Cloetta aktie (CLA-B) 2026/2027: riktkurs +5 % och utdelning 2,4 %

61,60
1,23 %
Kursutveckling för Cloetta (CLA-B.ST) – aktiekurs på 61,60 kr, november 2026
Cloetta aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Cloetta riktkurs 2026: analytikerna ser 6 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Cloetta är 65,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 5,5 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Cloetta övervärderad eller undervärderad?

Cloetta är för närvarande fair med en avvikelse på 5,5 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 61,60 kr, vilket placerar Cloetta i kategorin fair. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 58,50 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 71,50 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Cloetta mellan 58,50 kr och 71,50 kr.

Cloetta scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 73/100 är Cloetta en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om Cloetta – Konfektyr

Cloetta AB tillverkar och säljer choklad, godis och tuggummi. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter till butiker och andra försäljningsställen.

Bland de kända varumärkena finns Kexchoklad, Center, Plopp, Läkerol och Ahlgrens bilar. Cloetta tillverkar också nötter under varumärket Nutisal.

Företaget säljer sina produkter i cirka 50 länder runt om i världen, framför allt via matbutiker och andra handelskanaler.

Cloetta grundades 1862 och har sitt huvudkontor i Solna, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för Cloetta

kr 17,5B Marknadsvärde (Mcap)
kr 8,6B Omsättning
Konfektyr Industri
20,39 P/E Ratio
2,03 P/S Ratio
2,98 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Cloetta för typ av aktie?

Utdelningsaktie Tillväxtaktie Momentum-aktie

Cloetta klassificeras som en utdelningsaktie och tillväxtaktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 2,4 %, och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för Cloetta

💰 Value Score 63/100 (Hög)
⭐ Quality Score 66/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 91/100 (Mycket Hög)
📊 Total Score 73/100

📈 Värdering

Cloetta handlas till ett P/E på 20,4, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 13,7 (33 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 2,0. P/B är 3,0.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Cloetta har en vinstmarginal på 9,9 % (moderat) och en rörelsemarginal på 14,9 %. ROE är 15,1 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 6,6 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 88,2 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 7 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 2,84 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 105,1 % — måttlig belåning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 0,20 % — lågt, marknaden förväntar sig inte ett fall.

Cloetta är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Cloetta utdelning 2026: 2,4 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Cloetta

Direktavkastning
2,35 %
Senaste utdelning per aktie
1,40 SEK
Utdelningsandel
60,6 %
Hög
Utdelningstillväxt (4 år)
+40,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,17 SEK

När betalar Cloetta utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
22. april 2026
Senaste utbetalningsdatum
28. april 2026

Hur mycket utdelning betalar Cloetta?

Cloetta betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 1,40 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 2,35 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen stigit med 40,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 60,6 %, vilket är relativt högt. Företaget betalar en stor del av överskottet som utdelning, men det finns fortfarande en buffert.

Historiska utdelningsbetalningar för Cloetta

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Cloetta sedan 7 april 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 5 gånger, senast den 22 april 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-04-222026-04-281,40SEK
2025-04-112025-04-171,10SEK
2024-04-102024-04-161,00SEK
2023-04-052023-04-131,00SEK
2022-04-072022-04-131,00SEK

Insynshandel i Cloetta 2026: Både köp och försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i Cloetta genomfört 20 transaktioner – fördelat på 10 köp och 10 försäljningar. Netto har det flyttats 13 613 038 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Ulrika Palm, Andrew David John Row, Andre Ruikes m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Både köp och försäljningar

Det finns både köp och försäljningar från insynspersoner, utan en tydlig riktning. Det är normalt för stora bolag, där ledningen löpande justerar sina positioner.

Under de senaste 20 transaktionerna: 10 köp och 10 försäljningar. Netto 13 613 038 kr in i aktien.

Senaste köp: Ulrika Palm köpte 1 465 aktier till 53 kr per st. den 13 maj 2026. Aktien har sedan stigit 14,9 %.

Senaste försäljning: Ewald Frenay sålde 65 242 aktier till 53 kr per st. den 21 maj 2026.

Vem köper: Ulrika Palm, Andrew David John Row, Andre Ruikes, Mikael Svenfelt.

Vem säljer: Ewald Frenay, Ville Perho, Thomas Biesterfeldt, Niklas Truedsson, Katarina Tell m.fl..

Senaste insynshandel i Cloetta (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Cloetta. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-05-21 Ewald Frenay Sälj 65 242 53 3 433 686
2026-05-20 Ville Perho Sälj 27 000 54 1 447 470
2026-05-13 Ville Perho Sälj 53 000 53 2 819 070
2026-05-13 Ulrika Palm Köp 1 465 53 77 572
2026-05-13 Thomas Biesterfeldt Sälj 11 500 53 611 685
2026-05-13 Niklas Truedsson Sälj 40 000 53 2 127 600
2026-05-13 Katarina Tell Sälj 40 000 53 2 127 600
2026-05-13 Frans Rydén Sälj 55 000 53 2 925 450
2026-05-13 Ewald Frenay Sälj 54 747 53 2 911 993
2026-05-13 Andrew David John Row Köp 8 158 53 431 966

Vem köper och säljer Cloetta aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Cloetta: Ulrika Palm, Andrew David John Row, Andre Ruikes, Mikael Svenfelt. Totalt har det köpts för 35 055 153 kr fördelat på 10 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Ewald Frenay, Ville Perho, Thomas Biesterfeldt, Niklas Truedsson, Katarina Tell m.fl.. Totalt har det sålts för 21 442 115 kr fördelat på 10 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Cloetta

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Cloetta – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Cloetta blankning 2026: 0,2 % blankad

Låg blankning: 0,2 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
0,2 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Cloetta

0,0 %0,5 %0,9 %
Topp 0,8 % · 18/9
17/710/94/11
0,2 % i dag (låg)Toppade på 0,8 % den 18/9 2026Senaste 30 dagarna: −0,3 procentenheterMätt över 110 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Cloetta har legat ganska stabilt på 0,2 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
0,2 %

När har Cloetta rapport?

Cloettas nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Cloetta 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Cloetta (CLA-B.ST) – RSI 70, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Cloetta teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Cloetta

Cloetta är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 60,85 kr ligger 8,0 % över 20-dagars genomsnittet (56,32 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 11,7 % över 50-dagars genomsnittet (54,49 kr). Långsiktigt ligger aktien 17,8 % över 200-dagars genomsnittet (51,66 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (54,49) ligger över 200-dagars (51,66), vilket är en klassisk köpsignal för Cloetta.

Är Cloetta överköpt eller översåld?

Cloetta har ett RSI på 69,6. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen. I kombination med den positiva trenden stödjer detta den positiv bilden.

MACD-analys för Cloetta

Daglig MACD: MACD är positiv (1,771), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (1,311) med 0,460, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (2,010), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (1,965) med 0,045, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är positiva och över sina signallinjer. Trend och momentum bekräftar varandra över tidshorisonterna – den starkaste positiv-signalen.

Riskprofil för Cloetta

Cloetta har en årlig standardavvikelse på 30,4 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för Cloetta

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (1,771). Veckovis positiv (2,010).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 69,6 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Cloetta aktien 2026

Ska man köpa Cloetta aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Cloetta (köpt den 15 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Cloetta handlas till 61,60 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 1,771 med stigande momentum (signal: 1,311); RSI är på 69,6 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 65,00 kr indikerar 5,5 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Cloetta aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Cloetta är 65,00 kr. Den nuvarande kursen är 61,60 kr, vilket ger en uppsida på 5,5 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 58,50 och 71,50 kr.
Är Cloetta en utdelningsaktie?
Ja, Cloetta är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 2,35 %. Den senaste utdelningen var 1,40 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 22 april 2026. Utdelningsandelen är 60,6 %, vilket bedöms som moderat.
När delar Cloetta ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Cloetta är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 22 april 2026. Senaste utdelning var 1,40 kr per aktie med x-dag 22 april 2026. Direktavkastningen är 2,35 %. En utdelningsandel på 60,6 % indikerar måttlig utdelningstäckning.
Vad är risken med Cloetta aktien?
Cloetta bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 30,4 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Cloetta övervärderad?
Cloetta bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. Cloetta har följande nyckeltal: P/E-tal på 20,4 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 2,0, P/B-tal på 3,0. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är Cloetta överköpt?
Nej, Cloetta är inte överköpt. RSI är på 69,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 69,6 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 9,4 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Cloetta nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Cloetta ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Cloetta blankad?
Cloetta har en minimal blankning på 0,20 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner Cloetta aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Cloetta – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 10 köp och 10 försäljningar, och netto har det köpts för 13 613 038 kr. Aktiva köpare är Ulrika Palm, Andrew David John Row, Andre Ruikes m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Cloetta en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Cloetta som en bra aktie med en samlad score på 73 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 63/100, Kvalitet: 66/100, Momentum: 91/100. Dessutom: utdelning på 2,35 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Cloetta aktien?
Framtidsutsikterna för Cloetta baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 65,00 kr (+5,5 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-talet är 20,4 (moderat).
Varför stiger Cloetta aktien?
Cloetta stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 9,4 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande sålt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Cloetta AB:s delårsrapport juli-september 2026: Stark organisk volymtillväxt och lönsamhetsmålet på medellång sikt up... (2026-11-04, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Inbjudan till presentation av Cloettas delårsrapport för det tredje kvartalet 2026 (2026-10-08, Investerarnyheter); Cloettas årsstämma godkände årsredovisningen för föregående år. Utdelningen blev 1,10 kr per aktie. Styrelsen omvalde... (2025-04-10, Årsstämma).
Hur mycket kan Cloetta stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Cloetta är 65,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 5,5 % från den nuvarande kursen på 61,60 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 32,29 och 61,15 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan Cloetta falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 32,29 kr, vilket ligger 47,6 % under den nuvarande kursen på 61,60 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 47,2 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±30,4 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Cloetta?
Cloetta AB tillverkar och säljer choklad, godis och tuggummi. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter till butiker och andra försäljningsställen. Bland de kända varumärkena finns Kexchoklad, Center, Plopp, Läkerol och Ahlgrens bilar. Cloetta tillverkar oc... Bolaget tillhör sektorn Dagligvaror, närmare bestämt branschen Konfektyr, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Cloetta som investering.
Har Cloetta höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Cloetta under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Cloetta pengar eller går det med förlust?
Ja, Cloetta tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 9,9 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 14,9 %. Med ett P/E-tal på 20,4 betalar du för närvarande 20,4 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Cloetta gå i konkurs?
Risken för konkurs i Cloetta bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,84 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 105 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Cloetta mycket skulder?
Cloetta har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 105 %. För dagligvaror-sektorn räknas 100–200 % som en typisk nivå. Stabila konsumentvaror ger förutsägbar vinst — det tillåter högre skulder än cykliska branscher. Kan Cloetta betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 21,2×, och nettoskulden motsvarar 0,8 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Cloetta-aktien 2026

  • Datum: 2026-11-04 07:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Cloetta AB:s delårsrapport juli-september 2026: Stark organisk volymtillväxt och lönsamhetsmålet på medellång sikt uppnått ett år tidigare än planerat
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-08 10:00:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av Cloettas delårsrapport för det tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-10 18:25:00
    Kategori: Bolagsstämma
    Nyheten: Cloettas årsstämma godkände årsredovisningen för föregående år. Utdelningen blev 1,10 kr per aktie. Styrelsen omvaldes. Nya incitamentsprogram lyftes fram. Stämman gav också tillstånd till återköp av aktier.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-11 14:00:00
    Nyheten: Cloetta har offentliggjort sin Års- och hållbarhetsrapport för 2024. Företaget har valt att följa CSRD-direktivet redan från 2024, ett år före det lagstadgade kravet. Detta ger jämförbar rapportering för både finansiell information och hållbarhetsinformation. Rapporten finns på Cloettas hemsida, på engelska och svenska.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Dagligvaror

Jämför Cloetta med andra aktier i dagligvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 11 aktier i Dagligvaror-sektorn