Ska man köpa Fenix Outdoor International aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Fenix Outdoor International (köpt den 27 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Fenix Outdoor International handlas till 331,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 6,736 med stigande momentum (signal: 3,347); RSI är på 64,5 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt).
Vad är riktkursen för Fenix Outdoor International aktien?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Fenix Outdoor International.
Är Fenix Outdoor International en utdelningsaktie?
Ja, Fenix Outdoor International är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 2,35 %. Den senaste utdelningen var 7,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 28 april 2026. Utdelningsandelen är 181,0 %, vilket bedöms som högt.
När delar Fenix Outdoor International ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Fenix Outdoor International är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 28 april 2026. Senaste utdelning var 7,50 kr per aktie med x-dag 28 april 2026. Direktavkastningen är 2,35 %. En utdelningsandel på 181,0 % indikerar att utdelningen är hög i förhållande till vinsten.
Vad är risken med Fenix Outdoor International aktien?
Fenix Outdoor International bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 33,2 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Fenix Outdoor International övervärderad?
Fenix Outdoor International har följande nyckeltal: P/E-tal på 43,6 (högt prissatt), P/S-tal på 6,1, P/B-tal på 1,0.
Är Fenix Outdoor International överköpt?
Nej, Fenix Outdoor International är inte överköpt. RSI är på 64,5 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 64,5 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 9,5 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Fenix Outdoor International nästa rapport?
Fenix Outdoor International publicerar nästa rapport den 4 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 331,50 kr. Med ett P/E-tal på 43,6 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Fenix Outdoor International blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Fenix Outdoor International, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Fenix Outdoor International aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Fenix Outdoor International – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 1 rapporterade transaktionerna är fördelningen 1 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 943 200 kr. Aktiva köpare är Martin Axelhed. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Fenix Outdoor International en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Fenix Outdoor International som en dålig aktie med en samlad score på 38 av 100. Aktien scorar under genomsnittet inom value, kvalitet och momentum – den ligger i botten av marknaden. Poängen är sammansatt av Value: 41/100, Kvalitet: 44/100, Momentum: 28/100. Dessutom: utdelning på 2,35 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Fenix Outdoor International aktien?
Framtidsutsikterna för Fenix Outdoor International baserat på aktuella data: nästa rapport publiceras den 4 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 43,6 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför stiger Fenix Outdoor International aktien?
Fenix Outdoor International stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 9,5 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Q3-rapport Fenix Outdoor International AG (2026-10-28, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Fenix Outdoor International AG har beslutat att återkalla sitt tidigare beslut om att minska aktiekapitalet. De 112 8... (2025-03-04, Kapitalökning).
Hur mycket kan Fenix Outdoor International stiga?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Fenix Outdoor International. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 275,00 och 538,08 kr. Kursen ligger 38,4 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Fenix Outdoor International falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 275,00 kr, vilket ligger 17,0 % under den nuvarande kursen på 331,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 48,9 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±33,2 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Fenix Outdoor International?
Fenix Outdoor International AG utvecklar, tillverkar och säljer friluftsprodukter. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja kläder, ryggsäckar, sovsäckar, tält, kokare, väskor, skor och kängor samt navigeringsutrustning och andra tillbehör.
Företaget verkar framför allt i... Bolaget tillhör sektorn Sällanköpsvaror, närmare bestämt branschen Specialiserad detaljhandel, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Fenix Outdoor International som investering.
Har Fenix Outdoor International höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Fenix Outdoor International under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Fenix Outdoor International pengar eller går det med förlust?
Ja, Fenix Outdoor International tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 1,3 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 14,5 %. Med ett P/E-tal på 43,6 betalar du för närvarande 43,6 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Fenix Outdoor International gå i konkurs?
Risken för konkurs i Fenix Outdoor International bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 4,62 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 66 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Fenix Outdoor International mycket skulder?
Nej, Fenix Outdoor International har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 66 %. För sällanköpsvaror-sektorn räknas allt under 100 % som låg skuldsättning. Cykliska konsumentbolag kan bära måttliga skulder i goda tider, men höga skulder är riskabelt i nedgångar. Kan Fenix Outdoor International betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 12,3×, och nettoskulden motsvarar 4,3 års vinst (EBITDA).