Gentoo Media aktie (G2M) 2026/2027: blandad signal – rekommendation och aktieanalys

4,87
0,52 %
Kursutveckling för Gentoo Media (G2M.ST) – aktiekurs på 4,87 kr, november 2026
Gentoo Media aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Inga analytiker bevakar för närvarande Gentoo Media med en offentlig riktkurs. Vi lägger till riktkurs automatiskt så snart minst en analytiker publicerar en rekommendation. Använd under tiden den tekniska analysen och nyckeltalen nedan.

Är Gentoo Media den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Gentoo Media – Spel om pengar

Gentoo Media Inc. tjänar pengar genom att marknadsföra andra företags casinon och spelbolag på nätet. Man gör detta genom att driva webbplatser med recensioner och guider om spel, samt genom digital annonsering via till exempel Google Ads och sociala medier. När besökare klickar sig vidare till ett casino eller en spelsajt och till exempel registrerar sig eller satsar pengar, får Gentoo Media betalt.

Företaget är verksamt i Norden, övriga Europa och internationellt. Kunderna är alltså casinon och spelbolag som vill nå ut till fler spelare, medan slutanvändarna är privatpersoner som spelar om pengar på nätet.

Verksamheten är uppdelad i två delar: en som kallas Publishing (innehåll och recensionssajter) och en som kallas Paid Media (betald annonsering). Bland Gentoo Medias mest kända varumärken finns:

- **AskGamblers** – hjälper spelare att hitta säkra casinon, ger stöd och hjälper till att driva in pengar från oseriösa aktörer.
- **Time2Play** – recensioner av casinon och spelbolag samt tips för ansvarsfullt spelande.
- **CasinoTopsOnline** – recensioner av seriösa och licensierade casinon.
- **Sitebee** – ett digitalt verktyg som bevakar och skyddar varumärken på nätet.
- **Casinomeister** – recensioner och en community som arbetar för öppenhet och rättvisa, samt hjälper spelare med klagomål.
- **WSN** – en plattform för sportbetting med odds, tips och strategier.
- **Gentoo** – en digital marknadsföringsbyrå som hjälper casinon och spelbolag att göra reklamkampanjer som följer gällande regler.

Företaget hette tidigare Gaming Innovation Group Inc. men bytte namn till Gentoo Media Inc. i september 2024. Det grundades 2012 och har sitt huvudkontor i Birkirkara på Malta.
Läs om företaget

Nyckeltal för Gentoo Media

kr 615M Marknadsvärde (Mcap)
kr 95,2M Omsättning
Spel om pengar Industri
11,26 P/E Ratio
6,47 P/S Ratio
4,76 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Gentoo Media för typ av aktie?

Kvalitetsaktie

Gentoo Media klassificeras som en kvalitetsaktie med en Piotroski-score på 7/9 och en quality-score i top 22 % av alla aktier.

Scoreöversikt för Gentoo Media

💰 Value Score 65/100 (Hög)
⭐ Quality Score 78/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 26/100 (Låg)
📊 Total Score 56/100

⚠️ 3 röda flaggor identifierade 2 kritiska

Vår analys har identifierat 3 potentiella riskfaktorer i Gentoo Media som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Hög skuldsättning: Debt/Equity är 1 000 % – företaget har väsentligt mer sku...
🚨 Svag balansräkning (förhöjd risk): Altman Z2 är -7,65 – balansräkningen är mätbart svagare ä...
⚠️ Fallande intjäning: Kvartalets intjäning har fallit 40 % år-över-år – företag...
🔒

Se alla 3 röda flaggor i Gentoo Media

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Gentoo Media handlas till ett P/E på 11,3, vilket är under marknadsgenomsnittet och kan indikera ett attraktivt pris. Forward P/E är 2,0 (82 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 6,5 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 4,8.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Gentoo Media har en vinstmarginal på 8,1 % (moderat) och en rörelsemarginal på 28,8 %. ROE är 14,5 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 11,7 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -40,3 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 7 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är -7,65 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 1 000,0 % — hög belåning, vilket ökar risken.

56/100 och 3 röda flaggor – är du säker på Gentoo Media?

De flesta privatinvesterare upptäcker problemen för sent. Med TradeDesk får du den fullständiga analysen – röda flaggor, riskprofil, insynshandel och dagliga signaler – så du kan fatta välgrundade beslut.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i Gentoo Media 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Gentoo Media genomfört 20 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 16 295 632 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Mateusz Juroszek, Alexander Richter. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 16 köp och 0 försäljningar. Netto 15 269 844 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 20 transaktionerna: 20 köp och 0 försäljningar. Netto 16 295 632 kr in i aktien.

Senaste köp: Mateusz Juroszek köpte 1 069 aktier till 5 kr per st. den 21 oktober 2026. Aktien har sedan fallit 6,8 %.

Vem köper: Mateusz Juroszek, Alexander Richter.

Senaste insynshandel i Gentoo Media (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Gentoo Media. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-21 Mateusz Juroszek Köp 1 069 5 5 559
2026-10-20 Mateusz Juroszek Köp 5 162 5 26 842
2026-10-19 Mateusz Juroszek Köp 10 263 5 53 368
2026-10-16 Mateusz Juroszek Köp 62 596 5 325 499
2026-10-15 Mateusz Juroszek Köp 54 433 5 283 052
2026-10-14 Mateusz Juroszek Köp 50 000 5 260 000
2026-10-13 Mateusz Juroszek Köp 15 484 5 80 052
2026-10-12 Mateusz Juroszek Köp 131 715 5 680 967
2026-10-09 Mateusz Juroszek Köp 98 278 5 503 183
2026-10-08 Mateusz Juroszek Köp 138 202 5 713 122

Vem köper och säljer Gentoo Media aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Gentoo Media: Mateusz Juroszek, Alexander Richter. Totalt har det köpts för 16 295 632 kr fördelat på 20 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Gentoo Media

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Gentoo Media – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Gentoo Media rapport – nästa datum: 25 november 2026

Gentoo Medias nästa rapport publiceras den 25. november 2026 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker tredje kvartalet (Q3) och avslutades den 30. september 2026.



Teknisk analys av Gentoo Media 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Gentoo Media (G2M.ST) – RSI 47, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Gentoo Media teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Gentoo Media

Gentoo Media är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 4,85 kr ligger 4,5 % under 20-dagars genomsnittet (5,07 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 7,4 % över 50-dagars genomsnittet (4,51 kr). Långsiktigt ligger aktien 18,8 % under 200-dagars genomsnittet (5,96 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (4,51) ligger under 200-dagars (5,96), vilket är en klassisk negativ signal för Gentoo Media.

Är Gentoo Media överköpt eller översåld?

Gentoo Media har ett RSI på 46,9, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Gentoo Media

Daglig MACD: MACD är positiv (0,005), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (0,070) med 0,065, vilket tyder på att det positiva momentumet är avtagande – trenden kan vara på väg att vända.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-0,507), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-0,568) med 0,061, vilket tyder på att det negativa långsiktiga momentumet är avtagande – en större trendvändning kan vara på väg.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Det veckovisa momentumet är dock stigande, vilket kan signalera en kommande trendvändning.

Riskprofil för Gentoo Media

Gentoo Media har en årlig standardavvikelse på 60,5 %, vilket klassificerar aktien som Spekulativ. Betydande kurssvängningar är normala, och aktien kräver en högre risktolerans.

Samlad teknisk slutsats för Gentoo Media

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,005). Veckovis negativ (-0,507).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 46,9 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om Gentoo Media aktien 2026

Ska man köpa Gentoo Media aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Gentoo Media (köpt den 2 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Gentoo Media handlas till 4,87 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 0,005 med fallande momentum (signal: 0,070); RSI är på 46,9 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt).
Vad är riktkursen för Gentoo Media aktien?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Gentoo Media.
Är Gentoo Media en utdelningsaktie?
Nej, Gentoo Media betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Gentoo Media aktien?
Gentoo Media bedöms som en aktie i riskkategorin Spekulativ. den årliga standardavvikelsen är 60,5 %, vilket klassificerar aktien som Spekulativ.
Är Gentoo Media övervärderad?
Gentoo Media har följande nyckeltal: P/E-tal på 11,3 (moderat prissatt), P/S-tal på 6,5, P/B-tal på 4,8.
Är Gentoo Media överköpt?
Nej, Gentoo Media är inte överköpt. RSI är på 46,9 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 46,9 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 4,0 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Gentoo Media nästa rapport?
Gentoo Media publicerar nästa rapport den 25 november 2026. Aktien handlas för närvarande till 4,87 kr. Med ett P/E-tal på 11,3 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Gentoo Media blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Gentoo Media, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Gentoo Media aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Gentoo Media – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 16 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 15 269 844 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 20 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 16 295 632 kr. Aktiva köpare är Mateusz Juroszek, Alexander Richter. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Gentoo Media en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Gentoo Media som en medelmåttig aktie med en samlad score på 56 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 65/100, Kvalitet: 78/100, Momentum: 26/100. Dessutom: teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Gentoo Media aktien?
Framtidsutsikterna för Gentoo Media baserat på aktuella data: nästa rapport publiceras den 25 november 2026, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 11,3 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför faller Gentoo Media aktien?
Gentoo Media faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 4,0 % under 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Gentoo Media Inc. slutför en fullt garanterad riktad nyemission av Klass Z-stamaktier och tar in slutliga 50 miljoner... (2026-11-02, Bolagsstämmobeslut); Gentoo Media Inc. - Meddelande från den extra bolagsstämman (2026-11-02, Beslut vid bolagsstämma); Gentoo Media meddelande om aktiehandel (2026-10-22, Flaggningsmeddelande).
Hur mycket kan Gentoo Media stiga?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Gentoo Media. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 3,51 och 9,15 kr. Kursen ligger 46,8 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Gentoo Media falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 3,51 kr, vilket ligger 27,9 % under den nuvarande kursen på 4,87 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 61,6 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±60,5 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Gentoo Media?
Gentoo Media Inc. tjänar pengar genom att marknadsföra andra företags casinon och spelbolag på nätet. Man gör detta genom att driva webbplatser med recensioner och guider om spel, samt genom digital annonsering via till exempel Google Ads och sociala medier. När besökare klick... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Spel om pengar, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Gentoo Media som investering.
Har Gentoo Media höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Gentoo Media under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Gentoo Media pengar eller går det med förlust?
Ja, Gentoo Media tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 8,1 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 28,8 %. Med ett P/E-tal på 11,3 betalar du för närvarande 11,3 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Gentoo Media gå i konkurs?
Risken för konkurs i Gentoo Media bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är -7,65 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 1 000 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Gentoo Media mycket skulder?
Ja, Gentoo Media har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 1 000 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan Gentoo Media betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 2,0×, och nettoskulden motsvarar 2,6 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Gentoo Media-aktien 2026

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför Gentoo Media med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn