Ska man köpa Dynavox aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Dynavox (såld den 21 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Dynavox handlas till 74,55 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -1,344 med fallande momentum (signal: -0,599); RSI är på 45,8 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 110,75 kr indikerar 48,6 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Dynavox aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Dynavox är 110,75 kr. Den nuvarande kursen är 74,55 kr, vilket ger en uppsida på 48,6 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 99,68 och 121,83 kr.
Är Dynavox en utdelningsaktie?
Ja, Dynavox är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 0,67 %. Den senaste utdelningen var 0,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 11 maj 2026. Utdelningsandelen är 19,4 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Dynavox ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Dynavox är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 11 maj 2026. Senaste utdelning var 0,50 kr per aktie med x-dag 11 maj 2026. Direktavkastningen är 0,67 %. En utdelningsandel på 19,4 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Dynavox aktien?
Dynavox bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 48,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Dynavox övervärderad?
Nej, Dynavox bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (48,6 % uppsida). Dynavox har följande nyckeltal: P/E-tal på 28,4 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 3,0, P/B-tal på 9,6. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 48,6 %.
Är Dynavox överköpt?
Nej, Dynavox är inte överköpt. RSI är på 45,8 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 45,8 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 3,9 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Dynavox nästa rapport?
Dynavox publicerar nästa rapport den 4 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 74,55 kr. Med ett P/E-tal på 28,4 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Dynavox blankad?
Ja, Dynavox är blankad med 9,0 % av bolagets aktier. Detta är en hög blankning, vilket indikerar att en del investerare satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar kan det uppstå en moderat short squeeze. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner Dynavox aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Dynavox – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 6 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 3 013 215 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 14 köp och 6 försäljningar, och netto har det köpts för 2 535 409 kr. Aktiva köpare är Maarten Barmentlo, Ingrid Britta Louise Bojner, Gitte Pugholm Aabo m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Dynavox en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Dynavox som en medelmåttig aktie med en samlad score på 49 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 35/100, Kvalitet: 71/100, Momentum: 41/100. Dessutom: analytikerna ser 48,6 % uppsida till riktkursen; utdelning på 0,67 %; teknisk signal: Starkt Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Dynavox aktien?
Framtidsutsikterna för Dynavox baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 110,75 kr (+48,6 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 4 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 28,4 (moderat).
Varför faller Dynavox aktien?
Dynavox faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 3,9 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); blankning är 9,0 % (hög – många satsar på kursfall); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Dynavox Groups delårsrapport för tredje kvartalet 2026 (2026-10-21, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Dynavox Groups valberedning inför årsstämman 2027 utsedd (2026-10-09, Övrig information); Inbjudan till Dynavox Groups webbpresentation av delårsrapporten för det tredje kvartalet 2026 (2026-10-05, Investerarnyheter).
Hur mycket kan Dynavox stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Dynavox är 110,75 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 48,6 % från den nuvarande kursen på 74,55 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 57,20 och 104,87 kr. Kursen ligger 28,9 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Dynavox falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 57,20 kr, vilket ligger 23,3 % under den nuvarande kursen på 74,55 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 45,5 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±48,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Dynavox?
Dynavox Group utvecklar och säljer hjälpmedel som gör det möjligt för personer med kommunikationssvårigheter att uttrycka sig själva. Företaget tjänar pengar genom att sälja dessa hjälpmedel, tillsammans med tillhörande mjukvara, support och utbildning.
Kunderna är personer m... Bolaget tillhör sektorn Hälsovård, närmare bestämt branschen Medicinska instrument & förbrukningsvaror, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Dynavox som investering.
Har Dynavox höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Dynavox under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Dynavox pengar eller går det med förlust?
Ja, Dynavox tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 10,5 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 17,4 %. Med ett P/E-tal på 28,4 betalar du för närvarande 28,4 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Dynavox gå i konkurs?
Risken för konkurs i Dynavox bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 3,55 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 340 % (hög). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Dynavox mycket skulder?
Ja, Dynavox har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 340 %. För hälsovård-sektorn räknas allt över 150 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. För hälsosektorn är 80–150 % en typisk nivå — stora läkemedelsbolag bär en del skulder för FoU och förvärv. Kan Dynavox betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 9,1×, och nettoskulden motsvarar 1,6 års vinst (EBITDA).