NCC aktie (NCC-B) 2026/2027: riktkurs +10 % – rekommendation och aktieanalys

188,50
2,50 %
Kursutveckling för NCC (NCC-B.ST) – aktiekurs på 188,50 kr, november 2026
NCC aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

NCC riktkurs 2026: analytikerna ser 9 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för NCC är 205,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 8,8 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är NCC övervärderad eller undervärderad?

NCC är för närvarande fair med en avvikelse på 8,8 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 188,50 kr, vilket placerar NCC i kategorin fair. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 184,50 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 225,50 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för NCC mellan 184,50 kr och 225,50 kr.

Är NCC den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om NCC – Teknik & bygg

NCC AB (publ) bygger hus, vägar och annat, samt utvecklar och säljer fastigheter. Företaget tjänar sina pengar genom att bygga bostäder, kontor, skolor, sjukhus, butiker och lager åt kunder, samt genom att sälja kommersiella fastigheter som det själv utvecklat.

Företaget är verksamt i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Verksamheten är uppdelad i fem delar: NCC Building Sweden och NCC Building Nordic, som bygger byggnader; NCC Infrastructure, som bygger tunnlar, vägar och järnvägar; NCC Industry, som tillverkar stenmaterial och asfalt samt utför pålning (att sätta stödpelare i marken för byggen) och beläggning av vägar; och NCC Property Development, som utvecklar och säljer kommersiella fastigheter i storstadsområden i de fyra länderna.

NCC har sitt huvudkontor i Solna, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för NCC

kr 18,3B Marknadsvärde (Mcap)
kr 54,0B Omsättning
Teknik & bygg Industri
- P/E Ratio
0,34 P/S Ratio
2,49 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
ncc.se Hemsida
Industri Sektor

Vad är NCC för typ av aktie?

Value-aktie

NCC klassificeras som en value-aktie med en value-score i top 15 % av alla aktier.

Scoreöversikt för NCC

💰 Value Score 85/100 (Mycket Hög)
⭐ Quality Score 31/100 (Låg)
🚀 Momentum Score 53/100 (Neutral)
📊 Total Score 56/100

⚠️ 2 röda flaggor identifierade

Vår analys har identifierat 2 potentiella riskfaktorer i NCC som investerare bör vara uppmärksamma på.

⚠️ Hög skuldsättning: Debt/Equity är 270 % – företaget har väsentligt mer skuld...
⚠️ Ohållbar utdelning: Utdelningsandelen är 112 % – företaget betalar mer i utde...
🔒

Se alla 2 röda flaggor i NCC

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

P/S-kvoten är 0,3 (låg — potentiellt undervärderad i förhållande till omsättningen). P/B är 2,5. PEG-kvoten är 1,11.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

NCC har en vinstmarginal på 0,2 % (moderat) och en rörelsemarginal på 4,5 %. ROE är 1,1 %. ROA är 3,6 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -3,4 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Skuldsättningsgraden (D/E) är 269,7 % — hög belåning, vilket ökar risken.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 0,30 % — lågt, marknaden förväntar sig inte ett fall.

Prova TradeDesk i 30 dagar

Få dagliga köp- och säljsignaler, riktkurs, insynsdata och fullständig analys av NCC och tusentals andra aktier – direkt på mail, utan att du behöver lyfta ett finger.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

NCC utdelning 2026

Utdelningsnyckeltal för NCC

Senaste utdelning per aktie
6,50 SEK
Utdelningsandel
111,6 %
Mycket hög
Utdelningstillväxt (5 år)
+160,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
8,50 SEK

När betalar NCC utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
6. maj 2026

Hur mycket utdelning betalar NCC?

NCC betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 6,50 SEK per aktie. Under de senaste 5 åren har den årliga utdelningen stigit med 160,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 111,6 %, vilket är mycket högt. Företaget betalar nästan hela sitt överskott som utdelning, vilket kan begränsa framtida tillväxt och utdelningsstabilitet.

Historiska utdelningsbetalningar för NCC

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för NCC sedan 8 november 2021. Under denna period har aktien betalat utdelning 10 gånger, senast den 6 maj 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-05-06N/A6,50SEK
2025-11-06N/A4,50SEK
2025-05-08N/A6,50SEK
2024-11-06N/A4,00SEK
2024-04-10N/A4,00SEK
2023-11-03N/A3,00SEK
2023-04-03N/A3,00SEK
2022-11-07N/A3,00SEK
2022-04-06N/A3,00SEK
2021-11-08N/A2,50SEK

Insynshandel i NCC 2026: Övervägande köp

Under 2026 har insynspersoner i NCC genomfört 20 transaktioner – fördelat på 19 köp och 1 försäljningar. Netto har det flyttats 56 837 705 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Tomas Joakim Brannemo, Tomas Carlsson, Niklas Sparw m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 20 transaktionerna: 19 köp och 1 försäljningar. Netto 56 837 705 kr in i aktien.

Senaste köp: Tomas Joakim Brannemo köpte 5 000 aktier till 171 kr per st. den 14 juli 2026. Aktien har sedan stigit 7,7 %.

Senaste försäljning: Niklas Sparw sålde 800 aktier till 190 kr per st. den 11 juni 2025.

Vem köper: Tomas Joakim Brannemo, Tomas Carlsson, Niklas Sparw, Marie Georgsson Reifeldt, Helena Hed m.fl..

Vem säljer: Niklas Sparw.

Senaste insynshandel i NCC (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i NCC. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-07-14 Tomas Joakim Brannemo Köp 5 000 171 853 750
2026-05-07 Tomas Carlsson Köp 2 158 200 431 945
2026-05-07 Niklas Sparw Köp 571 200 114 291
2026-05-07 Marie Georgsson Reifeldt Köp 252 200 50 440
2026-05-07 Helena Hed Köp 535 200 107 086
2026-05-07 Catarina Molén Runnäs Köp 1 159 200 231 985
2026-05-07 Ann-Marie Inez Hedbeck Köp 296 200 59 247
2026-05-04 Daniel Kjörberg Siraj Köp 10 000 201 2 005 900
2026-04-30 Ida Elisabeth Aall Gram Köp 400 199 79 760
2026-04-29 Tomas Joakim Brannemo Köp 5 000 200 1 000 000

Vem köper och säljer NCC aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i NCC: Tomas Joakim Brannemo, Tomas Carlsson, Niklas Sparw, Marie Georgsson Reifeldt, Helena Hed m.fl.. Totalt har det köpts för 56 989 705 kr fördelat på 19 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Niklas Sparw. Totalt har det sålts för 152 000 kr fördelat på 1 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i NCC

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i NCC – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

NCC blankning 2026: 0,3 % blankad

Låg blankning: 0,3 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
0,3 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: NCC

0,0 %0,7 %1,5 %
Topp 1,3 % · 18/9
17/710/94/11
0,3 % i dag (låg)Toppade på 1,3 % den 18/9 2026Senaste 30 dagarna: +0,1 procentenheterMätt över 110 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i NCC har legat ganska stabilt på 0,3 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
0,3 %

När har NCC rapport?

NCCs nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av NCC 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av NCC (NCC-B.ST) – RSI 56, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
NCC teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av NCC

NCC är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 183,90 kr ligger 3,2 % över 20-dagars genomsnittet (178,25 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 3,0 % över 50-dagars genomsnittet (178,62 kr). Långsiktigt ligger aktien 4,1 % under 200-dagars genomsnittet (191,76 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (178,62) ligger under 200-dagars (191,76), vilket är en klassisk negativ signal för NCC.

Är NCC överköpt eller översåld?

NCC har ett RSI på 56,2. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen.

MACD-analys för NCC

Daglig MACD: MACD är positiv (1,919), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (0,852) med 1,067, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-4,002), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (-5,440) med 1,438, vilket tyder på att det negativa långsiktiga momentumet är avtagande – en större trendvändning kan vara på väg.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Det veckovisa momentumet är dock stigande, vilket kan signalera en kommande trendvändning.

Riskprofil för NCC

NCC har en årlig standardavvikelse på 27,7 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad. Det finns viss volatilitet, men kursen är förhållandevis stabil.

Samlad teknisk slutsats för NCC

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (1,919). Veckovis negativ (-4,002).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 56,2 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om NCC aktien 2026

Ska man köpa NCC aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger NCC (köpt den 3 november 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. NCC handlas till 188,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 1,919 med stigande momentum (signal: 0,852); RSI är på 56,2 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 205,00 kr indikerar 8,8 % uppsida.
Vad är riktkursen för NCC aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för NCC är 205,00 kr. Den nuvarande kursen är 188,50 kr, vilket ger en uppsida på 8,8 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 184,50 och 225,50 kr.
Är NCC en utdelningsaktie?
Nej, NCC betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med NCC aktien?
NCC bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 27,7 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är NCC övervärderad?
NCC bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. NCC har följande nyckeltal: P/S-tal på 0,3, P/B-tal på 2,5. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är NCC överköpt?
Nej, NCC är inte överköpt. RSI är på 56,2 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 56,2 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 5,8 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har NCC nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för NCC ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är NCC blankad?
NCC har en minimal blankning på 0,30 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner NCC aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i NCC – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 19 köp och 1 försäljningar, och netto har det köpts för 56 837 705 kr. Aktiva köpare är Tomas Joakim Brannemo, Tomas Carlsson, Niklas Sparw m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är NCC en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms NCC som en medelmåttig aktie med en samlad score på 56 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 85/100, Kvalitet: 31/100, Momentum: 53/100. Dessutom: teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för NCC aktien?
Framtidsutsikterna för NCC baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 205,00 kr (+8,8 %).
Varför stiger NCC aktien?
NCC stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 5,8 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: NCC och ASP DC Pori påbörjar byggarbete för datacenterprojekt i Finland (2026-11-04, Investor News); NCC bygger ut Anstalten Skogome i Göteborg (2026-11-04, Investor News); Delårsrapport för tredje kvartalet och januari-september 2026 (2026-11-03, Delårsrapport).
Hur mycket kan NCC stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för NCC är 205,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 8,8 % från den nuvarande kursen på 188,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 163,52 och 224,36 kr.
Hur lågt kan NCC falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 163,52 kr, vilket ligger 13,3 % under den nuvarande kursen på 188,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 27,1 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±27,7 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör NCC?
NCC AB (publ) bygger hus, vägar och annat, samt utvecklar och säljer fastigheter. Företaget tjänar sina pengar genom att bygga bostäder, kontor, skolor, sjukhus, butiker och lager åt kunder, samt genom att sälja kommersiella fastigheter som det själv utvecklat. Företaget är v... Bolaget tillhör sektorn Industri, närmare bestämt branschen Teknik & bygg, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma NCC som investering.
Har NCC höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från NCC under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar NCC pengar eller går det med förlust?
Ja, NCC tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 0,2 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 4,5 %. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan NCC gå i konkurs?
Vi har inga aktuella data för att beräkna konkursrisken för NCC. Se bolagets senaste rapport och skulder i nyckeltalssektionen ovan för att bedöma den finansiella hälsan manuellt.
Har NCC mycket skulder?
Ja, NCC har förhöjda skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 270 %. För industri-sektorn räknas allt över 200 % som förhöjt — det ökar den finansiella risken, särskilt om räntorna stiger eller vinsten faller. Industribolag har ofta 100–200 % i skulder på grund av tunga produktionsanläggningar och långa orderböcker. Kan NCC betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 16,7×, och nettoskulden motsvarar 2,0 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om NCC-aktien 2026

  • Datum: 2026-11-04 08:00:00
    Kategori: Övrig information
    Nyheten: NCC och ASP DC Pori påbörjar byggarbete för datacenterprojekt i Finland
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-11-04 07:30:00
    Kategori: Övrig information
    Nyheten: NCC bygger ut Anstalten Skogome i Göteborg
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-11-03 07:10:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Delårsrapport för tredje kvartalet och januari-september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-29 09:15:00
    Nyheten: NCC bygger nya Stiklestad nationella kulturcenter
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-28 07:30:00
    Nyheten: NCC fortsätter bygga ut Tidaholmsanstalten
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-27 07:30:00
    Nyheten: NCC bygger nya Framnäsbadet i Lidköping
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-21 11:00:00
    Nyheten: Inbjudan till presentation av NCC:s delårsrapport för det tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-20 11:30:00
    Kategori: Övrig information
    Nyheten: NCC:s flytt av huvudkontoret ger årliga besparingar på cirka 50 MSEK
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-20 07:30:00
    Nyheten: NCC fortsätter omfattande renovering av Ölandsbron
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-15 08:00:00
    Nyheten: NCC renoverar skola och förskola i Helsingfors
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Industri

Jämför NCC med andra aktier i industri-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 90 aktier i Industri-sektorn