Stille aktie (STIL) 2026/2027: riktkurs +15 % – rekommendation och aktieanalys

254,50
Kursutveckling för Stille (STIL.ST) – aktiekurs på 254,50 kr, november 2026
Stille aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Stille riktkurs 2026: analytikerna ser 17 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Stille är 298,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Stille övervärderad eller undervärderad?

Stille är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 17,1 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 254,50 kr, vilket placerar Stille i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 268,20 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 327,80 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Stille mellan 268,20 kr och 327,80 kr.

Stille scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 70/100 är Stille en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om Stille – Medicinska instrument & förbrukningsvaror

Stille AB tillverkar och säljer kirurgiska instrument. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja produkter till sjukhus och vårdgivare, både i Sverige och i andra länder.

Sortimentet består av en mängd olika kirurgiska instrument, till exempel klämmor, pincetter, saxar, benklippare och andra verktyg som kirurger använder under operationer. Företaget säljer också operationsbord som används vid olika typer av ingrepp, bland annat inom kärlkirurgi, urologi, neurokirurgi och ryggkirurgi.

Stille AB grundades 1841 och har sitt huvudkontor i Torshälla, Sverige. Företaget är ett dotterbolag till Linc AB.
Läs om företaget

Nyckeltal för Stille

kr 2,2B Marknadsvärde (Mcap)
kr 711M Omsättning
Medicinska instrument & förbrukningsvaror Industri
23,18 P/E Ratio
3,14 P/S Ratio
2,76 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
stille.se Hemsida

Vad är Stille för typ av aktie?

Tillväxtaktie Kvalitetsaktie Momentum-aktie

Stille klassificeras som en tillväxtaktie och kvalitetsaktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, stark finansiell hälsa (Piotroski 8/9), och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för Stille

💰 Value Score 54/100 (Neutral)
⭐ Quality Score 78/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 77/100 (Hög)
📊 Total Score 69/100

📈 Värdering

Stille handlas till ett P/E på 23,2, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 20,3 (12 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 3,1. P/B är 2,8.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Stille har en vinstmarginal på 13,5 % (solid) och en rörelsemarginal på 14,4 %. ROE är 12,8 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 6,3 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 2 630,7 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 8 av 9 — utmärkt finansiell hälsa. Altman Z2 är 5,01 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 43,1 % — låg belåning, solid balansräkning.

Stille är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Stille utdelning

Hur mycket utdelning betalar Stille?

Stille har inte betalat utdelning sedan 2023. Den senaste utdelningen var 1,80 SEK per aktie med x-datum 8. maj 2023. Bolaget kan återuppta utdelningen, men ingen ny utdelning är aviserad. Historiken nedan visar de utdelningar som faktiskt har betalats.

Historiska utdelningsbetalningar för Stille

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Stille sedan 6 maj 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 2 gånger, senast den 8 maj 2023. Dock kvalificerar aktien sig inte som en stabil eller sporadisk utdelningsaktie, då utdelningsbetalningarna har varit inkonsekventa de senaste åren.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2023-05-08N/A1,80SEK
2022-05-06N/A1,00SEK

Insynshandel i Stille 2026: Övervägande försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i Stille genomfört 20 transaktioner – fördelat på 13 köp och 7 försäljningar. Netto har det flyttats 3 710 641 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Martin Richardson, Jens Viebke, Yonna Olsson m.fl.. Senaste 3 månaderna: övervägande försäljningar.

Senaste 3 månaderna: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för mer än de har köpt under de senaste 3 månaderna.

Under de senaste 3 månaderna: 2 köp och 2 försäljningar. Netto 5 257 386 kr ut ur aktien.

Alla transaktioner: Både köp och försäljningar

Det finns både köp och försäljningar från insynspersoner, utan en tydlig riktning. Det är normalt för stora bolag, där ledningen löpande justerar sina positioner.

Under de senaste 20 transaktionerna: 13 köp och 7 försäljningar. Netto 3 710 641 kr ut ur aktien.

Senaste köp: Martin Richardson köpte 884 aktier till 249 kr per st. den 4 november 2026. Aktien har sedan stigit 2,4 %.

Senaste försäljning: Markus Spingler sålde 4 741 aktier till 251 kr per st. den 29 oktober 2026.

Vem köper: Martin Richardson, Jens Viebke, Yonna Olsson, Ulrik Berthelsen, Jon Sigurdsson.

Vem säljer: Markus Spingler.

Senaste insynshandel i Stille (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Stille. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-11-04 Martin Richardson Köp 884 249 219 674
2026-11-02 Martin Richardson Köp 1 331 242 322 355
2026-10-29 Markus Spingler Sälj 4 741 251 1 190 892
2026-10-28 Markus Spingler Sälj 18 338 251 4 608 523
2026-05-27 Martin Richardson Köp 1 197 251 299 849
2026-04-27 Markus Spingler Sälj 8 049 250 2 012 170
2026-03-09 Jens Viebke Köp 2 750 183 503 003
2026-03-03 Yonna Olsson Köp 273 183 49 959
2026-02-25 Yonna Olsson Köp 543 184 99 912
2026-02-24 Yonna Olsson Köp 540 186 100 170

Vem köper och säljer Stille aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Stille: Martin Richardson, Jens Viebke, Yonna Olsson, Ulrik Berthelsen, Jon Sigurdsson. Totalt har det köpts för 6 291 073 kr fördelat på 13 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Markus Spingler. Totalt har det sålts för 10 001 714 kr fördelat på 7 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Stille

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Stille – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Stille rapport?

Stilles nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Stille 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Stille (STIL.ST) – RSI 53, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Stille teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Stille

Stille är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 254,50 kr ligger 0,8 % över 20-dagars genomsnittet (252,53 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 3,8 % över 50-dagars genomsnittet (245,10 kr). Långsiktigt ligger aktien 11,1 % över 200-dagars genomsnittet (229,09 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (245,10) ligger över 200-dagars (229,09), vilket är en klassisk köpsignal för Stille.

Är Stille överköpt eller översåld?

Stille har ett RSI på 53,4, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Stille

Daglig MACD: MACD är positiv (1,140), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (2,209) med 1,069, vilket tyder på att det positiva momentumet är avtagande – trenden kan vara på väg att vända.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (6,836), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (6,860) med 0,024, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är positiv (MACD över noll). Dock visar momentum tecken på avmattning på daglig basis. Håll utkik efter om trenden håller.

Riskprofil för Stille

Stille har en årlig standardavvikelse på 44,4 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Stille

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (1,140). Veckovis positiv (6,836).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 53,4 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Stille aktien 2026

Ska man köpa Stille aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Stille (köpt den 14 september 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Stille handlas till 254,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 1,140 med fallande momentum (signal: 2,209); RSI är på 53,4 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 298,00 kr indikerar 17,1 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Stille aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Stille är 298,00 kr. Den nuvarande kursen är 254,50 kr, vilket ger en uppsida på 17,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 268,20 och 327,80 kr.
Är Stille en utdelningsaktie?
Stille har inte betalat utdelning sedan 2023. Den senaste utdelningen var 1,80 kr per aktie med x-dag 8 maj 2023.
Vad är risken med Stille aktien?
Stille bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 44,4 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Stille övervärderad?
Nej, Stille bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (17,1 % uppsida). Stille har följande nyckeltal: P/E-tal på 23,2 (moderat till högt prissatt), P/S-tal på 3,1, P/B-tal på 2,8. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 17,1 %.
Är Stille överköpt?
Nej, Stille är inte överköpt. RSI är på 53,4 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 53,4 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 0,8 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Stille nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Stille ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Stille blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Stille, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Stille aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Stille aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 2 köp och 2 försäljningar. Netto har det sålts för 5 257 386 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 13 köp och 7 försäljningar, och netto har det sålts för 3 710 641 kr. Aktiva säljare är Markus Spingler. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Stille en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Stille som en bra aktie med en samlad score på 70 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 54/100, Kvalitet: 78/100, Momentum: 77/100. Dessutom: analytikerna ser 17,1 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Stille aktien?
Framtidsutsikterna för Stille baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 298,00 kr (+17,1 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-talet är 23,2 (moderat).
Varför rör sig Stille aktien?
Stille är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone.
Hur mycket kan Stille stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Stille är 298,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 17,1 % från den nuvarande kursen på 254,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 143,00 och 283,00 kr.
Hur lågt kan Stille falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 143,00 kr, vilket ligger 43,8 % under den nuvarande kursen på 254,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 49,5 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±44,4 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Stille?
Stille AB tillverkar och säljer kirurgiska instrument. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja produkter till sjukhus och vårdgivare, både i Sverige och i andra länder. Sortimentet består av en mängd olika kirurgiska instrument, till exempel klämmor, pincetter, saxar, be... Bolaget tillhör sektorn Hälsovård, närmare bestämt branschen Medicinska instrument & förbrukningsvaror, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Stille som investering.
Har Stille höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Stille under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Stille pengar eller går det med förlust?
Ja, Stille tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 13,5 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 14,4 %. Med ett P/E-tal på 23,2 betalar du för närvarande 23,2 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Stille gå i konkurs?
Risken för konkurs i Stille bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 5,01 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 43 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Stille mycket skulder?
Nej, Stille har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 43 %. För hälsovård-sektorn räknas allt under 80 % som låg skuldsättning. För hälsosektorn är 80–150 % en typisk nivå — stora läkemedelsbolag bär en del skulder för FoU och förvärv. Kan Stille betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 24,3×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).

Andra aktier i Hälsovård

Jämför Stille med andra aktier i hälsovård-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 68 aktier i Hälsovård-sektorn