Mentice aktie (MNTC) 2026/2027: riktkurs +50 % – rekommendation och aktieanalys

15,25
Kursutveckling för Mentice (MNTC.ST) – aktiekurs på 15,25 kr, november 2026
Mentice aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Mentice riktkurs 2026: analytikerna ser 49 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Mentice är 22,75 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Mentice övervärderad eller undervärderad?

Mentice är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 49,2 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 15,25 kr, vilket placerar Mentice i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 20,48 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 25,03 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Mentice mellan 20,48 kr och 25,03 kr.

Är Mentice den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Mentice – Medicintekniska produkter

Mentice AB tillverkar simulatorer som läkare använder för att träna på avancerade kateterbaserade behandlingar, till exempel vid hjärtsjukdomar, stroke, kärlsjukdomar och andra ingrepp som görs med hjälp av röntgen. Företaget tjänar pengar genom att sälja denna typ av träningsutrustning och tillhörande tjänster till sjukhus och medicinteknikföretag.

Verksamheten är uppdelad i tre delar: Mentice VIST, Physical Sim och Ankyras. Under dessa varumärken erbjuder företaget bland annat:

- VR-simulatorer där läkare övar på ingrepp i en virtuell miljö.
- Fysiska modeller som efterliknar blodkärl och organ, gjorda i silikon eller med 3D-skrivare, som kan användas tillsammans med riktig medicinsk utrustning för att öva på verkliga förhållanden.
- Ankyras, ett datorprogram som ger stöd vid kliniska beslut.
- Mentice Live, en molnbaserad utbildningsplattform för sjukvårdspersonal och medicinteknikbranschen.
- En app för att öva på kateterisering av hjärtats högra sida.
- Vascular Twin, en teknik som gör exakta kopior av patienters blodkärl för att träna inför ingrepp eller testa ny utrustning.

Utöver produkterna erbjuder Mentice även forskning och utveckling samt support, installation och utbildning till sina kunder.

Kunderna finns över hela världen – i Europa, Mellanöstern, Afrika, Asien och Amerika. Det handlar framför allt om sjukhus och företag inom medicinteknik.

Mentice grundades 1998 och har sitt huvudkontor i Göteborg.
Läs om företaget

Nyckeltal för Mentice

kr 442M Marknadsvärde (Mcap)
kr 303M Omsättning
Medicintekniska produkter Industri
- P/E Ratio
1,46 P/S Ratio
3,53 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Mentice för typ av aktie?

Tillväxtaktie

Mentice klassificeras som en tillväxtaktie med en kvartalsvis intjäningstillväxt på 474,5 % och starkt långsiktigt momentum på 0,0 %.

Scoreöversikt för Mentice

💰 Value Score 31/100 (Låg)
⭐ Quality Score 27/100 (Låg)
🚀 Momentum Score 67/100 (Hög)
📊 Total Score 41/100

⚠️ 3 röda flaggor identifierade 1 kritisk

Vår analys har identifierat 3 potentiella riskfaktorer i Mentice som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Svag balansräkning (förhöjd risk): Altman Z2 är -0,62 – balansräkningen är mätbart svagare ä...
⚠️ Negativ vinstmarginal: Vinstmarginalen är -1,5 % – företaget förlorar pengar på ...
⚠️ Negativ avkastning på eget kapital: ROE är -4,2 % – företaget genererar negativ avkastning ti...
🔒

Se alla 3 röda flaggor i Mentice

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

P/S-kvoten är 1,5. P/B är 3,5.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Den senaste kvartalsintjäningen växte med 474,5 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Altman Z2 är -0,62 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 125,5 % — måttlig belåning.

42/100 och 3 röda flaggor – är du säker på Mentice?

De flesta privatinvesterare upptäcker problemen för sent. Med TradeDesk får du den fullständiga analysen – röda flaggor, riskprofil, insynshandel och dagliga signaler – så du kan fatta välgrundade beslut.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i Mentice 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Mentice genomfört 5 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 977 076 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Frans Matthieu Venker, Magnus Nilsson.

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 5 transaktionerna: 5 köp och 0 försäljningar. Netto 977 076 kr in i aktien.

Senaste köp: Frans Matthieu Venker köpte 8 800 aktier till 13 kr per st. den 17 november 2025. Aktien har sedan stigit 17,3 %.

Vem köper: Frans Matthieu Venker, Magnus Nilsson.

Senaste insynshandel i Mentice (2026)

Tabellen visar de senaste 5 rapporterade insynstransaktionerna i Mentice. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2025-11-17 Frans Matthieu Venker Köp 8 800 13 114 400
2025-11-11 Frans Matthieu Venker Köp 10 000 13 127 000
2025-09-19 Magnus Nilsson Köp 16 000 12 191 360
2023-02-08 Magnus Nilsson Köp 5 405 55 297 059
2023-02-07 Magnus Nilsson Köp 4 595 54 247 257

Vem köper och säljer Mentice aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Mentice: Frans Matthieu Venker, Magnus Nilsson. Totalt har det köpts för 977 076 kr fördelat på 5 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Mentice

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Mentice – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Mentice rapport?

Mentices nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Mentice 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Mentice (MNTC.ST) – RSI 48, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Mentice teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Mentice

Mentice är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 15,25 kr ligger 2,4 % under 20-dagars genomsnittet (15,62 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 3,2 % över 50-dagars genomsnittet (14,77 kr). Långsiktigt ligger aktien 9,7 % över 200-dagars genomsnittet (13,90 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (14,77) ligger över 200-dagars (13,90), vilket är en klassisk köpsignal för Mentice.

Är Mentice överköpt eller översåld?

Mentice har ett RSI på 48,0, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Mentice

Daglig MACD: MACD är positiv (0,213), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (0,332) med 0,119, vilket tyder på att det positiva momentumet är avtagande – trenden kan vara på väg att vända.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,498), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (0,267) med 0,231, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är positiv (MACD över noll). Dock visar momentum tecken på avmattning på daglig basis. Håll utkik efter om trenden håller.

Riskprofil för Mentice

Mentice har en årlig standardavvikelse på 49,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Mentice

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,213). Veckovis positiv (0,498).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 48,0 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Mentice aktien 2026

Ska man köpa Mentice aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Mentice (såld den 19 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Mentice handlas till 15,25 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 0,213 med fallande momentum (signal: 0,332); RSI är på 48,0 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 22,75 kr indikerar 49,2 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Mentice aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Mentice är 22,75 kr. Den nuvarande kursen är 15,25 kr, vilket ger en uppsida på 49,2 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 20,48 och 25,03 kr.
Är Mentice en utdelningsaktie?
Nej, Mentice betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Mentice aktien?
Mentice bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 49,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Mentice övervärderad?
Nej, Mentice bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (49,2 % uppsida). Mentice har följande nyckeltal: P/S-tal på 1,5, P/B-tal på 3,5. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 49,2 %.
Är Mentice överköpt?
Nej, Mentice är inte överköpt. RSI är på 48,0 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 48,0 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 2,4 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Mentice nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Mentice ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Mentice blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Mentice, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Mentice aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Mentice – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 5 rapporterade transaktionerna är fördelningen 5 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 977 076 kr. Aktiva köpare är Frans Matthieu Venker, Magnus Nilsson. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Mentice en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Mentice som en medelmåttig aktie med en samlad score på 42 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 31/100, Kvalitet: 27/100, Momentum: 67/100. Dessutom: analytikerna ser 49,2 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Mentice aktien?
Framtidsutsikterna för Mentice baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 22,75 kr (+49,2 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200).
Varför faller Mentice aktien?
Mentice faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 2,4 % under 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan Mentice stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Mentice är 22,75 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 49,2 % från den nuvarande kursen på 15,25 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 9,34 och 18,95 kr.
Hur lågt kan Mentice falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 9,34 kr, vilket ligger 38,8 % under den nuvarande kursen på 15,25 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 50,7 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±49,3 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Mentice?
Mentice AB tillverkar simulatorer som läkare använder för att träna på avancerade kateterbaserade behandlingar, till exempel vid hjärtsjukdomar, stroke, kärlsjukdomar och andra ingrepp som görs med hjälp av röntgen. Företaget tjänar pengar genom att sälja denna typ av tränings... Bolaget tillhör sektorn Hälsovård, närmare bestämt branschen Medicintekniska produkter, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Mentice som investering.
Har Mentice höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Mentice under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Mentice pengar eller går det med förlust?
Nej, Mentice tjänar för närvarande inga pengar — bolaget går med förlust med en negativ vinstmarginal på -1,5 %, en mindre förlust. Det betyder att verksamheten förlorar pengar på varje krona i omsättning. Även rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är negativ på -3,9 %, vilket visar att det inte bara är finansiella kostnader som drar ned resultatet. Det är normalt för tillväxtaktier som investerar i expansion, men det ökar risken om bolaget inte når break-even innan kapitalet tar slut.
Kan Mentice gå i konkurs?
Risken för konkurs i Mentice bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är -0,62 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 125 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Mentice mycket skulder?
Mentice har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 125 %. För hälsovård-sektorn räknas 80–150 % som en typisk nivå. För hälsosektorn är 80–150 % en typisk nivå — stora läkemedelsbolag bär en del skulder för FoU och förvärv.

Andra aktier i Hälsovård

Jämför Mentice med andra aktier i hälsovård-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 68 aktier i Hälsovård-sektorn