Ska man köpa Instalco Intressenter aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Instalco Intressenter (såld den 26 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Instalco Intressenter handlas till 42,90 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 0,144 med fallande momentum (signal: 0,243); RSI är på 54,8 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 49,80 kr indikerar 16,1 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Instalco Intressenter aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Instalco Intressenter är 49,80 kr. Den nuvarande kursen är 42,90 kr, vilket ger en uppsida på 16,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 44,82 och 54,78 kr.
Är Instalco Intressenter en utdelningsaktie?
Ja, Instalco Intressenter är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,20 %. Den senaste utdelningen var 0,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 6 maj 2026. Utdelningsandelen är 26,6 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Instalco Intressenter ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Instalco Intressenter är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 6 maj 2026. Senaste utdelning var 0,50 kr per aktie med x-dag 6 maj 2026. Direktavkastningen är 1,20 %. En utdelningsandel på 26,6 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Instalco Intressenter aktien?
Instalco Intressenter bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 44,9 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Instalco Intressenter övervärderad?
Nej, Instalco Intressenter bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (16,1 % uppsida). Instalco Intressenter har följande nyckeltal: P/E-tal på 22,5 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 0,8, P/B-tal på 3,0. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 16,1 %.
Är Instalco Intressenter överköpt?
Nej, Instalco Intressenter är inte överköpt. RSI är på 54,8 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 54,8 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 3,1 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Instalco Intressenter nästa rapport?
Instalco Intressenter publicerar nästa rapport den 11 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 42,90 kr. Med ett P/E-tal på 22,5 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Instalco Intressenter blankad?
Ja, Instalco Intressenter är blankad med 3,8 % av bolagets aktier. Detta är en moderat blankning, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner Instalco Intressenter aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Instalco Intressenter – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 813 600 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 16 köp och 4 försäljningar, och netto har det köpts för 1 566 082 kr. Aktiva köpare är Per Leopoldsson, Mathilda Eriksson, Jukka-Pekka Kujala m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Instalco Intressenter en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Instalco Intressenter som en bra aktie med en samlad score på 60 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 65/100, Kvalitet: 34/100, Momentum: 82/100. Dessutom: analytikerna ser 16,1 % uppsida till riktkursen; utdelning på 1,20 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Instalco Intressenter aktien?
Framtidsutsikterna för Instalco Intressenter baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 49,80 kr (+16,1 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 11 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 22,5 (moderat).
Varför stiger Instalco Intressenter aktien?
Instalco Intressenter stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 3,1 % över 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Valberedning utsedd inför Instalco AB:s årsstämma 2027 (2026-10-29, Övrig information); Delårsrapport januari - september 2026 (2026-10-23, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Instalco tecknar ramavtal med Skanska för installationer i förskolor, skolor och idrottshallar (2026-10-15, Investerarnyheter).
Hur mycket kan Instalco Intressenter stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Instalco Intressenter är 49,80 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 16,1 % från den nuvarande kursen på 42,90 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 21,36 och 45,58 kr.
Hur lågt kan Instalco Intressenter falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 21,36 kr, vilket ligger 50,2 % under den nuvarande kursen på 42,90 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 53,1 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±44,9 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Instalco Intressenter?
Instalco AB installerar och underhåller tekniska system i byggnader och fastigheter. Företaget tjänar pengar genom att sälja installations- och servicetjänster inom värme, VVS, el, ventilation och kyla.
Instalco verkar främst i Sverige och övriga Norden. Kunderna finns inom f... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Teknik & bygg, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Instalco Intressenter som investering.
Har Instalco Intressenter höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Instalco Intressenter under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Instalco Intressenter pengar eller går det med förlust?
Ja, Instalco Intressenter tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 3,6 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 5,8 %. Med ett P/E-tal på 22,5 betalar du för närvarande 22,5 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Instalco Intressenter gå i konkurs?
Risken för konkurs i Instalco Intressenter bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 1,76 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 216 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Instalco Intressenter mycket skulder?
Ja, Instalco Intressenter har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 216 %. För industri-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Instalco Intressenter betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 4,4×, och nettoskulden motsvarar 4,3 års vinst (EBITDA).