Nordrest aktie (NREST) 2026/2027: riktkurs +40 % och utdelning 3,3 %

258,50
Kursutveckling för Nordrest (NREST.ST) – aktiekurs på 258,50 kr, november 2026
Nordrest aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Nordrest riktkurs 2026: analytikerna ser 41 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Nordrest är 365,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Nordrest övervärderad eller undervärderad?

Nordrest är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 41,2 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 258,50 kr, vilket placerar Nordrest i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 328,50 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 401,50 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Nordrest mellan 328,50 kr och 401,50 kr.

Nordrest är i nedtrend. Har du den i portföljen?

Aktien faller, och den tekniska signalen är Starkt Sälj. Många privatinvesterare köper fallande aktier, eftersom det är de aktier de hör om i medierna – men det är sällan en bra strategi. Få en gratis portföljanalys och hitta aktier som faktiskt passar din riskprofil.

Utforska alla aktier →

Om Nordrest – Restauranger

Nordrest Holding AB (publ) är ett svenskt bolag som säljer mat och måltidstjänster. Företaget driver restauranger och erbjuder catering, alltså att de lagar och levererar mat till event och verksamheter.

Nordrest tillverkar och paketerar också färdiga måltider och matkomponenter under varumärkena OrifO, Surviva foods och Outmeals. Dessa produkter är anpassade för försvaret, krisberedskap, humanitära insatser och andra institutioner som behöver hålla stora matlager eller snabbt kunna leverera mat i svåra situationer.

Utöver detta erbjuder bolaget måltidslösningar under varumärkena Taste by Nordrest, Togo by Nordrest, Pocket by Nordrest, LaGirafe, Dinners och WayCup.

Kunderna finns bland annat inom försvaret, hos företag, på högskolor och universitet, i skolor, på sjukhus och äldreboenden, samt hos researrangörer.

Nordrest verkar både i Sverige och internationellt. Bolaget grundades 2013 och har sitt huvudkontor i Solna.
Läs om företaget

Nyckeltal för Nordrest

kr 3,3B Marknadsvärde (Mcap)
kr 2,9B Omsättning
Restauranger Industri
17,13 P/E Ratio
1,15 P/S Ratio
14,40 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Nordrest för typ av aktie?

Utdelningsaktie

Nordrest klassificeras som en utdelningsaktie med en direktavkastning på 3,3 % och en utdelningsandel på 65 %, vilket indikerar en hållbar utdelningsnivå.

Scoreöversikt för Nordrest

💰 Value Score 63/100 (Hög)
⭐ Quality Score 59/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 43/100 (Neutral)
📊 Total Score 55/100

⚠️ 1 röd flagga identifierad 1 kritisk

Vår analys har identifierat 1 potentiella riskfaktor i Nordrest som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Hög skuldsättning: Debt/Equity är 357 % – företaget har väsentligt mer skuld...
🔒

Se alla 1 röda flaggor i Nordrest

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Nordrest handlas till ett P/E på 17,1, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 11,9 (31 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 1,2. P/B är 14,4.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Nordrest har en vinstmarginal på 7,0 % (moderat) och en rörelsemarginal på 9,4 %. ROE är 67,5 % — utmärkt avkastning på eget kapital. ROA är 20,1 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 0,5 % år-över-år.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 3,92 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 356,9 % — hög belåning, vilket ökar risken.

Signalen på Nordrest är Starkt Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Nordrest utdelning 2026: 3,3 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Nordrest

Direktavkastning
3,28 %
Senaste utdelning per aktie
8,50 SEK
Utdelningsandel
65,4 %
Hög
Utdelningstillväxt (1 år)
+70,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
6,75 SEK

När betalar Nordrest utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
13. maj 2026

Hur mycket utdelning betalar Nordrest?

Nordrest betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 8,50 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 3,28 %. Under de senaste 1 åren har den årliga utdelningen stigit med 70,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 65,4 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för Nordrest

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Nordrest sedan 9 maj 2025. Under denna period har aktien betalat utdelning 2 gånger, senast den 13 maj 2026. Dock kvalificerar aktien sig inte som en stabil eller sporadisk utdelningsaktie, då utdelningsbetalningarna har varit inkonsekventa de senaste åren.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-05-13N/A8,50SEK
2025-05-09N/A5,00SEK

Insynshandel i Nordrest 2026: Övervägande försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i Nordrest genomfört 20 transaktioner – fördelat på 15 köp och 5 försäljningar. Netto har det flyttats 2 632 460 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Fredrik Ingemarsson, Catherine Margareta Röhstö Sahlgren, Göran Hesseborn m.fl.. Senaste 3 månaderna: övervägande försäljningar.

Senaste 3 månaderna: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för mer än de har köpt under de senaste 3 månaderna.

Under de senaste 3 månaderna: 1 köp och 1 försäljningar. Netto 742 451 kr ut ur aktien.

Alla transaktioner: Både köp och försäljningar

Det finns både köp och försäljningar från insynspersoner, utan en tydlig riktning. Det är normalt för stora bolag, där ledningen löpande justerar sina positioner.

Under de senaste 20 transaktionerna: 15 köp och 5 försäljningar. Netto 2 632 460 kr in i aktien.

Senaste köp: Fredrik Ingemarsson köpte 400 aktier till 266 kr per st. den 14 september 2026. Aktien har sedan fallit 2,8 %.

Senaste försäljning: Jonas Winkelmann sålde 3 167 aktier till 268 kr per st. den 27 augusti 2026.

Vem köper: Fredrik Ingemarsson, Catherine Margareta Röhstö Sahlgren, Göran Hesseborn, Pelle Höckerbo, Mathias Wikell m.fl..

Vem säljer: Jonas Winkelmann, Michael Joachim Bühring.

Senaste insynshandel i Nordrest (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Nordrest. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-09-14 Fredrik Ingemarsson Köp 400 266 106 400
2026-08-27 Jonas Winkelmann Sälj 3 167 268 848 851
2026-06-08 Catherine Margareta Röhstö Sahlgren Köp 680 282 191 420
2026-06-04 Catherine Margareta Röhstö Sahlgren Köp 113 286 32 318
2026-06-01 Göran Hesseborn Köp 500 282 140 750
2026-05-25 Catherine Margareta Röhstö Sahlgren Köp 600 294 176 400
2026-05-21 Göran Hesseborn Köp 600 302 181 404
2026-05-15 Göran Hesseborn Köp 800 317 253 200
2026-03-10 Catherine Margareta Röhstö Sahlgren Köp 600 304 182 100
2026-03-09 Catherine Margareta Röhstö Sahlgren Köp 124 298 36 890

Vem köper och säljer Nordrest aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Nordrest: Fredrik Ingemarsson, Catherine Margareta Röhstö Sahlgren, Göran Hesseborn, Pelle Höckerbo, Mathias Wikell m.fl.. Totalt har det köpts för 10 175 400 kr fördelat på 15 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Jonas Winkelmann, Michael Joachim Bühring. Totalt har det sålts för 7 542 940 kr fördelat på 5 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Nordrest

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Nordrest – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Nordrest rapport?

Nordrests nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Nordrest 2026 – Signal: Starkt Sälj

Samlad Teknisk Signal: Starkt Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Nordrest (NREST.ST) – RSI 48, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Nordrest teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Nordrest

Nordrest är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 258,50 kr ligger 1,3 % under 20-dagars genomsnittet (261,95 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 2,2 % under 50-dagars genomsnittet (264,27 kr). Långsiktigt ligger aktien 6,0 % under 200-dagars genomsnittet (275,10 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (264,27) ligger under 200-dagars (275,10), vilket är en klassisk negativ signal för Nordrest.

Är Nordrest överköpt eller översåld?

Nordrest har ett RSI på 47,7, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Nordrest

Daglig MACD: MACD är negativ (-1,205), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-0,773) med 0,432, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-1,695), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-1,182) med 0,513, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är negativa och under sina signallinjer. Trend och momentum är negativa över tidshorisonterna – den starkaste negativ-signalen.

Riskprofil för Nordrest

Nordrest har en årlig standardavvikelse på 38,0 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Nordrest

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-1,205). Veckovis negativ (-1,695).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 47,7 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Sälj

Kursen är i nedtrend (under SMA50/SMA200) och MACD är negativ på både daglig och veckovis basis. Undvik köp och överväg att stänga befintliga positioner.

Vanliga frågor om Nordrest aktien 2026

Ska man köpa Nordrest aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Nordrest (såld den 24 september 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Nordrest handlas till 258,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -1,205 med fallande momentum (signal: -0,773); RSI är på 47,7 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 365,00 kr indikerar 41,2 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Nordrest aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Nordrest är 365,00 kr. Den nuvarande kursen är 258,50 kr, vilket ger en uppsida på 41,2 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 328,50 och 401,50 kr.
Är Nordrest en utdelningsaktie?
Ja, Nordrest är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 3,28 %. Den senaste utdelningen var 8,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Utdelningsandelen är 65,4 %, vilket bedöms som moderat.
När delar Nordrest ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Nordrest är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Senaste utdelning var 8,50 kr per aktie med x-dag 13 maj 2026. Direktavkastningen är 3,28 %. En utdelningsandel på 65,4 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med Nordrest aktien?
Nordrest bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 38,0 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Nordrest övervärderad?
Nej, Nordrest bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (41,2 % uppsida). Nordrest har följande nyckeltal: P/E-tal på 17,1 (moderat prissatt), P/S-tal på 1,2, P/B-tal på 14,4. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 41,2 %.
Är Nordrest överköpt?
Nej, Nordrest är inte överköpt. RSI är på 47,7 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 47,7 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 1,3 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Nordrest nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Nordrest ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Nordrest blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Nordrest, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Nordrest aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Nordrest aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 1 försäljningar. Netto har det sålts för 742 451 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 15 köp och 5 försäljningar, och netto har det köpts för 2 632 460 kr. Aktiva säljare är Jonas Winkelmann, Michael Joachim Bühring. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Nordrest en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Nordrest som en medelmåttig aktie med en samlad score på 55 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 63/100, Kvalitet: 59/100, Momentum: 43/100. Dessutom: analytikerna ser 41,2 % uppsida till riktkursen; utdelning på 3,28 %; teknisk signal: Starkt Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Nordrest aktien?
Framtidsutsikterna för Nordrest baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 365,00 kr (+41,2 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); P/E-talet är 17,1 (moderat).
Varför rör sig Nordrest aktien?
Nordrest är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan Nordrest stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Nordrest är 365,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 41,2 % från den nuvarande kursen på 258,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 200,80 och 348,50 kr. Kursen ligger 25,8 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Nordrest falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 200,80 kr, vilket ligger 22,3 % under den nuvarande kursen på 258,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 42,4 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±38,0 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Nordrest?
Nordrest Holding AB (publ) är ett svenskt bolag som säljer mat och måltidstjänster. Företaget driver restauranger och erbjuder catering, alltså att de lagar och levererar mat till event och verksamheter. Nordrest tillverkar och paketerar också färdiga måltider och matkomponen... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Restauranger, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Nordrest som investering.
Har Nordrest höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Nordrest under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Nordrest pengar eller går det med förlust?
Ja, Nordrest tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 7,0 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 9,4 %. Med ett P/E-tal på 17,1 betalar du för närvarande 17,1 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Nordrest gå i konkurs?
Risken för konkurs i Nordrest bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 3,92 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 357 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Nordrest mycket skulder?
Ja, Nordrest har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 357 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan Nordrest betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 29,1×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).

Andra aktier i Sällanköpsvaror

Jämför Nordrest med andra aktier i sällanköpsvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 41 aktier i Sällanköpsvaror-sektorn