SSAB B aktie (SSAB-B) 2026/2027: riktkurs nådd och utdelning 2,1 %

96,96
1,36 %
Kursutveckling för SSAB B (SSAB-B.ST) – aktiekurs på 96,96 kr, november 2026
SSAB B aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

SSAB B 2026 riktkurs

Den genomsnittliga riktkursen för SSAB B är 97,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0,0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är SSAB B övervärderad eller undervärderad?

SSAB B är för närvarande fair med en avvikelse på 0,0 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 96,96 kr, vilket placerar SSAB B i kategorin fair. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 87,30 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 106,70 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för SSAB B mellan 87,30 kr och 106,70 kr.

SSAB B scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 63/100 är SSAB B en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om SSAB B – Stål

SSAB tillverkar och säljer stål. Det är så företaget tjänar sina pengar: de smälter och formar stål till olika produkter som sedan säljs vidare till andra företag.

SSAB verkar främst i USA, Sverige, Finland, Tyskland och Danmark, men säljer också till andra länder. Verksamheten är uppdelad i fem delar. En del gör högstyrkestål som klarar tuffa påfrestningar. En annan del gör stål i form av band, plåtar och rör. En tredje del tillverkar tjocka stålplattor i Amerika. Den fjärde delen, Tibnor, säljer stål och andra metaller i Norden och Baltikum. Den femte delen, Ruukki Construction, gör byggmaterial och tjänster till både bostäder och andra byggnader.

Företagets stålprodukter säljs under flera olika varumärken, till exempel Strenx, Hardox, Docol och GreenCoat. Kunderna finns inom tung transport, byggbranschen, bilindustrin, tillverkningsindustrin, energisektorn samt bygg- och anläggningsmaskiner.

SSAB grundades 1978 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Läs om företaget

Nyckeltal för SSAB B

kr 99,5B Marknadsvärde (Mcap)
kr 101B Omsättning
Stål Industri
16,68 P/E Ratio
0,96 P/S Ratio
1,28 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
ssab.com Hemsida
Råvaror Sektor

Vad är SSAB B för typ av aktie?

Utdelningsaktie Value-aktie

SSAB B klassificeras som en utdelningsaktie och value-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 2,1 %.

Scoreöversikt för SSAB B

💰 Value Score 81/100 (Mycket Hög)
⭐ Quality Score 44/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 65/100 (Hög)
📊 Total Score 63/100

📈 Värdering

SSAB B handlas till ett P/E på 16,7, vilket är nära marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 13,3 (20 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 1,0 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 1,3. PEG-kvoten är 3,76 — över 2.0 tyder på att aktien är dyr i förhållande till tillväxttakten.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

SSAB B har en vinstmarginal på 5,6 % (moderat) och en rörelsemarginal på 8,3 %. ROE är 8,0 %. ROA är 4,3 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 4,7 % år-över-år.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är 5,26 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 56,0 % — låg belåning, solid balansräkning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 2,92 %.

Prova TradeDesk i 30 dagar

Få dagliga köp- och säljsignaler, riktkurs, insynsdata och fullständig analys av SSAB B och tusentals andra aktier – direkt på mail, utan att du behöver lyfta ett finger.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

SSAB B utdelning 2026: 2,1 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för SSAB B

Direktavkastning
2,06 %
Senaste utdelning per aktie
2,00 SEK
Utdelningsandel
48,4 %
Sund
Utdelningstillväxt (4 år)
-61,9 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
3,20 SEK

När betalar SSAB B utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
29. april 2026

Hur mycket utdelning betalar SSAB B?

SSAB B betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 2,00 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 2,06 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen fallit med 61,9 %.

Utdelningsandelen är 48,4 %, vilket bedöms som sunt och hållbart. Företaget balanserar mellan att belöna aktieägarna och återinvestera i tillväxt.

Historiska utdelningsbetalningar för SSAB B

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för SSAB B sedan 7 april 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 5 gånger, senast den 29 april 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-04-29N/A2,00SEK
2025-04-30N/A2,60SEK
2024-04-25N/A5,00SEK
2023-04-19N/A8,70SEK
2022-04-07N/A5,25SEK

Insynshandel i SSAB B 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i SSAB B genomfört 20 transaktioner – fördelat på 19 köp och 1 försäljningar. Netto har det flyttats 4 685 753 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Mark Hallquisth, Magnus Groth, Per Elfgren m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 1 köp och 0 försäljningar. Netto 28 445 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 20 transaktionerna: 19 köp och 1 försäljningar. Netto 4 685 753 kr in i aktien.

Senaste köp: Mark Hallquisth köpte 270 aktier till 105 kr per st. den 27 augusti 2026. Aktien har sedan fallit 9,2 %.

Senaste försäljning: Maria Långberg sålde 17 000 aktier till 50 kr per st. den 29 januari 2025.

Vem köper: Mark Hallquisth, Magnus Groth, Per Elfgren, Helena Norrman, Tomas Karlsson m.fl..

Vem säljer: Maria Långberg.

Senaste insynshandel i SSAB B (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i SSAB B. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-08-27 Mark Hallquisth Köp 270 105 28 445
2026-07-23 Magnus Groth Köp 10 000 97 969 300
2026-05-13 Per Elfgren Köp 253 84 21 163
2025-11-05 Helena Norrman Köp 4 385 57 250 033
2025-07-25 Helena Norrman Köp 4 385 57 249 901
2025-05-19 Per Elfgren Köp 3 477 58 201 631
2025-05-09 Tomas Karlsson Köp 30 000 59 1 764 600
2025-05-02 Viktor Strömberg Köp 8 000 63 502 880
2025-05-02 Marie Grönborg Köp 1 500 63 94 755
2025-02-14 Kerstin Enochsson Köp 2 000 62 123 120

Vem köper och säljer SSAB B aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i SSAB B: Mark Hallquisth, Magnus Groth, Per Elfgren, Helena Norrman, Tomas Karlsson m.fl.. Totalt har det köpts för 5 535 753 kr fördelat på 19 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Maria Långberg. Totalt har det sålts för 850 000 kr fördelat på 1 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i SSAB B

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i SSAB B – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

SSAB B blankning 2026: 2,9 % blankad

Måttlig blankning: 2,9 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
2,9 %
Bedömning
Måttlig blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: SSAB B

0,0 %1,9 %3,8 %
26/714/94/11
2,9 % i dag (måttlig)Senaste 30 dagarna: +0,2 procentenheterMätt över 101 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i SSAB B har legat ganska stabilt på 2,9 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en moderat blankning. Mellan 2–5 % av bolagets aktier är blankade, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
2,9 %

När har SSAB B rapport?

SSAB Bs nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av SSAB B 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av SSAB B (SSAB-B.ST) – RSI 42, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
SSAB B teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av SSAB B

SSAB B är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 95,66 kr ligger 4,1 % under 20-dagars genomsnittet (99,75 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 6,4 % under 50-dagars genomsnittet (102,24 kr). Långsiktigt ligger aktien 6,2 % över 200-dagars genomsnittet (90,06 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (102,24) ligger över 200-dagars (90,06), vilket är en klassisk köpsignal för SSAB B.

Är SSAB B överköpt eller översåld?

SSAB B har ett RSI på 41,7. Aktien befinner sig i den lägre delen av neutral zon, vilket tyder på svagt momentum utan att vara översåld.

MACD-analys för SSAB B

Daglig MACD: MACD är negativ (-1,764), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-1,426) med 0,338, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (4,223), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (6,144) med 1,921, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Kortsiktigt momentum är fortfarande fallande – en djupare korrigering är möjlig.

Riskprofil för SSAB B

SSAB B har en årlig standardavvikelse på 35,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för SSAB B

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-1,764). Veckovis positiv (4,223).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 41,7 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om SSAB B aktien 2026

Ska man köpa SSAB B aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte SSAB B (såld den 1 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. SSAB B handlas till 96,96 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är negativ (fallande trend) på -1,764 med fallande momentum (signal: -1,426); RSI är på 41,7 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 97,00 kr indikerar 0,0 % uppsida.
Vad är riktkursen för SSAB B aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för SSAB B är 97,00 kr. Den nuvarande kursen är 96,96 kr, vilket ger en uppsida på 0,0 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 87,30 och 106,70 kr.
Är SSAB B en utdelningsaktie?
Ja, SSAB B är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 2,06 %. Den senaste utdelningen var 2,00 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 29 april 2026. Utdelningsandelen är 48,4 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar SSAB B ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för SSAB B är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 29 april 2026. Senaste utdelning var 2,00 kr per aktie med x-dag 29 april 2026. Direktavkastningen är 2,06 %. En utdelningsandel på 48,4 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med SSAB B aktien?
SSAB B bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 35,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är SSAB B övervärderad?
SSAB B bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. SSAB B har följande nyckeltal: P/E-tal på 16,7 (moderat prissatt), P/S-tal på 1,0, P/B-tal på 1,3. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är SSAB B överköpt?
Nej, SSAB B är inte överköpt. RSI är på 41,7 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 41,7 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 2,8 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har SSAB B nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för SSAB B ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är SSAB B blankad?
Ja, SSAB B är blankad med 2,9 % av bolagets aktier. Detta är en moderat blankning, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner SSAB B aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i SSAB B – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 28 445 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 19 köp och 1 försäljningar, och netto har det köpts för 4 685 753 kr. Aktiva köpare är Mark Hallquisth, Magnus Groth, Per Elfgren m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är SSAB B en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms SSAB B som en bra aktie med en samlad score på 63 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 81/100, Kvalitet: 44/100, Momentum: 65/100. Dessutom: utdelning på 2,06 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för SSAB B aktien?
Framtidsutsikterna för SSAB B baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 97,00 kr (+0,0 %); P/E-talet är 16,7 (moderat).
Varför faller SSAB B aktien?
SSAB B faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 2,8 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Rapport för tredje kvartalet 2026 (2026-10-28, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Datum för SSABs finansiella rapporter under 2027 (2026-10-15, Finanskalender); Inbjudan till presentation av SSABs rapport för tredje kvartalet 2026 (2026-10-14, Övrig information).
Hur mycket kan SSAB B stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för SSAB B är 97,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 0,0 % från den nuvarande kursen på 96,96 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 55,30 och 109,70 kr.
Hur lågt kan SSAB B falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 55,30 kr, vilket ligger 43,0 % under den nuvarande kursen på 96,96 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 49,6 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±35,3 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör SSAB B?
SSAB tillverkar och säljer stål. Det är så företaget tjänar sina pengar: de smälter och formar stål till olika produkter som sedan säljs vidare till andra företag. SSAB verkar främst i USA, Sverige, Finland, Tyskland och Danmark, men säljer också till andra länder. Verksamhet... Bolaget tillhör sektorn Råvaror, närmare bestämt branschen Stål, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma SSAB B som investering.
Har SSAB B höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från SSAB B under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar SSAB B pengar eller går det med förlust?
Ja, SSAB B tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 5,6 %, vilket är måttligt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 8,3 %. Med ett P/E-tal på 16,7 betalar du för närvarande 16,7 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan SSAB B gå i konkurs?
Risken för konkurs i SSAB B bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 5,26 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 56 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har SSAB B mycket skulder?
Nej, SSAB B har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 56 %. För råvaror-sektorn räknas allt under 70 % som låg skuldsättning. Råvarubolag använder måttliga skulder för att finansiera gruvor och fabriker, så 70–150 % är en typisk nivå.


Senaste nyheter om SSAB B-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-28 07:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Rapport för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-15 09:45:00
    Kategori: Finansiell kalender
    Nyheten: Datum för SSABs finansiella rapporter under 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-14 11:45:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av SSABs rapport för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Råvaror

Jämför SSAB B med andra aktier i råvaror-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 18 aktier i Råvaror-sektorn