på eget kapital: ROE är -0,8 % – företaget genererar negativ avkastning ti...
⚠️ Hög blankning: 10,9 % av aktierna är blankade – många professionella inv...
🔒

Se alla 4 röda flaggor i JM

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

P/S-kvoten är 0,8 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 1,0, under bokfört värde, vilket kan indikera en value-möjlighet. PEG-kvoten är 1,51.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

JM och en rörelsemarginal på 3,1 %. ROA är 0,2 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -8,6 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 8 av 9 — utmärkt finansiell hälsa. Altman Z2 är 2,98 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 208,0 % — hög belåning, vilket ökar risken.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 10,86 % — mycket högt, marknaden är skeptisk.

55/100 och 4 röda flaggor – är du säker på JM?

De flesta privatinvesterare upptäcker problemen för sent. Med TradeDesk får du den fullständiga analysen – röda flaggor, riskprofil, insynshandel och dagliga signaler – så du kan fatta välgrundade beslut.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

JM utdelning 2026: 1,6 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för JM

Direktavkastning
1,62 %
Senaste utdelning per aktie
2,00 SEK
Utdelningsandel
70,4 %
Hög
Utdelningstillväxt (4 år)
-85,2 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
2,75 SEK

När betalar JM utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
17. april 2026

Hur mycket utdelning betalar JM?

JM betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 2,00 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 1,62 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen fallit med 85,2 %.

Utdelningsandelen är 70,4 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för JM

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för JM sedan 1 april 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 5 gånger, senast den 17 april 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-04-17N/A2,00SEK
2025-04-10N/A3,25SEK
2024-04-19N/A3,00SEK
2023-03-31N/A14,00SEK
2022-04-01N/A13,50SEK

Insynshandel i JM 2026: Övervägande köp

Under 2026 har insynspersoner i JM genomfört 20 transaktioner – fördelat på 19 köp och 1 försäljningar. Netto har det flyttats 2 350 940 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Susanne Persson, Mikael Anders Åslund, Jenny Larsson m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 20 transaktionerna: 19 köp och 1 försäljningar. Netto 2 350 940 kr in i aktien.

Senaste köp: Susanne Persson köpte 567 aktier till 121 kr per st. den 15 juli 2026. Aktien har sedan stigit 3,3 %.

Senaste försäljning: Pär Vennerström sålde 6 903 aktier till 132 kr per st. den 5 december 2025.

Vem köper: Susanne Persson, Mikael Anders Åslund, Jenny Larsson, Carolina Detterfelt, Tobias Bjurling m.fl..

Vem säljer: Pär Vennerström.

Senaste insynshandel i JM (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i JM. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-07-15 Susanne Persson Köp 567 121 68 805
2026-07-15 Mikael Anders Åslund Köp 947 121 114 918
2026-07-13 Jenny Larsson Köp 940 119 111 954
2026-07-13 Carolina Detterfelt Köp 1 015 118 119 973
2026-06-08 Carolina Detterfelt Köp 1 319 114 149 970
2026-06-05 Tobias Bjurling Köp 858 116 99 888
2026-06-05 Susanne Persson Köp 2 576 116 299 898
2026-06-05 Henrik Brinck Landelius Köp 2 576 116 299 898
2026-05-25 Carolina Detterfelt Köp 3 009 116 349 947
2026-05-06 Tobias Bjurling Köp 29 118 3 435

Vem köper och säljer JM aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i JM: Susanne Persson, Mikael Anders Åslund, Jenny Larsson, Carolina Detterfelt, Tobias Bjurling m.fl.. Totalt har det köpts för 3 264 207 kr fördelat på 19 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Pär Vennerström. Totalt har det sålts för 913 267 kr fördelat på 1 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i JM

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i JM – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

JM blankning 2026: 10,9 % blankad

Mycket hög blankning: 10,9 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
10,9 %
Bedömning
Mycket hög blankning
Risk för short squeeze
Hög
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: JM

0,0 %8,8 %17,6 %
Topp 15,3 % · 18/9
26/712/931/10
10,9 % i dag (mycket hög)Toppade på 15,3 % den 18/9 2026I stort sett oförändrad de senaste 30 dagarnaMätt över 97 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningen har varit betydligt högre. Den toppade på 15,3 % den 18/9 2026 och ligger nu på 10,9 % — ett fall på 4,4 procentenheter. Den senaste månaden har den legat ganska stabilt.

Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Fallet från toppen betyder alltså att de som satsade på kursfall i JM har köpt tillbaka aktier och stängt sina positioner. Det är värt att hålla ögonen på om kurvan ligger kvar eller vänder igen. Det är inte i sig en signal om vad kursen gör — vi kan inte förutsäga marknaden, och blankningsandelen är bara ett tal av många. Men det säger något om vad de stora aktörerna gör.
Aktien har en mycket hög blankning. Mellan 10–20 % av bolagets aktier är blankade, vilket tyder på betydande negativt sentiment. En positiv rapport eller oväntat goda nyheter kan utlösa en short squeeze med kraftiga kursuppgångar.

Vad betyder det för dig som investerare?
En blankning på 10,9 % betyder att 10,9 % av bolagets aktier i JM är utlånade och sålda av investerare som satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar (t.ex. en stark rapport) kan blankare tvingas att snabbt återköpa aktier för att stänga sina positioner, vilket kan skapa en short squeeze med kraftiga kursuppgångar på kort tid.

Nästa potentiella katalysator är rapporten den 3 februari 2027. Med en blankning på 10,9 % kan rapporten utlösa betydande volatilitet.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
10,9 %

När har JM rapport – nästa datum: 3 februari 2027

JMs nästa rapport publiceras den 3. februari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av JM 2026 – Signal: Köp

Samlad Teknisk Signal: Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av JM (JM.ST) – RSI 55, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
JM teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av JM

JM är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 125,30 kr ligger 3,7 % över 20-dagars genomsnittet (120,88 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 2,7 % över 50-dagars genomsnittet (122,02 kr). Långsiktigt ligger aktien 1,8 % över 200-dagars genomsnittet (123,07 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (122,02) ligger under 200-dagars (123,07), vilket är en klassisk negativ signal för JM.

Är JM överköpt eller översåld?

JM har ett RSI på 55,0. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen. I kombination med den positiva trenden stödjer detta den positiv bilden.

MACD-analys för JM

Daglig MACD: MACD är positiv (1,252), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (1,115) med 0,137, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-1,082), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-1,195) med 0,113, vilket tyder på att det negativa långsiktiga momentumet är avtagande – en större trendvändning kan vara på väg.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Det veckovisa momentumet är dock stigande, vilket kan signalera en kommande trendvändning.

Riskprofil för JM

JM har en årlig standardavvikelse på 33,5 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för JM

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (1,252). Veckovis negativ (-1,082).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 55,0 – neutral.

Teknisk signal: Köp

Den överordnade trenden är positiv och MACD stödjer bilden. Överväg köp med stop-loss under närmaste stödnivå.

Vanliga frågor om JM aktien 2026

Ska man köpa JM aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger JM (köpt den 21 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. JM handlas till 125,30 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget köp: MACD är positiv (stigande trend) på 1,252 med stigande momentum (signal: 1,115); RSI är på 55,0 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 146,67 kr indikerar 17,1 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för JM aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för JM är 146,67 kr. Den nuvarande kursen är 125,30 kr, vilket ger en uppsida på 17,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 132,00 och 161,34 kr.
Är JM en utdelningsaktie?
Ja, JM är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,62 %. Den senaste utdelningen var 2,00 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 17 april 2026. Utdelningsandelen är 70,4 %, vilket bedöms som moderat.
När delar JM ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för JM är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 17 april 2026. Senaste utdelning var 2,00 kr per aktie med x-dag 17 april 2026. Direktavkastningen är 1,62 %. En utdelningsandel på 70,4 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med JM aktien?
JM bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 33,5 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är JM övervärderad?
Nej, JM bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (17,1 % uppsida). JM har följande nyckeltal: P/S-tal på 0,8, P/B-tal på 1,0. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 17,1 %.
Är JM överköpt?
Nej, JM är inte överköpt. RSI är på 55,0 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 55,0 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 3,7 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har JM nästa rapport?
JM publicerar nästa rapport den 3 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 125,30 kr.
Är JM blankad?
Ja, JM är blankad med 10,9 % av bolagets aktier. Detta är en mycket hög blankning, vilket tyder på betydande negativt sentiment. En positiv rapport eller oväntat goda nyheter kan utlösa en short squeeze med kraftiga kursuppgångar. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner JM aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i JM – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 19 köp och 1 försäljningar, och netto har det köpts för 2 350 940 kr. Aktiva köpare är Susanne Persson, Mikael Anders Åslund, Jenny Larsson m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är JM en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms JM som en medelmåttig aktie med en samlad score på 55 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 50/100, Kvalitet: 55/100, Momentum: 59/100. Dessutom: analytikerna ser 17,1 % uppsida till riktkursen; utdelning på 1,62 %; teknisk signal: Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för JM aktien?
Framtidsutsikterna för JM baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 146,67 kr (+17,1 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 3 februari 2027, vilket kan påverka kursen.
Varför stiger JM aktien?
JM stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 3,7 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); blankning är 10,9 % (hög – många satsar på kursfall); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: JM påbörjar produktion av bostäder i Ullensaker (2026-10-28, Investerarnyheter); JM Delårsrapport januari-september 2026 (2026-10-21, Delårsrapport); JM AB:s valberedning inför årsstämman 2027 (2026-10-12, Investerarnyheter).
Hur mycket kan JM stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för JM är 146,67 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 17,1 % från den nuvarande kursen på 125,30 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 105,51 och 150,80 kr.
Hur lågt kan JM falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 105,51 kr, vilket ligger 15,8 % under den nuvarande kursen på 125,30 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 30,0 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±33,5 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör JM?
JM AB bygger och säljer bostäder och bostadsområden i Norden. Företaget tjänar sina pengar genom att köpa mark, planera och bygga bostäder, och sedan sälja eller hyra ut dem. Verksamheten är uppdelad i fem delar: JM Bostad Stockholm, JM Bostad Riksbyggen (bostäder i övriga Sv... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Bostadsbyggande, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma JM som investering.
Har JM höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från JM under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar JM pengar eller går det med förlust?
Nej, JM tjänar för närvarande inga pengar — bolaget går med förlust med en negativ vinstmarginal på -0,6 %, en mindre förlust. Det betyder att verksamheten förlorar pengar på varje krona i omsättning. Rörelsemarginalen är dock positiv på 3,1 %, så själva verksamheten tjänar pengar — förlusten beror på finansiella kostnader, skatt eller engångsposter. Det är normalt för tillväxtaktier som investerar i expansion, men det ökar risken om bolaget inte når break-even innan kapitalet tar slut.
Kan JM gå i konkurs?
Risken för konkurs i JM bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,98 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 208 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har JM mycket skulder?
Ja, JM har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 208 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan JM betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 1,6×, och nettoskulden motsvarar 58,8 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om JM-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-28 08:00:00
    Nyheten: JM påbörjar produktion av bostäder i Ullensaker
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-21 08:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: JM Delårsrapport januari-september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-12 08:00:00
    Nyheten: JM AB:s valberedning inför årsstämman 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-09-30 15:00:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av JM AB:s delårsrapport för januari-september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-09 18:00:00
    Kategori: Bolagsstämma
    Nyheten: Vid årsstämman i JM AB godkändes alla föreslagna beslut. Det gäller bland annat en utdelning på 3,25 kronor per aktie och ansvarsfrihet för styrelsen. Styrelsens sammansättning och arvoden fastställdes. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB valdes om som revisor.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-04 15:00:00
    Nyheten: JM AB har tecknat ett avtal om att sälja fem fastigheter i Bergen till Rudenhaugen AS för cirka 62 miljoner kronor. Försäljningen ger ett resultat på 19 miljoner kronor. Det redovisas i fjärde kvartalet 2025 inom JM Norges affärssegment. Försäljningen är en del av en löpande utvärdering av byggrättsportföljen. Den visar JM ABs fortsatta tillväxtambition i Bergen.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-03 16:00:00
    Nyheten: JM AB bjuder in investerare och analytiker till en webbaserad presentation av sin delårsrapport för januari-mars 2025. Rapporten offentliggörs den 24 april klockan 08:00. VD Mikael Åslund och CFO Tobias Bjurling håller presentationen. Det finns möjlighet att ställa frågor.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-01 19:30:00
    Nyheten: JM startar produktion av 69 bostäder i Asker och 83 bostäder i Nordre Follo, Norge. Både räntor och byggkostnader är höga. Trots det ska båda projekten vara klara 2027.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-31 08:00:00
    Nyheten: JM AB har påbörjat produktionen av 67 bostäder i Eriksberg, Göteborg. Projektet är JM:s första inom detaljplanen för Säterigatan, som totalt omfattar cirka 1 100 bostäder. Byggstart sker under första kvartalet 2025. Projektet väntas vara klart under första kvartalet 2027.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-28 08:00:00
    Nyheten: JM AB har meddelat att produktionen startar för cirka 70 nya hyresbostäder i Herttoniemi, Helsingfors. Projektet är det nionde av totalt 13 byggnader som JM uppför i området. Produktionen startar under första kvartalet 2025 och beräknas vara klar under andra kvartalet 2026. Fram till försäljningen kommer projektet att redovisas som en projektfastighet i JM Finlands balansräkning. Satsningen speglar ett stort intresse för bostäder i området och stärker JMs närvaro i Finland.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför JM med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn