Ska man köpa Berner Industrier aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Berner Industrier (såld den 3 november 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Berner Industrier handlas till 73,00 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -0,720 med fallande momentum (signal: -0,236); RSI är på 42,1 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 80,00 kr indikerar 9,6 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Berner Industrier aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Berner Industrier är 80,00 kr. Den nuvarande kursen är 73,00 kr, vilket ger en uppsida på 9,6 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 72,00 och 88,00 kr.
Är Berner Industrier en utdelningsaktie?
Nej, Berner Industrier betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Berner Industrier aktien?
Berner Industrier bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 42,5 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Berner Industrier övervärderad?
Berner Industrier bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. Berner Industrier har följande nyckeltal: P/E-tal på 18,0 (moderat prissatt), P/S-tal på 1,3, P/B-tal på 4,3. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är Berner Industrier överköpt?
Nej, Berner Industrier är inte överköpt. RSI är på 42,1 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 42,1 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 4,1 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Berner Industrier nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Berner Industrier ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Berner Industrier blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Berner Industrier, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Berner Industrier aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Berner Industrier – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 3 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 5 189 717 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 15 köp och 5 försäljningar, och netto har det köpts för 23 576 784 kr. Aktiva köpare är Johan Lannebo, Joakim Mikael Nilsson, Lars-Olof Larsson m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Berner Industrier en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Berner Industrier som en medelmåttig aktie med en samlad score på 53 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 67/100, Kvalitet: 61/100, Momentum: 31/100. Dessutom: teknisk signal: Starkt Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Berner Industrier aktien?
Framtidsutsikterna för Berner Industrier baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 80,00 kr (+9,6 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); P/E-talet är 18,0 (moderat).
Varför faller Berner Industrier aktien?
Berner Industrier faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 4,1 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Delårsrapport 1 januari - 30 september (2026-11-03, Delårsrapport).
Hur mycket kan Berner Industrier stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Berner Industrier är 80,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 9,6 % från den nuvarande kursen på 73,00 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 64,00 och 115,73 kr. Kursen ligger 36,9 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Berner Industrier falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 64,00 kr, vilket ligger 12,3 % under den nuvarande kursen på 73,00 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 44,7 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±42,5 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Berner Industrier?
Berner Industrier AB säljer teknik och utrustning till industriföretag. Företaget tjänar pengar genom att sälja produkter inom två områden: teknisk distribution och energi/miljö.
Inom teknisk distribution säljer bolaget bland annat utrustning för vattenrening, förpackningsmas... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Specialiserade industrimaskiner, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Berner Industrier som investering.
Har Berner Industrier höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Berner Industrier under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Berner Industrier pengar eller går det med förlust?
Ja, Berner Industrier tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 7,1 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 8,5 %. Med ett P/E-tal på 18,0 betalar du för närvarande 18,0 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Berner Industrier gå i konkurs?
Risken för konkurs i Berner Industrier bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 3,41 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 153 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Berner Industrier mycket skulder?
Berner Industrier har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 153 %. För industri-sektorn räknas 100–200 % som en typisk nivå. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan Berner Industrier betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 3,4×, och nettoskulden motsvarar 1,6 års vinst (EBITDA).