Ska man köpa Viva Wine aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Viva Wine (köpt den 29 juni 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Viva Wine handlas till 38,60 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 0,123 med fallande momentum (signal: 0,128); RSI är på 64,9 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 40,17 kr indikerar 4,1 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Viva Wine aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Viva Wine är 40,17 kr. Den nuvarande kursen är 38,60 kr, vilket ger en uppsida på 4,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 36,15 och 44,19 kr.
Är Viva Wine en utdelningsaktie?
Ja, Viva Wine är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 4,20 %. Den senaste utdelningen var 0,80 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 25 maj 2026. Utdelningsandelen är 45,7 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Viva Wine ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Viva Wine är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 25 maj 2026. Senaste utdelning var 0,80 kr per aktie med x-dag 25 maj 2026. Direktavkastningen är 4,20 %. En utdelningsandel på 45,7 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Viva Wine aktien?
Viva Wine bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 41,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Viva Wine övervärderad?
Viva Wine bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. Viva Wine har följande nyckeltal: P/E-tal på 16,6 (moderat prissatt), P/S-tal på 0,6, P/B-tal på 2,1. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är Viva Wine överköpt?
Nej, Viva Wine är inte överköpt. RSI är på 64,9 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 64,9 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 0,6 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Viva Wine nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Viva Wine ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Viva Wine blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Viva Wine, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Viva Wine aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Viva Wine – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 7 rapporterade transaktionerna är fördelningen 7 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 4 721 994 kr. Aktiva köpare är Marie Nygren, Anna Eva Nilsdotter Möller, Emil Sallnäs m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Viva Wine en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Viva Wine som en bra aktie med en samlad score på 76 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 79/100, Kvalitet: 63/100, Momentum: 86/100. Dessutom: utdelning på 4,20 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Viva Wine aktien?
Framtidsutsikterna för Viva Wine baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 40,17 kr (+4,1 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-talet är 16,6 (moderat).
Varför rör sig Viva Wine aktien?
Viva Wine är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Receipt of letter of claim (2026-08-03, Investor News).
Hur mycket kan Viva Wine stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Viva Wine är 40,17 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 4,1 % från den nuvarande kursen på 38,60 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 27,50 och 39,00 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan Viva Wine falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 27,50 kr, vilket ligger 28,8 % under den nuvarande kursen på 38,60 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 29,5 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±41,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Viva Wine?
Viva Wine Group tar fram, marknadsför, importerar och säljer vin. Företaget tjänar pengar både genom att sälja till andra företag och direkt till privatpersoner.
Verksamheten är uppdelad i två delar: en del som säljer till företag och en del som säljer till vanliga konsumente... Bolaget tillhör sektorn Dagligvaror, närmare bestämt branschen Drycker – vinerier & destillerier, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Viva Wine som investering.
Har Viva Wine höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Viva Wine under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Viva Wine pengar eller går det med förlust?
Ja, Viva Wine tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 3,3 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 4,6 %. Med ett P/E-tal på 16,6 betalar du för närvarande 16,6 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Viva Wine gå i konkurs?
Risken för konkurs i Viva Wine bedöms som måttlig. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 1,21 — det placerar bolaget i mittfältet. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 119 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Viva Wine mycket skulder?
Viva Wine har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 119 %. För dagligvaror-sektorn räknas 100–200 % som en typisk nivå. Stabila konsumentvaror ger förutsägbar vinst — det tillåter högre skulder än cykliska branscher. Kan Viva Wine betala sina skulder? Kan betala sina skulder, men de väger tungt — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 4,1×, och nettoskulden motsvarar 3,0 års vinst (EBITDA).