Xvivo Perfusion aktie (XVIVO) 2026/2027: riktkurs +50 % – rekommendation och aktieanalys

201,00
Kursutveckling för Xvivo Perfusion (XVIVO.ST) – aktiekurs på 201,00 kr, november 2026
Xvivo Perfusion aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Xvivo Perfusion riktkurs 2026: analytikerna ser 51 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Xvivo Perfusion är 304,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Xvivo Perfusion övervärderad eller undervärderad?

Xvivo Perfusion är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 51,2 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 201,00 kr, vilket placerar Xvivo Perfusion i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 273,60 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 334,40 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Xvivo Perfusion mellan 273,60 kr och 334,40 kr.

Sitter du med Xvivo Perfusion i portföljen? Så läs det här.

Xvivo Perfusion scorar bara 34 av 100 i vår analys. Aktien är i nedtrend, och många investerare sitter fast i en position som förlorar pengar. Sluta gissa – få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier drar ner din portfölj. Vi har hundratals aktier som scorar mycket högre.

Utforska alla aktier →

Om Xvivo Perfusion – Medicintekniska produkter

Xvivo Perfusion AB är ett medicintekniskt företag som utvecklar lösningar för att bevara och underhålla organ, vävnad och celler i samband med transplantationer. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja produkter och lösningar som gör det möjligt för sjukhus att hålla organ, framför allt lungor, vid liv och i gott skick under tiden mellan donation och transplantation.

Ett av företagets huvudprodukter är XVIVO Perfusion System (XPS), ett komplett system som används för att pumpa blod och vätska genom en donerad lunga utanför kroppen, för att kontrollera att lungan fungerar som den ska innan transplantation. Till detta system hör även engångsartiklar som är förpackade och sterila för att uppfylla höga hygienkrav.

Företaget säljer också olika vätskelösningar som används för att bevara organ. Exempel är STEEN Solution, som används för att hålla lungan vid liv under behandlingen, samt Perfadex och Perfadex Plus, som är lösningar för att bevara organ inför transplantation. Utöver detta erbjuder företaget slangar, behållare och andra engångsprodukter som används vid hantering och transport av donerade lungor.

Xvivo Perfusion grundades 1998 och har sitt huvudkontor i Göteborg. Företagets kunder är främst sjukhus och transplantationskliniker, och verksamheten är global, med försäljning på flera marknader världen över.
Läs om företaget

Nyckeltal för Xvivo Perfusion

kr 6,4B Marknadsvärde (Mcap)
kr 959M Omsättning
Medicintekniska produkter Industri
72,41 P/E Ratio
6,71 P/S Ratio
2,85 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Xvivo Perfusion för typ av aktie?

Tillväxtaktie

Xvivo Perfusion klassificeras som en tillväxtaktie med en kvartalsvis intjäningstillväxt på 928,1 % och starkt långsiktigt momentum på 0,0 %.

Scoreöversikt för Xvivo Perfusion

💰 Value Score 22/100 (Låg)
⭐ Quality Score 52/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 28/100 (Låg)
📊 Total Score 34/100

📈 Värdering

Xvivo Perfusion handlas till ett P/E på 72,4, vilket är över marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 33,1 (54 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 6,7 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 2,8.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Xvivo Perfusion har en vinstmarginal på 13,4 % (solid) och en rörelsemarginal på 11,1 %. ROE är 5,9 %. ROA är 3,2 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 928,1 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 9,57 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 11,4 % — låg belåning, solid balansräkning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 8,37 % — förhöjt, en del investerare satsar på kursfall.

Signalen på Xvivo Perfusion är Starkt Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i Xvivo Perfusion 2026: Övervägande köp

Under 2026 har insynspersoner i Xvivo Perfusion genomfört 20 transaktioner – fördelat på 18 köp och 2 försäljningar. Netto har det flyttats 2 216 165 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Emil Billbäck, Kristoffer Nordström, Lena Hagman m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 20 transaktionerna: 18 köp och 2 försäljningar. Netto 2 216 165 kr in i aktien.

Senaste köp: Emil Billbäck köpte 3 650 aktier till 236 kr per st. den 21 juli 2026. Aktien har sedan fallit 14,8 %.

Senaste försäljning: Christoffer Björn Rosenblad sålde 2 000 aktier till 458 kr per st. den 25 november 2024.

Vem köper: Emil Billbäck, Kristoffer Nordström, Lena Hagman, Erik Strömqvist, Christoffer Björn Rosenblad m.fl..

Vem säljer: Christoffer Björn Rosenblad.

Senaste insynshandel i Xvivo Perfusion (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Xvivo Perfusion. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-07-21 Emil Billbäck Köp 3 650 236 860 670
2026-03-20 Kristoffer Nordström Köp 300 181 54 300
2025-12-03 Kristoffer Nordström Köp 500 170 84 875
2025-11-18 Lena Hagman Köp 1 500 161 241 500
2025-10-24 Erik Strömqvist Köp 1 000 199 199 300
2025-07-29 Christoffer Björn Rosenblad Köp 2 000 197 394 000
2025-07-14 Kristoffer Nordström Köp 20 214 4 280
2025-07-14 Camilla Öberg Köp 703 213 149 880
2025-07-11 Kristoffer Nordström Köp 180 227 40 871
2025-07-11 Gösta Johannesson Köp 1 000 219 219 000

Vem köper och säljer Xvivo Perfusion aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Xvivo Perfusion: Emil Billbäck, Kristoffer Nordström, Lena Hagman, Erik Strömqvist, Christoffer Björn Rosenblad m.fl.. Totalt har det köpts för 4 090 865 kr fördelat på 18 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Christoffer Björn Rosenblad. Totalt har det sålts för 1 874 700 kr fördelat på 2 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Xvivo Perfusion

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Xvivo Perfusion – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Xvivo Perfusion blankning 2026: 8,4 % blankad

Hög blankning: 8,4 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
8,4 %
Bedömning
Hög blankning
Risk för short squeeze
Måttlig
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Xvivo Perfusion

0,0 %5,4 %10,8 %
Topp 9,4 % · 6/8
26/715/95/11
8,4 % i dag (hög)Toppade på 9,4 % den 6/8 2026I stort sett oförändrad de senaste 30 dagarnaMätt över 102 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Xvivo Perfusion har legat ganska stabilt på 8,4 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en hög blankning. Mellan 5–10 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar att en del investerare satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar kan det uppstå en moderat short squeeze.

Vad betyder det för dig som investerare?
En blankning på 8,4 % betyder att 8,4 % av bolagets aktier i Xvivo Perfusion är utlånade och sålda av investerare som satsar på kursfall.

Nästa potentiella katalysator är rapporten den 28 januari 2027. Med en blankning på 8,4 % kan rapporten utlösa betydande volatilitet.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
8,4 %

När har Xvivo Perfusion rapport – nästa datum: 28 januari 2027

Xvivo Perfusions nästa rapport publiceras den 28. januari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av Xvivo Perfusion 2026 – Signal: Starkt Sälj

Samlad Teknisk Signal: Starkt Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Xvivo Perfusion (XVIVO.ST) – RSI 36, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Xvivo Perfusion teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Xvivo Perfusion

Xvivo Perfusion är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 201,00 kr ligger 5,6 % under 20-dagars genomsnittet (212,99 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 13,6 % under 50-dagars genomsnittet (232,57 kr). Långsiktigt ligger aktien 17,6 % under 200-dagars genomsnittet (243,89 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (232,57) ligger under 200-dagars (243,89), vilket är en klassisk negativ signal för Xvivo Perfusion.

Är Xvivo Perfusion överköpt eller översåld?

Xvivo Perfusion har ett RSI på 36,3. Aktien befinner sig i den lägre delen av neutral zon, vilket tyder på svagt momentum utan att vara översåld. I den nuvarande nedtrenden bör man vara försiktig med att tolka detta som en köpmöjlighet.

MACD-analys för Xvivo Perfusion

Daglig MACD: MACD är negativ (-9,205), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-8,560) med 0,645, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-9,344), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-0,168) med 9,176, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är negativa och under sina signallinjer. Trend och momentum är negativa över tidshorisonterna – den starkaste negativ-signalen.

Riskprofil för Xvivo Perfusion

Xvivo Perfusion har en årlig standardavvikelse på 47,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Xvivo Perfusion

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-9,205). Veckovis negativ (-9,344).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 36,3 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Sälj

Kursen är i nedtrend (under SMA50/SMA200) och MACD är negativ på både daglig och veckovis basis. Undvik köp och överväg att stänga befintliga positioner.

Vanliga frågor om Xvivo Perfusion aktien 2026

Ska man köpa Xvivo Perfusion aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Xvivo Perfusion (såld den 4 september 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Xvivo Perfusion handlas till 201,00 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -9,205 med fallande momentum (signal: -8,560); RSI är på 36,3 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 304,00 kr indikerar 51,2 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Xvivo Perfusion aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Xvivo Perfusion är 304,00 kr. Den nuvarande kursen är 201,00 kr, vilket ger en uppsida på 51,2 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 273,60 och 334,40 kr.
Är Xvivo Perfusion en utdelningsaktie?
Nej, Xvivo Perfusion betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Xvivo Perfusion aktien?
Xvivo Perfusion bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 47,6 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Xvivo Perfusion övervärderad?
Nej, Xvivo Perfusion bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (51,2 % uppsida). Xvivo Perfusion har följande nyckeltal: P/E-tal på 72,4 (högt prissatt), P/S-tal på 6,7, P/B-tal på 2,8. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 51,2 %.
Är Xvivo Perfusion överköpt?
Nej, Xvivo Perfusion är inte överköpt. RSI är på 36,3 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 36,3 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 5,6 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Xvivo Perfusion nästa rapport?
Xvivo Perfusion publicerar nästa rapport den 28 januari 2027. Aktien handlas för närvarande till 201,00 kr. Med ett P/E-tal på 72,4 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Xvivo Perfusion blankad?
Ja, Xvivo Perfusion är blankad med 8,4 % av bolagets aktier. Detta är en hög blankning, vilket indikerar att en del investerare satsar på kursfall. Vid positiva överraskningar kan det uppstå en moderat short squeeze. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner Xvivo Perfusion aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Xvivo Perfusion – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 18 köp och 2 försäljningar, och netto har det köpts för 2 216 165 kr. Aktiva köpare är Emil Billbäck, Kristoffer Nordström, Lena Hagman m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Xvivo Perfusion en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Xvivo Perfusion som en dålig aktie med en samlad score på 34 av 100. Aktien scorar under genomsnittet inom value, kvalitet och momentum – den ligger i botten av marknaden. Poängen är sammansatt av Value: 22/100, Kvalitet: 52/100, Momentum: 28/100. Dessutom: analytikerna ser 51,2 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Starkt Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Xvivo Perfusion aktien?
Framtidsutsikterna för Xvivo Perfusion baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 304,00 kr (+51,2 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 28 januari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 72,4 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför faller Xvivo Perfusion aktien?
Xvivo Perfusion faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 5,6 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); blankning är 8,4 % (hög – många satsar på kursfall); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Delårsrapport januari–september 2026 (2026-10-22, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Telefonkonferens om delårsrapport juli-september 2026 (2026-10-14, Investerarnyheter); Valberedningen i XVIVO Perfusion AB (publ) (2026-09-30, Investor News).
Hur mycket kan Xvivo Perfusion stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Xvivo Perfusion är 304,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 51,2 % från den nuvarande kursen på 201,00 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 160,10 och 314,80 kr. Kursen ligger 36,1 % under 52-veckors högsta, vilket kan indikera potential om de underliggande fundamentala förhållandena är intakta.
Hur lågt kan Xvivo Perfusion falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 160,10 kr, vilket ligger 20,3 % under den nuvarande kursen på 201,00 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 49,1 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±47,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Xvivo Perfusion?
Xvivo Perfusion AB är ett medicintekniskt företag som utvecklar lösningar för att bevara och underhålla organ, vävnad och celler i samband med transplantationer. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja produkter och lösningar som gör det möjligt för sjukhus att hålla orga... Bolaget tillhör sektorn Hälsovård, närmare bestämt branschen Medicintekniska produkter, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Xvivo Perfusion som investering.
Har Xvivo Perfusion höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Xvivo Perfusion under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Xvivo Perfusion pengar eller går det med förlust?
Ja, Xvivo Perfusion tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 13,4 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 11,1 %. Med ett P/E-tal på 72,4 betalar du för närvarande 72,4 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Xvivo Perfusion gå i konkurs?
Risken för konkurs i Xvivo Perfusion bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 9,57 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 11 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Xvivo Perfusion mycket skulder?
Nej, Xvivo Perfusion har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 11 %. För hälsovård-sektorn räknas allt under 80 % som låg skuldsättning. För hälsosektorn är 80–150 % en typisk nivå — stora läkemedelsbolag bär en del skulder för FoU och förvärv.


Senaste nyheter om Xvivo Perfusion-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-22 07:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Delårsrapport januari–september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-14 15:00:00
    Nyheten: Telefonkonferens om delårsrapport juli-september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-09-30 16:00:00
    Kategori: Övrig information
    Nyheten: Valberedningen i XVIVO Perfusion AB (publ)
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-08-03 09:15:00
    Nyheten: XVIVO har fått tillstånd att ta in fler patienter i den amerikanska studien PRESERVE CAP för XVIVO Heart Assist Transport.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-15 20:11:00
    Nyheten: Xvivo Perfusion AB kallar till en telefonkonferens om sin kvartalsrapport för januari-mars 2025. Rapporten släpps den 24 april 2025. Samma dag hålls telefonkonferensen, där investerare kan ställa frågor.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-04-02 19:30:00
    Nyheten: Xvivo Perfusion AB har offentliggjort sin årsrapport för 2024. Dokumentet innehåller detaljerade finansiella resultat och strategiska prestationer för året. Årsrapporten ger insyn i bolagets ekonomiska hälsa och framtida utsikter.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-20 17:45:00
    Nyheten: Xvivo Perfusion AB kallar till årsstämma den 25 april 2025 i Göteborg. Stämman ska bland annat välja styrelseledamöter, fastställa styrelsearvoden och besluta om riktlinjer för ersättning till ledningen. Man ska även rösta om en bonusemission och aktiesplit. Dessutom ska aktieägarna ta ställning till ett nytt incitamentsprogram och ge styrelsen rätt att besluta om nyemission av aktier.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Hälsovård

Jämför Xvivo Perfusion med andra aktier i hälsovård-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 68 aktier i Hälsovård-sektorn