FM Mattsson Mora aktie (FMM-B) 2026/2027: riktkurs −10 % – rekommendation och aktieanalys

125,50
Kursutveckling för FM Mattsson Mora (FMM-B.ST) – aktiekurs på 125,50 kr, november 2026
FM Mattsson Mora aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

FM Mattsson Mora riktkurs 2026: analytikerna ser 8 % nedsida

Den genomsnittliga riktkursen för FM Mattsson Mora är 115,00 kr. Aktien verkar vara övervärderad, då riktkursen är lägre än den aktuella kursen. Den är övervärderad med 0 %, och analytiker förväntar sig ett kursfall under de närmaste 12 månaderna. Även om aktien kan vara övervärderad, kan momentum i kursen fortsätta längre än man förväntar sig. Därför är det viktigt att övervaka aktien och momentum löpande. TradeDesk hjälper dig med teknisk analys och håller dig uppdaterad på utvecklingen.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är FM Mattsson Mora övervärderad eller undervärderad?

FM Mattsson Mora är för närvarande fair med en avvikelse på 8,4 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 125,50 kr, vilket placerar FM Mattsson Mora i kategorin fair. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 103,50 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 126,50 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för FM Mattsson Mora mellan 103,50 kr och 126,50 kr.

FM Mattsson Mora scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 70/100 är FM Mattsson Mora en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om FM Mattsson Mora – Byggprodukter & utrustning

FM Mattsson Mora Group tillverkar och säljer kranar och tillbehör till kök och badrum. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter under flera egna varumärken.

Bolaget säljer sina kranar och blandare under namnen FM Mattsson, Mora Armatur, Hotbath och Damixa. Bland produkterna finns vanliga kranar och termostatblandare, som är blandare som håller vattnet på en jämn, inställd temperatur.

Företaget verkar främst i Norden men säljer även internationellt. Kunderna är privatpersoner som bygger eller renoverar hus, tillverkningsföretag, offentlig sektor som till exempel kommuner, samt fastighetsbolag.

FM Mattsson Mora Group grundades 1865 och har sitt huvudkontor i Mora, Sverige. Bolaget hette tidigare Ostnor AB men bytte namn till FM Mattsson Mora Group AB (publ) år 2015.
Läs om företaget

Nyckeltal för FM Mattsson Mora

kr 5,4B Marknadsvärde (Mcap)
kr 2,0B Omsättning
Byggprodukter & utrustning Industri
31,64 P/E Ratio
2,64 P/S Ratio
4,90 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Industri Sektor

Vad är FM Mattsson Mora för typ av aktie?

Tillväxtaktie Kvalitetsaktie Momentum-aktie

FM Mattsson Mora klassificeras som en tillväxtaktie och kvalitetsaktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, stark finansiell hälsa (Piotroski 8/9), och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för FM Mattsson Mora

💰 Value Score 38/100 (Låg)
⭐ Quality Score 76/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 97/100 (Mycket Hög)
📊 Total Score 70/100

📈 Värdering

FM Mattsson Mora handlas till ett P/E på 31,6, vilket är över marknadsgenomsnittet. P/S-kvoten är 2,6. P/B är 4,9.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

FM Mattsson Mora har en vinstmarginal på 8,4 % (moderat) och en rörelsemarginal på 14,7 %. ROE är 16,3 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 7,6 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 127,1 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 8 av 9 — utmärkt finansiell hälsa. Altman Z2 är 4,28 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 72,1 % — låg belåning, solid balansräkning.

FM Mattsson Mora är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

FM Mattsson Mora utdelning 2026: 2,0 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för FM Mattsson Mora

Direktavkastning
1,96 %
Senaste utdelning per aktie
1,25 SEK
Utdelningsandel
68,6 %
Hög
Utdelningstillväxt (4 år)
-50,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,92 SEK

När betalar FM Mattsson Mora utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
22. maj 2026

Hur mycket utdelning betalar FM Mattsson Mora?

FM Mattsson Mora betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 1,25 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 1,96 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen fallit med 50,0 %.

Utdelningsandelen är 68,6 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för FM Mattsson Mora

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för FM Mattsson Mora sedan 13 maj 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 7 gånger, senast den 22 maj 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-05-22N/A1,25SEK
2025-11-18N/A1,00SEK
2025-05-16N/A1,00SEK
2024-11-19N/A1,25SEK
2024-05-17N/A1,25SEK
2023-05-12N/A2,50SEK
2022-05-13N/A2,50SEK

Insynshandel i FM Mattsson Mora 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i FM Mattsson Mora genomfört 7 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 1 475 383 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Tina Maria Nielsen-Englyst, Lars Kvarnsund, Fredrik Skarp.

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 7 transaktionerna: 7 köp och 0 försäljningar. Netto 1 475 383 kr in i aktien.

Senaste köp: Tina Maria Nielsen-Englyst köpte 1 299 aktier till 60 kr per st. den 2 september 2025. Aktien har sedan stigit 109,9 %.

Vem köper: Tina Maria Nielsen-Englyst, Lars Kvarnsund, Fredrik Skarp.

Senaste insynshandel i FM Mattsson Mora (2026)

Tabellen visar de senaste 7 rapporterade insynstransaktionerna i FM Mattsson Mora. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2025-09-02 Tina Maria Nielsen-Englyst Köp 1 299 60 77 680
2025-09-01 Tina Maria Nielsen-Englyst Köp 1 201 58 69 418
2025-08-29 Tina Maria Nielsen-Englyst Köp 2 500 59 147 500
2023-10-31 Lars Kvarnsund Köp 2 500 51 127 550
2022-12-05 Fredrik Skarp Köp 10 000 52 520 000
2022-12-02 Fredrik Skarp Köp 3 380 51 172 380
2022-12-01 Fredrik Skarp Köp 7 290 50 360 855

Vem köper och säljer FM Mattsson Mora aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i FM Mattsson Mora: Tina Maria Nielsen-Englyst, Lars Kvarnsund, Fredrik Skarp. Totalt har det köpts för 1 475 383 kr fördelat på 7 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i FM Mattsson Mora

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i FM Mattsson Mora – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har FM Mattsson Mora rapport?

FM Mattsson Moras nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av FM Mattsson Mora 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av FM Mattsson Mora (FMM-B.ST) – RSI 59, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
FM Mattsson Mora teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av FM Mattsson Mora

FM Mattsson Mora är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 125,50 kr ligger 2,8 % över 20-dagars genomsnittet (122,10 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 8,5 % över 50-dagars genomsnittet (115,64 kr). Långsiktigt ligger aktien 39,8 % över 200-dagars genomsnittet (89,80 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (115,64) ligger över 200-dagars (89,80), vilket är en klassisk köpsignal för FM Mattsson Mora.

Är FM Mattsson Mora överköpt eller översåld?

FM Mattsson Mora har ett RSI på 59,3. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen. I kombination med den positiva trenden stödjer detta den positiv bilden.

MACD-analys för FM Mattsson Mora

Daglig MACD: MACD är positiv (2,784), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (3,200) med 0,416, vilket tyder på att det positiva momentumet är avtagande – trenden kan vara på väg att vända.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (12,096), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (9,527) med 2,569, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är positiv (MACD över noll). Dock visar momentum tecken på avmattning på daglig basis. Håll utkik efter om trenden håller.

Riskprofil för FM Mattsson Mora

FM Mattsson Mora har en årlig standardavvikelse på 45,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för FM Mattsson Mora

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (2,784). Veckovis positiv (12,096).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 59,3 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om FM Mattsson Mora aktien 2026

Ska man köpa FM Mattsson Mora aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger FM Mattsson Mora (köpt den 13 juli 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. FM Mattsson Mora handlas till 125,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 2,784 med fallande momentum (signal: 3,200); RSI är på 59,3 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 115,00 kr ligger 8,4 % under nuvarande kurs. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för FM Mattsson Mora aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för FM Mattsson Mora är 115,00 kr. Den nuvarande kursen är 125,50 kr, vilket ger en nedsida på 8,4 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 103,50 och 126,50 kr.
Är FM Mattsson Mora en utdelningsaktie?
Ja, FM Mattsson Mora är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,96 %. Den senaste utdelningen var 1,25 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 22 maj 2026. Utdelningsandelen är 68,6 %, vilket bedöms som moderat.
När delar FM Mattsson Mora ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för FM Mattsson Mora är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 22 maj 2026. Senaste utdelning var 1,25 kr per aktie med x-dag 22 maj 2026. Direktavkastningen är 1,96 %. En utdelningsandel på 68,6 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med FM Mattsson Mora aktien?
FM Mattsson Mora bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 45,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är FM Mattsson Mora övervärderad?
FM Mattsson Mora bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. FM Mattsson Mora har följande nyckeltal: P/E-tal på 31,6 (högt prissatt), P/S-tal på 2,6, P/B-tal på 4,9. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är FM Mattsson Mora överköpt?
Nej, FM Mattsson Mora är inte överköpt. RSI är på 59,3 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 59,3 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 2,8 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har FM Mattsson Mora nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för FM Mattsson Mora ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är FM Mattsson Mora blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för FM Mattsson Mora, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner FM Mattsson Mora aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i FM Mattsson Mora – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 7 rapporterade transaktionerna är fördelningen 7 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 1 475 383 kr. Aktiva köpare är Tina Maria Nielsen-Englyst, Lars Kvarnsund, Fredrik Skarp. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är FM Mattsson Mora en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms FM Mattsson Mora som en bra aktie med en samlad score på 70 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 38/100, Kvalitet: 76/100, Momentum: 97/100. Dessutom: utdelning på 1,96 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för FM Mattsson Mora aktien?
Framtidsutsikterna för FM Mattsson Mora baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 115,00 kr (-8,4 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-talet är 31,6 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför stiger FM Mattsson Mora aktien?
FM Mattsson Mora stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 2,8 % över 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Interim report January-September 2026 (2026-11-05, Interim report (Q1 and Q3)); Förändring av antal aktier och röster i FM Mattsson AB (2026-11-02, Totalt antal röster och kapital); Inbjudan till webbsänd presentation av FM Mattsson Groups delårsrapport januari-september 2026 (2026-10-15, Investerarnyheter).
Hur mycket kan FM Mattsson Mora stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för FM Mattsson Mora är 115,00 kr, vilket ligger 8,4 % under den nuvarande kursen på 125,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 53,82 och 128,50 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan FM Mattsson Mora falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 53,82 kr, vilket ligger 57,1 % under den nuvarande kursen på 125,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 58,1 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±45,3 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör FM Mattsson Mora?
FM Mattsson Mora Group tillverkar och säljer kranar och tillbehör till kök och badrum. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter under flera egna varumärken. Bolaget säljer sina kranar och blandare under namnen FM Mattsson, Mora Armatur, Hotbath och Damixa.... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Byggprodukter & utrustning, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma FM Mattsson Mora som investering.
Har FM Mattsson Mora höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från FM Mattsson Mora under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar FM Mattsson Mora pengar eller går det med förlust?
Ja, FM Mattsson Mora tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 8,4 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 14,7 %. Med ett P/E-tal på 31,6 betalar du för närvarande 31,6 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan FM Mattsson Mora gå i konkurs?
Risken för konkurs i FM Mattsson Mora bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 4,28 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 72 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har FM Mattsson Mora mycket skulder?
Nej, FM Mattsson Mora har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 72 %. För industri-sektorn räknas allt under 100 % som låg skuldsättning. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan FM Mattsson Mora betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 49,7×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).


Senaste nyheter om FM Mattsson Mora-aktien 2026

    Aktuell nyhet idag
  • Datum: 2026-11-05 08:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Interim report January-September 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-11-02 16:40:00
    Nyheten: Förändring av antal aktier och röster i FM Mattsson AB
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-15 08:00:00
    Nyheten: Inbjudan till webbsänd presentation av FM Mattsson Groups delårsrapport januari-september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-09 08:00:00
    Kategori: Övrig information
    Nyheten: Valberedning för FM Mattsson AB:s årsstämma 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-11 08:00:00
    Nyheten: FM Mattsson Group bjuder in investerare, analytiker och press till en webbpresentation av delårsrapporten för januari-mars 2025 den 8 maj. Rapporten publiceras kl. 08:00. Presentationen börjar kl. 10:00 samma dag. VD Fredrik Skarp och CFO Martin Gallacher presenterar rapporten.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Industri

Jämför FM Mattsson Mora med andra aktier i industri-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 90 aktier i Industri-sektorn