Ciena (CIEN.US) kursmål 2026: 30% nedside – overvurdert?

575,36
4,97%
Del analysen:

Ciena kursmål 2026: Analytikere ser 29% nedside

Det gjennomsnittlige kursmålet for Ciena er 410.91 $. Dette kursmålet representerer analytikernes vurdering av aksjens pris de neste 12 månedene. Aksjen virker å være overvurdert, da kursmålet er lavere enn den aktuelle kursen. Den er overvurdert med -28,58%, og analytikere forventer et kursfall over de neste 12 månedene. Selv om aksjen kan være overvurdert, kan momentum i kursen fortsette lenger enn man forventer. Derfor er det viktig å overvåke aksjen og momentum løpende. TradeDesk hjelper deg med teknisk analyse og holder deg oppdatert på utviklingen.

Er Ciena overvurdert eller undervurdert?

Ciena er for tiden overvurdert med et avvik på 28.6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kursen er $575.36, hvilket plasserer Ciena i kategorien overvurdert. Aksjen bedømmes som undervurdert, om kursen er under $369.819, og som overvurdert, om kursen overstiger $452.001.


Fair value-intervallet defineres som ±10% av kursmålet, da kursmål ofte er estimater og ikke eksakte verdier. For Ciena ligger fair value-intervallet mellom $369.819 og $452.001.

Analytiker-anbefalinger for Ciena aksjen i 2026: Kjøp

16 analytikere dekker Ciena. Flertallet er positive med 68.8% som anbefaler kjøp, mens 31.3% anbefaler hold. Det gjennomsnittlige kursmål er $ 410.91, hvilket er 28.6% under den aktuelle kurs.

Konsensus: Kjøp (4.13/5)
Sterkt Kjøp
7 (43.8%)
Kjøp
4 (25%)
Hold
5 (31.3%)
Sterkt Selg Selg Hold Kjøp Sterkt Kjøp
4.13 av 5 basert på 16 analytikere

Er Ciena den riktige aksje for deg?

Få en gratis porteføljeanalyse og finn ut om dine aksjer er optimalt sammensatt – basert på risiko, diversifisering og avkastningspotensial. Vi hjelper deg finne de rette aksjer til rett tidspunkt.

Utforsk alle aksjer →

Om Ciena – Communication Equipment

Ciena Corporation, a network technology company, provides hardware, software, and services for various network operators in the Americas, Europe, the Middle East, Africa, the Asia Pacific, Japan, and India. It operates through Networking Platforms, Platform Software and Services, Blue Planet Automation Software and Services, and Global Services segments. The Networking Platforms segment consists optical networking, routing, and switching products and services. This segment products include the 6500 Packet-Optical Platform, Waveserver modular interconnect system, the 6500 Reconfigurable Line System, and coherent pluggable transceivers; and the 3000 family of service delivery platforms and the 5000 family of service aggregation, as well as the 8100 Coherent Routing platforms and virtualization software. The Platform Software and Services segment offers navigator network control suite; and software subscription services, consulting, network migration and integration, installation and upgrade support services, and technical support solutions. The Blue Planet Automation Software and Services segment inventory management, orchestration, route optimization and analysis, and unified assurance and analytics software; and sells subscription, installation, support, consulting, and design services related to the Blue Planet automation platform. The Global Services segment provides services for advisory and enablement, implementation, and maintenance, support, and learning activities. Ciena Corporation was incorporated in 1992 and is headquartered in Hanover, Maryland. Les om selskapet

Nøkkeltall for Ciena

$ 77,5B Markedsverdi (Mcap)
$ 5,1B Omsetning
Communication Equipment Industri
344.72 P/E Ratio
15.12 P/S Ratio
27.76 P/B Ratio
USA Handles på børsen
ciena.com Hjemmeside

Hva er Ciena for type aksje?

Vekstaksje

Ciena klassifiseres som en vekstaksje med en kvartalsvis inntjeningsvekst på 232.3% og sterkt langsiktig momentum på 0.0%.

Scoreoversikt for Ciena

💰 Verdi Score 11/100 (Meget Lav)
⭐ Kvalitet Score 70/100 (Høy)
🚀 Momentum Score 67/100 (Høy)
📊 Total Score 49/100

⚠️ 1 rødt flagg identifisert 1 kritisk

Vår analyse har identifisert 1 potensielle risikofaktor i Ciena som investorer bør være oppmerksomme på.

🚨 Forhøyet konkursrisiko: Altman Z-score er 0.94 (under 1.81) – selskapet befinner ...
🔒

Se alle 1 røde flagg i Ciena

Finn ut om det fortsatt er trygt å investere i aksjen

Utforsk alle aksjer →

📈 Verdsettelse

Ciena handles til en P/E på 344.7, noe som er over markedsgjennomsnittet. Forward P/E er 120.5 (65% lavere), noe som indikerer at markedet forventer stigende inntjening. P/S-forholdet er 15.1 (høy — markedet betaler en premium for omsetningen). P/B er 27.8. PEG-forholdet er 2.29 — over 2.0 tyder på at aksjen er dyr i forhold til vekstraten.

💵 Lønnsomhet & Vekst

Ciena har en fortjenestemargin på 4.5% (moderat) og en driftsmargin på 13.4%. ROE er 8.2%. ROA er 4.6%. Den siste kvartalsinntjeningen vokste med 232.3% år-over-år — sterk vekst.

🏦 Finansiell Helse

Piotroski-poengsummen er 8 av 9 — utmerket finansiell helse. Altman Z-score er 0.94 (faresone — forhøyet konkursrisiko). Gjeldsgraden (D/E) er 100.3% — moderat belåning.

🚀 Momentum & Short Interest

Short interest er 5.23% — forhøyet, en del investorer satser på fall.

Ciena er i opptrend med kjøpssignal – hva gjør du?

Det tekniske signalet er Sterkt Kjøp. Med TradeDesk får du beskjed når signalet endres, så du vet nøyaktig når du skal handle. Pluss kursmål, innsider-data og fullstendig aksjeanalyse.

Ingen binding · Full tilgang · Avslutt når som helst

Utforsk alle aksjer →

Innsiderhandler i Ciena 2026: Signalet er negativt

I 2026 har innsidere i Ciena gjennomført 18 handler, som alle har vært salg. Netto har det flyttet seg 52.173.220 $ ut av aksjen av innsidere. Blant de aktive innsiderne er Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith m.fl.. På kort sikt (siste 3 måneder) er innsider-signalet negativt.

Kortsiktig signal (3 mnd): Negativt

Insidere har utelukkende solgt aksjer de siste 3 månedene.

I de siste 3 måneder: 0 kjøp og 7 salg. Netto 15.831.454 $ ut av aksjen.

Langsiktig signal (alle handler): Negativt

Insidere har utelukkende solgt aksjer i den siste perioden. Det kan indikere at ledelsen ser begrensede muligheter.

Under de siste 18 handler: 0 kjøp og 18 salg. Netto 52.173.220 $ ut av aksjen.

Siste salg: Brodie Gage solgte 1.200 aksjer til 472 $ per stk. den 2026-04-15.

Hvem selger: Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith, Patrick Gallagher, Joseph Cumello m.fl..

Siste innsiderhandel i Ciena (2026)

Tabellen viser de siste 18 rapporterte innsider-transaksjoner i Ciena. Grønne rader er kjøp, røde rader er salg. Data er basert på offisielle rapporteringer.

Transaksjonsdato Navn Type Antall Aksjer Pris Per Aksje ($) Samlet Beløp ($)
2026-04-15 Brodie Gage Salg 1.200 472 566.148
2026-04-01 Jason Phipps Salg 22.014 410 9.021.337
2026-04-01 Gary B Smith Salg 2.952 416 1.226.586
2026-03-24 Brodie Gage Salg 5.000 405 2.025.000
2026-03-16 Gary B Smith Salg 2.952 360 1.061.333
2026-03-02 Gary B Smith Salg 2.952 355 1.046.897
2026-02-17 Gary B Smith Salg 2.952 300 884.154
2026-02-02 Gary B Smith Salg 2.952 266 784.051
2026-01-15 Jason Phipps Salg 21.383 248 5.300.632
2026-01-15 Gary B Smith Salg 2.993 248 741.216

Hvem kjøper og selger Ciena aksjer i 2026?

Følgende innsidere har solgt aksjer: Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith, Patrick Gallagher, Joseph Cumello m.fl.. Samlet er det solgt for 52.173.220 $ fordelt på 18 transaksjoner. Innsiderhandel er lovlige transaksjoner, der ledelsesmedlemmer og styret kjøper eller selger aksjer i sitt eget selskap. Disse handler innrapporteres til SEC og er offentlig tilgjengelige.

🔔

Få beskjed ved neste innsiderhandel i Ciena

Insidere vet mer enn markedet. Få en notifikasjon når direktører og styremedlemmer kjøper eller selger aksjer i Ciena – før markedet reagerer.

Utforsk alle aksjer →

Ciena shorting 2026: 5.2% shortet

Høy Short Interest: 5.2% av free float
Short % av Free Float
5.2%
Vurdering
Høy Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Oppdateres daglig
Aksjen har en høy shortandel. Mellom 5-10% av de fritt omsettelige aksjene er shortet, noe som indikerer at en del investorer satser på kursfall. Ved positive overraskelser kan det oppstå en moderat short squeeze.

Hva betyr det for deg som investor?
En shortandel på 5.2% betyr at 5.2% av de fritt omsettelige aksjene i Ciena er utlånt og solgt av investorer som satser på kursfall.

Data oppdateres daglig basert på offisielle rapporteringer fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høy Veldig Høy Ekstrem
5.2%

Når har Ciena rapport?

Ciena's neste rapportdato er ennå ikke tilgjengelig. Se selskapets finansielle kalender for mer informasjon.



Teknisk analyse av Ciena 2026 – Signal: Sterkt Kjøp

Samlet Teknisk Signal: Sterkt Kjøp

Basert på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ukentlig basis). Oppdatert 11. mai 2026.

Trendanalyse av Ciena Corporation

Ciena Corporation er i en kortsiktig opptrend. Kursen på 548.11 $ ligger 7.1% over 20-dagers gjennomsnittet (511.77 $). På mellomlang sikt er bildet positivt: kursen ligger 25.5% over 50-dagers gjennomsnittet (436.69 $). Langsiktig ligger aksjen 120.4% over 200-dagers gjennomsnittet (248.70 $), hvilket bekrefter en langsiktig opptrend.

Golden Cross: 50-dagers gjennomsnittet (436.69) ligger over 200-dagers (248.70), hvilket er et klassisk bullish signal for Ciena Corporation.

Er Ciena Corporation overkjøpt eller oversolgt?

Ciena Corporation har en RSI på 61.9. Aksjen viser positivt momentum i den øvre delen av nøytral sone. I kombinasjon med den positive trenden støtter dette det bullish bildet.

MACD-analyse for Ciena Corporation

Daglig MACD: MACD er positiv (31.743), hvilket betyr at den kortsiktige trenden er bullish (12-dagers EMA ligger over 26-dagers EMA). MACD ligger over signallinjen (31.629) med 0.114, hvilket bekrefter stigende momentum i opptrenden.

Ukentlig MACD: MACD5 er positiv (88.851), hvilket indikerer en overordnet bullish langsiktig trend. MACD5 ligger over signallinjen (69.666) med 19.185, hvilket bekrefter stigende langsiktig momentum.

Samlet MACD-vurdering: Både daglig og ukentlig MACD er positive og over sine signallinjer. Trend og momentum bekrefter hverandre på tvers av tidshorisonter – det sterkeste bullish signalet.

Risikoprofil for Ciena Corporation

Ciena Corporation har et årlig standardavvik på 0.0%, hvilket klassifiserer aksjen som lav risiko. Kurssvingninger er begrenset, og aksjen egner seg til konservative investorer.

Samlet teknisk konklusjon for Ciena Corporation

Trend: Positiv. Kursen handler over SMA50 og SMA200.

MACD Trend (nullinje): Daglig bullish (31.743). Ukentlig bullish (88.851).

MACD Momentum (signal): Daglig stigende. Ukentlig stigende.

RSI: 61.9 – nøytral.

Teknisk signal: Sterkt Kjøp

Kursen er i opptrend (over SMA50/SMA200) og MACD er positiv på både daglig og ukentlig basis. Trend og MACD-trend bekrefter hverandre – det sterkeste tekniske kjøpssignalet.

Ofte stilte spørsmål om Ciena aksjen i 2026

Skal man kjøpe Ciena aksjen nå?
Det tekniske signalet for Ciena er aktuelt NØYTRAL. Ciena handles til 575.36 $ per 11/05-2026. Det samlede tekniske signal er: Sterkt Kjøp. Den tekniske analysen viser følgende: MACD er positiv (bullish trend) på 31.743 med stigende momentum (signal: 31.629); RSI er på 61.9 (nøytral sone); aksjen er i en kortsiktig opptrend (kurs over 20-dagers gjennomsnitt); analytikernes kursmål på 410.91 $ ligger 28.6% under nåværende kurs. Aksjen er i en overordnet opptrend (over SMA50/SMA200). Dette er en teknisk observasjon basert på aktuelle data, ikke en investeringsanbefaling.
Hva er kursmålet for Ciena aksjen?
Analytikernes gjennomsnittlige kursmål for Ciena er 410.91 $. Den nåværende kurs er 575.36 $, hvilket gir en nedside på 28.6%. Basert på dette bedømmes aksjen som overvurdert. Fair value-intervallet (±10% av kursmålet) ligger mellom 369.82 og 452.00 $.
Er Ciena en utbytteaksje?
Nei, Ciena betaler for øyeblikket ikke utbytte til aksjonærene. Selskapet reinvesterer sitt overskudd i vekst i stedet for å betale utbytte.
Hva er risikoen med Ciena aksjen?
Ciena bedømmes som en aksje med lav risiko. det årlige standardavviket er 0.0%, hvilket klassifiserer aksjen som lav risiko.
Er Ciena overvurdert?
Ja, Ciena bedømmes som overvurdert basert på analytikernes kursmål (28.6% over kursmålet). Ciena har følgende nøkkeltall: P/E-tall på 344.7 (høyt priset), P/S-tall på 15.1, P/B-tall på 27.8. Analytikernes kursmål indikerer at aksjen er overvurdert med 28.6%.
Er Ciena overkjøpt?
Nei, Ciena er ikke overkjøpt. RSI er på 61.9 (nøytral sone). De tekniske indikatorene viser: RSI er på 61.9 (øvre nøytral sone), hvilket viser positivt momentum men ennå ikke overkjøpt. I tillegg kursen ligger 12.4% over 20-dagers gjennomsnittet (kortsiktig opptrend). I tillegg MACD er positiv med stigende momentum (bullish).
Når har Ciena neste rapport?
Dato for neste rapport er ikke publisert for Ciena ennå. Se selskapets finansielle kalender for oppdateringer.
Er Ciena shortet?
Ja, Ciena er shortet med 5.2% av free float. Dette er en høy shorting, noe som indikerer at en del investorer satser på kursfall. Ved positive overraskelser kan det oppstå en moderat short squeeze. Data oppdateres daglig basert på offisielle rapporteringer fra SEC.
Kjøper innsidere Ciena aksjer?
Nei, innsidere kjøper ikke Ciena aksjer – de er nettoselgere. De siste 3 månedene har innsidere gjennomført 0 kjøp og 7 salg. Netto er det solgt for 15.831.454 $. Over de siste 18 innberettede transaksjoner er fordelingen 0 kjøp og 18 salg, og netto er det solgt for 52.173.220 $. Aktive selgere er Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith m.fl.. Innsidersalg kan ha flere årsaker (f.eks. planlagte 10b5-1 salg, porteføljediversifisering eller skatt), men vedvarende salg fra flere innsidere bør følges tett.
Er Ciena en god aksje?
Basert på vår samlede score bedømmes Ciena som en middelmådig aksje med en samlet score på 49 av 100. Aksjen scorer gjennomsnittlig på tvers av verdi, kvalitet og momentum – den ligger rundt medianen i vår database. Poengene er sammensatt av Verdi: 11/100, Kvalitet: 70/100, Momentum: 67/100. I tillegg: kursmålet ligger 28.6% under nåværende kurs; teknisk signal: Sterkt Kjøp. Hvorvidt Ciena er en god investering avhenger av din investeringshorisont, risikoprofil og portefølje. Dette er en datadrevet observasjon, ikke en investeringsanbefaling.
Hva er fremtiden for Ciena aksjen?
Fremtidsutsiktene for Ciena basert på aktuelle data: analytikernes gjennomsnittlige kursmål er 410.91 $ (-28.6%); aksjen er i en opptrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 344.7 (høyt – markedet forventer vekst). Observer at aksjekurser påvirkes av mange faktorer, inkludert rapporter, makroøkonomi og markedssentiment. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning.
Hvorfor stiger Ciena aksjen?
Ciena stiger for tiden. De tekniske indikatorene viser: kursen ligger 12.4% over 20-dagers gjennomsnittet; MACD er positiv med stigende momentum (bullish signal); shorting er 5.2% (høy – mange satser på kursfall); insidere har overveiende solgt aksjen i det siste. For den siste konteksten, se vår tekniske analyse, innsider-seksjon og nyhetsoversikt ovenfor.
Hvor mye kan Ciena stige?
Analytikernes gjennomsnittlige kursmål for Ciena er 410.91 $, noe som ligger 28.6% under den nåværende kursen på 575.36 $. Observer at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevegelser avhenger av rapporter, markedsforhold og uventede hendelser.

Utforsk mer